Spitz Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Spitz Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Artık pek çok insan, ilk ya da ikinci evcil hayvanı olarak bir Spitz tercih ediyor. Bir Spitz’e sahip olmanın birçok faydası olduğu kadar, dezavantajları da vardır. Bölgesel olduklarından dolayı, bölgesine girenlere karşı saldırgandır.

Spitz ırkına sahip olmak isteyen birçok köpek sever Spitz evde bakılır mı sorusunu da sorguluyor. Sert kış havalarına dayanıklı bu köpekler; sivri dikenli kulakları, badem gözleri, ağır ve çift kat tüyleri ile neredeyse bir kurt görünümündedir.

Spitz Nasıl Bir Köpektir?

Spitz ırkı; sadık, sevecen ve zeki hayvanlardır. Bağımsız ve cesur yönleriyle de bilinirler. Özellikle acemi sahipler için çok uygun olmayan bu aktif köpekler, çalışma hayvanı olarak da kullanılır.

50 ila 70 arasında farklı spitz köpek ırkı bulunur. Bu kadar çeşit içinde sadece 16 cinsi tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır. Akita Inu, Alaska Kurdu, Chow Chow, Fin Spitz, Fin Lapphund, Pomeranian, Samoyed, Shiba Inu gibi Spitz köpek cinslerine mensup köpek vardır.

Spitz köpekler; oldukça itaatkâr ve çalışkandır. Bağımsız ruha sahiptirler ve inatçılıklarıyla bilinirler. Spitz köpeklerin sıkı tutulmuş ve tutarlı bir eğitim ile daha iyi hale gelebilirler. Ancak ilk defa sahiplenecekler için, bu eğitim süreci zorlu olabilir.

Spitz Mizaç Olarak İyi Bir Köpek midir?

Spitz evde bakılır mı konusunda mükemmel bir seçim olacaktır. Ev ortamında sürekli güler, gülüşü ve neşesiyle, tüm ev halkı üzerinde etki yaratan bir köpektir. Doğal yapıları dolayısıyla; asaletleri, karakterlerinin uyumlu olması, şık tüy yapısıyla temizlik ve saflığın simgesi haline gelebilirler.

 • Bütünüyle aile köpeği olarak, tüm özellikleri barındırırlar.
 • İnsanlara yakınlığı severler.
 • Japon Spitzler, en yaygın Spitz köpek ırkı arasında yer alır.
 • Renkleri ve boyutları açısından türleri olan Alman Spitz ise, Spitz ırkının öncüsü olarak tanımlanır.
 • Fin Spitz ise cana yakınlığıyla tanınır ve tüm dikkatlerin üzerinde olmasını sever.

Spitz türlerinden olan Alman Spitz ırkı; her zaman dikkatlidir ve dışa dönüklüğü ile bilinir. Sahiplerine olağan üstü şekilde bağlılık gösterirler. Anlayışlı olmaları, daha kolay eğitilebilir olduklarını gösterir.

Yabancılara karşı güvensiz, utangaç ve saldırganlık göstermez. Spitz alırken bu özelliklere dikkat edildiğinde, aileniz ve kendiniz için, en uygun Spitz köpeği almış olursunuz.

Spitz Akıllı Bir Köpek mi?

Köpeklerin, insan dostu ve en iyi arkadaşlar olduğu bilinir. Diğer ırklar kadar popüler olmasa da Spitz köpekleri zekâlarıyla da birçok kişiyi şaşırtabilirler. Hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir dost ve evcil hayvan olduğu bilinen Spitzler, mükemmel bekçi köpeği kimliğiyle de tanınır.

Çoğu zaman düşünen köpek olarak adlandırılan Spitz ırkı, birçok köpek sahibi tarafından hile ve komutları öğrenme yetenekleriyle ödüllendirilir. Bu beceri, doğal yetenekleriyle birleştiğinde, her aile için mükemmel bir evcil hayvan olabilirler.

Spitz Bir Pomeranian mı?

Spitz evde bakılır mı açısından köpek sahipleri, mükemmel bir seçim yapmış olacaktır. Bunun yanında Spitz köpeğe sahip olmak isteyen köpek severler, Spitz’in bir Pomeranian olup olmadığını merak edebilir.

Dünyanın en popüler köpek ırkları arasında yer alan Pomeranianlar, 7 kg ağırlıktan daha hafif olabilirken; komuta eden bir varlıktır ve kişilikleri üst seviyededir. Spitz ırkı özelliklerinin yanı sıra; her zaman refakatçi köpek unvanını almışlar ve özellikle kraliyetler için önemli olmuşlardır.

