Pug Sadık Bir Köpekmidir ?

Pug Sadık Bir Köpekmidir ?

Sevimli, oyuncu bir o kadarda şapşal görünümlü bir köpek arıyorsanız aradığınız köpek cindi Pug ’tır. Evinizde cana yakın, enerjik ve sempatik bir dost istiyorsanız Pug cinsi köpekler size istediğinizi fazlasıyla verir. Pug sadık mıdır? ve çok daha fazlası yazımızda.

Pug Nasıl Bir Köpektir?

Pug cinsi günümüzde süs köpeği olarak bilinir. Minik boyutları ve şapşal suratları ile süs köpekleri arasında en dikkat çekici özellikle sahiptir. Birçok Türk dizisinde de yer alan Pug köpeği popülerliğini her geçen gün arttırır. Pug sadık mıdır? merak ediyorsanız sahiplerine karşı çok korumacı tavır sergileyen köpeklerin en belirgin özelliği ısırmasıdır.

Ancak oynarken veya yaramazlık yaparken değil sinirlendiğinde ve sözü dinlenilmediğinde dişlerini göstererek gücünü göstermeye çalışır. Ev içerisinde çok hareketli olmadığı için apartman dairelerinde de bakılabilir. Ev içerisinde çok hareket etmezken bahçeli evlerde olmaktan hoşlanır.

Pug Köpeği Olumlu Özellikleri Nelerdir?

Pug cinsi köpeği dünyada Mops, Dutch Bulldog, Mini mastiff ve Mopshond gibi isimlerle anılır. Pug köpeği olumlu özellikleri:

 • Pug bir kucak köpeğidir ve sahibinin kucağında vakit geçirmekten çok hoşlanır.
 • Yumuşacık köpeğinize sıkı sıkı sarılabilir ve dilediğiniz kadar sevebilirsiniz.
 • Pug cinsi yakın temastan çok hoşlanır ve sahibinin ilgisi onu daha sevimli yapar.
 • Sokaklarda çok ilgi çeker ve sosyalleşmek için köpeğinizle gezinti yapmanız size ve ona iyi gelir.
 • Sessizdir ve apartman hayatı için uygundur.
 • Sakin karakterlidir ve içerisinde koşuşturmaz veya eşyalara zarar vermez.
 • Egzersiz ihtiyacı çok yüksek değildir. Günde yarım saat yürüyüşe çıkarmanız onu mutlu eder.
 • Dışarıda uzun süre vakit geçirmekten hoşlanmaz.
 • Türkiye’de kolayca bulunabilir.
 • Sabırlıdır ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşır.
 • Yumuşak bir köpek olduğu için çocuklarla oynarken zarar verme olasılığı çok düşüktür.

Pug sadık mıdır? diye düşünüyorsanız sahibine son derece sadıktır ve güvenir.

Pug Köpeği Olumsuz Özellikleri Var Mı?

Her canlının daha az olumlu olan ve bazı zamanlar sınırları zorlayan özellikleri vardır. Pug cinsi köpeğinizin de bir takım sizi zorlayan hareketleri olabilir. Olumsuz özellikleri:

 • Sağlık düzeyi düşüktür ve hastalanma olasılığı yüksek ırklardan biridir.
 • Düzenli hekim kontrolüne götürerek olası sağlık sorunlarına karşı korunmalıdır.
 • Fazla tüy döker ve ev içerisinde sık sık köpeğinizin tüyleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Tüy bakımı için düzenli taranmalıdır.
 • Dönemsel olarak tüy dökme sayısı artar ve topak topak tüy dökebilir.
 • İlgisiz kalmak onu mutsuz eder ve içine kapanır.
 • Eğitimi diğer köpeklere göre daha çok emek ister.
 • Soğuğu tolere edemezken sıcağa karşı da dayanıklı değildir. Bu yüzden bahçede veya açık ortamda yaşayamaz.

Pug Köpeği Tüy Döküyor Mu?

Pug cinsi narindir ve bakımı da özen ister. Sevimli dostunuzu düzenli yıkayarak ve tarayarak rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Pug köpeği en çok bakım isteyen köpeklerde biridir. Tüy dökme problemleri için düzenli olarak tüylerini taramak veya tüy toplayan eldivenlerle bakımının yapılması gerekir. Aksi takdirde etrafa çok fazla tüy döker. Yılın her dönemi tüy dökerken özellikle bahar aylarında artar. Dişi pug köpekleri eğer kısırlaştırıldı ise hormonal olarak daha sıkı ve yoğun tüy döner. Banyo yaptırırken tüyleri de dökülür ve ev içerisinde oranı azaltır. Kırışık vücudu cilt sorunlarına karşı meyilli olduğu için tüy bakımı ve genel vücut temizliği önemlidir.

Ayrıca kırışık bölgelerinin temiz ve her zaman kuru olması gerekir. Aksi takdirde cilt sorunları köpeğin kötü kokmasına neden olur. Dış parazitlere karşı dostunuzu koruyarak sık sık temizlik yapılmalıdır. Pug sadık mıdır? düşünüldüğünde sizi çok seven dostunuzun biraz ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğunu bilerek hareket etmek konforunu ve sağlık düzeyini arttırır.

Pug Cinsinin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Pug sadık mıdır? öğrenmek için karakter analizi gerekir. Bu cins köpekler son derece sadık ve hareketlidir. Oyun oynamayı sever yapısı ile etrafındaki kişiler ile sık sık temasa geçer. Zeki oluşu tekrar hareketlerden çabuk sıkılmasını sağladığı için eğitim vermek birçok ırka göre daha zordur. İnatçıdır ve bir şeyi yapmak istemiyorsa direnecektir. Sahibinin ses tonunu hemen tanıyarak birçok kişi içerisinden ona itaat ederek sevgisini gösterir. Bazı pub cinsi daha donuk bir karakterde olabilirken geneli sıcak kanlı ve sevecendir. Durduk yere havlamazlar. Bu yüzden apartmanda bakmak istiyorsanız rahatsızlık verme oranı düşüktür. Bekçilik özelliği olduğu için havladığında bir şey söylemek istediğini bilerek sesine kulak verebilirsiniz. İlgiyi çok sevdikleri için sahibini kıskanma eğilimi gösterir. Ancak kişilere alıştıkça ve ilgi gördüğü sürece sorun çıkarmaz ve uyum gösterir.

Pug Köpeği Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pug köpeği temel iki sorunu tüy dökmesi ve tembellik eğilimi göstermesidir. Sıcak tavırları vardır ancak tembellik yapmaktan çok hoşlanır. Şapşal dostunuzu eğitirken sabırlı olmanız gerekir. Eğitim esnasında ona kızmanıza üzülür ve içine kapanabilir. Köpeğinizin huzurlu ve daha itaatkar olmasını istiyorsanız temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Kırışık derisi çok sık kirlenir ve bu durum köpeği rahatsız eder. Suyu çok fazla sevmedikleri için ayda bir veya iki kez yıkamanız uygundur. Yıkandıktan sonra kurutması zor olduğu için çok sık yıkamaz cilt enfeksiyonları yaşamasına neden olabileceğinden dikkatli davranmak gerekir. Pug köpeği için en sık rastlanan hastalık beyin zarı zedelenmesidir.

Hekime götürerek muayene edilmesi ve iyi bakılması 15 yıla kadar yaşam süresini uzatır. Kucak köpeği olduğu için kucağınıza geldiğinde onu rahatsız etmeden deri kırışıklarının arasına bakabilirsiniz. Köpek eğitmenleri Pub köpeği eğitiminin diğerlerine oranla daha fazla zaman aldığını sık sık dile getirir. Bu nedenle eğitim süreci uzun ve masrafı yüksektir. Hamile ise doğumu tek başına yapamaz ve mutlaka bir yardıma ve hekime ihtiyaç duyar.

Pug Köpeği Görünüşü Nasıldır?

Pug cinsi köpeklerin görünüşü diğer tüm köpeklerden farklı olduğu için tanımak çok kolaydır. Kısa boyu, kırışı deri yapısı, dikkat çeken gözleri ile şaşkın bakışlıdır. Dilleri çok uzundur ve dilini dışarıda bırakmaktan çok hoşlanır. Sıkı ve kıvrık kuyruğu, belirgin alt çenesi, düz duruşu ve sarkık kulakları ile izlemek bile büyük bir haz verir. İnce, pürüzsüz ve kısa çift katman tüyleri vardır. Krem, gümüş, sütlü kahve ve açı kahverengi tüyleri bulunur. Çok az olmakla birlikte bembeyaz köpeklerde bulunur. Bekçi özelliği duruşundan anlaşılır. Pug sadık mıdır? anlamak için köpeğinizin size olan ilgisine dikkat edebilirsiniz. Sahibinin yakınında veya kucağında olmaktan çok hoşlandığı gibi onu koruma görevi de üstlenerek sürekli etrafı keser. Sadık olan köpeklerin belirgin özelliklerine sahiptir.

Pug Köpeği Ev Halleri Nasıldır?

Şapşal ve sevimli köpeğiniz sokağa çok düşkün değildir. Günde ortalama 14 saat uyur ve ev içerisinde çok hareketli değildir. Yemek yemeğe düşkün oluşları ve tembellik etmekten hoşlanmaları kilo alımına neden olur. Aşırı kilo ise kaslarında güç kaybı yaşatırken nefes alma problemleri de yaşatabilir. Bu yüzden bazı diyetler ile minik dostunuzun çok fazla kilo almasını engellemeye çalışabilir ve düzenli olarak onu yormayacak yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Ev içerisinde yalnız olmaktan hoşlanmaz ve eğer uyumuyor ise mutlaka sahibine yakın bir alanda konumlanır. Sahibine sırnaşmaktan çok hoşlanır. Uyku düzenini size göre ayarlayarak sizin yanınıza yatmak için zaman kollar. Pug köpeği sahiplenmek istiyorsanız size bağımlı ve bağlı yaşayacağından emin olabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply