Pomeranian Neden Titrer

Pomeranian Neden Titrer

Sevimli dostunuzun bazı hareketleri sizi endişeye sürükleyebilir. Evcil hayvanınızın bazı hareketlerine anlam veremezken ne yapacağını şaşırıyor olabilirsiniz. Pomeranianlarda titreme böyle anlardan biridir. Dostunuzun neden titrediğini merak ediyor ve altında yatan sebepleri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Pomeranianlarda Titreme İyi Nedenleri

Pomeranianlarda titreme her zaman endişe edilecek bir durum değildir. Köpeğiniz titriyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Pomeranian titreme nedenleri:

 • Köpeğiniz dikkat çekmek istiyor olabilir

Pomeranian köpeği ortamda dikkat çekmesi seven ve tüm ilgiyi üzerinde toplamak isteyebilir. Bu durumda dikkat çekmek için en akıllıca yöntemlerden biri titremektir. Köpek sahibinden ilgi görene kadar tüm vücudunu titremeye çalışabilir. Kucağına alındıktan sonra veya ilgi gördükten sonra titremesi durur.

 • Kurulanmak isteyebilir

Köpeğiniz titriyorsa tamamı veya bir kısmı ıslanmış olabilir. Üzerinde kalan suyu atmak için köpeklerin en bariz hareketlerinden biri titremektir. Köpekler silkelenerek suyun büyük bir kısmını vücudundan atarken daha az ıslanmasında titreyerek yine suyu üzerinden atmaya çalışabilir.

 • Heyecanlanmış olabilir

Titremenin iyi huylu olarak görülebilme nedenlerinden biri de köpeğin heyecanlanması olabilir. Köpeğiniz heyecanlandığında arka bacaklarını veya aşağısını titretir. Gördüğü başka bir hayvan, yemek yeme zamanı, onu heyecanlandıran bir kişiyi görmesi veya yaklaşan oyun zamanı heyecan seviyesinin arttırarak onu titretebilir.

Köpeklerin iyi huylu titremeleri genellikle yavruluk ve gençlik döneminde sıklıkla gözlenebilir. Köpek çok enerjiktir ve duygularını titreme yoluyla göstermeye çalışıyor olabilir.

Pomeranian Titriyor İse Korkuyor Olabilir

Pomeranianlarda titreme her zaman iyi nedenlerden ötürü gerçekleşmez. Özellikle yavru köpekler korkudan, stresten veya kaygıdan dolayı titreyebilir. Küçük köpekler çevresine alışıncaya kadar çok korkar ve korkusunu da titreyerek gösterir.

Eğer bir gök gürültüsü veya yüksek bir ses maruz kalıyorsa ise bu durumda köpeğinizi kucağınıza alarak korkusunu bastırabilir ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bulunduğu bir farklı ortamda korkuyor ise köpeğinizi o ortamda uzaklaştırarak daha stres seviyesini ve korku seviyesini düşürebilirsiniz. Korkudan ötürü titriyorsa korktuğu durum ortadan kalktığında otomatik olarak titremesi geçecek ve kısa sürede eski haline geri dönecektir.

Pomeranian Hipoglisemi Rahatsızlığı

Yavruluk ve yetişkinlik döneminde köpeğiniz titreme sorunu yaşıyorsa ise sebebi hastalık olabilir. Pomeranianlarda titreme sorununu ayrıca kaslarında seğrilme, halsizlik ve dengesiz yürüyüş takip ediyorsa hasta olabilir.

Köpeklerde düşü kan şekeri pomeranian cinsinin genetik rahatsızlıklarından biridir ve titremeyi diğer belirtilerinde takip etmesi hastalık teşhisi için önemlidir. Bu gibi durumlarda hemen acil hekime götürerek gerekli tanı koyulduktan sonra uygun tedavi planı oluşturularak köpeğe uygun olan yeni bir beslenme düzeni oluşturulur.

Köpeğiniz Zehirlenmiş Olabilir

Pomeranian köpekleri ağızlarını kullanmaktan çok hoşlanır. Genel olarak her şeyi dişleme ve ısırma eğilimi gösterdikleri için sıklıkla zehirlenme sorunu yaşayabilir. Pomeranianlarda titreme nedenlerinden biri yememesi gereken bir şeyi yemesi olabilir. Köpeklerin yememesi gereken çok fazla şey vardır ve sahipleri her an yediği şeyin kontrolü sağlayamaz.

