Pomeranian Evde Yalnız Kalabilir Mi - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Pomeranian Evde Yalnız Kalabilir Mi

Pomeranian köpekleri oyuncak köpeği olma özelliği ile apartman ve ev yaşantısına çok uygundur. Ev içerisinde çok hareketli olması ve evin her yerine karşı merakı yaşadığı ortama neşe ve enerji katmasını sağlar. Pomeranian almak istiyorsanız köpeğin ev içi yaşantısı hakkında bilgi sahibi olmak ve evde olmayacağınız dönemlerde psikolojik olarak köpeği mutlu hissettirmek gerekir. Pomeranian evde yalnız kalabilir mi? Ev yaşantısı hakkında merak edilen tüm detayları yazımızda!

Pomeranian Cinsi Köpekler İçin Yaşam Alanları

Irk olarak geçmişte av köpeği olarak isimlendirilmektedir.  Günümüzde oyuncak veya süs köpeği olarak adlandırılmaktadır. Ebatları zaman içerisinde küçülerek ev köpeği boyutlarına ulaşmaktadır. 1-5,3 kilo arasında değişen fiziksel özelliğe sahiptir. Maximum 30 cm arasındaki boyu ile evde bakım için oldukça uygun bir cinstir.

Hassas yapısı gereği bahçe köpeği değildir. Sıcak ve korunaklı alanlarla sağlıkla yaşantısına devam eder. Pomeranian evde yalnız kalabilir mi?  Köpeğinizin yaşam alanını ona uygun hale getirin. Ve daha sonra evde yalnız bırakmanız mümkündür. Aparmanda, müstakil evde veya korunaklı alanlarda bakılabilir. Evde mutlaka küçükte olsa bir alanı olmalı ve ona özel bölgeye sık sık gitmeyerek köpeğin yuvasını benimsemesi önemlidir.

Pomeranian Köpeği İçin Evde Oda Seçimi

Pomeranian köpeği çok hareketli köpeklerden biridir ve sahibiyle olmaktan ve tüm evi gezmekten mutlu olur. Evinizde yeterli alan var ise bir odasını ona göre yaparak vaktinin çoğunu kendi yaşam alanında geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum köpeğin diğer odaları gezmesini engeller. Kendi odasında mutlu bir yaşam sürmektedir.

Müstakil evdeler de veya bahçeli apartman dairelerinde yaşaması onu daha mutlu eder. Küçük yapısı ile ev yaşantısına oldukça uygundur. Pomeranian evde yalnız kalabilir mi sorusu içerisinde evde bulunduğunuz vakitte köpeğinize yeterince vakit ayırırsanız yalnız kalabilir. Diğer ırklar gibi egzersize çok aşırı düşkün değildir ve günde kısa yürüyüşler yapmak onun için yeterlidir. Günde 30 dakika evinizin bahçesinde veya sokakta yürüyüşe çıkararak sağlıklı ve konforlu bir gün geçirmesine olumlu etki edebilirsiniz.

Pomeranian Köpeğinin Evde Yaşaması

Pomeranian evde yalnız kalabilir mi? Endişe edilen en önemli konu evin içerisinde idrarını ve dışkısını yapmasıdır. Köpeğinize özel alan oluşturarak evin içine dışkılamasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında evde özel alanının olması:

 • Pomeranian köpeği çiğneme ve ısırma eğilimi göstereceğinden evin içerisinde eşyalara kısmi zarar verir. Evdeki eşyaları tırmalar. Bazen eşyaya veya kendisine zarar verir. Bu durumda özel alanını kullanıp siz evde yokken kendisine ve eşyalara zarar vermemesini sağlayın.
 • Köpeğinizin yatak odası ve mutfak gibi alanlara girmesini istemiyorsanız evde ona özel bir oda veya alan oluşturulması gerekir. Böylece siz yokken kendi alanında sizi bekler.
 • Siz evde yokken suyu, yemek kabı ve tuvalet pedi alanında ve kolayca ulaşabileceği yerlerde olmalıdır. Bu durumda köpek tek başına kalsa da yiyip içer ve tuvaletini yapar.
 • Köpeğiniz evde yalnız kalması ve sizin kurallarınıza uyması için itaat eğitimi verilmelidir.

Pomeranian Köpeği Evde Yalnız Kalır Mı?

Pomeranian köpeği ilgiyi çok sever ve sahibine çok sadıktır. Sahibi evden gittiği zaman diğer ev sakinleriyle kaliteli zaman geçirmektedir. Ancak tek başına kaldığında bir süre sonra depresyona girer.

Hayal dünyasında kendini olduğundan çok daha büyük ve çok daha güzel gördüğü için ilgisizlik onu çok mutsuz eder. Uzun saatler köpeğinizi evde yalnız bırakıyorsanız kısa süre içerisinde depresyona girmesi çok olasıdır. Pomeranian evde yalnız kalabilir mi? Elbette kalır. Ancak bu durumda bazı önemli hususlar dikkat edilmesi gerek.

Pomeranian Evde Yalnız Kalacak ise Dikkat Edilecek Hususlar

Pomeranian evde yalnız kalabilir mi? Bunu öğrendikten sonra bir takım davranış biçimi ve yaşam alanı oluşturun. Evde yalnız kalan köpeğin depresyona girmesini engellemek için:

 • Köpeğinizi evde yalnız bırakacağınız zaman veda cümleleri kurmayın. Bu durum ona evde uzun süre yalnız kalacağını hissettirir ve mutsuzlaştırır.
 • Evden ayrılmadan en sevdiği oyun arkadaşını veya oyuncağını yanına koyun.
 • Oyuncağı ona siz evde yokken oynayacağı bir zaman verir ve depresyona girmesini engeller.
 • Köpeğinizi evde tek başına bırakacak olduğunuz için tedirgin hissetmeyin. Köpekler sahiplerinin gergin veya stresli olduğunu kolayca anlar ve bu durumda oda strese girer.
 • Evden ayrılmadan hemen önce değil yaklaşık yarım saat önce zaman geçirmesini istediğiniz alana götürün ve evde bir süre daha dolaştıktan sonra çıkın.

Köpeğiniz siz evde yokken evde başka bir birey yok ise üzülmektedir. Ve depresyona girer. Bu durumda kendi başına da oynayabileceği alanlar yaratarak ve sevdiği oyuncakları var ise yanına koyarak siz olmadan da evde eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde tüm gün evde sizi beklerken öfkelenmektedir. Ve evin eşyalarına zarar verebilmektedir. Bu durumda kendini yaralama ihtimali de yükselir. Uzun süre yalnız kaldığında ise psikolojisi bozulmaktadır. Ve size olan güveni azalmaktadır.

Evde Yalnız Kalan Pomeranian İçin Özel Oyun ve Yaşam Alanı Oluşturmanın Faydaları

Köpeğiniz sizsiz evde kaldığında sadece psikolojik sorunlar değil yaralanma ihtimaline de açıktır. Birçok pomeranian köpek sahibi evde yalnız kalan köpeğini korumak için onu oyun kafesinin içerisinde koyar.

Bu kafesler sınırlı bir alan sunduğu için köpeğin psikolojik sorunlar yaşamasını arttırır. Ancak köpeğiniz için geniş ve tüm ihtiyaçlarının yanında olduğu bir oyun alanı yaratarak bu süreci olumlu geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Pomeranian köpeğine uygun oyun alanı oluşturmanın faydaları:

 • Köpeğin ev eşyalarına zarar verme olanağını yok eder. Bu köpekler çiğnemeyi çok sevdiği için kabloları dahi ısırma ve çiğnemeye meyil gösterir.
 • Köpeğin evde yalnız kaldığında kendisini yaralama ihtimalini yok eder.
 • Köpeğin ilgisini çeken eşyaların oyun alanında yer alması zamanını daha eğlenceli ve çabuk geçirmesini sağlar.
 • Köpeğin tek kaldığı zamanda güvenle olmasını sağlar.
 • Köpek acıktığında yemeğini, suyunu içer ve uyumak isterse bu alanda uyumaktadır.

Bu durum güvenliğini sağlamak için çok önemlidir ancak bu süre birkaç saati geçmemelidir. Aksi halde bu bölgede de sıkılıp yine psikolojik sorunlar yaşar. Pomeranian köpekleri çok sıcakkanlıdır ve yaşantısında enerji arar. Uzun süre tek başına kalmaktan hiç hoşlanmaz. Ancak evde gerekli tedbirleri alarak yalnız bırakabilirsiniz

Yorum (Yok)

Leave a Reply