Toy Poodle Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Almanya, orta Avrupa kökenli sayılmış bir köpek ırkıdır. Geçmişi 15.yy dönemlerine dek dayanan sevimli, karakter sahibi, çalışkan ve kucak köpekleri arasında yer alırlar. Antik Mısır ile Roma dönemlerinden kalma yapıtlarda, bu köpek ırkını andıran görseller bulunmuştur.

Üstün avcılık ve yüzme yetenekleri hususunda Su köpeği, Av köpeği gibi isimlerle de bilinen Toy Poodle, Fransız köpekleri olarak da anılmışlardır. Çünkü o bölgede fazlasıyla sevilen bu köpekler, milli ve ulusal köpek olarak kabul görmüştür.

Genel olarak bu sevimli köpek ırkının ise; İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya, Macaristan, Rusya bölgelerinde bulunan su köpeklerinin melezlenmesi ile dünyaya geldikleri şeklinde düşünen bireylerde olmuştur.
Almanya ise bu köpek ırkının ilk yetiştiği yer olarak bilinir. Yine Almanca ‘sıçramak, atlamak’ gibi anlamlara gelen pudelin kelimesinden gelen bir isme sahip olmuştur. Bu sevimli köpekler, geçmiş dönemlerde özellikle su kuşu avcılığı hususunda görevlerde kullanılmış, dolayısı ile Kaniş, Su köpeği gibi isimlerle anılmıştır. Dolayısı ile ismine münhasır olarak bu ırkın standartları arasında bilinen özelliklerinden birisi de ördek avcılığı hususunda yetkin becerileridir.

Toy Poodle köpek ırkının özellikleri ve bakımı konusuna geçmeden evvel, bu köpeklerin önceki dönemlerde, standart bir boyutta olduklarını söylemek mümkündür. Daha sonra kendi içlerinde farklı boyutlarda bulunan aynı cins köpeklerin, eşleşmesi sonucu ise Minyatür ve Toy Poodle olarak bilinen cinsler dünyaya gelmiştir. Büyük boy olan standart Poodle köpekler, daha çok avcılık görevlerinde kullanılırlarken, küçük boyutlarda olan diğer Poodle köpekler ise trüf mantarı gibi konularda, avcılık yetisi ile ün kazanmıştır. O dönemlerde de özellikle üst sınıf insanlar tarafından, kucak köpekleri olarak evlerde hobi olarak yetiştirilmiş ve dost edinilmiş olan bu köpeklerler; günümüzde de çoğu insanın hayvan dostu olarak tercih ettiği köpekler arasında yer bulmuştur.

Zekaları, mükemmel karakter yapıları sebebi ve aynı zamanda küçük boyutlarda olmaları sebebi ile Toy Poodle köpekler; askeriye, sirk köpekleri, rehber köpekler gibi görevler içerisinde de bulunmuşlardır. Sirk alanlarında gösterilerde kullanılan ve kıyafetler giydirilen, tüyleri farklı şekillerde kesilerek görsel şölen sunan bu köpekler; oldukça çok beğeni toplayarak sahiplenmek isteyen insanların sayılarını artırdı. Bu sayede de tüy kesimi, süslenme gibi görsel konularda da bir farkındalık oluşması sağlanarak; köpeklerde bu durumlar uygulanmaya başlanıldı.

18.yy sonlarına doğru ise, resmi olarak tanınan ve bu sayede popülerlik kazanan ırklar arasında yer almışlardır. Ve o günden bu yana oldukça sevilen, tanınan ve tercih edilen köpeklerden olmuştur.

Toy Poodle köpek ırkının özellikleri ve bakımı nedir, nasıl uygulanır? Soru cevabının detaylarını ise hemen aşağıda bulmanız mümkün olacaktır.

Toy Poodle Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Toy Poodle köpek ırkının özellikleri fiziksel nitelikler olarak sunulur ise;

 • Bu sevimli köpek orantılı, kaslı ve atletik bir bedene sahiptir. Oldukça çevik bir yapısı ve karakteri bulunur. Yüzleri yuvarlak hatlarda; burnu belirgin, uzun ve genelde düğme gibidir. Koku alma yetileri ise oldukça gelişmiş durumdadır. Boyları yetişkin dönemlerine ulaşması ile birlikte maksimum olarak 20-40 cm olabilirken, ağırlıkları ise en çok 2-6 kg kadar olacaktır. Küçük ve kıvırcık görünümü ile oldukça sevimli bir yapıya sahiptir.
 • Düşük bir yapıda, geniş ve sarkık şekilde kulakları bulunur. Başın üst düzeyine yakın ve hizalı bir görünümdedir.
 • Badem gözleri bulunan Toy Poodle köpeklerin, göz renkleri ise genel olarak kahverengi tonlarda, kehribar ya da koyu –açık amber tonlarında renklerdedir. Irk standardı olarak ise koyu renk göz tonları, karakter özelliği olarak belirlenmiştir.
 • Yüz ve kafa bölgelerinde, yoğun ve uzun tüyleri bulunur. Özellikle yemek hususlarında rahat etmeleri ile yazın bunalmamaları açısından, bu bölgelerin hususiyetle tıraş edildiği ya da kısaltıldığı da olmuştur ve de olabilir.
 • Tek katmanlı kürk yapısına sahiptir. Bedenlerinde bulunan tüyler ise; kalın, uzun, kıvırcık ve yoğun şekilde görülür. Uzaması halinde kıvrık ve kalın bir yapıya sahip olan tüyleri ise, kısa olduğu dönemlerde ise yumuşak bir yapıdadır. Tüyleri diğer köpeklere nazaran, daha hızlı şekilde uzayan bir yapıya sahiptir. Hem bu durum hem de kıvırcık olması sebebi ile profesyonel olarak bakım gerektirirler.
 • Tüy renkleri ise birçok renklerde görülebilir. Şöyle ki; kayısı, siyah, kahverengi ve tonları, tarçın, krem, gümüş, beyaz, bej, gri, mavi, kırmızı gibidir. Böyle güzel kürk rengi ve kıvırcık yapıya sahip olan Toy Poodle köpekler, kesim ve tıraş işlemleri uygulanması neticesi ile daha hoş bir görünüme ve şekle sahip olabilirler.

Toy Poodle köpek ırkının özellikleri, karakter olarak belirtilecek olur ise;

 • Oyun sever köpekler olduğu kesinlikle söylenebilir. Enerjik yapıya sahip olmaları sebebi ile oyun oynamalara doyamayacaktır.
 • Toy Poodle köpekler, gerek sevimli görünümleri ile gerek cana yakın ve sempatik halleri; sadık ve itaatkar karakterleri ile hemen her ortamda dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarırlar. Sahibine son derece şefkatlidir.
 • İçgüdüleri oldukça kuvvetli ve hassas köpeklerdir. Yüksek ve sert ses tonlarından dahi incinebilirler. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar. Her daim ilgi gösterilmesi durumunda oldukça mutlu olacaklardır.
 • Sahibi ve ailesini mutlu etmek için çabalayan, itaatkar köpekler arasında bulunurlar. Bulundukları her ortama kolayca adapte olup uyum sağlamaları mümkündür. Ancak yabancılara karşı mesafeli yaklaşımlar gösterirler. Yabancılardan ailesi ve sevdiklerini kıskanmaları ise olağan bir durumdur. Dolayısı ile yabancılardan çok ailesi ile yalnız şekilde vakit geçirmek, bu köpek ırkı için keyifli zamanlar olacaktır.
 • Sahip oldukları kıvrak zekaları sayesinde, hem eğitim hususu kolay olurken hem de öğretilen komutları ve davranışları hızla uygulamaları olağan bir durumdur.

Toy Poodle Köpek Irkının Bakımı

 • Her canlı çeşidinde olduğu gibi, bu köpek ırkında da eğitim hususu erken dönemlerde itibaren verilmelidir. Sahip oldukları üstün düzey zekaları sayesinde, verilen eğitimi hızla kavrar ve uygularlar. Amaçları ise tamamen sizi mutlu edip gözünüze girmek ve sevgi karşılığı bulmaktır. Dolayısı ile naif bir davranış sunmanız ve sert üslupta bulunmamanız önemli olacaktır. Ancak, eğitim hususunda sizin lider olduğunuzu iyi belirlemenizde ve onu kendi başına bırakmamanızda fayda olacaktır. Bu bakımdan rutin ve ısrarlı şekilde ve iplerin sizin elinizde olduğu bir eğitim vermeniz doğru olacaktır. Aksi halde şımarık ve baskın bir karakter ile yetişmeleri; yetişkin çağlarına ulaşması durumunda baş etmesi zor bir köpek olmalarına sebep verir.
 • Eğitim konusunda cezai yaptırımlardan ve bahsedildiği üzere sert üslup ile sert davranışlardan kaçınmanız son derece önemlidir. Bu sevimli köpek olan Toy Poodle köpek ırkının bakımı hususunda önem gösterilmesi gereken konular arasında yer alır. Ceza yaptırımları sonucu, naif bir karakter yapısına sahip olan bu köpek ırklarının incinmeleri olasıdır. Eğitim hususundan sonra ise olumlu her davranış açısından ödüller sunarak, pozitif pekiştirme yöntemi sağlanmalıdır.
 • Yine bu köpek ırkının, özellikle yavru olduğu dönemlerde yeterli sosyallik hususunun da sağlanması önemlidir. Ayrıca havlama hususunda da eğitim alması önemli olacaktır. Bu sayede gerekmediği sürece havlama eğilimine girmeyeceklerdir. Havlamaları ise size bir sıkıntı ya da durumu anlatma çabası ile sınırlı kalacaktır. Dolayısı ile bu hususta eğitim oldukça önem arz eder, yoksa özellikle apartman hayatında gürültü anlamında sorun yaşamanız mümkün olacaktır.
 • Hareketli ve enerjik köpekler arasındadır. Bu bakımdan düzenli olarak egzersiz ihtiyacı karşılanması gerekmektedir. Kendisi ile oyun oynayarak vakit geçirmeniz neticesinde, hem egzersiz ihtiyacı karşılanmış olurken hem de mutlu bir köpek dostu kazanmış olacaksınız.
 • Yalnızlıktan nefret ederler. Çünkü yalnızlık durumu, uzun sürelere varması halinde bu köpek ırkı için endişe sebebidir. Endişeli bir Toy Poodle köpek ise, olumsuz davranışlar gösterebilir. Bazen gürültü yaparak bu durumu başından savmak isteyebilir. Dolayısı ile bu iki durumda sizin pek hoşunuza gitmeyecektir.
 • Bu sevimli ırkın diş sağlıklarını korumak ve oluşan bakterileri yok etmek adına günlük ya da en az hafta içerisinde olacak şekilde ağız ve diş bakımı yapmak gerekecektir. Bu durum önem arz eder. Aksi durumda ise zaman içerisinde, ağız kokusu ya da diş problemleri olarak karşınıza gelecek bir konudur. Bu durum da gerek maddi gerek manevi olarak sizi yorar.
 • Tırnak bakımını ve gerekmesi halinde kesilmesi işlemlerini; ağız, yüz temizliklerini; kulak, göz ve çevresi, özel bölgesi gibi nemli alanları kontrol etmeli ve sıklık ile temizlemelisiniz. Bu sayede olası bakteri ve mikroplara karşı korumaya vesile olurken aynı zamanda da temiz bir hayvan dostu sahibi olursunuz.
 • Veteriner kontrollerini ve aşı, parazit gibi sağlık uygulamalarını da ihmal etmemelisiniz. Genel itibari ile sağlıklı köpek olsalar da; kalça displazisi, epilepsi, kalça çıkığı, idiyopati, sebase adenit, gastrik dilatasyon, patella, şişkinlik, Willebrand hastalığı, bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıkları bu sevimli ırkta olası hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkları öğrenmek ve farkında olmak, olası durumlarda ise erken teşhis önem arz edecektir. Dolayısı ile rutin hekim kontrol ve uygulamalarını aksatmamalısınız.
 • Toy Poodle köpek ırkının bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de hiç şüphesiz tüy konusu olacaktır. Tüyleri yukarıda da belirtildiği üzere bir miktar çabuk uzayabilir. Bu sebeple iyi bir bakım gerektirirler. Kısaltma işlemini kendiniz yapabileceğiniz gibi, profesyonel olarak da yaptırmanız mümkündür. Ancak kıvırcık yapısı sebebi ile bazen zorlayıcı olabilir. Hayvan dostunuzun canını acıtmamak adına, kendisine uygun olacak materyal ve malzemeleri kullanmanızda hem bakım işlemi yaparken hem de kesim işlemi yaparken, fayda olacaktır.
 • Hipoalerjen yapıda olarak bilinen, köpeklerdir. Bu durum, diğer köpek ırklarına göre çok az tüy dökmesi ve koku yapmaması olarak açıklanabilir. Dolayısı ile hassas yapıya sahip olan insanların sıklık ile tercih etmelerine sebep olurlar. Tüyleri döküldüğünde de, kıvırcık yapıda olması sebebi ile bedenlerindeki diğer tüylere asılı kalacağından yere düşmez. Bu sebeple bu atıl durumda olan tüyler temizlenmemesi halinde, keçeli ve çirkin bir görünüme sebep olup, tüylerinde düğümler oluşturur. Günlük bir bakım, tarama ve fırça işlemi sayesinde bu atıl tüylerden kontrollü olarak kurtulmanız mümkün olacağından; bakım işlemi uygulamak önem arz edecektir. Böylelikle hayvan dostunuzun da derisi nefes alırken hem de kürkü güzel görünümünü devam ettirebilir.
 • Koku yapmamaları sebebi ile sık banyo ihtiyacı duymazlar. Ama yine de kirlenmeleri durumunda ya da ortalama olarak ay içerisinde yıkama işlemi tavsiye olunacaktır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply