Hangi Köpek Cinsleri Evde Bakılır, Evde Bakılabilecek 22 Köpek

Hangi Köpek Cinsleri Evde Bakılır?

Bir köpek sahiplenmek önemli bir karardır ve dikkatlice düşünülmesi gerekir. Eğer köpeğinize evde bakacaksınız iyi bir ev köpeği olabilecek ırklardan birini seçmek istemeniz, ailenize ve çevrenize uyabilecek köpek aramanız oldukça doğaldır. Her köpek cinsi eşsizdir çünkü hepsi başka amaçlar için geliştirilmişlerdir. Hemen hemen her cins iyi bir ev köpeği olabilir ancak hangisini seçeceğinizi belirleyecek birkaç faktör olacaktır. Bu faktörler köpeğinizin eğitimine, oyununa, egzersizine ayırabileceğiniz zaman ve beslenme programına, genel sağlık durumuna ayırabileceğiniz bütçedir.

Hangi köpek cinsleri evde bakılır sorusuna dönersek işte evde bakılabilecek 22 köpek cinsi:

·         Dachshund

Dachsund Enerjik, cesur ve bağımsız bir köpektir aynı zamanda da çok yeteneklidir. Ailede çocuklar varsa pek uygun bir seçim olmayabilirler. İlk defa köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız sizin için de pek uygun olmayabilirler.

·         Sibirya Kurdu

Gerekli egzersizlerini yaptırırsanız ev hayatına uyum sağlayacaklardır ancak bu köpekler kalın kürkleri sebebiyle çok tüy dökebilirler bu sebeple az tüy döken bir köpek arıyorsanız, Sibirya Kurdu size göre olmayabilir.

·         Danua

Bu köpekler “nazik dev” olarak da bilinirler. Nazik dev adından da anlayabileceğiniz gibi büyük ama kibar köpeklerdir. Koruma konusunda içgüdüleri gelişmiştir ve epey sadıktırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve Great Dane olarakta bilinirler.

·         Schnauzer

Schnauzer Oldukça oyuncu olan bu köpek aynı zamanda son derece arkadaş canlısı ve zekidir bu köpek ırkı son derece eğitilebilirdir ve çocuklarla arası mükemmeldir. Buna ek olarak çok enerjik oldukları için onları sıklıkla oyalamanız gerekir, enerjilerini harcayamazlarsa sıkılabilir ve yaramazlaşabilirler. Gün içinde sık sık evde yalnız bırakabileceğiniz bir ırk değildir.

·         Shih Tzu

Shih Tzu Kocaman bir kalbi olan küçük bir köpektir oldukça arkadaş canlısı bir mizacı vardır nitekim eğitilmeleri çok kolay olmayabilir çünkü bağımsız fikirli ve inatçıdırlar eğer bu köpeğe evin sahibinin kim olduğunu göstermek istiyorsanız en başında onu saygısını kazanmalı ve itaat eğitimine başlamalısınız.

·         Miniature American Shepherd

Popüler ve orta boy bir köpek olan Miniature American Shepherd oldukça iyi bir ev köpeğidir çünkü kolaylıkla eğitilebilirler. Pek çok farklı iklime uyum sağlayabilir ve yeni yaşam koşullarına alışmakta zorluk çekmek yani onu seyahatlerinize götürürken hiç zorluk çekmeyeceksiniz denebilir. Çok fazla enerjileri vardır gün içinde bu enerjiyi atmalarına yardımcı olabilecek kadar egzersiz yaptırabileceğinize emin değilseniz veya onun için bunu yaptırabilecek birini bulamayacaksanız evinizi Miniature American Shepherd dışında bir köpeğe açmalısınız.

·         Norweigan Elkhound

Sadakatleri ve koruyucu yapıları ile bilinen bir çoban köpeğidir. Tüylerinin düzenli olarak taranması çok önemlidir. Çoğu yaşam koşuluna iyi uyum sağlamalarına rağmen yaz mevsimi onlar için biraz yorucu olabilir bunun sebebi kalın kürkleridir.

·         Jack Russell

Günümüzdeki en popüler köpek ırklarından biri olan Jack Russell Terrier farklı yaşam koşullarına ve hava şartlarına uyum sağlayabilirler ancak değişmen şey yüksek enerjileri sebebiyle duydukları egzersiz ihtiyaçlarıdır.

Eğer çocuğunuz varsa Jack Russell Terrier onun için ideal bir arkadaş olacaktır.

·         Pointer

Son derece eğitilebilir ve sadık bir köpek olan Pointer sizinle evinizi çok uyumlu bir şekilde paylaşacaktır ve bunun dışında sizinle bir çok farklı etkinliğe katılabilir ancak bu köpeğin de tıpkı pek çok diğer gibi gün içinde koşmaya ve egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır, apartman dairesine kıyasla etrafı çitlerle çevrili bahçeli bir ev onlar için daha iyi olabilir. Birkaç saat bahçede özgürce oyanayabilir, yorulduklarında eve dönebilirler.

·         Greyhound

Greyhound ırkı köpekler kibarlıkları ve zekaları ile tanınır; çok yeteneklidirler ve oldukça çeviktirler. Bu cinsi eğitmek nispeten kolay olarak yorumlanabilir. Greyhound ırkı köpekler bol miktarda egzersiz yaptıkları sürece hemen hemen her türlü yaşam koşuluna uyum sağlayabilirler. Aşırı sıcaklar onlar için zor olsa da çoğu iklime uyum sağlayabilirler.

·         Pitbull

İsmi sebebiyle önyargı uyandırsa da aslında oldukça sadık ve zeki bir köpektir bununla birlikte kolayca eğitilebilir ve çeşitli yaşam koşullarına kolayca uyum sağlayabilirler. Egzersiz hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Not: Bu cinsle ilgili değinilmesi gereken nokta etrafınızda gördüğünüz veya haberlerde duyduğunuz saldırgan American Pitbull Terrier ırkı köpeklerin saldırmak için eğitilmiş oldukları gerçeğini unutmamalısınız çünkü hiçbir köpek doğuştan saldırgan değildir ancak bu kolay eğitilebilir ırk tıpkı diğer ırklar gibi nasıl eğitilirse öyle davranacaktır, bu onun değil sahibinin suçudur.

·         Bulldog

Tıknaz ve kaslı yapılarıyla tanınırlar, en popüler köpek ırkları arasında yer alırlar ve sahiplerine son derece sadıktırlar. Tarihleri boyunca çocuklarla güçlü bağlar kurmuşlardır. İngiliz Bulldog ve French Bulldog daha hareketsiz bir köpek arayan ev sahipleri için harikadırlar. Bulldog ırkı köpeğiniz gün boyunca kısa yürüyüşlerden keyif alacak ve sizi egzersiz veya diğer aktiviteler için rahatsız etmeyecek. Bu ırk kendine bir köşe belirleyip orda saatlerce uzanmaya bayılır.

Eğer evde köpek bakacaksanız, çocuğunuz varsa, yoğun bir hayatınız varsa Bulldog tam size göre bir köpek. Bulldog köpekler ev için idealdir.

·         Border Collie

Çok yetenekli ve çevik bir köpek olan Collie her türlü yaşam şartına kolaylıkla uyum sağlayabilir.

Border Collie ırkına mensup köpeklerin çocuklarla arası son derece iyidir.

·         Yorkshire Terrier

Yaygın olarak bilinen adıyla “Yorkie” veya Yorkshire Terrier oldukça popüler bir türdür. Sahibine karşı sevgi dolu ve kendinden emindir. Eğer çocuğunuza köpeklerle nasıl vakit geçireceği konusunda güveniyorsanız çocuklarla anlaşabilirler aksi halde çocuklar istemeden bu küçük köpeğe zarar verebilirler.

Sahiplerine çok düşkündürler bu sebeple evde yalnız kalmaktan pek haz etmezler.

·         Boxer

Boxer ırkı köpekler arkadaş canlısı ve sadıktırlar. Uzun yıllardır aile hayatı için iyi bir köpek oldukları söylenir, çocuklarla araları çok iyidir onlara iyi bir oyun arkadaşı olacaklardır ve aynı zamanda onları koruyacaklardır.

·         Pomeranian

“Poms” olarak da bilinen Pomeranian Boo‘lar, eğitimleri kolaydır ve arkadaş canlısıdırlar. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Pek çok arkadaş canlısı köpek gibi Pomeranian ırkı köpekler de evde yalnız vakit geçirmekten hoşlanmazlar diyebiliriz.

·         Corgi

Corgi ırkı köpekler son derece arkadaş canlısı, zeki ve oyuncudurlar; uysal kişilikleri nedeniyle eğitilmeleri kolaydır. Hemen hemen her iklime uyum sağlarlar. Çocuklara karşı bir hayli sevecendirler.

·         Chihuahua

Epey popüler bir tür olan Chihuahua aynı zamanda da oldukça zekidir. Bağımsız ruhları nedeniyle onları eğitmek sizi biraz zorlayabilir fakat ilk günden itibaren duruşunuzu kaybetmez, evdeki diğer kişileri de bu köpeğin eğitimi konusunda uyarırsanız başarılı bir sonuç elde edeceksiniz. Aşırı sıcağa karşı iyi uyum sağlarlar ancak aşırı soğuk onlar için hiç iyi değildir bu sebeple de sıcak evler tam onlara göredir.

·         Toy Poodle

Toy Poodle Enerjik ve arkadaş canlısıdır. Yabancılara karşı başta soğuk davranabilseler de çabuk ısınırlar. Ailelerini memnun etmek için türlü numaralar yapacak aynı zamanda da anlayışlı ir arkadaş olacaklardır.

·         Labrador Retriever

Labrador Retriever Harika aile köpekleridir ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar hatta çocuğunuzu bir Labrador Retriever ile evde yalnız bırakabilirsiniz ona harika bakıcılık yapacaktır. Eğitmesi kolay bir ırktır ve insanlarla vakit geçirmeye bayılırlar.

·         German Shepherd

Sadık ve koruyucudurlar, bu köpekler çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Genellikle yabancılara karşı temkinlidirler; bu sebeple erken yaşta sosyalleştirilmeleri önemlidir. Enerjiklerdir, gün boyu yapacak bir şeylere ihtiyaç duyarlar ve gece olduğunda ailelerinin çatısı altında uyumayı severler.

·         Beagle

Beagle ırkı köpekler enerjik ve zekidir, mükemmel bir aile köpeğidirler yani birden çok özellik küçük ve sevimli bir köpekte toplanmıştır. Evinize harika bir şekilde uyum sağlayacağına şüpheniz olmasın.

Kaynak; Müslümanlıkta Evde Köpek Beslemek

Yorum (Yok)

Leave a Reply