Sahibini Koruyan Bekçi Köpekleri

Sahibini Koruyan Bekçi Köpekleri

Bazı cins köpekler inanılmaz bir koruma ve kollama fıtratına sahiptir. Dolayısı ile kendi alanını, yavrularını koruduğu gibi; ailesi olan sahibini ve onun alanını da canı pahasına korur, kollar ve gözetir. Bu duruma en iyi örnek olarak, çoban köpekleri verilebilir. Ki onlar ne olursa olsun görevleri olan koruma işine sahip çıkar ve sorumluluklarını asla bırakmazlar. Kurt, tilki, çakal gibi her türlü varlığa karşı sürüyü korurken; yeri gelir yaralanırlar da ancak yine de pes etmezler.

Bu koruma fıtratı; köpek ırkının tamamen fıtratı ve keza karakteri ile ilgili bir konudur. Çünkü küçük yapıda olmasına rağmen büyük cesarette olan ve koruma iç güdüsüne sahip köpek cinsleri de görülür. Ancak sahibini koruyan bekçi köpekleri, genel itibari ile büyük ya da en azından orta-büyük köpekleri çağrıştıracaktır. Bu köpek ırklarını ayrıntılı olarak hemen aşağıda bulunan başlıklarda bularak, bu hayvan dostları hakkında bazı bilgiler de edinmeniz mümkün olacaktır.

Kangal:

Sahibini koruyan bekçi köpekleri denildiğinde, ülkemizin gurur kaynaklarından olan Sivas Kangalı akla gelir. İyi bir çoban ve bekçi köpeğidir. Gerek fiziksel ve karakter özellikleri gerek almış olduğu vazifeleri yönü ile dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Büyük köpek ırkları arasında yer alır. Yetişkin düzeye erişmesi ile birlikte boyları en çok 80 cm olabilirken, bu boya eşlik eden ağırlıkları ise en çok 60 kg kadar olacaktır. Tüy yapıları kısa boyutlarda olup, genel itibari ile boz renktedir. Ancak kahverengi, açık dore, gri gibi renklerde de görülen cinsleri bulunur.

Akbaş:

Yine, Anadolu kökenli köpekler arasında bulunan bir cinstir. Sürü koruma, çobanlık, bekçilik gibi görevlerde kullanılmışlardır. Türkiye’den ünlenen bu köpek ırkı için, Amerika bölgelerinde de üretilme çalışmalarına girilmiştir. Güzel bir bakım ile 12 yıla kadar ömür sürme şansları olur. Yetişkinliğe eriştiklerinde boyları en çok 85 cm kadar uzayabilir. Bu bakımdan büyük köpek ırkları arasında yer aldıkları söylenecektir. Cesur, bağımsız ve sahibi ile ailesine ise sadakat sahibi köpeklerdir. Bu bakımdan sahibini koruyan bekçi köpekleri arasında görevlerini mükemmel şekilde yerine getirirler.

Puli:

Macaristan kökenli ve Macar koyun köpekleri olarak da bilinen bu cins, ilginç tüy yapısı ile dikkat çeker. Küçük – orta köpekler arasında olup; yetişkin olduklarında boyları en çok 45 cm kadar uzayabilirken ağırlıkları ise en fazla 15 kg olacaktır. Kürkü oldukça ilginç bir yapıdadır ve yerlere değin saçaklanır. Paspas gibi bir görünüme sahip olup, bu tüyler gözlerini dahi kapatır. Dolayısı ile özellikle yüz bölgesinde, belirli aralıklar ile kısaltılması gerekecektir. Tüy renkleri ise genel olarak mat siyah-gri gibi tonlardadır. Ancak gri, krem, siyah-bakır gibi tonlarda da görülebilirler.

Rhodesian Ridgeback:

Güney Afrika Zimbabve kökenli bir köpek ırkıdır. Uzun bacakları, kaslı gövdesi ve güçlü duruşu ile dikkat çekerler. Tüyleri; at kürkleri gibi sık, ince ve hafif parlaktır. İyi bir avcı ve sahibini koruyan bekçi köpekleri arasında yer alırlar. Ağırbaşlı ve iradeli bir köpektir. Boy uzunlukları en fazla 70 cm kadar uzarken ağırlıkları ise en çok 40 kg kadar olabilir. Bu bakımdan büyük köpek ırklarından olduklarını da söylemek mümkün olacaktır.

Doberman:

Doberman Alman köpekleri arasında yer alan dik ve sivri kulaklı, sert bir görünüme sahip işçi köpeklerdir. Güzel bir bakım sunulması ile yaşam şansları 10- 12 yıl olacaktır. Zeki bir köpek olmaları kolay eğitilebilir olduklarını akıllara getirmemeli çünkü rutin ve ısrar ile eğitilmesi gereken ve taviz verilmeyecek köpekler arasında bulunur. Enerjik ve atik köpeklerdir. Dolayısı ile egzersiz ihtiyaçları da fazla olacaktır. Korkusuz ve kendinden emin bir duruşları vardır ve bu sayede yabancılara karşı korku oluştururlar. Boyları en çok 72 cm kadar uzayabilir, bu bakımdan ise büyük köpekler arasındadır.

Malinois:

Belçika Kurdu Sivri, kalın ve dik kulakları; yüz ve ayak bölgelerinde daha koyu bulunan tüyleri ile dikkat çekerler. Bu bakımdan tüy renkleri için maskeli tüy yapısı vardır, şeklinde tabir edilebilir. Koruyucu, aktif, ağır işleri kolaylıkla başarabilen sağlam bir köpektir. Fıtrat ve karakter özellikleri olarak aşırı koruyucu bir yapıları bulunur.  Ailesine oldukça sadık ve itaatkar olup, yabancı ve özellikle tehdit hissettiği durumlara karşı bu denli iyi niyetli ve sempatik olmayabilirler. Geçmişte özellikle çoban köpekleri olarak görevlerde bulunmuştur. Güzel bir bakım ile 12- 14 yıla kadar ömür sürme şansları bulunur.

Kuvasz:

Macar kökenli bir köpek ırkıdır. Görünüm itibari ile oldukça sevimli bir tipleri ve duruşları bulunur. Tüy yapıları genel itibari ile beyaz, kırık beyaz, krem gibi görülebilirken; orta uzunluklarda ve kıvırcık yapıdadır. Özellikle Macar sürüleri için koruma köpekleri olarak kullanılmışlardır. Bu bakımdan sahibini koruyan bekçi köpekleri arasında olup bu vazifelerini, güzel bir şekilde yaptıklarını söylemek mümkün olacaktır. Ancak günümüz zamanlarında ise bu köpek dostu; daha çok hobi olarak bakımları yapılan, evcil hayvanlar olarak yer alırlar. Güzel bir bakım ile 10 – 12 yıla kadar yaşam şansları bulunur. Yetişkinliğe ulaştıklarında boyları en çok 75 cm kadar uzarken ağırlıkları ise en çok 55 kg kadar olabilmektedir. Dolayısı ile büyük köpek ırkları arasında yer alırlar. Koruyucu, sabırlı, sadık köpekler oldukları gibi bir miktar da bağımsız ve özgür ruhlu takılmayı da severler.

Cane Corso:

İtalyan köpekleri arasında yeralan Cane corso. Çok kaslı bir bedenleri bulunur ancak bu yapı göze hoş görünecek bir duruşa sahiptir. Güçlü ve çevik olmalarına, karakter olarak koruyucu yapıları da eklendiğinde korkutucu olabilirler. Kemik ve kas yapıları oldukça gelişmiş durumdadır. Güzel bir bakım ile birlikte 10 – 12 yıla kadar ömür sürme şansları olacaktır. Korkusuz köpeklerdendir. Ancak bu sağlam ve güçlü yapılarına rağmen çekingen, sessiz, sakin ve dengeli köpeklerdir. Zeki olmaları sebebi ile bu ırk kolay eğitilebilir. Boyları en çok 70 cm kadar uzayabilir. Bu bakımdan orta-büyük yapılarda oldukları söylenecektir. Tüy renkleri genellikle koyu renklerde görülürken en sık görülen renk ise siyahtır. Ayrıca koyu kahverengi, siyah-çizgili, gri gibi renklerde de görülebilen cinsler bulunur.

Tibet Mastiff:

Dev köpek ırkları arasında yer alan, Tibet Mastifi adeta bir ayı görünümünde köpeklerdir. Tüyleri oldukça uzun ve kabarıktır. Bu duruma büyük bedenleri de eklendiğinde aşırı büyük bir görünümde duruşa sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere, kökenleri Tibet’tir. Fiyat olarak da pahalı olan köpekler arasında bulunan bu dev ırkın; yetişkinliğe eriştiklerinde boyları en çok 75 cm kadar uzarken ağırlıkları da en çok 70 kg olacaktır. Zeki, iradeli ve koruyucu köpeklerdir. Bazen ise ısrarcı, bağımsız, inatçı gibi kötü özellikler ile de karşınıza çıkabilirler.

İzlanda Köpeği:

Hoş görünümleri ile dikkat çeken bu köpekler, adından da anlaşılacağı üzere İzlanda kökenli spitz grubuna dahil köpek ırklarındandır. Geçmişte çoban köpeği olarak görevlerde kullanılmış bir köpek olmuşlardır. Küçük –  orta yapılarda olup; yetişkin dönemlerine ulaştıklarında boy uzunlukları en fazla 45 cm kadar uzarken, ağırlıkları ise en çok 15 kg kadar olacaktır. Güzel bir bakım ile 10- 15 yıla kadar ömür sürme şansları bulunabilir. Hoş bir tüy yapısına sahiptir. Orta uzunlukta tüylerle kaplı kürkü, genellikle iki rengin birbiri ile geçişine sahiptir. En sık görülen renkleri beyaz-karamel ikisidir. Bunun yanı sıra beyaz-gri, siyah-beyaz, altın-beyaz, kahverengi -beyaz, çikolata- beyaz gibi renklerde de görülürler. Haliyle sahip oldukları tüy yapıları; günlük bir bakım, tarama ve fırça işlemi gerektirecektir. Neşeli, çevik köpeklerdir. Enerjili bir bünyeye sahip olmaları ve oyuncu yapısı ile egzersiz ihtiyaçları da fazla olacaktır.

Akita İnu:

Akita İnu eğitilmesi; inatçı ve özgür ruhlu olan bu köpek ırkı için biraz zor bir konu olsa da, gereken eğitimi benimseyip öğrendikleri zaman mükemmel bir ırktır. Ailesine ve çevrelerine alışmaları durumunda, onları fazlasıyla benimser ve sahip çıkarlar. Oldukça sadık ve aşırı vefakar bir yapısı olan bu ırk köpekler, sahibini koruyan bekçi köpekleri arasına girer. Ayrıca iyi bir av köpekleri oldukları da söylenebilir. Spitz köpek grubuna dahildir. Ancak vefası ve sadakati, genel itibari ile ailesi ve sevdikleri için olurken, yabancılar bu asil duruşlu köpekten korkmalıdır!

Border Collie:

Bordor Collie İskoç köpekleri olarak da bilinen köpek ırkıdır. Mükemmel zekası ve aktif yapısı ile dikkat çeken bu ırk, güçlü ve enerjik bir köpektir. Uzun ipeksi yapıda tüylere sahip olmaları günlük bakım gerektirdiğini düşündürmelidir. Ailesine karşı sadık ve itaatkar yapıda olup aynı durum yabancılar için geçerli olmaz. İyi bir çoban köpeği olarak vazife yapmaları sahibini koruyan bekçi köpekleri arasına girmeye de sebep olacaktır.

Labrador Retriever:

Labrador Retriever Orta boylarda olan bir köpek ırkıdır. Uzunlukları yetişkin olduklarında 65 cm olurken, ağırlıkları ise en fazla 35 kg olacaktır. Zeki olan bu köpek ırkı için, erken yaşta eğitim önemli bir konu olduğu unutulmamalıdır. Güzel bir bakım ile 10- 12 yıla kadar yaşam şansları bulunur. Sakin ve nazik yapısı ile bilinirler. Tüyleri genel olarak kısa bir yapıda olup renkleri ise siyah, karamel, çikolata, sarı gibi görülebilir.

Rottweiler:

Sahibini koruyan bekçi köpekleri arasında yer alan Rottweiler, güçlü ve kuvvetli yapısı ile mükemmel bir bekçi köpeğidir. Büyük denilebilecek yapılarda bulunurlar. Bu sebeple egzersiz ihtiyaçları fazla olabilir. Boyları en çok 70 cm kadar uzarken ağırlıkları ise 60 kg kadar bir yapıdadır. Genelde kısa tüyleri parlak bir siyah ya da koyu kahve tonlarda görülürken; farklı renklerde olan türleri de vardır.

Alman Çoban Köpeği:

Diğer adı olarak Alman kurdu olarak da bilinen bu ırk, ailesine oldukça sadık ve itaatkar köpekler arasında yer alır. Keskin bir zeka sahibi olan bu ırk; askeri alanlarda, arama-kurtarma ekiplerinde, polis köpekleri gibi zorlu görevlerde, başarı ile çalışmıştır.

Shetland Çoban Köpeği:

Sevimli bir köpek olan bu köpekler, İskoçya kökenlidir. Çoban köpekleri olarak sorumluluklar almış ve başarı ile yerine getirmişlerdir.  Dolayısı ile koruma, bekçilik gibi özellikleri gelişmiş bir ırktır. Uzun ve birkaç rengin karışımı tüy yapısına sahiptir. En sık görülen 3 renk tüy yapısı ile görülebilirler. Ancak siyah-beyaz, siyah-bronz, beyaz-bakır gibi renklerde de görülebilirler. Yetişkinlik dönemlerine eriştiklerinde en çok 40 cm kadar uzarlarken ağırlıkları ise en çok 12 kg kadar olabilmektedir. Bu bakımdan küçük-orta köpek grubuna girerler. Güzel bir bakım ile birlikte 10- 13 yıla kadar ömür sürme şansları bulunur.

Yorum (Yok)

Leave a Reply