Köpeklerde Bronşit Hastalığı

Köpeklerde Bronşit Hastalığı

Köpekler bronşit hastalığına yakalanır mı? Bronşit hastalığını muhtemel herkes bilir ancak hastalığı tam olarak tanıyamadığı için köpeğinin bronşit olabileceğini düşünemeyebilir. Bronşit diğer adı ile enfeksiyon bronşit köpeklerde barınak hastalığı olarak tanımlanır. Bu hastalık alt solunum yolu hastalığıdır ve köpeklerde de görülür. Köpeklerde bronşit hastalığı hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Bronşit Hastalığı Belirtileri

Köpekler insanlara göre daha sık bronşit hastalığına yakalanır. Bu nedenle hastalık birçok farklı durumla tetiklenebilir. Köpeklerde bronşit dostunuzun akciğerlerinde bulunun bronşlarında gerçekleşir. Üst solunum yollarıyla birlikte ortaya çıkar. Bu hastalık her yaşta ve her ırkta köpekle görülebilir. Ancak özellikle genç köpeklerde ve 8 yaşından büyük köpeklerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bronşit aniden ortaya çıkabilir veya ikincil bir hastalık olarak görülebilir. Çoğu ihtimalde uzun süreli gerçekleşebilir veya kronikleşebilir. Bir köpeğin bronşit olmasıyla diğer köpeklerde bu hastalığa yakalanabilir. Bunun temel sebebi sindirim yoluyla veya salyayla hastalanan köpeğin diğerlerine bulaştırmasıdır. Köpeğin burun delikleri yoluyla önce solunum sistemine ardından koku duyusunu etkilemeye başlar ve köpek ciddi nefes sorunları yaşar. Burun akıntısı, öksürük ve renkli salya en belirgin belirtisidir. Solunum yolu hastalığı olan bronşit doğumla birlikte kalıtsal olarak da geçebilir. Bronşit hastalığı nedenleri:

 • Uzun süre soğukta kalan köpeğin hava yolları iltihaplanabilir.
 • Uzun süre duman soluması
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Viral enfeksiyonlar (aşı olmayan köpeklerde çok sık görülür)
 • Alerjiler
 • Kimyasal madde soluması
 • Toza maruz kalması ve tozu soluması
 • Kalıtsal genler
 • Hava yolunda yabancı cisim

Ötürü köpekler bronşit hastalığına yakalanabilir. Köpeğinizin yanında çok sık sigara içilen kapalı ortamlarda da bronşit hastalığı ortaya çıkar. Köpeklerde bronşit hastalığı kapalı alanlarda köpeğe uzun süre sigara dumanına maruz bırakmamak bu bağlamda önemlidir. Bu gibi ortamlarda bulunan köpek dostlarımızın bronşit hastalığı yaşaması kuvvetle muhtemeldir. Köpeklerde bronşit hastalığı belirtileri:

 • Burun akıntısı yaşar
 • Hareket etmede isteksizlik yaşar ve sürekli dinlenme veya yatma eğilimi gösterir
 • Soluma güçlüğü çeker (sık sık soluma sesi çıkarır ve nefes alış verişi dışarıdan çok seslidir)
 • Öksürük (sık sık ve geçmeyen öksürük)
 • Ateşlenebilir (özellikle kronik bronşitte düşmeyen ateş veya sık sık yükselen ateş görülür)
 • Halsizlik
 • Gözleri sürekli ıslaktır ve yaşarır
 • Sık sık hapşırma
 • İştah kaybı yaşar
 • Köpüklü ve kusmayla karışık mukus çıkarabilir
 • Nefes darlığı yaşar

Yaşayabilir. Öksürük en belirgin bronşit belirtisidir. Ateş köpekte bir enfeksiyon belirtisi iken burun akıntısı, ıslak gözler ve hapşırma var ise ilk akla gelen bronşit olduğudur. Bronşit orta şiddetli olduğunda huzursuzlaşır ve günlük egzersizlerini yapmak istemez. Kendini iyi hissetmediği için iştah kaybı yaşar ve koku duyusu azaldığı için tüm etkenler dikkatini daha az çekmeye başlar. Yemek yememesi köpeği daha güçsüz bir hale getirir ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu durumda köpek daha geç iyileşir ve kronik bronşit yaşama olasılığı artar.

Bronşit Hastalığı Tedavisi

Köpeğinizde bu belirtilerden bir veya birkaçı var ise kolayca tespit ederek hemen veteriner hekime danışmak gerekir. Köpeklerde bronşit hastalığı tanısı sadece veteriner tarafından konulur.  Veteriner köpeğin hastalığını anlamak için bir dizi test yapar ve gereken tedaviyi önerir. Bakteriyel enfeksiyonlar yaşandığında antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kuru öksürük varsa ve köpeğin boğazı bunun için tahriş oluyorsa balgam söktürücü, mukolitler veya öksürük şurubu kullanılabilir. Belirtiler ne kadar fazla ise köpeğin hastalığı o kadar ilerlemiş anlamına gelir. Bu durumda hastalık daha zor tedavi edilir ve kronikleşebilir. Veteriner yapacağı testlerle hastalığın kronik mi akut mu olduğunu anlar. Akut bronşit bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur ve belirli zamanlarda ortaya çıkabilir. Köpeklerde akut bronşit tedavisi birkaç hafta sürer ve belirtiler tedaviden sonra azalır. Yeni bir enfeksiyon ortamı oluşmadığı sürede köpek yeniden bronşit hastalığına yakalanmaz. Köpeklerde kronik bronşit ise daha dayanıklıdır, aylarca sürebilir ve kendini tekrarlama ihtimali çok fazladır. Bronşit hastalığı tedavisi için röntgen çekilir ve köpeğin akciğerleri ve alt solunum yolu incelenir. Kesin tanı için akciğerlerden sıvı alımı da yapılabilir.  Bronşit tedavisinde kullanılan ilaçlar:

 • Öksürük kesiciler: Öksürük giderici şuruplar köpeğin öksürüğünü azaltır. Öksürmek tek başına hava yolu tahrişini arttıracağından öksürüğünün azalması tedavinin sürecini kısaltır. Ancak öksürüğün çok fazla baskılanması da mukusun atılmasını zorlaştırabilir. Veteriner butorphanol ve hidrokodon gibi öksürüğünü azaltmak için ilaç verebilir.
 • Antibiyotik: İleri derece bronşit iltihabının giderilmesi için veterinerler köpeğinize antibiyotik yazabilir.
 • Kortikosteroidler: Hava yolu iltihabını azaltmak için kullanılır. Bu ilaç ağızdan verilebileceği gibi iğne tedavisi olarak da verilebilir.
 • Nebulizasyon: Üst solunum yolundaki salgıların azalması için kullanılır. Köpeğin nefes alışını rahatlatmaktan için burnundan makine ile içeri sokulur. Hekim dilerse ilaçla kullanabilir. Burun tıkanıklığını gideren bu makine özellikle hırıltılı nefes alıp veren köpeklerde tıkanıklığı açmak için kullanılır. İleri derece hasta köpeklerde evde de uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Bronkodilatör: Oral yoldan veya enjekte olarak verilebilir. Hava yolunu rahatlatırken havanın daha rahat içeri girmesini sağlar. Yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Bu yöntemlerin ve tedavilerin tamamı veteriner hekim tarafından uygulanması gereken ve reçete etmediği sürece kullanılmaması gereken ilaçlardır. Köpeklerde bronşit hastalığı insanlara benzerken sessiz canlılar bizlere hissettiklerini ve acılarını dile getiremez. En uygun tedaviyi belirleyen veteriner hekim evde yapabileceğiniz yöntemleri de anlatarak aklınızdaki tüm sorulara yanıt verir. Reçetesiz satılmayan bu ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması yanlış bir tedavi halinde köpeğinize kalıcı hasar verebilir veya hayatını kaybetmesine neden olabilir. Köpeğinizin bronşit olduğunu düşünüyorsanız hemen hekime başvurarak en iyi ve en doğru tedaviyi almasını sağlayabilirsiniz.

Bronşit Hastalığı Nasıl Geçer?

Köpeklerde bronşiti önlemek her zaman kolay değildir. Bronşit hastalığı nasıl geçer? Yaşayarak öğrenilebilir. Köpeğin dumandan ve solunum yollarını tahriş edecek her ortamdan kaçınılarak tedaviye destek verilir. Köpeklerde bronşit hastalığı için doğal ilaçlarda kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin tamamı veteriner hekim tarafından tavsiye edilmeli veya kullanılmasında zarar görmeyeceğine dair görüş alınmalıdır. Öksürüğe bağlı boğazlarında tahriş yaşanıyor ise köpeğe çok fazla yemek yedirmeye çalışmak doğru değildir. Şekerli yiyecekleri küçük bir kaşıkla azar azar yedirebilirsiniz. İçme suyuna birkaç yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını katabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirirken iyileşme sürecini de hızlandırır. Eğer Hindistan cevizi yağı kokusu köpeğinizi rahatsız ediyor ve suyunu içmiyorsa bal ile karıştırabilirsiniz. Köpekler bal yemekten ve balın kokusundan hoşlanır. Kronik bronşit tedavisi daha uzun ve zorlu bir süreçtir. Öksürük kesici ve anti-enflamatuarlar verilerek köpeğin yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır. Hastalığından ötürü kilo verdiyse beslenme programı oluşturulurken obezite sorunu var ise kilo vermesi için program uygulanır. Obezite bronşit semptomlarının daha sık ve daha ciddi görülmesine neden olur. Bronşit tedavisi sırasında köpeğinizin olduğu ortamda parfüm veya duman yayan hiçbir şey kullanılmaz. Veterinerinizin tedavisine sadık kalarak ve köpeğinizi rahat ettirmek için evde bulunduğu ortama dikkat ederek hastalığın kronikleşmeden sona ermesine destek verebilirsiniz. Köpeğininiz bronşit tedavisi görüyor ise köpeğinizin ağırlığını ideal vücut ağırlığına getirmeye çalışabilirsiniz. Yağlı bit vücudu olan köpeğin hava yolu baskısı fazla olduğundan göğsü baskı yapar ve derin nefes alırken zorlanır. Derin nefes alırken zorlanması onu yorar ve halsizlik düzeyini arttırır.

