Apartmanda Bakılacak Köpekler

Apartmanda Bakılacak Köpekler

Neredeyse tüm köpekler kanepede tembellik yapmayı, uyumayı severler ancak bazı köpekler için evde sıcak bir kanepede yatmak diğerleri için olduğundan daha önemlidir. Rahat bir yatak, sıcak bir yuva, bol oyuncak onlar için cennet gibidir. Yaşam alanınızı bir köpekle paylaşmak istiyor ancak aynı zamanda da apartmanda yaşadığınız için endişe ediyorsanız; doğru yerdesiniz.

Apartmanda Bakılacak 21 Köpek Irkı

Pug

Apartmanda beslemeye en uygun köpeğin Pug olduğu söylenebilir. Bu köpekler ilgi odağı olmayı severler ancak biraz da tembelliklerinden olsa gerek sizi çok yormayacaklardır. Çok az tüy dökerler ve neredeyse hiç havlamazlar.

Havanese

Sahibine neredeyse bitişik yaşar, tüm canlılara karşı çok       sevecenlerdir ve tam olarak apartman yaşamı için biçilmiş kaftandırlar.

German Spitz
Sizi memnun etmek ve yeni şeyler öğrenmek konusunda oldukça isteklidir. Apartmanda yaşayabilirler ancak komşuları görünce havlamamaları için erken yaşta sosyalleştirilmeleri önemlidir.

Toy Poodle

Onları çok şımartmadığınız ve gereken eğitimi verdiğiniz sürece apartman hayatına uyum sağlayacaklardır. Oldukça zeki köpekler oldukları için eğitim süreci kolay olacaktır. Genellikle havlamalarından yana sorun yaşamazsınız.

Pomeranian

Apartmana yaşamına uygundur ancak havlamaya karşı yüksek bir eğilimleri vardır bu sebeple eğer bunun bir problem olabileceğini düşünüyorsanız; gereken eğitimi vermelisiniz.

Shih Tzu

Shih Tzu apartman yaşamı için oldukça idealdir çünkü nerede yaşarsanız yaşayın onu en çok mutlu edecek olan kanepede kucağınıza yatmaktır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası bir hayli iyidir.

Greyhound

Deyim yerindeyse uyumaya aşıktırlar. Gereken egzersizleri yaptırmanız durumunda apartman yaşamına uygun, sessiz köpeklerdir.

Italian Greyhound

Tazının minyatür versiyonu olan bu köpek yatakta yuvarlanmayı çok sever ancak yine de içlerindeki enerjiyi atmaları için günlük egzersizleri yaptırılmalıdır.

Papillon

Papillon ırkı köpekler tüy dökmedikleri ve kucağınızda uzanmaya bayıldıkları için harika bir ev köpeğidirler. Etrafta koşmayı sevseler de çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar, günde bir kez dışarda yürüyüşe çıkmaları yeterli olacaktır.

Papillon ırkı köpekler sizi evde sabırla bekleyeceklerdir.

Basset Fauve de Bretagne

İster büyük bir apartman dairesinde ister küçük bir apartmanda dairesinde yaşayın; yani ev tipiniz ne olursa olsun Basset Fauve de Bretagne iyi bir apartman köpeğidir. Oldukça dost canlısı ve aktif olan bu köpekler günde bir saat yürüyüşe ve birkaç ekstra oyuna ihtiyaç duyarlar. Gürültülü değillerdir.

Dachshund

Ailenize mükemmel bir arkadaş olacaklardır. Bakımları oldukça kolaydır bu sebeple apartman yaşamı için epey uygundurlar.

Bulldog

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve küçük bir çocuğunuz varsa Bulldog sizin için ideal bir ev arkadaşı ve çocuğunuz için ideal bir bakıcı olacaktır. Uzun yürüyüşlerden hoşlanmazlar, kısa yürüyüşler onlar için idealdir. Tembelliklerinden dolayı aşırı kilo alımına yatkın oldukları için beslenmelerine dikkat etmelisiniz.

Bolognese

Oldukça sabırlı bir köpektir, gerçek bir refakatçi olabilirler. Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak zaman geçtikçe ve ikiniz de bu yeni düzene alıştıkça birbirinizin en iyi arkadaşı olacaksanız.

French Bulldog

Apartman yaşamı için ideallerdir ancak kanepede dinlenmeyi sevdikleri kadar oyun oynamayı da severler bu sebeple onlara vakit ayırabileceğinizden emin olun.

İlk kez köpek sahipleniyorsanız, eğitim sürecinde biraz fazla sabırlı olmanız gerekebilir.

Yorkshire Terrier

Apartman dairesinde bakmak için ideal bir köpektir; ancak ihtiyaç duydukları egzersizleri yapabildiklerine emin olmak adına her gün biraz egzersiz yapmaları için onları dışarı çıkartmalısınız. Yabancılara ve diğer evcil hayvanlara zor alışabilirler bu sebeple onları gençken sosyalleştirdiğinizden ve eğittiğinizden emin olun.

Cavalier King Charles Spaniel

Atletik bir ırk olmalarına rağmen en iyi apartman köpeklerinden biridirler. Size o denli çok bağlanacaklardır ki odadan odaya bile peşinizde olacaklardır.

Chihuahua

Sizinle birlikte olmaktan fazlasında gözleri yoktur, en küçük köpek ırklarından biridirler. Günlük 20-30 dakika egzersiz onlar için yeterlidir. İyi bir apartman köpeğe ve harika bir seyahat arkadaşıdırlar. Yalnız kalmak pek onlara göre değildir bu sebeple yalnız kaldıklarında çok havlayabilirler.

Cocker Spaniel

Güvenilir, nazik ve sevgi dolu bir ırk olan Cocker Spaniel sizi mutlu etmeyi hayat amacı haline getirecektir. Çocuklar, yaşlılar, diğer evcil hayvanlar kısa herkesle iyi anlaşırlar bu sebeple de mükemmel bir terapi köpeğidirler.

Maltese Terrier

Kibar ve tatlı köpeklerdir. Apartman yaşamı onlar için uygundur. Çok fazla ilgi istedikleri için uzun saatlerce çalışması gereken ve küçük çocukları olan aileler için önerilmezler. Gürültülü değillerdir.

Affenpinscher

Oldukça sevimli ve küçük köpeklerdir bu sebeple pek yer kaplamazlar. Günlük yürüyüşlerini önemserler ve sizinle oynamaya bayılırlar. Affenpinscher ırkı köpekler gerçekten hiç tüy dökmezler bu sebeple hiç tüy temizlemek zorunda kalmazsınız.

Shiba Inu

Shiba Inu, iyi bir aile köpeğidir. Oldukça cesur olan bu köpek yabancılara karşı genellikle şüphelidir bu sebeple bahçede tutulsalar dahi bahçenin etrafı çitlerle çevrili olmalıdır ki genelde kapalı alanda bakılmaları önerilir, bu sebeple iyi apartman köpekleridir.

İlk kez köpek sahiplenenler için yorucu bir ırk seçimi olabilir çünkü bu köpek kapalı alanda yaşayabilse de iyi bir itaat eğitimi almalıdır bu eğitimi almadığı sürece havlamaları ve yüksek enerjisiyle sizi yorabilir.

Apartmanda beslenebilecek diğer köpek ırkları: Bedlington Terrier Cesky Terrier, Biewer Terrier, Cairn Terrier, Border Terrier, Toy Fox Terrier, Boston Terrier, Silky Terrier, Cardigan Welsh Corgi, Manchester Terrier, Australian Terrier, Bitsa, English Bulldog, American Eskimo Dog, Barbet, Basenji, Basset Hound, Mastiff, Bichon Frise, Brussels Griffon, Cardigan Welsh Corgi, Chinese Crested, Coton De Tulear, Japanese Chin, Lhasa Apso, Lowchen, Miniature Pinscher, Pekingese

Not: Schipperke ırkı köpeklerin apartman yaşamına uygun olduğu söylense de “Little Black Devil” lakabıyla bilinen bu köpekler yüksek enerjileri ve havlamaya meğilli oluşları ile katı kuralları olan bir apartmana pek uyum sağlayamayabilirler.

Öneri: Apartmanda bakılacak köpekler aslında bu kadarıyla da sınırlı kalmaz eğer egzersizleri için gereken vakti ayırabileceğinize, tüylerine eve uygun bakımı yapabileceğinize inanıyorsanız diğer ırkları da tercih edebilirsiniz. Sadece bu yazıda bahsi geçen ırklar bir apartman yaşamına daha uygun olacaktır

Yorum (Yok)

Leave a Reply