Morkie Ne kadar Büyür

Morkie Ne kadar Büyür

1990’lı yıllarda tasarım işiyle uğraşan ve köpek yetiştiricileri Yorkshire ve Malta köpeklerini çiftleştirdi, ortaya çıkan yavrular birçok insan tarafından sevildi ve ilgi gördü. Zaman içerisinde popüler bir hale gelen ırk Morkie adını aldı, 90’lı yılların sonunda Amerikan Kennel Kulübü tarafından beslenen köpek olarak tanındı.

Morkie Mi Yorkshire Mi?

Tüy dökmeyen, küçük ve sadık bir ev köpeği isteyenler tarafından geliştirilen morkie, pomeranian, toy poodle ve maltese terrier en fazla ne kadar büyür? kısa süre içerisinde Amerika başta olmak üzere tüm dünyada tanındı. Sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olmasına rağmen atalarından gelen bazı genetik hastalıkları vardır;

 • Ters hapşırma hastalığı; dışarı doğru değil içe doğru hava çekerek hapşırır.
 • Trakeal Kollaps; kıkırdak halkalarının eksik olmasından ya da zaman içerisinde zayıflamasından dolayı ortaya çıkan solunum güçlüğüdür.
 • Diş hastalıkları; diş etlerinde farklı hastalıklar ortaya çıkabilir bundan dolayı düzenli ağız bakımı ve diş kontrolü yapılmalıdır.
 • Göz tansiyonu; Morkie sıklıkla göz tansiyonu yaşayan köpek ırkıdır.

Morkie Hangi Cins?

Morkie en fazla ne kadar büyür? araştırılan konudur, küçük köpek ırkları arasında yer alan Morkie, sevimli görünüşü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Sahibi ile ailesine karşı oldukça bağlı olan köpek ırkı çoğu zaman sahibini kıskanır.

Sürekli ilgi bekleyen ve son derece enerjik tavırları ile her zaman oyun oynamayı ister ancak yorulduğunda uyumaktan mükemmel bir zevk konuş, çok fazla sorun yaratma kendi halinde sessiz ve sakindir.

Yorkshire ve Malta köpek ırkları ile fiziksel olarak benzer, rengi genellikle siyah ve kahverengi tonlarındadır, tüyleri orta uzunlukta yumuşak ve ipeksidir.

Kulakları uzun olduğu gibi aşağı doğru sarkar özellikle heyecanlandığında ya da tedirginlik yaşadığında bir anda yukarı kalkar. Gözleri badem görünümüne benzer ve kahverengidir burnu yuvarlak, siyah ve küçüktür, kuyruk orta uzunlukta ve vücudu ile tam uyumludur.

Morkie En Fazla Kaç Kilo Olur?

Minyatür köpek sınıfında yer alan morkie, 24 ile 30 cm arasında değişen boya sahiptir, vücut ağırlığı sağlıklı bir hayvan da 4 ile 6 arasında değişir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en beğenilen melez ırklardan biri olmayı başaran morkie, en fazla 5 kiloya kadar çıkar.

Ancak 5 aylık olup 1 kilo olan çeşitleri de vardır küçük boyutlarından dolayı evde beslemeye uygundur.

 • Ortalama ömrü 15 yıldır.
 • Eğitim kapasitesi yüksektir.
 • Tuvalet eğitiminin çok kolay alır.
 • Tüy dökmez koku yapmaz.
 • Çocuklarla çok iyi anlaşır.
 • Sağlıklı ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Sadık ve sevecen olmasının yanı sıra aynı zamanda nazik ve güvenilir bir karakter yapısı vardır.

Morkie Cinsi Köpek Özellikleri

Yorkshire Terrier ile Maltese Terrier ırkının istenmeyen özelliklerinden arındırılmış olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ırk morie’dir. Son derece iyi bir arkadaş canlısı olan köpek ırkında koruma özelliği yoktur, yabancılarla bile iyi geçinir. Morkie  özellikleri şu şekildedir;

 • Neşeli, zeki ve cesurdur.
 • Ailesine değer verir ve güçlü bağ kurar.
 • Oyun sever bir yapıya sahiptir.
 • İnsanların kendisi ile ilgilenmesi neden hoşlanır.
 • Hayvanlar ile iyi geçinir.
 • Çok uzun süre yalnız kalamaz rahatsız edecek şekilde havlama davranışı gösterir.
 • Tüy yapısı ipeksi, düz ve incedir.
 • Egzersiz ihtiyacı karşılandığında ve oyuncaklara sahip olduğunda apartmanda yaşamaya uyumludur.

Morkie Apartmanda Bakılır Mı?

Morkie cinsi köpekler ailesiyle oyun oynamaktan ve yürüyüşe çıkmaktan hoşlanan ırktır. Özellikle çit ile çevrili olan alanlarda oyun oynamaktan inanılmaz zevk alır.

İhtiyaç duydukları kadar hareket ettiklerinde ya da oynayacak oyunları ve oyuncakları olduğun süre içerisinde apartman hayatı için uygundur. Karakter özelliklerine göre ihtiyaçları karşılandığında apartmanda yaşayabilir.

Ancak uzun süre yalnız kalamadıklarından dolayı apartman hayatını yaşarken sahiplerinin dikkatli hareket etmesi gerekir. Sosyal ve sakin bir karaktere sahip olduklarından dolayı özellikle tuvalet eğitiminin çok daha kolay alır bundan dolayı evde bakımı son derece kolaydır.

Morkie en fazla ne kadar büyür? sorusunun cevabı da apartmanda bakımı konusunda karar vermede etkilidir. Çünkü morkie cinsi köpekler minyatür köpekler sınıfındandır ve büyümez.

Morkie Tüy Döker Mi?

Hayvan severler evcil hayvanlarının özelliklede köpek tüylerinin evin her yanını sarmasını istemez. Özellikle alerjisi olanlar ve tüy temizliğine ayıracak zamanı olmayanlar açısından tüy dökmeyen cins her zaman tercih nedenidir.

Ancak doğası gereği köpeklerin tamamı tüy döker bu noktada Morkie en fazla ne kadar büyür? sorusu beraberinde köpek cinsinin tüy dökme sorusunu da getirir. Yorkshire ve Maltese Terrier cinsinin hasta olan morkie en sevimli terrier cinsleri arasında yer alır.

İncecik tüyleri ile dikkat çekerken bakıma ihtiyaç duyulmasına rağmen dökülmesi rahatsızlık vermez. Neşeli yapısı, sahibine sadık ruhu ve sevimliliği ile tam bir aile dostu olan morkie, fonksiyonunu kaybetmiş olan tüylerinden arındırıldığında kıyafetleri, koltukları ya da yatağı tüy içinde bırakmaz.

Morkie Koku Yapar Mı?

Bazı cins köpekler genellikle koku yapar kronik maya enfeksiyonlarına yatkın olan sarkık kulaklı, aşırı akıntısı olan ya da cilt kıvrımları veya kronik cilt alerjilerine sahip köpeklerde koku sorunu vardır.

Aynı zamanda demodektik akar enfeksiyonları ile ikincil enfeksiyonları bulunan köpeklerde de koku olayı yaşanır. Bunun dışında çok fazla cilt ağdası üreten köpek ırkları da diğer köpeklere göre daha fazla koku yayar.

Morkie cinsi köpek sahiplenmek isteyenler açısından merak edilen özellikler arasında koku da yer alır. Mükemmel bir oyuncak boyutuna sahip olan morkie, vücut katmanları olmadığı ve mükemmel bir kürk yapısına sahip olmasından dolayı rahatsız edici koku yaymaz.

Fiziksel özelliklerinden dolayı kürkünün rutin bakımlarının yapılması halinde baskın bir köpek kokusuna sahip değildir. Bu yüzden yaygın bir ev için evcil köpek cinsi olarak tercih edilir.

Morkie Yavru Özellikleri

Küçük boy köpek cinsi kategorisinde bulunan morkie, sahip olduğu özellikleri sayesinde dünya genelinde en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Şirin ve sempatik görünüşünden dolayı apartman yaşantısına kolaylıkla uyum sağlar. İnsan canlısı tatlı hayvanlar inatçı karaktere sahip olsa da eğitimleri son derece kolaydır.

Narin bir yapıya sahip olmalarından dolayı bakımı günlük olarak gerçekleştirilir, fiziksel özelliklerinden dolayı tüyleri dökülmez ve koku yapmaz. Sahiplerine karşı itaatkâr ve sadık olan morkie, ailesine karşı olan aşırı düşkünlüğü ile adını duyurur.

Küçük yapılarına rağmen oldukça güçlü hayvanlardır, tehlikeli bir an hissettiklerinde kızgın davranışlar sergiler bu yüzden çocuklu aileler için ideal bir köpektir. Günlük ihtiyaçları karşılandığı sürece apartman dairesinde dahi rahatlıkla yaşayabilir ancak evde uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.

Tüm bu özelliklerinden dolayı morkie, mükemmel bir ev hayvanıdır dolayısıyla dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de en çok sahip edilen köpek cinsidir. Bu durum karşısında morkie sahiplenmek isteyenler için fiyatlar her zaman bir araştırma konusudur.

İnsanlarla mükemmel bir uyum içerisinde yaşayan aile bireyleri ile zaman geçirmekten hoşlanan morkie cinsi köpeklerde fiyatlar birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Yorum (Yok)

Leave a Reply