Kucak köpeğinden daha fazlası özelliğe sahip olan Pomerianlar; oldukça zekidir ve oyunlarda harika ustalık gösterirler. Köpek sporlarında rekabete açıktırlar ve terapi köpekleri olarak da hizmet verebilirler.

Japon Spitz Maliyeti Ne Kadar?

Dünyanın en popüler köpek ırkları arasında yer alan Japon Spitz ırkı, samuray savaşçıları tarafından küçük hayvanları avlamak için kullanılmış olabilirler. Ev yaşamına oldukça alışkın olan bu ırk hem hizmet hayvanı hem de evcil hayvan olarak yetiştirilebilirler.

Japon Spitz ırkı; ailesini seven, oyuncu ve girişken köpek ırklarındandır. Güzelliklerinin yanında, küçük boyutları da birçok köpek severin ilgisini çeker. Nadir ırklardan olduklarından dolayı, Japon Spitz fiyatları, birçok unsurdan etkilenir.

Japon Spitz maliyeti için, ortalama 1500 dolar harcamanız gerekir. Yetiştiricisinin uzak bir bölgede olması da göz önünde bulundurulduğunda, 500 dolar gibi bir nakliye ücreti de vermeniz gerekebilir.

Maliyetleri etkileyen birçok unsur vardır. Buna göre;

 • Japon Spitzler, çok sağlıklı ve aktif köpeklerdir. Çoğunlukla 12 yıl ila 14 yıl arasında yaşarlar. Hastalık açısından en yaygın olarak, kalıtsal olarak gelişen lüks patella geliştirebilirler.
 • Japon Spitzler nadir bir ırk olduğu için, iyi bir tane seçmek zor olacaktır. Bu yüzden yetiştiricisine çok dikkat edilmeli ve bu konuda araştırma yapılmalıdır.
 • Japon Spitzler; insanlarla çok içli dışlıdırlar ve tam bir aile köpeği olurlar. İç mekânlarda rahatlıkla barınabilirler.
 • Düzenli olarak fırçalandıklarında, tüyleri gür ve daha beyaz olacaktır. Bu tür bakımlarının yapılması ya da profesyonel bakıcılara yaptırılması gerekir.

Japon Spitzler; çok sağlıklı bir cins olduklarından, birçok tıbbi masrafı da olmayacaktır. Bu yüzden diğer köpek ırklarına göre, daha as masraflıdırlar.

Spitz Köpek Küçük Irk mı?

Spitz köpek ırkı, birçok özelliği bünyesinde toplamış bir cinstir. Hepsini birleştiren özellikler arasında; sivri kulakları ve kıvrık kuyrukları, badem gözleri, kalın tüyleri ve kurda benzeyen görünümleri vardır.

 • Spitz terimi çok sayıda köpek ırkını tanımlar. Tüm spitz köpekleri; fiziki özellikler ve kökenler de dahil şekilde, bazı benzerliklerle gelir.
 • Çoğu Spitz köpekte sivri ve küçük kulaklar vardır.
 • Keskin burun ve güçlü bir çeneye sahiptirler.
 • Kuyrukları her zaman yukarı kıvrılır ve kabarıktır.
 • Tüyleri oldukça yoğun ve kabarıktır. Çift tüy katmanları vardır.

Spitz köpekler küçük ve büyük ırk olmak üzere farklıdırlar. Özellikle soğuk iklimlerin bulunduğu yerlerde görülürler.

Japon Spitz Kaç Yavru Yapar?

Spitz evde bakılır mı konusunda; bu köpeğe sahip olanlar ya da sahip olmak isteyenlerin fazla endişeleri olmaz. Bakımı kolay ancak, acemi sahipler için biraz daha zorlu bir süreç olabilir.

Japon Spitzler, çoğu zaman bulut köpekleri olarak da adlandırılır. En ayırt edici özellikleri yele benzeri tüyleridir. Büyüleyici, oyuncu, sevecen ve sadık olan bu tür, 10 ila 16 yıl arasında yaşar.

Japon Spitzlerde hamilelik dönemi 58 ila 64 gün olacaktır.  Hamilelik belirtileri en belirgin şekilde 35. günde çıkacaktır. Bu süre zarfında köpeğinizin daha fazla yürüyüş yapması, daha iyi beslenmesi gerekir.

Doğum çoğunlukla, bir insanın müdahalesi olmadan gerçekleşebilir. Acil durumlarda ise, veteriner müdahalesi zorunludur. Bir Japon Spitz, 3 ila 4 yavru doğurabilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply