Hangi Köpekler Tüy Dökmez

Hangi Köpekler Tüy Dökmez

Bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, sevimli ve tüylü bir arkadaşınızla evinizi paylaşmak istiyorsanız, ancak alerjilerle zor zamanlar geçiriyorsanız, hipoalerjenik bir köpek sahibi olmak sizin için ideal bir çözüm yolu olabilir. Peki hipoalerjenik köpekleri alerjisi olan insanlar için ideal yapan nedir? Hipoalerjenik köpekler tüy dökülmesi yaşamazlar, yani yok denecek derecede az tüy dökerler bu sebeple alerjik sorunlar yaşamazsınız. Ayrıca, tüy dökmedikleri için, sürekli olarak evin etrafındaki inatçı tüyleri toplamanıza veya süpürmenize gerek yok.

Bir köpek evlat sahiplenmeyi hayal ediyorsanız, ancak köpek alerjileriyle başınız dertte olduğu için bunun bir hayal olarak kalacağını düşünüyorsanız kesinlikle yanıldığınızı hipoalerjenik köpeklerin varlığı sayesinde anlamışsınızdır. Tüyleri dökülmeyen hipoalerjenik köpekler arasında kesinlikle yeni en iyi arkadaşınızı bulabileceksiniz. Kısaca hangi köpekler tüy dökmez sorusunun en genel yanıtı hipoalerjenik köpeklerdir ancak gelin hipoalerjenik köpeklerden birkaçına biraz yakından bakalım.

İşte hangi köpekler tüy dökmez sorusu için 11 spesifik yanıt:

Portoguese Water Dog

Portoguese Water Dog kıvırcık tüylerden oluşan ve su geçirmez bir kürke sahiptir, ve oldukça enerjik köpeklerdir. Bu enerjik yavrular günde 2 kez taranabilir.

Toy Poodle

Toy Poodle ırkı köpekler aklınızda direkt olarak ünlü kabarık kürkleriyle canlanıyor olabilir ancak bilmediğiniz şey Poodle ırkı köpeklerin şaşırtıcı bir şekilde neredeyse hiç tüy dökmeyen hipoalerjenik bir köpek olduğudur. Haftada en az bir kez taranmaları gerekir.

Chinese Crested

Chinese Crested ırkı köpekler tüylü kuyruklarından ve ayaklarından kolayca tanınabilirler. Evcil hayvanının tüy dökmesi konusunda herhangi bir sebepten dolayı endişelenen kişiler için bu köpekler harika bir ev arkadaşı olacaktır zaten bütün vücutlarında tüy yoktur sadece ayak, kuyruk ve kafalarında tüy vardır.

Xoloitzcuintli

Eski Azteklerin köpeği olarak bilinen Xoloitzcuintli ırkı köpekler, sadık ve oldukça dikkatli bir bekçi köpeğidir. Bu köpekler tüysüz ve tüylü olmak üzere iki  cins haline ayrılmaktadır. Muhtemelen evcil hayvan alerjileri için tüysüz bir arkadaş isteyeceğinizden, Xoloitzcuintli ırkı köpeklerden tüysüz olanı sizin için ideal olacaktır ancak bu köpeğin cildini aşırı sıcaklıklardan korumanız oldukça önemlidir.

West Highland Terrier

Tıpkı diğer Terrier köpekleri gibi, West Highland Terrier de oldukça meraklı ve canlı bir mizaca sahiptir ancak tüm bunlara ek olarak size minimum düzeyde dökülmeyi garanti eden bir Terrier’dir. West Highland Terrier ırkı köpekler zaman zaman ciddi bir tavır takınıp sizi koruyabilirler ancak eğlenceli maskaralıklarıyla sizi gerçekten çok güldüreceklerinden de şüpheniz olmasın. Taşınması kolay bir ırk olmaları ve arkadaş canlısı eğilimleriyle oldukça popüler olan bu köpekler size her yerde eşlik edebilirler.

Havanese

Mutlu ve meraklı, Havanese köpekleri çeşitli renklerde ipeksi, uzun paltolar spor. Dökülmeyen paltolarının uzamasına izin verirseniz ve onları düşündükleri krallar ve kraliçeler gibi taşırsanız, kesinlikle asil görünebilirler. Birçok mal sahibi, daha kolay bakım için onlara daha kısa bir klip ve daha az fırçalama ile daha fazla oyun süresi vermeyi tercih eder.

Afghan Hound

Bu tatlı mı tatlı köpeklerin tüyleri dökülmez, ancak Afghan Hound ırkı köpeklerin tüy dökmeseler de biraz özenli bakıma ihtiyaçları olabilir. Başlangıçta Afganistan’daki dağ yaşamı için yetiştirildikleri için, rutin bakım olmadan bir karmakarışık bir hale bürünebilen uzun mu uzun, parlak tüyleri vardır. Bu sebeple tüy dökmüyor olsalar dahi onları taramak günlük rutininizin bir parçası olmalıdır. Hatta bu tüy tarama seansları aranızdaki bağı güçlendirebilir.

Basenji

Basenji ırkı köpekler Afrika av köpekleri olarak ortaya çıkmışlardır. Kısa ve ince tüyleri vardır, minimal düzeyde dökülen kısa ve ince tüyleri vardır. Bu sebeple tüy döktüklerine şahit olmanız bir hayli zordur. Basenji’lerin de kedi gibi bir tavırları vardır ve bu titiz küçük canlılar tıpkı kediler gibi kendilerini bile tımar etmeyi becerebilirler.

Irish Water Spaniel

Irish Water Spaniel ırkı köpekler size hayatları boyu eşlik edebilecek, eğlenceli ve sportif köpeklerdir. Bununla birlikte eğer hipoalerjenik bir köpek ırkı arıyorsanız, tıpkı Portoguese Water Dog Spaniel gibi Irish Water Spaniel ırkı köpekler de arayışlarınıza yanıt verecektir. Irish Water Spaniel ırkı köpekler spor yapmayı severler ve tahmin edebileceğiniz üzere suyu severler hatta suya bayılırlar! Bu doğuştan yüzücülerin kürkleri yüzmelerine yardımcı olur.

Lagotto Romagnolo

Bu şaşalı gibi gözüken ismin sizi kandırmasına izin vermeyin, bu yünlü ve çok büyük olmayan yavrular oldukça mütevazi köpeklerdir. Üstelik tıpkı aradığınız gibi tüy dökmeyen köpeklerdir. Hipoalerjenik, köpeklerdir oldukça aktiftirler ama sizi yoracak derecede de aktif değillerdir, onlarla geçinmek sevecen doğaları dolayısıyla oldukça kolaydır.

Bonus: Lagotto Romagnolo ırkı köpeklerin tüy dökmemeleri sizin için yeterince harika değilmiş gibi bir de gizli bir yetenekleri var, bu köpekler enteresan bir şekilde mantarı avcılığında mükemmeldir.

Shih Tzu

Hangi köpekler tüy dökmez sorusuna bir yanıt da Shih Tzu’dur. Shih Tzu olarak tanınan köpeklerin tatlı görünümleri, arkadaş canlısı kişilikleriyle nasıl kraliyet ailesinin kalbinde taht kurduğunu tahmin etmek pek güç değil. Tüyleri doğal olarak uzun olduğundan biraz fazla bakım gerektirse de hipoalerjenik köpeklerdir; tüy dökmezler.

Yorum (Yok)

Leave a Reply