Maltipoo Ömrü Ne Kadar

Maltipoo Ömrü Ne Kadar

Birçok kaynağa göre ilk kez 3. yüzyılda görülen maltipoo köpek ırkının kökeni Malta Adası’na kadar dayanır. Hem en eski köpek cinsleri arasında olması hem de küçük ve tatlı yapısından dolayı popülaritesi sürekli devam etmektedir.

Maltipoo Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Son derece sağlıklı bir köpek ırkı olan maltipoo ömrü ne kadar yönündeki araştırmalar sonucu 12 yıl civarında olduğu tespit edilmiştir. Ortalama 12 yıl sonra hemen her köpek cinsinde görülen bazı hastalıklar ortaya çıkar.

12 yıllık yaşam süresi içerisinde genetik ancak kalıtsal olmayan hastalıklar arasında kolit, göz problemleri, trakeal çöküntü, korneal ülser, kalça ve bacak sorunları ile karaciğer rahatsızlığı ve hipoglisemi yer almaktadır.

Maltipoo Kaç Yaşına Kadar Büyür

Irk boyutu küçük boy olan maltipoo ne kadar yaşar dendiğinde bakımına göre ortalaması 12 yıldır. Erkeklerde yükseklik 20 ila 25cm dişilerde de aynı şekilde 20 ila 23 cm’dir.

Erkekleri 1,5 ila 3,5 kg ağırlıkta iken dişilerin ağırlığı ortalama 1 ile 1,5 kg arasında değişmektedir bu yüzden fiziksel özelliklerinden dolayı en çok sevilen ve en beğenilen köpek cinsidir.

Maltipoo Kaç Yaşında Çiftleşir

Kalıtsal hastalığı olmasa da genetik hastalıklarından dolayı kendi cinsi dışında başka bir cins ile çiftleştirilmesi oldukça tehlikeli olan maltipoo kaç yaşına kadar yaşar araştıran hayvan severlerin kendinden daha büyük köpeklerle çiftleştirilmesinin yanlış bir hareket olduğunu da bilmesi gerekir.

Bunun en önemli nedeni maltipoo’da bulunan genetik hastalıkların başka köpek ırklarına geçmesini engellemektir. O yüzden uzmanlar tarafından köpek ırklarının sadece kendi cinsinden olan köpekler ile çiftleştirilmesi tavsiye edilir.

Süs köpeklerinin çiftleştirilmesi veteriner kontrolünde ve sürekli kontrol edilerek yapılmalıdır. Ortalama 6 ila 8 aylık süreçte cinsel anlamda olgunluğa ulaşan maltipoo çiftleşme esnasında çoğu zaman insan yardıma ihtiyaç duyar.

Köpek ırkı için hamilelikte en uygun dönem 4 ila 8 aylık dönemdir ancak birçok veteriner tarafından ilk ısı döngüsünde hamile kalmak tavsiye edilen bir durum değildir. Köpeğin üreme yapabilmesi için en uygun olan süreç 2 ila 3 yaş arasıdır, hamilelik 9 hafta sürer.

Yorum (Yok)

Leave a Reply