Bronşit Hastalığı Öldürür Mü?

Köpeklerde bronşit hastalığı tek başına ölümcül değildir. Bronşit hastalığı öldürür mü? Merak ediyorsanız akut bronşit türü için ölümcül risk bulunmaz. Ancak bronşit hastalığı uzun süre devam ederse hayvan solunum sorunu çekerek bitkin düşer. İştahı azalır ve yemek yiyemez. Besin alamaması yine köpeği zayıflatır ve yavaş yavaş ölüme doğru çekilir. Uzun süre öksürmesi, yediklerini kusması, ateşinin çıkması gibi sorunların yaşanması köpeği çok zayıflatır. Bağışıklık sistemi zayıflayan sevimli dostlarımız ise gücünü kaybederek yaşam savaşını kaybedebilir. Bu durum genellikle evde bakılan ve sahipli köpekler için çok mümkün değildir. Kronik bronşiti doğru tedavi edilmediği takdirde ancak bronşit hastalığı ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu hastalığın uzman kayıtlarına bakıldığında genellikle ölümler barınaklarda gerçekleşir. Barınaklarda tedavi edilen köpekler başka bir köpekten yine enfeksiyon kaparak geçmeyen bronşit hastalığına yakalanabilir. Tedavisi uzun sürdüğü için köpek tam iyileşemeden yeni bir bakteri ve virüs aldığında iyileşme süreci daha da uzar ve köpek birçok yaşamsal fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Yüksek ateşin de eşlik ettiği bu süreçte köpeğin hayatını kaybetme olasılığı yüksektir. Bronşit hastalığı köpekler için her zaman büyük bir risktir. Tek başına öldürür denilemez ancak tedavi edilmediği sürece köpeğin yaşam standartlarını düşürdüğünden ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bronşit Hastalığı Hangi Irklarda Görülür

Bronşit hastalığı tüm köpek ırklarında görülebilir. Şu ırkta görülmez diye bir durum söz konusu değildir. Köpeklerde bronşit hastalığı birçok nedenden ötürü ortaya çıkabileceği için tüm köpek ırkları bronşit hastalığına yakalanabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan bazı ırklar akut bir şekilde hastalığı geçirerek bir defada kurtulurken bazı ırklar ise daha yatkındır. Bronşit hastalığına yatkın ırklar:

Gibi ırklar bronşit hastalığına daha yaygındır. Bunun temel nedeni bu köpekler çok küçük burun deliklerine sahiptir ve diğer ırklara göre daha geniş bir kafatası vardır. Düz yüzleri ve düz burunları ile görünüşleri dikkat çekerken üst solunum yolu hastalığına yakalanma riski fazladır. Bazı köpekler ise bronşite yakalandıktan sonra kronikleşmesi kuvvetlidir. Kaniş ve Pomeranian boo gibi köpeklerin bronşite yakalanması halinde kronikleşme ihtimali yüksektir. Tüm köpek ırklarının yakalanabileceği bu hastalık için köpeğinize dikkat ederek ölümcül sonuçlara neden olabilecek rahatsızlıktan koruyabilirsiniz. Köpeğinizde bronşit yaşanma olasılığını azaltmak için aşılarını özen gösterilmelidir. Köpeğin aşılanması köpekte oluşabilecek bakterileri azaltır. Özellikle Bordetella bakterisi öksürüğe neden olarak bir bakteridir ve aşısı bulunur. Köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren aşılarını olması onu direk bronşite karşı korumasa da olası etkilerine karşı korurken tedavisinin da daha kısa sürmesini sağlar.

Köpeklerde insanlar gibi hastalanır ve kendilerini koruyamadıkları için bronşit hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Hava yolunun tahriş olmasını önlemeye çalışarak bronşite karşı doğal bir kalkan oluşturabilirsiniz. Köpeğinizi tozlu ortamlardan, kimyasallardan, küften, polenden, deterjanlardan ve parfüm gibi ona zarar verebilecek etkilerden uzak tutarak solunum yolu iltihaplanmasını engelleyebilirsiniz. Tüm köpekler bronşit olabilir. Bunun birlikte küçük köpeklerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Kronikleşen bronşiti olan köpeğinize daha hassas bir bakım vererek bulunduğu ortamı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin ve hasta köpeklerden uzak tutarak daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply