Pomeranian Cinsinde Görülen Hastalıklar

Pomeranian Cinsinde Görülen Hastalıklar

Evcil havyan sahibi olan kişiler köpeklerinin sağlığını sadece hastalandığında değil her zaman endişe duyarak takip altına almalıdır. Pomeranian köpeği en küçük ırklardan biri olup süs köpeği olarak tabir edilir.

Süs köpeklerinin bakımı ve genetik hastalıkları diğer köpeklerle kıyaslandığında daha fazladır ve bakımı daha özeldir. Özellikle 1 yaşına kadar bu köpekleri pek çok hastalık tehdit eder. Pomeranianlarda görülen hastalıklar detayları yazımızda.

Pomeranian Köpeği Sağlık Kontrolü

Pomeranianlarda görülen hastalıklar genel olarak birkaç kolay belirti ile anlaşılabilir. Köpeğinizin birkaç önemli noktasına dikkat ederek hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Pomeranian hastalık için dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Solunumları: Köpeğinizin solunum hızı sağlık durumunu gösteren bir göstergedir. Köpeklerde yaşlandıkça solunum sorunları yaşama sıklığı görülür. Köpeğinizin solunumu normal değilse, sesinde çatlaklık varsa, nefes alma hızı yavaş ve normale göre hızlıysa, öksürüyorsa veya kusuyorsa solunumu normal değildir ve hastalık belirtisi olabilir.
 • Kulakları: Pomeranian köpeklerinin kulakları her zaman diktir. Kulağının içerisinde koku, çizik veya tahriş varsa kulak sağlığını normal değildir. Köpeğiniz bu duruma alerji olabilir, iç ve dış parazitlere maruz kalmış olabilir veya pirelenmiş olabilir.
 • Vücut ısısı: Köpeğinizin vücut ısınını düzenli kontrol etmeniz gerekir. Pomeranian yavrusunun vücut sıcaklığı 38 derece ve 39 dereceye kadar normaldir. Ancak düşük vücut ısısı ve yüksek vücut ısısı hastalık belirtisidir.
 • Testis veya meme: Dişi pomeranian köpeğinizin memelerinde sertleşme veya belirgin kızarıklık olabilir. Erkekse testislerinde şişlik görülebilir.
 • Gözleri: Köpeğinizin genel sağlık durumu gözlerinden anlaşılır. Pomeranian köpekleri göz hastalıklarına çok yatkındır. Gözlerinde parlaklık ve berraklık yoksa hasta olabilir. Gözünde kanlanma, karaltı, gözyaşı ve sıklıkla sulanma yaşıyorsa göz hastalığı geçiriyor olabileceği gibi başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.
 • Ağız kokusu: Köpeklerin ağız kokusu birçok hastalığın belirtisidir. Ağız hijyeni yapılmasına rağmen geçmeyen bir ağız kokusu var ise köpeğiniz hastadır.

Pomeranianlarda Kalıtsal Hastalıklar

Pomeranian köpeği ırkı sağlık sorunlarına yatkındır. Köpeğin ebeveyninin biliyorsanız yaşadığı hastalıkları öğrenerek tedbirli davranabilirsiniz. Pomeranianlarda görülen hastalıklar genellikle kalıtsaldır. En sık görülen kalıtsal hastalıklar:

 • Göz hastalığı ve katarakt sorunu
 • Nefes ve solunum hastalıkları
 • Cilt sorunları
 • Göz kapağı hastalığı
 • Kirpik batması
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Diz kapağı hastalığı
 • Epilepsi

Gibi pek çok kalıtsal hastalık yaşayabilir. Kan bağına dayalı olarak yaşayacağı hastalıkları bilerek düzenli kontrollerini yapıldığında erken teşhis ile köpeğin iyileşme süresi hızlanır ve köpeğin yaşam kalitesi önemli ölçüde arttırılır.

Pomeranianlarda Göz Hastalıkları

Pomeranianlarda görülen hastalıklar içerisinde en sık yaşanan hastalıklardan biri göz sorunlarıdır. Pomeranian gibi süs köpeklerinin tamamı göz hastalıklarına kalıtımsal olarak daha yatkındır. Göz hastalıkları yavru ve yaşlı köpeklerde daha sık görülür. Bu ırkta görülen en yaygın göz hastalıkları:

 • Gözlerde bulanıklık yaşayarak görme kayıpları yaşamadı
 • Gözünün içerisinde renk değişikliği
 • Göz içerisinde ve çevresinde kızarıklık yaşaması
 • Gözünün ve dışının şişmesi
 • Gözlerinin yaşarması
 • Görme kaybı yaşayarak kafasını etrafa çarpması
 • Gözünde katarakt oluşması

Gibi göz hastalıklarına yatkındır. Köpeğinizin gözünde olmaması gereken bir durum gözlemliyorsanız ilerlemesini önlemek ve köpeğinizin bu durumdan olumsuz etkilenmesini en aza indirgemek için hemen veteriner hekim kontrolüne götürebilirsiniz.

Pomeranianlarda Nefes Borusu Hastalığı

Pomeranian gibi oyuncak köpeklerde en sık yaşanan sağlık sorularından biri nefes borusunun çökmesidir. Pomeranianlarda görülen hastalıklar içerisinde yaşanma olasılığı çok yüksektir. Köpeğin nefes borusunda birçok halka bulunur ve köpeklerin kıkırdakları zedelenmeye veya yaralanmaya yatkındır. Pomeranian köpeklerde bu bölge daha zayıftır ve boyun yaralanmaları çok görülür.

Boyun tasmasının takılması bu nedenle bu tarz köpeklerde sakıncalı hareket olarak algılanır. Tasması olan köpek ani şekilde hareket ederek hassas olan bu bölge kırılabilir ve zedelenebilir. Nefes borusu kıkırdak dokusu zedelenen ve kırılan köpekte ciddi öksürük yaşanır. Çok net bir şekilde düzenli öksürür ve öksürüğün sesi değişik ve yüksektir. Ayrıca nefes darlığı da yaşar. Nefesi hırıltılıdır ve nefes almak için köpek daha fazla çaba sarf eder. Hareket eden köpek kısa sürede tedavi edilmezse durumu ağırlaşabilir. Acil veteriner hekime götürerek uygun tedavi yöntemleri ile yaşam kalitesi arttırılmalıdır.

Pomeranianlarda Cilt Hastalıkları

Pomeranian köpeklerin cilt hastalıkları diğer köpek ırklarına göre daha yaygındır. Tüm köpeklerde cilt sorunları çok sık yaşanır. Köpeğinizin cildi kuruysa hastalıklara yakalanma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden köpeğinizin cildi günlük olarak uygun bir nemlendirici ile canlandırmak uygun olur. En sık yaşanan pomeranianlarda görülen hastalıklar:

 • Cildinde kızarıklık oluşması
 • Cildin tamamında veya bir bölgesinde soyulma
 • Ciltte şişkinlik
 • Kepek sorunu
 • Cilt yaraları
 • Ciltte pembeliklerin veya beyaz dokuların görülmesi
 • Ciltte hava akışı olmamasına bağlı olarak çeşitli cilt hastalıkları

Yaşaması görülür. Bu köpekler ısırma eğilimi gösterir ve kendini ısırarak veya çok fazla dişleyerek cildinde açık yaralar da oluşturabilir. Pomeranian tüylü bir köpektir ve çift katmanlı tüy yapısı bulunur. Üst katman koruyucu dış tabaka olup alt katmanlara karşı koruyucu görevi bulunur. Köpeğin alt katmanlarında dökülen tüyler temizlenmez ise cildi kurur ve hava alamaz.

Bu durumda cildi sertleşir ve dökülen tüyler tüm cildini kapatarak hastalık oluşturur. Dışa doğru ve aşağıdan yukarıya ona uygun bir tarakla düzenli taranması gerekir. Köpeğinizi fırçalarken elinizle tüylerin arasını da görmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede oluşan bir hastalık var ise yayılmadan teşhis ederek kısa sürede tedavisi edilebilir. Fırçalama haftada 3-4 gün mutlaka yapılması gerekirken her gün taranmasının bir sakıncası yoktur. Köpeklerin cildinin de temiz olmaya ve hava almaya ihtiyacı vardır unutmayın.

Pomeranianlarda Diz Kapağı Hastalığı

Pomeranian gibi oyuncak köpeklerde yaşanılan en yaygın hastalıklardan biri de diz kapağıdır. Diz kapağı yaralanma sonucu zedelenebileceği gibi yürürken yerine de kayabilir. Diz kapağı kayma sorunu yaşayan köpekte kısa sürede şişlik oluşur köpek bacağını hareket ettirirken zorlanır veya hiç hareket ettiremez. Tedavisi veteriner hekim tarafından sağlanır.

Bazen kendiliğinde yerine oturduğu da görülebilir. Diz kapağı sonrası eklem sağlığı için gerekli vitamin ve mineral takviyesinin yapılması hastalığın ileri de yeniden oluşmasını engellemek için önemlidir. Ağır vakalarda cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Ameliyat önerilmesi halinde uygun tedavi yapılmadığında hastalık yer eder ve köpeğinizin diz kapağı sıklıkla yerinden oynayabilir. Eklemleri çok güçlü olmayan bu köpeğin veteriner hekim kontrollerinin aksatılması yaşanan hastalık sayısını ve tedavi sürecini ciddi derecede arttırır

Yorum (Yok)

Leave a Reply