Pomeranian Tırnak Kanaması

Pomeranian Tırnak Kanaması

Köpeklerin tırnakları sık sık dışarı çıkar ve bakımı oldukça önemlidir. Dışarıdan yabancı bir cismin tırnağa girmesi ile tırnak bakımıyla kolayca kurtulma sağlanırken pati bakımı genel sağlığı için gerekir.

Köpeğin tırnağının üst kısmı cansızdır ve alt kısmı canlıdır ve köpeğin canını acıtabilir. İki tabakadan oluşan tırnağının alt kısmında damarlar ve sinirler bulunur ve burası en hassas noktadır. Pomeranianlarda tırnak kanaması hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken tüm detaylar yazımızda.

Pomeranian Köpeğin Tırnağının Kanaması

Köpeklerin pençeleri halk arasında çivi olarak tanımlansa da pomeranian gibi küçük ve süs köpeklerinin tırnakları bilindiği kadar dayanıklı değildir. Köpeklerin pençeleri vardır ve ayak kemiğine yapışık şekilde uzar. Köpeğin dış tırnağı keratinden oluşur ve bu durum insan tırnaklarıyla benzeyen noktasıdır.

Bu katman alt tabakada yer alan damarları ve sinirleri korur. Merkezdeki hızlı büyüten katikülleri doğrudan hassas bölgede çıkar. Burada bulunan sinirler ve damarlar yüzünden pomeranian tırnak kanaması köpeğe acı verebilir. Tırnağında bir batma veya bir kesik varsa kesik oldukça küçük olsa dahi çok fazla kanama görülebilir. Çünkü o kan köpeğin damarlarından gelir ve şiddetli olabilir.

Pomeranian Tırnağının Kanamasının Yaygın Nedeni

Pomeranian köpekleri çok yaramaz ve çok hareketlidir. Çok meraklı oldukları için her şeyi ellemeye ve tanımaya çalışırlar. Pomeranian tırnak kanaması en yaygın nedeni köpeğin tırnağının doğru olmayan şekilde kesilmesidir.

Köpeğinizin tırnağını doğru ve olması gereken şekilde kesmiyorsanız batma yaşanabilir ve bu durumda köpeğiniz ciddi bir acı çeker. Tırnak bakımına önem vermiyorsanız uzatan tırnakları kırılabilir ve köpeğin derisine zarar verebilir. Köpeğinizin tırnağının çok uzaması ve doğru kesilmemesi en sık yaşanan tırnak kanaması nedenlerindendir.

Pomeranian Tırnak Kanaması Diğer Nedenleri

Köpekler pençelerini oyun oynarken, yürürken, bir yere tırmanırken veya kendini kaşımak için çok sık kullanır. Hemen hemen bütün aktiviteleri için pençelerini kullanır.

Eğer köpeğinizin size ve evinizdeki eşyaları ayrıca kendisine de zarar vermesini engellemek istiyorsanız tırnaklarını sık sık keserek olumsuz bir durum yaşanma ihtimalini azaltabilirsiniz. Pomeranian köpeklerinin yaramaz oluşu sık sık tırnaklarını kırmasına ve yırtmasına neden olur. Öyle ki evdeki halıya veya koltuğa sıçrarken bile bir tırnağını orada bırakabilir. Uzun olması bu durumun yaşanmasını arttırırken tırnak yapısının güçlü olmaması kırılma oranını arttırır.

Köpeklerin tırnakları eğer çok fazla suya maruz kalırsa yumuşar. Yumuşaması tırnağın çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle köpeğinizi yüzdürdükten sonra tırnakları uzunsa kesmeyi ihmal etmeyin. Pomeranian tırnak kanaması özellikle kırılmasından sonra çok fazla görülür.

Tırnak Kanaması İçin Veterinere Götürülür Mü?

Pomeranian tırnak kanaması çok korkulacak bir durum değildir. İşin içine kan girmesi ve köpeğin bu durum için acı çekmesi hayvan sahiplerini çok korkutur. Ancak endişe etmeden veteriner hekime götürerek tedavisini kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Köpekte tırnak kanaması var ise tırnağı yerinden tamamen çıkma olasılığı çok yüksektir. Yapılması gereken bölgeyi temizlemek kanamayı durdurmak ve enfeksiyonu önlemek için ilaç veya merhem tedavisinin yanı sıra bölgeyi kapatabilirsiniz.

Ancak eğer tırnağında çatlak veya kırık var ise bu durum daha tehlikelidir ve köpeğin tırnağı gözle görülür bir şekilde yerinden oynuyorsa ve çıkmışsa çıkarabilirsiniz. Ancak bu durum köpeği şiddetli bir strese sokar ve tek başınıza yaparken biraz zorlanabilirsiniz.

Tırnak hale yerindeyse ve köpeğine acı çektiği durum yaşanır ve mutlaka veteriner hekim tarafından yapılması gerekir. Köpeğinizi veteriner hekime götürerek önce kanamayı durdurmak için ardından tırnak tedavisini yapmak için tedavi başlar.

Pomeranian Tırnak Kanaması Kendiliğinden Durur Mu?

Pomeranian tırnak kanaması tırnağın duruma göre değerlendirilir. Eğer tırnağı yerinden çıkardıysanız 5 dakika gibi bir sürede kanama kendiliğinden duracaktır. Eğer köpeğin kan pıhtılaşma sorunu var ise kanama kendiliğinde durmayabilir. Küçük bir yerden çok fazla kan akması sizi ve köpeğinizi endişeye düşüreceği için kanama dursa dahi enfeksiyon kapmasını engellemek için veteriner hekime götürebilirsiniz. Kanaması durduktan sonra köpeğinizin bir süre hareket etmesini engelleyebilirsiniz. Bu bölgeye bakterilerin girmesi engellenmelidir. Ayrıca kanamanın durması tekrar kanamayacağı anlamına da gelmez. Bu yüzden birkaç gün daha köpeğinizin hareketlerine sınırlandırma getirebilirsiniz. Köpeğiniz tırnak kanamasından sonra kolayca enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon belirtileri:

 • Renkli akıntı
 • Bölgede kızarıklık
 • Tırnak ve pençede şişme
 • Kanayan bölgenin ısısının yüksek olması
 • Bölgeyi çok fazla yalama ve dişleme
 • Basarken köpeğin acı çekmesi

Gibi pek çok enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda köpeğinizi en kısa sürede veteriner hekim kontrolüne götürerek tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

Pomeranian Köpeğin Tırnak Kanaması Nasıl Durdurulur?

Köpeğin tırnak kanaması var ise durdurmak için:

 • Bölge kirli ise bölgeye saf sabun sürerek temizleyebilir ve kanamayı durdurmak için saf su altında tutabilirsiniz.
 • Eğer tırnak sarkıyor ise çıkarmayı deneyebilirsiniz.
 • Bölgeye basınç uygulayın. Kanama olan yerdeki tırnağı çıkardıysanız 10 dakika boyunca bir gazlı bez, kağıt havlu ve temiz bir bez ile bölgeye bastırabilirsiniz. Dilerseniz buz kompresi de uygulanabilir. Buz kan damarlarını daraltacağından kanın akışını yavaşlatır ve durdurur.
 • Baskı uygularken hep aynı şiddette bastırılması gerekir. Bir tut bir çek daha fazla kan akmasını sağlayacağından dikkatli olunması gerekir.
 • Köpeğinizi ardından enfeksiyon riskine ve uzman görüşünü de almak için veteriner hekime götürmeyi tercih edebilirsiniz.

Tırnak kanamasını durduran doğal yöntemlerden biri de mısır unu ve kabartma tozu ile bir macun hazırlayabilirsiniz. İki bileşeni çok az su ile karıştırdıktan sonra kaba dökün ve köpeğinizin kanayan pençesini bu macuna değdirin. Kanamanın durması için bir katman oluşturacak kanın bir süre dışarı akmasını engelleyecektir. Kanın pıhtılaşması için baskı uygulanmayan dönemlerde kullanılabilir. Ancak en etkili yöntem yine veteriner hekim tarafından belirlenir ve ona danışarak en doğru ilk yardımı yapabilirsiniz.

Burada esas nokta kanamadan ziyade tırnağın durumudur. Köpeğinizin tırnağı hala oradaysa ve çatlak ve kırık var ise çıkarılmasını sağlamadan kanamayı durdurmak işe yaramaz ve bölgeye bastırmak bu durumda köpeğinizin daha çok canının acımasına neden olabilir. Bu yüzden bölgedeki kanamayı akıtarak pençesini göz ile muayene ederek yapmanız gereken en doğru kararı verebilirsiniz. Her tırnak kanaması veteriner hekime götürmek için bir neden değildir. Pomeranian köpeklerinin tırnakları çok çabuk kırıldığından bir süre sonra evinizde onu tedavi edebilirsiniz

Yorum (Yok)

Leave a Reply