Minyatür Köpek Cinsleri - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Minyatür Köpek Cinsleri

Küçük köpek ırkları, çeşitli nedenlerle evcil hayvan olarak daha çok tercih ediliyor. Kucak köpekleri harika birer refakat köpeği olmalarının yanı sıra hipolarjenik oldukları için tercihe edilirler.

Minyatür Köpek Cinsleri arasında daha ay tüy dökenler ve havlamaya daha az meyilli olanlar, daha çok tercih edilenlerdir.

Minyatür Köpek Cinsleri

Potansiyel evcil havyanlar olarak sevilen minyatür köpekler, bakımları daha kolay olması ve daha az mama tüketmeleri açısından daha avantajlı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca çantada ve kucakta kolay taşınmaları, istenilen her yere götürülebilmeleri nedeniyle popüler evcil hayvanlar arasındadırlar.

Minyatür köpek Cinsleri arasından tüm özelliklerini inceleyerek size cazip gelen türleri edinebilirsiniz. Yani dünya genelinde en popüler olan küçük köpek ırklarını sizler için derledik! Hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

Biewer Terrieri

Küçük köpek ırkları arasında Biewer Teriyeri, AKC- Amerikan Kennel Club tarafından 2021 senesinde resmi olarak tanındır. Sevecen, eğlenceli ve dost canlısı teriyerler, oyuncak köpekler sınıfında yer alıyor. Yani cesur mizacı ve nispeten havlama meyilli olsalar da evde bakım için popüler olarak tercih edilen cinslerdir.

Chinese Cresteds

Çin Köpeği veya Tüysüz Çin Köpeği olarak bilinen Chinese Cresteds ırkı, Minyatür Köpek Cinsleri arasında yer alıyor. Ayrıca bakımı kolay ve beslenmesi kolay olduğu için apartmanda yaşam için en çok tercih edilen cinsler arasındadır.

Afrika kökenli olan ve Çin tarafından popüler hale getirilen bu ırkın tüylülerine ponpon köpekleri denilir. Sonuç olarak minyatür boyutlarıyla kucağınızdan indirmek istemeyeceğiniz cinsler arasındadır.

Lancashire Heeler

Lancashire Heeler cinsi, ortalama 12 ila 15 yıl yaşarlar. Corgi ve Manchester Terrier küçük köpek ırklarının karışımı olduğu düşünülen cins, Amerika Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

İngiltere kökenli bu cins maksimum 31 cm’e kadar uzunluk ve 8 kg’a kadar ağırlığa ulaşırlar. Yani küçük köpek sınıfının sevilen ve iyi huylu mizacıyla tercih edilen cinsleridir.

Lhasa Apso

Bir Tibet köpeği olan minik ırk, sevecen ve sahibine karşı oldukça itaatkardır. Ayrıca inatçı ve cesur doğaları ve uzun parlak tüyleriyle asil ve sevimli bir görünüme sahiptirler. Büyümeyen köpek cinsleri arasında tercih edilen kucak köpekleriyle oyun ve eğlence zamanları oldukça keyifli geçecektir.

Maltese Terrier

Malta Teriyeri veya Maltese terrier, 4 ila 7 kg ağırlığında olan ve Minyatür Köpek Cinsleri arasındadır. Dalgalı ve uzun tüyleri olan bu cins, alerji yapmayan tüy yapısı ile evde beslemek için tercihe dilen tüyler arasındadır. Sonuç olarak istediğiniz her yere gidebileceğiniz ve bakımında zorlanmayacağınız cinsler arasında yer alır.

Cavalier King Charles

Küçük köpek türleri arasında ilginç bakışları ve sempatik duruşuyla tercih edilen cinsler arasındadır. Cavalier King Charles cinsi köpekler, sahiplerine sadık, cesur ve eğlence meraklısı türlerdir. Parlak tüyleri fazla dökülmediği için bakımı oldukça kolaydır. Yani siyah ve kahverengi tonları, en popüler olan türler arasındadır.

French Bulldog

Fransız Boldog türü köpekler, oyuncak ve minyatür boyut olarak nitelendirilen ve büyümeyen cinslerdendir. Sonuç olarak bornoz tipi deri ve tüy yapısı, basık burun yapısı ve yuvarlak gözleriyle aşırı şirin cinsler arasında yer alır. Ayrıca kare gövdesi ve katmanlı deri yapısına rağmen oldukça kaslı görünür.

Toy Poodle

Oyuncak kaniş veya toy poodle olarak bilinen küçük köpek cinsi, en çok edinilen evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Oyun sever, dinamik, eğlenceli ve egzersiz ihtiyacı yüksek olmayan bu türle harika zamanlar geçirebilirsiniz. Parlak tüyleriyle en çok kahverengi cinslerini görebilirsiniz. Ayrıca akıllı, kolay öğrenen ve maceraperest yapısıyla oyuncaklar arasında oldukça sevilen bir türdür.

Evde Beslemek İçin İdeal Küçük Köpek Irkları

Apartmanda yaşama en uygun olan köpek türleri genellikle Minyatür Köpek Cinsleri olarak tercih edilir. Her ev koşuluna uygun olmaları, fazla tüy dökmedikleri için hipoalerjenik olmaları ve bakım- beslenme konusunda yormadıkları için küçük ırklar oldukça yaygındır.

Popüler küçük köpek ırklarından bazıları şöyledir;

 • Chihuahua (Şivava)
 • Beagle
 • Pekinese
 • Yorkshire Terrier
 • Pomeranian
 • Dachshund
 • Minyatür Schnauzer
 • Shih-Tzu

İle Pug ve Toy Poodle türleri çok tercih edilen küçük cinsler arasındadır. Ağırlıkları 1 kilodan az köpek türleri ve maksimum 3- 4 kiloya ulaşan ırklar, süs köpekleri ve oyuncak köpekler olarak ırklar listesinde yer alıyor. Yani Kennel Kulüpte kayıtlı olan minyatür köpekler, ülkeler ve çiftleştirmelerine göre farklı türlerde de türeyebiliyor.

Oyuncak sınıfı köpek türleri, küçük köpek türleri, minyatür köpek ırkları gibi farklı niteliklere göre büyümeyen türleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca eğitimi kolay ve eğitimi zor olan türleri inceler. Yani ilk defa köpek bakımı üstlenecekseniz sizi yormayacak bir cins tercih edebilirsiniz.

Minyatür Köpek Cinsleri Avantajları

Minyatür Köpek Cinsleri, sevimlilikleriyle tercih edilirken pek çok avantajlarıyla da evde yaşam için tercih edilen türler arasında yer alıyorlar. Küçük ve oyuncak türlerinin avantajları arasında;

 • Apartman yaşamına uygun olmaları,
 • Beslenme konusunda fazla maliyet gerektirmemesi ve az mama tüketmeleri,
 • Genellikle sağlıklı ve uzun yaşayan türler olmaları,
 • Hipoalerjenik olmaları, fazla tüy dökmemeleri,
 • Bakımlarının kolay yapılması yer alıyor.
 • Minyatür köpek ırklarını taşımak kolaydır ve istediğiniz yere kucağınızda götürebilirsiniz.
 • Genellikle enerjik ve hareketli oldukları için çok fazla egzersize ve zamana ihtiyaçları yoktur.
 • Çoğu küçük tür havlamaya meyillidir ancak hem sesleri çok yüksek değildir hem de itaat eğitimleriyle kolay yönlendirilebilirler.

Büyümeyen köpek türleri arasından en seveceğiniz türleri inceleyerek, kendinize uygun bir cins belirleyebilirsiniz. Minyatür ve oyuncak türlerini genel ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra yatkınlıkları ve ırksal özelliklerine göre inceleyebilirsiniz. Ayrıca bakım koşulları, sağlık durumları ve kişiliklerine göre sen seveceğiniz küçük cinsleri inceleyerek edinebilirsiniz.

En Sevimli Küçük Köpek Irkları

Birbirinden sevimli suratları, minik gözleri ve daha minik burun yapılarıyla sevilen küçük köpek ırkları, özelliklerine göre tercih ediliyor. Erkek, dişi, tüy yapısı, bakımı, vücut yapısı ve davranış özelliklerine göre değerlendirilen köpek ırkları, en eski medeniyetlerden günümüze değişerek veya bazıları değişmeden gelmiştir.

En sevimli Minyatür Köpek Cinsleri arasında popüler olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

Boston Terrier

Boston Teriyer, atletik yapısı ve orantılı hatlarıyla minyatür türlerin en sevimlileri arasında yer alır. Fit ve kendinden emin duruşuyla küçük ırklar arasında favoridir. Dövüşler için üretilmiş cinsler arasında yer alan cesur, dinamik ve kibar türlerdir. Esasen iyi huylu ve söz dinleyen yapıları ve zeki, dikkatli tavırlarıyla tercih edilen cinsler arasındadır.

Nispeten inatçı olabilen ve ses tonlarına karşı hassas olan Boston Teriyerleri, enerjik ve oyun severdir. Yabancılar, çocuklar ve yalılarla arası iyi olan teriyer cinsi, sevgi dolu tam bir aile köpeğidir. Tüyleri kısa ve sağlıklıdır. Dökülmeye çok meyilli olmadıkları için bakımları kolay ve rahattır.

Bichon Frise

Bichon Frise; sıcak kanlı, enerjik ve uyumlu bir ırktır. Eğlence anlayışlı gelişkin ve oyunlar oynamayı seven şirin köpek türü, sahiplerine oldukça bağlıdır. Sadık ve uyumlu tavırlarıyla, tüm aileye karşı oldukça sempatik davranırlar.

Tüyleri biraz uzun ve kabarık olduğu için düzenli taramak ve tımar etmek önemlidir. Hem karışığı önlemek hem dökülenlerden kurtarmak için haftada 2- 3 defa fırçalamak gerekir. Ayrıca kucak köpeği olarak popüler olan Bichon Frise cinsi, küçük köpek ırkları arasında oldukça popülerdir.

Pug

Türkiye’de en çok edinilen küçük köpek cinslerinden biridir. Minyatür Köpek Cinsleri arasında çok sempatik olmayan yüz ifadesi ve genelde somurtkan görünen yüzüyle, tercih edilen cinsler arasındadır.

Küçük puglar, kısa bacakları ve kare gövdeleriyle bakımı ve beslenmesi kolay türlerden biridir. Yani egzersizden hoşlanan, yürüyüşleri seven ve kısa tüylü kürkü sayesinde çok zaman almayan bir türdür. Sonuç olarak onunla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca havlamaya meyilli olmayan bu türü kızdırmamakta fayda vardır.

Minyatür Pinscher

Minik boy bir ceylan vücuduna sahipmiş gibi görünen Minyatur Pinscher türü köpekler, küçük sınır ırklar arasında çok seviliyor. Boyları en fazla 32- 33 cm civarında olan ve ağırlıkları en fazla 4,5 kg civarına ulaşan bu türler, girişken ve oldukça cesurlardır.

Kendilerinden daha iri cinslerle mücadeleye girmekten çekinmeyen ve eğitimleri biraz zorlu geçen türler, açık arazilerde alabildiğine koşan tazılara benzerler. Sonuç olarak bir miktar agresif olan yapılarıyla hafif ve atletik küçük türlerdir. Yani sevimli kulaklarıyla süs köpeklerinden farklı bir görüntüye sahiptir. Ayrıca en sevimli oyuncak köpek türlerinden biri olarak kabul edilir.

Pomeranian

Küçük- büyük tüm köpek ırkları arasında en sevimli olan cinslerden biridir. Pom veya Pomeranian boo olarak adlandırılan oyunca köpekler, tüm dünyada en çok sevilen ve ilgi duyulan cinslerden biridir. Yuvarlak kafaları, yuvarlak- badem gözleri ve minik burunlarıyla gerçek bir oyuncak görüntüsündedirler.

Bir bebek niteliğinde davranışları ve masum yüz ifadesiyle Minyatür Köpek Cinsleri arasında daima favori türlerdir. Kabarık ve sık tüyleri, küçük bedenleri ve oyuncak ayı görüntüsündeki baş yapılarıyla tipik kucak köpekleridir. Çanta köpekleridir. İstediğiniz her yere götürmeniz mümkündür. Söz dinleyen, itaat eden ve sahiplerini çokça seven ırklardan biri olarak bilinirler.

Papillon

Süs köpekleri arasında parlak ve uzun tüyleriyle dikkat çeken Papillon köpekler, Minyatür Köpek Cinsleri arasında yer alır. Minik bedenleri ve sevimli yüz ifadeleriyle tüm dünyada tercih edilen bir ırktır. Sevimli, enerjik, oyuncu ve zeki köpeklerdir. Ancak bazen inatçı ve agresif olurlar.

Havlamaya meyilli bir yapıları var. Yani yavruluk dönemden itibaren eğitimleri verildiği sürece itaat etme konusunda olumludur. Sonuç olarak en sevimli minyatür köpeklerden biridir. Yani bakımları ve beslenmeleri genel anlamda kolaydır.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Teriyer, tüm dönemlerin en popüler küçük köpekleri arasında yer alıyor. Sonuç olarak yarışmaya meyilli dalgalı tüyleri, büyümeyen bedeni ve enerjik tavırlarıyla sevilen ırklar arasında yer alır. Ayrıca apartmanda yaşamaya uygun olan bu cinsin bakımı çok zor değildir.

Oyuncu kişiliğiyle çok fazla egzersiz ihtiyacı olmadığı için keyifli ve konforlu zamanlar geçirebilirsiniz. Teriyer cinsleri arasında tercih edilen küçük cins, bekçi ve refakat köpeği olarak da tercih edilir. Ayrıca Sonuç olarak çocuklar, diğer evciller ve diğer insanlarla, sosyalleşme eğitimleri vermeniz gerek.

Büyümeyen köpek türlerini özelliklerine, mizaçları ve yatkın oldukları hastalıklara göre değerlendirebilirsiniz. Yani bir küçük köpek sahiplenmeyi veya satın almayı düşünüyorsanız, birbirinden sevimli büyümeyen ırkları tercih etmeniz gerek.

Yorum (Yok)

Leave a Reply