Pomeranian Boo Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Pomeranian Boo Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Pomeranian Boo köpekler, minyatür Spitz tipi köpekler olarak bilinir. 1800’lü yıllarda Almanya’da görülen Pomeranianlar, esasen daha büyük cinslerdi. Ancak zaman içinde oyuncak boyuta getirilen sevimli canlılar oldular.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo özellikleri ile Alman Spitz köpeklere benzerdir. Spitzlerin atası olduklarına inanılan Boo köpekler, bekçi ve refakatçi köpeklerdir. Küçük hatta minik köpekler olmalarına rağmen düzenli olarak egzersiz ihtiyaç duyan ve oldukça enerjik yapılarıyla sürekli hareketlilik halinde olan canlılardır.

Zeki oldukları düşünülen Pomeranian Boo köpekler, hileleri çabuk öğrenir ve performanslarını sergilemekten çekinmezler. Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen Boo’lar, oyuncak cinsi olduğu için büyük cinslerle bir araya getirilmemelidir. Çocuklarla oldukça iyi geçinirler ve birlikte büyümelerine izin verildiği takdirde, gayet başarılı olurlar.

Pomeranian Boo Karakteristik Özellikleri

Pomeranian Boo özellikleri arasında uyanık tavırları ve minik yapılarına rağmen cesur halleri dikkat çeker. Havlamaya oldukça eğilimli oldukları için genellikle bekçi köpekleri olarak sınıflandırılırlar.

Özellikle küçük yapıları ve boyları ile yaşlılar için önerilen köpekler arasında yer alırlar. Pomeranian Boo cinsi köpekler;

 • Şımarık ve eğlenceli,
 • Arkadaş canlısı ve sadık,
 • Büyük cinslerle mücadeleye girmekten çekinmeyen,
 • İyi uyarı ve alarm veren köpeklerdir.
 • Havlamaya eğilimlilerdir.

Egzersize çok ihtiyaç duyarlar ve günlük dışarı çıkmaları ve yüksek enerjilerini dengelemeleri gerekir. İtaat yarışmalarında başarılı olan ve küçük yaşlardan itibaren eğitimleri verildiği takdirde, ideal başarıya ulaşan sevimli cinslerdir.

Pomeranian Boo ile Yaşamak

Pomeranian Boo özellikleri ile beraberlik duygusunu en çok pekiştirebileceğiniz cinslerden biridir. Özellikle yaşlı insanlar için ideal olan Boo’lar, zamanla tam bir kucak köpeği olurlar. Bağımsız yapılarına ve dik başlı hallerine rağmen, sevgi ve eğitimle itaatte oldukça başarılıdırlar.

Bakımları kolay cinsler olduğu için apartmanda, evde köpek beslemek isteyenler için çok idealdir. Obeziteye yatkın oldukları için düzenli ve dengeli beslenmeleri gereklidir ve egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Parlak ve çift katlı tüyleri dökülmeye yatkındır. Özellikle tüy dökme zamanlarında haftada 1- 2 kez düzenli olarak taranmaları gerekiyor. Gerçek ağırlıkları maksimum 1 ila 3 kg olan Pomeranian köpekler, tam manasıyla oyuncak köpeklerdir.

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri

Pomeranian Boo özellikleri, tarih boyunca minyatür boyuta ulaşmasıyla belirlenmiştir. Ataları oldukça hacimli ve kütleli köpekler olan Pomeranian Boo köpeklerin olgunluk dönemi, 7 ila 10 aylıkken oluşur. Maksimum 3 kiloya ulaşabilirler.

Pomeranian Boo cinsinin fiziksel özellikleri genel olarak şöyledir;

 • Postu çift katlı tüyle kaplıdır.
 • Buruşuk ve minik bir burnu
 • Kısa ve düzgün bacaklarıyla oldukça sevimlidir.
 • Kulakları dik ve yuvarlak,
 • Yüzleri kurnaz bir ifadededir
 • Bedeni kare ve kuyruğu kabarık tüylüdür.
 • Kuyruk arkaya doğru ve yukarı görünür.
 • Baş kısmı oldukça yuvarlar ve boynu kalın post kaplıdır.

Pomeranyalılar harika bir renk yelpazesine sahiptir. Siyah, beyaz, samur ve ara renklerde olan Booların en belirgin rengi kırmızı olarak adlandırılır. Altın sarısına yakın kahve tonuyla minik bir ayıcık gibi görünürler.

Pomeranian Boo Genel Özellikleri

Pomeranian Boo özellikleri, oyuncak köpek sınıfındaki diğer cinslerle benzerdir. Pomeryanlar;

 • Enerji Seviyesi: Çok enerjik
 • Ömür Aralığı: 12 ila 16 yıl.
 • Horlama eğilimi: Düşük
 • Havlama eğilimi: Yüksek
 • Kazma eğilimi: Düşük
 • Sosyal / Dikkat İhtiyaçları: Düşük

Neşeli ve arkadaş canlısı Pomeranyalılar, küçük olsalar da düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar ve eğitimde başarılı olurlar. Zekidirler, ancak bazen küçük olduklarının farkına varmazlar ve daha büyük köpeklerle yüzleşirler.

Pomeranian Boo Fizik Yapıları

Pomeranian Boo özellikleri ile bir çanta boyutu arkadaş olduğunu yansıtır. Kucağınıza alarak istediğiniz her yere gidebileceğiniz sevimli canlılar, aynı zamanda zahmetsizdir. Sizi yormazlar ve bakımları da oldukça kolaydır. Zamanla sahiplerine inanılmaz bir bağ hisseden ve sadakatin en yüksek boyutunu yaşatan cinslerdir.

Pomeranian Boo cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri şöyledir;

 • Erkek ve dişilerde ağırlık; 1 ila 3 kg arasında
 • Erkeklerde yükseklik 27- 28 cm, dişilerde yükseklik 25- 26 cm
 • Uzunluk; orta
 • Düz ve çift katlı tüy yapısı
 • Dik kulaklı ve kabarık tüylüdür.
 • Günlük egzersiz ihtiyaçları ortalama 20 dakikadır.
 • Refakatçi ve oyuncak köpeklerdir.
 • Ortalama ömürleri 12- 13 yıl

Canlı, dinamik, arkadaş canlısı ve oldukça sevimli olan Pomeryanlar, iyi gözlemcidirler ve çevrelerinde olup bitenin farkına varırlar. İyi eğitim verildiğinde kıvrak zekaları ile beğeni ve başarı kazanan köpeklerdir.

Pomeranian Boo Tipik Davranışları

Pomeranian Boo özellikleri arasında arkadaş canlı olması, en öne çıkan ve belirgin davranışlarıdır. Ancak kıskançlıkları da vardır ve sahiplerini kıskanmaya meyillidirler. Biraz kendilerini kanıtlama çabası biraz karakteristik özellikleriyle, çevrelerine ahkam kesmeye bayılırlar. Sürekli havlama eğilimleri ve çok iri köpeklere dahi cesurca mücadele isteklerini belirtmeleri, uzaktan bakıldığında oldukça sevimli görünüyor.

Şüpheci ve dikkatlidirler. Çevrelerinde olan değişikliklerin farkında olan ve tehlikeleri durumlarda oldukça belirgin davranışlarıyla dikkat kesilen canlılardır. Pomeryanlar;

 • Alan savunmasını en iyi yapan cinslerden biridir,
 • Dış sesleri dahi duyduklarında, kendi bölgelerini belirtmek için havlarlar.
 • Pomeranyalılar zekidir, eğitime iyi yanıt verir ve sahiplerinden istediklerini elde etmede çok başarılı olabilirler.
 • Dışa dönüktürler ve ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar.
 • İyi eğitimli ve sosyalleşmemişlerse baskın, inatçı ve zorlayıcı olabilirler.

Oyuncak kullanımı, Pomeranyalıların yalnız zaman geçirmeleri için eğitimde etkili bir araç olabilir. Eğlence, oyun ve egzersiz onlar için olmazsa olmazdır.

Pomeranian Boo Sağlık Bilgisi

Pomeranian Boo özellikleri itibariyle 12 ila en fazla 16 yıla kadar yaşayabilirler. İyi bakıldıklarında 16 yaşını görebilen Boo cinsi köpekler, iyi bir diyet ve ideal egzersiz programlarıyla sağlıklarını stabil sürdürebilirler. Düzgün beslenmeleri devam ettirildiği takdirde oldukça sağlam köpeklerdir.

Pomeranian’ın hafif yapısı nedeniyle kalça displazisi gibi bazı sorunlar nadir olsa da diğer birçok köpek ırkına benzer sağlık sorunlarına sahiptir. Bakım, diş, kulak ve göz temizliğine dikkat edilmemesi sonucu, ırka bağlı bazı hastalıklar gelişebilir. Dolayısıyla rutin bakım ile bu sorunlardan kaçınılabilir.

Pomeranian Boo köpekler, erken diş kayıplarına yatkındırlar ve bu nedenle onlara kuru mama tavsiye edilir.

Pomeranian Boo Diğer Cinslerle Ortak Sorunları

Pomeranian Boo özellikleri incelendiğinde, diğer cinslerde görülen bazı hastalıklara yatkın oldukları anlaşılır. Örneğin şiddetli sağırlık ve körlük görülebilir. Ayrıca; ametropia, mikroftalmi ve kolobomlar Merle köpek cinsleriyle benzer sorunlar gösterir.

Yine Merle köpeklerinde görülen iskelet, kalp ve üreme sistemlerinde anormallikler Boo cinslerinde de görülebilir. Patella, Pomeranya cinsinde başka bir sağlık sorunudur. Pomeranianlarda;

 • Dizdeki patellar oluğu nedeniyle oluşan sırtlar, malformasyon veya travma yoluyla görülebilir.
 • Lüks Patella hastalığı, Boolarda diz yaralanması olarak bilinir ve meyillidirler.
 • Kaslar kasılırken patella doğru pozisyona dönemez. İlk ağrıya diz kapağının femur sırtları boyunca kayması neden olur.
 • Trakea çökmesi, nefes borusundaki trakeal halkaların zayıflamasından kaynaklanır.
 • Bir çöküşün belirtileri, kaz kornasına benzeyen bir öksürük, egzersiz intoleransı, bayılma nöbetleri ve sıcak hava, egzersiz ve heyecanla kötüleşen bir öksürük içerir.
 • Trakea çökmesi epizodları eğilimi tipik olarak, köpek yaşlandıkça sıklaşır ve şiddet açısından artar.

Pomeranyalılarda, genellikle “siyah deri hastalığı” olarak adlandırılan ve alopesi (saç dökülmesi) ve hiperpigmentasyonun (cildin koyulaşması) bir kombinasyonu olan bir durum oluşur. Bu durumun Cushing hastalığı veya şiddetli saç dökülmesi sendromu olarak nitelendirilir.

Cushing hastalığı erkek Pomeranianlarda dişilerden daha sık görülür. Ve genellikle daha kalıtsal olur. Etkilenen köpeklerin çoğu ergenlikten sonra belirtiler gösterse de, her yaşta ortaya çıkabilir. Cushing sendromu, hipotiroidizm, kronik cilt enfeksiyonları ve üreme hormonu bozuklukları dahil olmak üzere diğer koşullar bu durumu tetikleyebilir.

Erkek Pomeranianlarda bir diğer yaygın bozukluk, kriptorşidizmdir. Bu, testislerden birinin veya her ikisinin de skrotuma inmemesidir. Tutulan testisin cerrahi olarak çıkarılması ile tedavi edilebilir.

Pomeranian Boo ve Egzersiz

Pomeranian Boo özellikleri arasında egzersiz merakları öne çıkar. Küçük ve enerjik oldukları bilinen Boolar, günde en az 20 dakika egzersize ihtiyaç duyarlar. Dışarı çıkarılmaları hava şartlarından dolayı mümkün olmadığı zamanlarda kapalı alanlarda dahi olsa koşmalarına izin verilmelidir.

Apartmanda köpek beslemek isteyenler için ideal bir seçim olsa da günlü egzersizlerini yaptırmadığınız sürece gürültülü olabilir. Her gün dışarı çıkardığınızda oldukça uyumlu bir arkadaş olacaktır. Özellikle küçük yaşlardan itibaren edindiyseniz, eğitimimi sıkı şekilde vermeniz önemlidir ve eğitime başarılı şekilde anıt verirler.

Pomeranian Boo Evde Yalnız Kalabilir mi?

Pomeranian Boo cinsi köpekler evde belirli bir süre yalnız kalabilirler. 6- 8 saate kadar yalnız bırakabilirsiniz ancak bu sürede havlama eğilimi artacak ya da uzun süre dışarıda kalmışsanız, muhtemelen size küsecektir. Özellikle uzun süreli birlikteliklerde sahiplerine alıştıkları ve fazla zeki oldukları için mutlaka gideceğiniz zaman onunla konuşmanız gereklidir.

Pomeranian Boo diğer evcil hayvanlarla genellikle iyi geçinir, ancak uzun süre evde yalnız bırakacaksanız diğer canlıyla olabilecek ihtimalleri düşünmeniz gerekir. Bebeklerle ve küçük çocuklarla da fazla yalnız bırakılmamaları önemlidir.

Pomeranian Boo Tüy Döker mi?

Pomeranian Boo köpekler, çift katlı ve sık dokuma niteliğinde bir kürke sahiptir. Düz ve kabarık tüylü yapılarıyla tüy dökmeye yatkın cinslerdir. Yılda iki defa tüy dökme mevsimleri olur ve bu önemlerde haftada 3- 4 defa taranmaları gerekebilir.

Bakımları kolay olan Boo cinsi köpekleri, normal zamanlarda haftada 1- 2 defa taramanız yeterli olacaktır. Fazla sık yıkanmaları önerilmez ve kuru şampuan kullanmanız daha iyi olacaktır. Sık tüylü yapıları nedeniyle, iyi kurumadıkları zaman cilt hastalıkları görülebilir.

Pomeranian cinsi köpeklerde göz, kulak ve diş bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Enfeksiyon oluşmaması için düzenli olarak temizleyin. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gereken ve ilgiden oldukça hoşlanan canlılardır.

Pomeranian Boo Apartmanda Yaşar mı?

Pomeranian Boo özellikleri ile sesli ve gürültücü canlılardır. Ancak eğitimleri sıkı verildiğinde apartmanda yaşamaya oldukça uygun canlılardır. Havlamaya eğilimleri, karakteristik özellikleriyle ilgilidir. Her gün rutin olarak egzersiz ihtiyacını karşılarsanız mutlaka daha sakin ve apartman koşullarına uygun olacaktır.

İlk defa köpek bakacaklar için önerilen köpek cinsleri arasında olan Pomeranian Boo köpekler, sizinle zaman geçirmekten ve oyun oynamaktan oldukça zevk alacaklardır. Tam bir ev köpeği olan Boolar, dış koşullarda yaşamaya uygun canlılar değildir. Kışın özellikle dışarı çıkarırken üzerine bir şeyler giydirmeniz, soğuk havalardan etkilenmesini ve hastalanmasını önler.

Pomeranian Boo Tarihçesi

Pomeranian’ın Alman Spitz’den geldiği kabul edilir. Cins adını, Baltık Denizi boyunca kuzey Polonya ve Almanya’da bulunan Pomeranya olarak bilinen bölgeyle ilişkilendirmesinden dolayı almıştır.

Orijinal Pomeranian tipi, bu bölgede çıkmıştır. Ancak bu köpek cinsi, üreme yoluyla çıkmıştır. Gerçek kökeni hala bilinmemektedir. İngiliz Kraliyet Ailesi’nin iki üyesi, türün evrimini etkilemiştir. 1767’de Büyük Britanya Kralı III. George’un kraliçe eşi Kraliçe Charlotte, iki Pomeranyalıyı İngiltere’ye getirmiştir. Phoebe ve Mercury adlı köpekler, Sir Thomas Gainsborough’nun resimlerinde tasvir edilmiştir.

Ancak bu resimlerde ortalama 14 ila 23 kg ağırlıklarında ve ağır kürkleriyle dikkat çekerler. Kraliçe Victoria tarafından edilen ve yalnızca 5,4 kg ağırlığında olan samur Pomeranian, bu cinsin popüler olmasını sağlamıştır.

Tüm yaşamı boyunca, Pomeranian cinsinin boyutunun %50 oranında azaldığı bilinmektedir. Cinsin ilk üyesi 1898 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde American Kennel Club’a kaydedildi ve 1900 yılında resmi olarak tanındı.

 • 1912 yılından RMS Titanic’in batmasından kurtulabilen üç köpekten ikisi Pomeranian olarak biliniyor.
 • 1926’da Westminster Kennel Club Dog Show’da Oyuncak Grubunda kazanan ilk defa bir Pomeranyalı olmuştur.
 • İlk Pomeranian, “Great Elms Prince Charming II” nin Westminster Kennel Club’dan Gösterinin En İyisi ödülünü kazanması 1988 yılında gerçekleşmiştir.

1998 yılında yayınlanan standartta Pomeranian, Fédération Cynologique Internationale tarafından Keeshond ile birlikte Alman Spitz standardına dahil edilmiştir. Bu standarda göre “Spitz ırkları büyüleyicidir” ve “benzersiz karakteristik, arsız bir görünüme” sahiptir.

Pomeranian Boo Popülerliği

Pomeranian Boo özellikleri, standartlarıyla kabul görmüş ve o tarihlerden itibaren popülerliği gittikçe artmıştır. Günümüzde oldukça yaygın köpek cinslerinden biri olarak sayılır. Pomeranian, Amerika’da en popüler köpek ırkları arasında yer aldı ve 1998 yılından bu yana Amerikan Kennel Club köpek ırklarının ilk 20’sinde sürekli olarak yer alıyor.

 • Pomeranian Boo 2011 sıralamasında bir önceki yıla göre iki sıra gerileyerek 17. Sırada yer aldı.
 • 2012 ve 2013 yıllarında ilk 20 içinde oldu ve 19. sırada yer aldı.
 • 2015’te bu cinsin popülerliği 21. sıraya geçmesine neden oldu.
 • 2016 ve 2017 yıllarında ise 22. sıraya düştü.

Birleşik Krallık’taki ilk 20 ırkta genellikle listelenmeyen türler arasındadır. Son 5 yıl içerisinde Türkiye’de popüler hale gelen türlerden biri olarak kabul edilir.

Sıradan Pomeranian’ın en zeki 27. köpek olarak listelendiği ve Alman Çoban köpeğinin 1 numarada olduğu kabul edilir.

Pomeranian Boo Zihinsel Uyarılma İhtiyaçları

Pomeranian Boo özellikleri arasında mutluluk ihtiyaçları, sevgi açlıkları ve ilgi meraklılıkları yer alıyor. Bir türün mutlu ve sağlıklı kalması için çok fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. Amaca uygun yetiştirilmiş köpekler, karar verme, problem çözme, konsantrasyon veya diğer nitelikler gerektiren işlere sahip olabilirler ve ihtiyaç duydukları beyin egzersizi olmadan, zihinlerini meşgul etmek için kendi projelerini yaratırlar ve muhtemelen kazanırlar. Bir Boo sahibi olmayı düşünüyorsanız hem eğitim hem zihinsel uyarım konularında yüksek ilgi vermeniz gerekir. Parlak ve kıvrak zekaların temelini biraz da sizin sağlamlaştırmanız gerekebilir.

Koşullara Göre Pomeranian Boo

Pomeranian Boo özellikleri ile uyarlanabilir bir türdür. Uyarlanma seviyesi bir hayli yüksek olan bu cinsler, yaşam koşullarına kolay adapte olurlar. Hava koşulları, ortam, aile değişikliği, günlü programlar ve günlük rutinlere hem kolay alışabilir hem kolay alışkanlık değiştirebilirler. Yaşamayı seven bir cins oldukları için yaşam standartlarının değiştirilmesi ve ortam, hava değişikliği onlar için çok sorun olmayacaktır.

Benimseme ve sahiplenme duyguları gelişkin olan Boolar, gürültülü veya sessiz ortamlar, enerjik sahip veya yaşlı bir sahip gibi durumlarda hiç zorlanmadan duruma adapte olabilen köpek türleridir.

Eğitimlere başlamak ve eğitimde başarılı olmak için sadece disiplin yeterli değildir. Pomeranian köpekler yalnızca istedikleri şeyleri yaparlar ve bu konuda biraz inatçıdırlar. Ancak sizi gerçekten sever ve benimserlerse, itaatte başarılı olabilirsiniz. Diğer ırklar gibi sadece sahiplerini gururlandırmak için değil, istediklerini yapmak için yaparlar.

Pomeranian Boo Köpeklerde Sakadat ve Vefa Oranları

Pomeranian Boo cinsi köpekler tam manasıyla refakat ve bekçi köpekleridir. Hem sahiplerini korur hem yaşadıkları ortamı ve çevreyi korumaya alırlar. Sahiplenme ve benimseme duyguları yüksek olan bu minik canlılar, civardaki yabancılar konusunda sahiplerini uyarma konusunda oldukça başarılıdırlar.

Herhangi bir potansiyele karşı daima tetiktedirler. Herhangi bir ziyaretçi ve evin civarından geçen başka bir cinse karşı daima tahdit unsuru olarak alığılar ve gürültü çıkararak sahibini uyarır.

Ortalama 12- 13 ve iyi bakıldığında 16 yıla kadar yaşayabilen Pomeranian Boo köpekler, yaşamları boyunca sahipleriyle iyi geçinirler. Benimser ve severler. Diğer kişilerden çok fazla olmasa da yine de kıskançlık eğilimine girebilir ve ziyaretçiler varken kucağınızdan inmeyebilirler.

Pomeranian Boo Eğlence Anlayışı

Pomeranian Boo köpekler halat çekmekten, uzun uzadıya koşmaktan ve sahipleriyle oyun oynamaktan oldukça zevk alırlar. Hem dış alanlarda hem kapalı alanlarda her an oyuna hazır cinslerdir. Ancak bu türün bazı üyeleri koltukta uzanıp keyif yapmaktan mutluluk duyar. Ya da oyun oynamaktan yorulmuş bir Boo’yu, kanepede serilmiş keyifli zamanlar geçirirken görebilirsiniz.

Yabancılara çabuk ısınan ve arkadaş canlısı özelliğiyle hemen sevebilen bir türdür. Pomeranian Boo özellikleri arasında enerjik ve dost canlısı nitelikleri, tehdit içermeyen diğer insanlarla da hemen arkadaş olabileceğini gösterir.

Diğer köpek cinsleriyle de genel anlamda iyi geçinirler. Orta düzeyde olan cins arkadaşlığıyla özellikle oyun ve eğlence zamanlarında güzel zaman geçirebilirler. Ancak denetimde olmalarında fayda vardır. Özellikle iri cinslerle bir arada yalnız bırakmamak, Pomeranian köpeğinizin tehlikelerden korunmasını sağlar.

Pomeranian Boo Temiz Bir Cins mi?

Bakımı, diğer pek çok cinse göre kolay olan Boo köpekler, salya eğilimindedirler. Çok yüksek seviye de olmasa da genellikle salya akıttıkları görülür. Temiz cinsler arasında yer alan Pomeranian türlerinde, tüy dökülmesi yılda iki defa olur. İyi eğitim verildiğinde tuvalet alışkanlıklarını kolay öğrenir ve diğer kurallara hızlı adapte olurlar.

Evde bakmak için en ideal tercihlerden biri olan Pomeranian Boolar, tırnak bakımı, kürk bakımı, beslenmesi ve aşıları gibi konularda biraz bütçe ayırmanız gereken türlerdir. Bir Boo edinmek için sadece fiyat araştırması değil genel bakım ve beslenme masrafları konusunda da araştırma yapmanız önemlidir.

Pomeranian Boo Edinirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pomeranian Boo bakmak isteyenler için eğitim, bakım ve beslenme gibi özelliklerinin incelenmesi önemlidir. Ayrıca sağlık ve genetik yatkınlıkları oldukları hastalıklar konusunda iyi analiz yapmalısınız. Zaman ve bütçe ayırabilecek, sevgi ve ilgi ayırabilecekseniz, bir Boo edinebilirsiniz.

Pomeranian Boo özellikleri ve bakımı için bilmeniz gerekenlerden şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Pomeranian Boo Eğitimi

Pom cinsi köpeklerde eğitim, erken yaşlarda tasma alışkanlığının verilmesiyle başlar. Sahibine itaat etmeli ve çağrıldığı zaman gelmelidir. Eğitimleri biraz zorlayıcı olabilir ancak istikrarlı olmak ve zaman zaman ödüllendirmek, eğitimde başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Bacakları ve eklemleri oldukça narin olduğu için ev içinde sürekli hoplayıp zıplaması onun eklemlerine zarar verebilir. Kemikleri kırılabilir ve aşırı enerjik yapısıyla yüksek yerlere atlayıp- zıplarken zarar görebilir. Bu nedenle eğitimlerde yataklara zıplamasını önlemeniz önem taşır.

 • Pomeranian Boo Sağlık

Pomeranyalılar genellikle sağlıklı küçük köpeklerdir. Ancak genellikle lüks patellalar (yerinden kayan diz kapakları), hipotiroidizm, çöken trakealar, konjestif kalp yetmezliği, nöbetler ve alopesi X (siyah deri hastalığı) gibi sağlık durumları görülebilir.

Bir Pomeranian Boo edinirken, ailesini de incelemeniz ve anne- baba- diğer kardeşlerdeki muhtemel hastalıklar konusunda bilgi almanız oldukça önemlidir. Pomeryanlar için önerilen sağlık testleri şu şekildedir;

 • Patella Değerlendirmesi (Patella Evaluation)
 • Kalp muayenesi (Cardiac Exam)
 • Göz Doktoru Değerlendirmesi (Ophthalmologist Evaluation)

Aşı kartları, sağlık kontrolleri ve ırksal kayıtları gibi bilgilerini inceleyerek sağlıklı bir Boo edinmeniz önerilir.

 • Pomeranian Boo Tımar

Pomeranian’ın bol çift katlı tüyleri, en ayırt edici özelliklerinden biridir. Hayran olduğumuz güzel tüyü korumak için sık sık fırçalamak gerekir. Tüylerin matlaşmasını önlemek için haftada bir kez bir iğneli fırça ve daha ince bir fırça ile köpeğin içini fırçalayın. Pomeranyalılar aktif köpeklerdir, bu nedenle tırnaklarının kısa tutulması önemlidir. Evde bunu yapmaktan hoşlanmıyorsanız, her dört ila altı haftada bir banyo, fırçalama, kulaklar, tırnaklar ve anal bezler dahil olmak üzere tam bir bakım yapmanız önerilir. Pom’un dişlerine de çok dikkat etmelisiniz. Haftalık bakım seansları sırasında dişleri fırçalamak iyi bir fikirdir.

 • Pomeranian Boo Beslenme

Pomeranian beslenmesi, yaşına göre ve kaliteli mamalarla olmalıdır. İçerik bakımından zengin, mineral ve vitaminlerle güçlendirilmiş ve veterinerin önerdiği markalardan tercih edilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenmeleri, aşırı kilo almalarını önler.

Eğitim ve diğer konularda ödüllendirme için verdiğiniz ikramların fazla abartmamak, obeziteye meyilli yapısını korumak adına önemlidir. Temiz, tatlı ve oda sıcaklığında su mutlaka hep hazır olmalıdır.

 • Pomeranian Boo Egzersiz

Pomeranian Boo köpekler, minik olmalarına rağmen egzersize ihtiyaç duyan canlılardır. Sürekli aktif oldukları için eğitimli şekilde oynamalarına, koşmalarına izin verilmelidir. Günlük olarak dışarı çıkarılmalarında fayda vardır. En az 20 dakika egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak, sağlıklı kalmalarını destekleyebilir.

Pomeranianları yürüyüşe çıkardığınızda tasmalarıyla birlikte gezdirin. Sürekli denetlemeniz gerekebilir. Bulunduğunuz civarın özelliklerine göre minik köpekler başka canlılarla karıştırılabilir, küçük aralıklardan düşebilir veya kaçabilirler. Ayrıca büyük ırklarla mücadeleye girmemeleri için yürüyüşe çıkardığınız zaman mutlaka denetim altında tutun.

Evde Pomeranian beslemek için genel başlıkları incelemeniz önemlidir. Emek, zaman ve bütçe ayırarak bir arkadaş edinmeniz iyi bir fikir olabilir. Ancak tüm koşulları gözden geçirmeniz ve iyi bakabilecekseniz edinmeniz önem taşır.

Pomeranian Booların Sevimli Olmayan Yanları

Pomeranian Boo özellikleri daima onların sevimli kalmalarında etkilidir. Ancak bazı yanlarını düşünerek bir Boo edinmeye karar vermeniz gerekebilir. Pom cinsi köpeklerin olumsuz yönleri olarak değerlendirilebilen genel özelliklerinden şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Kararsız Mizaç: Genetik özellikleriyle Pomeranian köpekler genellikle iyi mizaca sahiptir. Ancak ticari maksatlarla pek çok çiftleştirme yapıldığı için çok sayıda kötü mizaca sahip Pom’a rastlamak mümkündür. Dolayısıyla bir Pom edinmek için mutlaka mizacına ve davranışlarına dikkat edin.
 • Kırılganlık: Pomeranian Boo köpekler oyuncak tipi türler olduğu için ev içinde son derece dikkat edilmesi gerekir. Üzerine basma, oturma veya ezme tehlikelerine karşı son derece dikkatli davranılması gerekebilir.
 • Şüpheceilik: Pomeranianlar, sosyalleştirilmediği takdirde diğer insanlar ve evcil köpeklere karşı çekingen davranabilirler. Ya da tehdit olarak algılayabilir ve sürekli havlayabilirler. Eğitimlerinin verilmesi ve sosyalleştirilmeleri oldukça önemlidir.
 • Dik Başlılık: Boolar genellikle kendi bildiklerini okuyan, itaat etmeyen ve kendi istediklerini size yaptırabilecek canlılardır. İlk yaşlardan itibaren istikrarlı şekilde eğitimlerini vermeniz, sizi dinlemelerini sağlayabilir.

Bir Pomeryan edinmek için düşünülmesi gereken yanlarını da değerlendirmeniz gerekir. Sürekli dikkatli davranmanız ve ev içinde onu yalnız bırakmamanız gerekir. Harika birer refakatçi köpek olsalar da özenli davranmadığınız sürece kötü alışkanlık geliştirebilirler.

Pomeranian Boo Edinirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pomeranian Boo cinsi köpekler, yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz harika cinslerdir. Zamanla terapi köpekleri olacakları yönünde bilgiler de bulunuyor. Bekçi köpekleri olarak da değerlendirilen oyuncak köpekleri sadece sevimli görüntüleri için değil gerçekten bakabileceğinize inanıyorsanız edinmeniz gereklidir.

İlgi, sevgi, bakımı ve sağlık değerleri gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurarak edinmelisiniz. Uzun yıllar birlikte olmayı düşünüyorsanız, kayıtlarını iyi incelemeli ve ailesinde hastalıklar olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bir Pomeryan edinirken;

 • Evde yaşam alanının ideal olmasına özen gösterin
 • Aşırı sıcak iklimlerde yaşamaya çok uygun değillerdir.
 • Aşırı soğuklarda ve ortamlarda yaşamaya çok uygun değillerdir.
 • Bebek yaşlarda almamaya ve ilk emzirme dönemlerinde annesinin yanında olmasına özen gösterin.
 • Sık tüylerini özenli şekilde tımar etmelisiniz.
 • Göz, kulak ve diş bakımını yapmalı ve aşırı aktif oldukları için tırnak bakımını düzenli olarak yapmanız gerekebilir.
 • Yatkın oldukları hastalıklar konusunda iyi araştırma yapınız.
 • Havlamaya ve salya bırakmaya meyillidirler. Bu konuda düşünün.

Pomeranian Boo özellikleri ve eğitimleri konusunda güncel araştırmaları yapmalısınız. Tuvalet eğitimi, itaat eğitimi gibi konularda disiplinli olmanız ve istikrarlı şekilde devam etmeniz oldukça önemlidir.

İlk defa köpek besleyecekler için doğru tercih olabilir ancak eğitimleri ve bakım masraflarını düşünerek değerlendirme yapmanız önemlidir.

Pomeranian Boo Büyüme Grafiği

Pomeranian Boo köpekler, doğduklarından iki ay sonra ortalama 590 gr ile 680 gr ağırlığa ulaşırlar. Aylık olarak büyümeleri periyodik olarak genellikle şöyledir;

 • 3 aylık Pomeranianlar; 850 gr ile 1.200 gr aralığındadır
 • 4 aylık Pomeranian; 1.100 gr, 1200 gr ve 3 ay sonunda 1.500 gr
 • 6 aylık Pomeranian Boo; 1.500 gr ile 2.000 gr aralığındadır.
 • 8 aylık olduklarında; 1700 gram ile 2.500 grama kadar ulaşırlar
 • Yetişkin Boo’lar; dişilerde 1800 gr ile 2.200 gr, erkeklerde ise 2.200 gr ile 2500 gr aralığında olurlar

Yetişkin bir Pomeranian Boo genellikle 2800 gr ile 3800 gr aralığında olur. Sağlıklı beslenmeleri, düzgün takip edilmeleri ve egzersizlerinin düzenli olarak yapılmaları önem taşır. Aşırı kilo almaya meyilli olan yapıları nedeniyle, fazla beslenmelerinden kaçınılmalıdır.

Kalıtsal hastalıkları, yatkın oldukları rahatsızlıklar konusunda bilgi alarak, beslenme ve bakımlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Ayrıca boy- kilo endekslerinin de rutin olarak kontrol edilmesi daima sağlıklı bir Pomeranian Boo’ya sahip olmanız açısından önemlidir.

Pomeranian Boo Saç Kesimi

Pomeranianların tüyleri, onların karakteristik özellikleridir. Uzun ve düz tüyleriyle oldukça ilgi çekici ve sevimli olan bu cinsin saç kesimlerine de dikkat etmek gerekiyor. Hem sıcak havalarda hem soğuk havalarda saç kesiminin fazla yapılmaması, onun korunmasını sağlar.

Pomeranian Boo özellikleri uzun tüyleriyle daha belirgin olacaktır. Genel olarak pet kuaförlerde uygulanan saç kesim modelleri konusunda bilgi almanız ve köpeğinizin kendini iyi hissetmesine de yardımcı olur. Boolar için uygun saç modellerinden bazıları şöyledir;

 • Doğal Kesim

En çok tavsiye edilen kesimlerden biridir. Uçlardan hafif ve ince şekilde alınarak yuvarlatılan kesim, Boolar için en ideal kesimdir. Cildinin korunması, sıcak ve soğuk havalardan etkilenmemesi için doğal kesim modelini deneyebilirsiniz.

 • Sergi Kesim

Pomeranian Boolar için uygulanabilen ve yüz hatlarını nispeten belirginleştiren bir modeldir. Ancak sergi kesim uygulandığında, üst üste yapmamak ve kesimler arasında uzun zaman bırakmak önemlidir. Saçlarının yeniden, gür ve sağlıklı çıkması için her sergi kesim arasında boşluk bırakın. Tüylerin toparlanmasını destekleyin.

 • Corte Boo Kesimi

Pek çok sosyal medya videosunda izlediğiniz ve tamamen kesilmiş saçlarıyla oldukça sevimli görünen Boolara uygulanan bir modeldir. Beden ve kafa tüylerinin tamamen kısaltıldığı ve ancak önerilmeyen bir kesim modelidir. Boonun kendini çıplak ve savunmasız hissetmesine neden olabileceğini ve belki kırılganlık yaşayacağı bir saç modelidir. Aynı zamanda alopesi riskinden dolayı kısa kesim önerilmemektedir.

Pom tüy bakımını düzenli yapmanız ve iyi kurulama şartı ile yıkamanızda sakınca yoktur. Her bakımına ayrı bir zaman ayırmak istemediğiniz durumlarda banyo yaptırmanız, göz- kulak ve burun bakımı bir arada yapmanız, banyo sonrasında iyice durulamanız oldukça önemlidir.

Pomeranianda Tüy Dökülmesi ve Renk Değişikliği

Pomeranian cinsi köpeklerde tüy dökümü ile ilgili bilgiler, Pomeranian cinsi köpek sahiplenen veya almayı düşünenler için çok faydalı olacaktır. Pomeranian, tüm köpek ırklarının en güzel yavrularından biridir. İki ayda küçük bir top gibi görünürler, tüylü ve tüm o saçların arasında, kalbinizi bir saniyede çalan güzel bir küçük yüz belirir.

İki aydan itibaren renk değişimi başlar. Tüm Pomeranyalılar saçlarını yavrudan yetişkine, 4 ila 6 aylıkken değiştirir. Pomeranian’da saçlar değiştiğinde saçlarını kaybetmeye başlarlar, yüzlerindeki tüyler alınmaya başlar ve genelde maymun suratlı olurlar. Saç dökülmesinden dolayı patiler yükselir. Ve daha güçlü bir saç yapısı için yönleri belirginleşmeye başlar.

Ancak telaşlanmaya gerek yoktur. Devam eden birkaç ay içinde yetişkin tüyleri yeniden çıkmaya başlayacaktır. Ve ardından yuvarlak yüzlü görünümlerine yeniden sahip olurlar.

 • Peki Pomeranian’da saç dökülmesine nasıl yardımcı olunur?

Günlük fırçalama, saçın uzamasına yardımcı olmak ve teşvik etmek için gereklidir. Bakım spreyi kullanımı ve fırçanın hareketi saçın daha hızlı dökülmesini sağlar. Özellikle tüy dökme mevsimlerinde onları düzenli olarak yıkamak ve fırçalamak, yeni saçların hızlı ve güçlü gelmesini desteklemeyi sağlar.

 • Pomeranian tüy dökümü ne kadar sürer?

Tüy dökümü genellikle 5 ila 8 ay arasında değişir ve yaklaşık 3 ay sürer. 8 aydan itibaren saçlar yetişkin görünümüne kavuşur. Ancak Pomeranian’ın tamamen evrimleştiği 3 yaşına kadar, saçlar çıkmaya ve tüyler dolmaya devam eder.

Pomeranian’ın Evde İlk Günleri ve Bakımı

Pomeranian Boo edinmeye karar verdiyseniz ve bakım- beslenme konusunda yeterince bilgiye sahip olduysanız artık yaşam alanını hazırlamanız gerekir. Ev konforu onun ideal alanı olacağı için kendini iyi hissetmelidir.

 • Pomeranian için hazır yiyecek ve su mutlaka bulundurulmalıdır.
 • Özellikle bir yavruysa, boyutuna uygun bir su kabı bulundurmak ve suyu sürekli temiz olarak eklemek önemlidir.
 • Yavrunun korkmaması ve kaymaması için kaymaz bir yüzey uygulamanızda fayda vardır.
 • Tatlı su kullanmanız ve oda sıcaklığında olması önemlidir.
 • Veteriner önerisi mama kullanmalı ve ayına, yaşına göre beslenme periyotlarına uymalısınız.
 • Sık mama değişikliği yapmayın, bu ishale neden olabilir.
 • Mama değiştirmeyi düşündüğünüzde en az 3 hafta boyunca değişiklik yapmayın ve aşamalı geçiş yapın.
 • Verdiğiniz öğünlerin tamamını yediğinden emin olun.
 • Hipoglisemi oluşmaması için verilen gramajın tamamını bitirmesi önemlidir.
 • İştah problemi olan ve uzun saatler boyunca mama yemeyen Pomeranianlara bebek maması veya tavuklu pilav vermeyi deneyebilirsiniz.
 • Pomeranian köpek yavrusu günde üç öğün yemek yemelidir.
 • Pomeranianımızın çişini nerede yapacağına karar vermek ve ilk tuvalet eğitimine başlamak önemlidir.

Pom ile ilk gününüzde onun rahat etmesi için tüm konuları değerlendirmiş olabilirsiniz. Ancak tuvalet eğitimi konusuna da hemen göz atmanız ve çişini yapmasına yardımcı olmanız gereklidir.

Pomeranian Boo Sokakta Tuvalet Eğitimi

Pomeranian Boo özellikleri, bakımı, beslenmesi ve sağlığı hakkında tam bir açıklamadan sonra tuvalet eğitimi konusunda da çalışmaya başlamanız önemlidir. Peki bir Pomeryanı sokakta işemek için nasıl eğitirsiniz?

 • Sokakta yapma fırsatı vermek için onu günde birkaç kez dışarı çıkarmamız gerekecek. Zamanla tek seferde yapmaya alışacaktır.
 • Sabırlı olun, bazıları zaman alır ve bazı Pom’lar daha çok çabuk öğrenir.
 • İlk birkaç gün uyum sağlaması ve onu yakından izlemek için birlikte zaman geçirmeniz faydalı olacaktır.

Bir Pomeryanı evde işetmek için nasıl eğitirsiniz? Evin herhangi bir noktasını belirlemek ve gazete sermek, tuvaletini yapması için tekrarlayıcı eğitim gerektirir. Pom yavruları genellikle uyandıkları anda çiş yapma eğilimindedirler. Uyandıkları zaman tetiklemek ve tuvalete uyarlamak, eğitim açısından faydalı olacaktır.

Tuvalet eğitimini verirken ödül kullanmak ve teşekkür etmek, onu destekleyecektir. Tuvaletini evde yapan bir Boo’yı yine sosyalleşmesi için her gün dışarı çıkarmanız faydalı olacaktır. Sokağa, gürültüye, insanlara ve diğer canlılara alışması, sosyal bir canlı olması için mutlaka düzenli olarak yürüyüşlere çıkarın.

Bir Pomerianını Nasıl Beslersiniz?

Pomeranian Boo yaşına göre tavsiye edilen mamalarla beslenmelidir. Bunun için piyasada ırkına göre üretilmiş özel gıdalar ve köpek sütleri bulunuyor. Sağlıklı tariflerle hazırlanan yemler, mamalar ve takviye besinleri verebilirsiniz.

Çiğ et, sebze, ezilmiş kemik bileşenleriyle hazırlanan Barf diyeti ürünleri, Pomeranian Boo için en ideal mamalardan biridir. Bir Pomeranian’ın ihtiyaç duyduğu tüm besinlerle birlikte, cilt ve bağırsak sağlığı önemli ölçüde iyileştirici güce sahip ürünleri tercih etmenizde fayda vardır.

Saçlarının daha gür ve parlak olması için Barf diyeti deneyebilirsiniz. Bebek Boo’lar için piyasada cinslerine göre özel üretilen köpek sütlerini ve vitamin destekli takviyeleri kullanmanız gerekli. Veterinerden tavsiye alarak iç hastalıkları oluşmaması, sindirimi kolay yapması ve cilt- tüy sağlığının devamlılığı için ideal ürünleri tercih ediniz.

Pomeranian Boo Satın Almak İçin Bilinmesi Gerekenler?

Pomeranian sahiplenmek veya satın almak için tüm konularda bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmanı gereklidir. Öncelikle tam karar verdiğinizden emin olun. Bir köpek beslemek ve bir Pomeranian beslemek için istekli ve kararlı olmanız, en önemli husustur.

Bir Boo satın alırken bilmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bir Pomeranian ortalama 12 ila 14 yıl yaşar ve bu süre boyunca ona en iyi bakımı verebileceğinizden emin olmalısınız.
 • İlk şey, Pomeranian cinsinde uzmanlaşmış yetiştiricilerle görüşmek önemlidir.
 • İdeal bir yetiştirici, sağlık ve güzellik konusunda size aydınlatıcı bilgiler verecek ve hayalinizdeki Boo yavrusuna kavuşmanız için aracı olacaktır.
 • Boo yetiştiricisine tüm yönlerini sormak ve tüm bilgiler konusunda görüşmekten çekinmeyin.
 • Pomeryanın ailesini görmek, bir köpek alırken en önemli ve ideal olandır.
 • Farklı bir şehirde dahi olsa, sahiplenmeden önce gidip görmeniz çok önemlidir.
 • Bir Pomeranian’ın soyağacı size onun soyunu anlatır. Ama muhtemelen yetiştirici değilseniz, oradaki köpeklerin hiçbirini tanımayacaksınızdır.

Yetiştiricinin sizlere verdiği güven, tecrübe, cinsle olan yılları, sizlerle paylaşmaktan çekinmeyeceği bilgisi ile daha anlamlı olacaktır.

Boyut mu, kalite mi? Bir Pomeryan edinirken boyutu, kilosu önem taşırken kimileri için kalitesel özellikler önem taşır. Bu cinsin kalitesi; bol çift katlı tüyleri, küçük kulakları, badem gözleri, küçük ağzı ve her şeyden önce sağlıklı olmasıdır.

Pom’un ebeveynleri görmek, size yavru köpeğinizin kalitesi ve boyutu hakkında kabaca bir fikir verecektir. Açıkçası, daha büyük köpek yavruları bazen daha küçük ebeveynlerden doğar ve bunun tersi de geçerlidir. Ama iyi bir damızlık seçtiyseniz, Pomeranian’ınızın 2 veya 4 kilo ağırlığında olmasına ve boyutu ne olursa olsun kalite ve güzelliğin aynı olmasına aldırmazsınız. Güzel ve sağlıklı bir Pomeranian nereye giderse gitsin göze çarpar.

Ve son olarak, bu cinsi tanımak için okuyun ve araştırma yapın. Kendinizi bilgilendirin ve birçok resme bakın. İlk başta hepsi aynı görünebilir ama sizi temin ederim baktığınızda cinsine sadık bir Pomeranian yavrusunun farklılıklarını fark edeceksiniz.

Pomeryana bakan, köpeklerini seven ve ona yılın 365 gününü en iyi şekilde vermeye özen gösteren yetiştiricinin çalışmalarına değer verir.

Hipoglisemi ve Pomeranya

Yavru köpeklerde hipoglisemi veya Pomeranian cinsi köpeklerde yaygın olarak düşük kan şekeri görülebilir. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yavrularda daha sık görülür. Pomeranian cinsinde çok sık görülmez, ancak erken tespit etmek hızlı tedavi edilmesi için oldukça önemlidir.

Hipoglisemi, yavru köpeklerine ölümüne yol açabilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, çok dikkatli olmak ve yavru köpeğimizin her öğünde tüm yemeğini yediğini izlemektir. Bir öğünde yemezse, bir sonrakini bekleyebilirsiniz. Ancak bir sonraki öğünde yemeğe ilgi göstermezse, ona bir şeyler yedirmeniz gerekir.

İster sulu yemek ister tavuklu bebek pilavı olsun, mideyi etkilememesi için her zaman çok yumuşak bir besin vermeniz gerekir.

Peki, Pomeranian’da hipoglisemi nasıl tespit edilir?

İlk birkaç gün, yavru köpeğinizi tanımak ve normal aktivitesinin ne olduğunu öğrenmek önemlidir.

 • Yavru köpeğiniz çok tembelse ve oyun oynamak istemiyorsa, çok fazla uyuma eğilimindeyse hipoglisemi belirtisi olabilir.
 • Şüphe duyduğunuzda ona biraz bal verin, şekerli sudan daha etkili ve daha hızlıdır.
 • Bir iki dakika içinde değişen köpek yavrusunun daha mutlu ve uyanık göründüğünü fark edebilirsiniz. Ancak bezginlik durumu devam ederse hemen veterinere gitmeniz gerekir.
 • Çantanızda her zaman tek doz bal veya bir paket şeker bulundurun. Evin dışında da olduğunda hemen bal vermeniz gerekebilir.

Ayrıca glikozun yanı sıra vitaminler de içeren nutriplus jel gibi köpek macunları da çok işe yarıyor. Ve çantanızda taşıyabilirsiniz.

 

SSS

Toy Pom ve Pomeranian aynı mı?

Teacup Pomeranian, Toy Pomeranian veya Minyatür Pomeranian aynı köpekler değildir.

Boo Pomeranian ısırır mı?

Eğlence ve oyunu sevdikleri için genellikle ısırmaya meyillidirler. Oyunlar esnasında ısırması, alışkanlık geliştirmesine neden olabilir. Dolayısıyla eğitim oldukça önemlidir.

Boo Pomeranyalılar ne kadar büyür?

Pomeranianlar 25 ila 27 cm’e kadar ulaşırlar. Ağırlıkları ise 3 ila 7 kilo ağırlığındadır.

Pomeranyalılar tembel mi?

Pomeranyalar sıkıldıklarında tembel veya ilgisiz görünebilirler. Pomeranianınız en sevdiği oyun veya oyuncağa ilgi göstermiyorsa, bir şeyler ters gidiyor demektir. Benzer şekilde, havlıyorlar veya mızmızlanıyorlarsa, bu biraz dikkat çekmek istediklerini gösterir.

Pomeranianlar kıskanç köpekler mi?

Bir Pomeranian, diğer insanlara veya diğer evcil hayvanlara kıskanç davranışlar gösterebilir.

Hangi Pomeranian en iyisidir?

Erkek Pomeranyalılar genellikle daha sevecen, coşkulu, kararlı, daha az huysuz, özenli ve ailelerine oldukça bağlıdırlar.

Bir Pomeranian’ı nasıl cezalandırırsınız?

Yapabileceğiniz en iyi şey, küçük köpeğinize eski moda bir disiplin öğretmek. Pom’unuzu şimdilik bir odaya veya kendi sandığına koyun. Yavru köpeğiniz havlayabilir ve isyan edebilir, ancak sonunda sakinleşecek ve davranışının onu sizden uzaklaştırdığını öğrenecektir.

Bir Pomeranian Boo Nereden Alabilirim ?

https://kopekyavrusu.com/17744/pomeranian-boo

Yorum (Yok)

Leave a Reply