Nikotin, kafein, çikolata veya tuz gibi şeyler yediğinde genellikle hayvanda titreme görülür. Yediği şey ona daha fazla zarar verecek ve zehirleyecek bir maddede olabilir. Köpeğinizin titremesinde zehirlenme ihtimalini düşünüyorsanız acil olarak veteriner hekime götürülmesi gerekir. Köpeğinizin tüketmemesi gereken yiyecekleri ulaşamayacağı yerlere koyarak onu koruyabilirsiniz. Ancak zehirlenme uzun süre tedavi edilmez ise köpeğin hayati sorunlar yaşamasına neden olabileceğinden çok dikkatli ve temkinli yaklaşılması gereken bir konudur.

Köpeğiniz Üşüyor Olabilir

Köpeklerinizin tüylerinin onu soğuğa karşı koruyacağını düşünüyor olabilirsiniz. Bu bilgi nispeten doğrudur ancak her zaman geçerli değildir. Köpeklerin vücut ısısı insanlara göre daha yüksektir ve özellikle pomeranian gibi cinsler üşümeye çok meyillidir. Köpeğiniz fazla soğuğa maruz kaldığında hipotermiye varan süreç yaşanabilir. Kasları sertleşir, zihni bulanır ve solunumu yavaşlamaya başlar. Pomeranianlarda titreme üşümenin en önemli belirtilerindendir. Bu durum köpeğinize:

 • Hemen vücut ısısını kaybetmemek ve ısınmasını sağlamak için battaniye ile sarmanız gerekir. Onu çok ağır olmayacak ve nefes alış verişini zorlamayacak ve sıcak kalmasını sağlayacak bir bez ile örtün.
 • Vücuduna doğrudan olmamak kaydıyla yakınınıza ısıtıcı paket koyun. Isı paketi direk vücuduna değerse onu yakabilirsiniz. Daha hızlı ısınmasını sağlamaya çalışın.
 • Evcil hayvanınızı sık sık kontrol ederek vücut ısısını yavaş yavaş normalleştirmeye çalışın.
 • Vücut ısısını çok hızlı kaybederler ve hızlı ısındıkları için normalleşene kadar onu ısıtmaya devam ederken vücut ısısını düzenli kontrol edebilirsiniz.

Soğuğa maruz kalmadan titremeye başladı ise ateşi çıkıyor olabilir. Bu durumda köpeğinizi en yakın veteriner hekime götürerek tam muayene ile hasta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca köpeklerde titreme kulak enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, epilepsi ve kanser gibi birçok önemli hastalığın belirtisi de olabilir.

Pomeranianın Uykuda Titremesi

Köpeklerde titreme uyku esnasında yaşanabilir. Köpekler REM uykusunda rüya görür ve gördüğü rüyanın etkisiyle titretebilir, hareket edebilir veya çeşitli sesler çıkarabilir. Rüyasında bir kediyi kovaladığını veya yemek yediğini görebilir. Korkabilir veya mutlu olabilir. Gördüğü rüyaya göre titreme de gösterebileceği tepkilerden biridir. Bu durum köpeğinizi olumsuz etkilemiyor ise rüyasında titremesinin bir sakıncası yoktur. Tıpkı insanlar gibi onunda gördüğü rüyaya tepki verme şansı vardır.

Köpeklerde Titreme Nedenleri?

Köpeğiniz titriyorsa birçok hastalığa yakalanma ihtimali vardır. Titreme nedeni hastalık ise rahatsızlığı:

 • Distemper (gençlik hastalığı)
 • Yüksek ateş (hipertermi)
 • Mide bulantısı
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Tüylerini kurutmak ve cildinin hava almasını sağlamak
 • Böbrek yetmezliği
 • Epilepsi
 • Havanın soğuk olması
 • Heyecanlanması
 • Yaşlanması
 • Kulak enfeksiyonu yaşaması
 • Korkması

Gibi pek çok nedene ve hastalığa bağlanabilir. Köpeğiniz yaşlandığında kas ve iskelet sistemi zayıflamaya başlar. Bu durumda kaslarında sıklıkla titreme gözlenir. Bu süreçte kaslarını güçlü tutmak için onu yormadan egzersiz yaptırmaya devam edebilirsiniz. Geçmeyen bir titreme sorunu var ise bu durum normal değildir ve önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Veteriner hekime götürerek titreme yaşadığı anları veya titreme zamanını da belirterek muayene edilmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin titremesi her zaman endişe verici bir durum değildir ancak bu önemsenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Titreme sadece pomeranian cinsi için değil tüm köpeklerde görülebilir. Köpeğiniz diğer evcil hayvanınızı taklit etmek için bile kendini titretebilir. Çok oyuncu olan bu cins köpeklerin titreme nedeni kısa sürede çözümlenerek hasta ise tanı ve tedavisi için hızlı olmak gerekir. İçinizin rahat etmesi için hekim kontrolünden geçirilmesi en iyi yöntemdir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply