Çanta Köpekleri

Çanta Köpekleri

Minik, sevimli ve tatlı çanta köpekleri, yer kaplamayan kütleleri ve küçük bedenleriyle çok seviliyor. Çantanızda taşıyabileceğiniz bu türler, kucak köpekleri olarak da bilinmektedir. Küçük bedenlerine rağmen genellikle dayanıklı, cesur ve atik olan bu türler, evcil hayvanlar kategorisinde sık tercih ediliyor.

Çanta Köpekleri Neden Popülerdir?

Çanta köpekleri veya minyatür köpek türleri, pek çok konuda avantaj sağlar. Hem evcil hayvan sahiplenmek hem de fazla maliyet ve zaman ayırmak istemeyenler için oldukça konforludur. Küçük köpekler;

  • Beslenme konusunda çok fazla bütçe ayırmanıza gerek olmadan sağlıklı yaşamlarını devam ettirebilirler.
  • Bakım için çok fazla zamanınıza almayacak türler oldukları için kolay tarama ile rahatlık sağlayacaklardır.
  • Herhangi bir yere gitmeniz gerektiğinde, bırakacağınız yer sorun olmadan yanınızda taşıyabilirsiniz.
  • Minyatür köpekler genellikle gezmekten, seyahat etmekten ve kucakta taşınmaktan keyif alırlar. Onunla geçirdiğiniz tüm zamanlar, huzurlu ve mutlu olması için keyif kaynağı olacaktır.

Çanta türü köpekler, sağlıklı yapıya sahip olan ve ideal koşullarda bakıldıkları zaman genel olarak 15 yıla kadar yaşayabilen köpek türleridir.

En Popüler Çanta Köpekleri

Sahiplenme ve satın alma konulardan çanta köpekleri, ilk defa bakım üstelenecek kişiler için de idealdir. Eğitimleri genel anlamda kolay olan ve yormayan küçük sınıf köpekler, sevimlilikleri ve enerjik yapılarıyla da tercih edilir. Aktif, dinamik ve daima sıcak kanlı olan küçük boy köpekler arasında en popüler olanları sizler için derledik.

Özelliklerini, ırksal yatkınlıklarını ve mizaçlarını inceleyerek, istediğiniz niteliklerde bir minyatür köpek edinebilirsiniz. İşte size özel türler;

Papillion

Uzun ve sarkık kulakları tüylerle kaplı olan ve minik suratlarıyla sempati toplamaya devam eden bu ırk, çanta köpekleri kategorisinde oldukça favoridir. Orta uzunlukta tüyleri, sadece tüy dökme zamanlarında yoğun olarak tımar ister.

Enerjik, canlı ve fakat mutsuz görünen yüz ifadeleriyle daima sevgi ve şefkate ihtiyaçları varmış gibi görünürler. Havlamaya ve agresifliğe çok meyilli olmayan bu türleri, çocuklar ve büyük ırklarla yalnız bırakmamak gerekir. Minik oldukları için kalabalık ortamlarda da gözetimde tutmak, fayda sağlayacak ve zarar görmesini engelleyecektir.

Miniature Dachshund

Minyatür sınıfta olan bu tür, sahiplerine olan aşırı bağlılıkları ve yüksek enerjileriyle popüler cinslerden biridir. İdeal birere çanta köpekleri olan Minyatur Dashshund türü köpekler, bakımları kolay ve kuru mamalar ile kolay şekilde beslenebilen türlerdir.

Egzersiz ihtiyaçları yoğun olmadığı için günlük yürüyüşleri veya 15- 20 dakikalık egzersiz rutinleri, onların enerji dengelemeleri açısında iyi olacaktır. Sempatik ve cana yakın halleriyle ilgiyi doğrudan saplayan bu türler, en popüler kucak köpekleri arasında yer alır.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo köpek ırkı, en güzel ve tatlı küçük köpek türleri arasında değerlendirilir. Minik bedenleriyle oldukça cesur, sosyal ve herkesle iyi anlaşan minik canlılardır. Almanya ve Polonya kökenlerine sahip Pomeryan Bölgesinde kariyerine başlayan bu cins, sevimli kuyrukları ve oyuncu tavırlarıyla eğlenceye davetkar bir şirinlik sunar.

Pomeryanlılar, çok tüy dökmeye meyilli değillerdir. Havlamaya, salya bırakma ve ısırmaya çok fazla eğilimleri olmadıkları için apartmanda yaşamak için fazlaca tercih edilen türler arasında yer alırlar. Çantada, kucakta her yere giderilir ve alışverişlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Brüksel Griffonu

Parka, seyahate ya da arkadaş ziyaretine birlikte gidebileceğiniz çanta köpekleri arasında favori olan Brüksel cinsi köpekler, arkadaş canlısıdırlar. Erken yaşlardan itibaren sosyallik konusunda geliştirirseniz en iyi gezinti arkadaşınız olacaktır.

Egzersizleri dahilinde yürüyüşlere de ihtiyaç duyan bu küçük köpek ırkını, kalabalık ve ürü türlerin olduğu ortamlarda yanınızdan ayırmayın. Tasmasız gezdirmemeniz, diğer büyük türler tarafından zarar verilmemesi açısından oldukça önemlidir.

Maltese Terrier

2 ila 2,5 kg arasında olan Maltese Terrier cinsi köpekler, kucağınızda gezmelere gidebileceğiniz ve alışveriş alanlarında sizi yormayacak köpek türleridir. Hem kütle bakımından hafif oldukları hem uyumlu ve gezmeyi seven halleriyle en iyi refakatçilerden birisidir.

Maltalı Teriyer köpekleri, kucak köpekleri sınıfında Türkiye’de de tercih edilen cinslerden biridir. Sağlıklı ve dayanıklı ırklardan biri olan bu türler, kolay beslenme programları ve kolay bakım özellikleriyle favoriler arasındadır.

Minyatür Pinçher

Miniature Pinscher olarak bilinen oyuncak sınıfı bu tür, en küçük köpek ırklarından biri olarak bilinir. Oyun sever, eğlenceli, dinamik ve akıllı bu köpek türleri, çanta boyu bedenleriyle rahat gezinebileceğiniz türlerdir.

Çanta köpekleri arasında favori olan ve özel aksesuarları, oyuncakları ile ekstra özenilen bir ırk olarak hayranları çoktur. Minyatür sınıfta olan bu köpeklerin tüyleri oldukça kısa ve dökülmesi fazla olmadığı için bakım rutinlerinde de sizi yormayacaklardır. Parka gidin, yürüyüşe çıkın, alışverişe gidin veya deniz kıyısına hava almaya gidin. Daima size eşlik etmekten keyif alacak cinslerdir.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier kökenli olan teriyer cinsi, minik bedeni ve güçlü sesiyle havlamaya yatkındır. İdeal bekçi köpekleri olabilen ve alarm köpeği olarak, biri geldiğinde anında haberdar edebilen türlerdir. Tüyleri düz ve dalgalı yapıda olan ve orta uzunlukta olan bu çanta köpekleri sevimlisi, apartman yaşamına hızlı uyum sağlar.

Çantada gezintiye çıkmaktan hiç rahatsız olmayacak bu ırk ile uzun saatler boyunca alışverişlerinizi ve günlük rutinlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tibet Spaniel

Tibet kökenli bu ırk, kucak köpeklerinin en minimalist bakışlarına sahip türüdür. Akıllı ve zeki yönleri olan ve ancak eğitimlerde biraz inatçı davranan, oyun ve egzersiz zamanlarını kollayan bir ırktır.

Tibet ırkı köpekler, aşırı soğuk havalar ve çok sıcak iklimlere karşı fazla dayanıklı değillerdir. Çantada taşımak için ideal hava koşullarını tercih etmeli ve çanta yapısına göre konforlu olduklarını ve sıkılmadıklarını denetlemelisiniz. Zira sıkıldıkları zaman agresifleşebilir veya küsebilir cinslerdir.

Cavalier King Charles

Tam adı Cavalier King Charles Spanieli olan çanta köpekler sınıfının sempatiği ırk, kapalı alanlarda çantada olmaktan rahatsız olmaz. Alışveriş zamanlarında çantanızda uzun süre kalabilir ve seyahat boyunca genel ihtiyaçları dışında rahatsız olmadan sizinle gezebilirler.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kucak köpeklerini, dışarı çıkacağınız zaman yanınızda götürmeniz tavsiye edilir. Uzun süre yalnız kaldıklarında davranışları değişebilir, üzülebilirler.

Çanta Köpekleri Nasıl Seçilmelidir?

Küçük sınıf bir köpek ırkı sahiplenmek istiyorsanız, öncelikle sempati beslediğiniz türlerin genel özelliklerini inceleyin. Zaman ayırma konusunda ve egzersiz programlarında sizin kriterlerinize uyabilecek türlerin yanı sıra davranışları ve karakteristik özellikleri de sahiplenme konusunda size yardımcı olacaktır.

Çanta köpekleri, kucakta taşımak için ideal olan ve şehir yaşamına uyarlanmış türlerdir. Eski zamanlarda genellikle soyluların kucaklarında poz vermek ve yağlı boya tablolara işlenmek için üretilmiş pek çok tür bulunuyor.

Ancak bazı küçük köpekler safkan olup, ırksal özelliklerini medeniyetler boyunca koruyan ve çiftleştirme- melezleştirme- üretme unsurları olmadan gerçek ırk olan türler de bulunuyor. Küçük veya oyuncak sınıfı sahiplenmeden önce;

  • Kucak köpeklerinin beslenme, sağlık, eğitim ve egzersiz gereksinimlerini incelemeniz gerekir.
  • Türün yatkın olduğu sağlık sorunları ve genel hastalıkları açısından değerlendirmeye alınır.
  • Havlama ve salya eğilimleri, horlama eğilimleri ve itaat konusundaki davranış özelliklerini inceleyin.
  • Küçük tür köpekler genellikle akıllı, cesur ve duygusal canlı türleridir.

Daima kucakta taşınmaktan keyif alacaklardır

Yorum (Yok)

Leave a Reply