Pinscher Kaç Yavru Doğurur

Pinscher Kaç Yavru Doğurur

Küçük ırk köpeklerinden biri olan Pinscher lider, gururlu ve eğlenceye düşkündür. Ailesine düşkün olan ailenin en sevimli dostu Pinscher köpeği kaç tane doğurur? ve genel özellikleri yazımızda.

Minyatür Pinscher Köpeği Genel Özellikleri Nelerdir?

Ailesiyle zaman geçirmekten çok hoşlanan bu cins Doberman cinsine olan benzerliğiyle dikkat çeker. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Almanya kökenli Pinscher Doberman cinsinden çok daha eski bir ırktır. Doberman kadar dayanıklı ve asi değildir ve birçok ırkın birleşiminden geliştirilmiştir. Hassas yapıları soğuya dayanıklı değildir. Ancak çok sıcakta da yaşayamazlar. Soğuk ve sıcak havalarda sağlık düzeyleri bozulacağı için ülkemizde çok sık tercih edilir.

Pinscher köpeği kaç tane doğurur? Yalnızlığı sevmediği için boyutuna göre fazla doğum yapar. En büyük korkusu yalnız kalmaktır. Hassas yapıları vardır ve kalabalıktan hoşlanırlar. Ailesinde liderliği sever ve koruma sayısı arttıkça kendini daha güvende ve daha iyi hisseder.

Pinscher Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Minyatür Pinscher köpeğinin arkı Almanya olup tarihi 15. Yüzyıla kadar gider. Manchester Terrier, Dachshund ve İtalyan Greyhound ırklarının melezidir. Eskiden evlerde istenmeyen böcek türlerinin uzaklaştırılması için kullanılırken günümüzde neşeli ve koruması tavırları dikkat çeker. Ağırlığı 3 ile 5 kilo arasındadır olup boyu ortalama 25 cm’dir. En büyük Pinscher köpeği 32 cm’dir. Küçük yapısı ile ev ve apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilir. Pinscher köpeği kaç tane doğurur? Yavru sayısı apartman yaşantısına uygun olmayıp müstakil evlerde yavrularıyla birlikte kalabilir.

Pinscher Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Pinscher cinsi köpekler ülkemizde de çok sevilir. Pinscher fiziksel özellikleri:

 • Tüyleri kısadır, düzdür ve parlaktır.
 • Kaslı vücudunu bulunur ve kemerli boyun yapısı göze çarpar.
 • Zarif ve narin bir görünümdedir.
 • Siyah, kahverengi, kısıl ve geyik kızılı renklerine sahip olabilir.
 • Yumuşak ve büyük kulakları vardır. Kulaklarının uçları aşağı doğru sarkar.

Tüylerinin kısa oluşu evde Pinscher sahibi olmak isteyen kişiler için tüy dökme sorununu ortadan kaldırır. Tüyleri kısa ve pürüzsüz olup parlak dokusu ile dikkat çeker. Kedi patisine benzeyen patileri zarar vermeyecek boyutta olsa da kaslı vücudu güçlü duruşunu destekler.

Tüyleri kısa olduğu için temizlemesi kolaydır ve haftada bir iki kez taranması yeterlidir. Diğer hayvanlara boyutuna bakmadan dalaşabilir. Kovalamaktan çok hoşlanır bu yüzden dışarıda dolaştırırken tasma ile gezdirilmesi yaramaz dostunuzun başka bir hayvanın peşine takılıp uzaklaşmasını engeller. Tasmasız dolaştığında başını derde sokma ihtimali çok yüksektir. Bu oyuncu köpek evde de sahibinin peşinden dolaşmaktan çok hoşlanır. Pinscher köpeği kaç tane doğurur? sağlık durumuna göre tek seferde 2 veya 6 tane yavrusunu tek seferde doğurabilir.

Pinscher Köpeği Karakter Özellikleri Nelerdir?

Pinscher köpeği genel karakter özellikleri ile sevilen ve popüler ırklardan biridir. Bu küçük köpeğin hareketlerini izlemek çok eğlencelidir. Pinscher karakter özellikleri:

 • Boyutunu olduğundan çok büyük zanneder ve kendinden büyük köpeklere kafa tutmaktan çekinmez.
 • Mizaçları terrier cinsine benzer ancak onlara göre daha yumuşaktır.
 • Korkusuz ve cesurdur.
 • Sahipleriyle beraber olmaktan çok hoşlanır.
 • Her zaman hareket istemez, sahibiyle bir koltukta oturmaktan daha büyük keyif alır.
 • Yalnızlık en büyük korkusudur ve evde uzun süre yalnız kalmak onu mutsuz eder.
 • Küçük çocukları çok sever ve onlarla oynamaya bayılır.
 • Bütün Pinscher cinsi kucakta olmayı sever ve sahibinin her zaman kucağında oturmak için zaman kollar.
 • Konfor arayışı içerisindedir ve rahat hissetmediği ortamda uzun süre vakit geçirmez.
 • Kendini savunması gerekiyorsa korkusuzca eğilir.
 • Yabancılara karşı koruma iç güdüsü ile mesafelidir.
 • Oyun oynamayı çok sever.
 • Gürültüye karşı dayanıklıdır ve sesli ortamlar onu çok rahatsız etmez.
 • Bazıları daha içine kapanık ve sakin tavırlıdır.
 • Sosyalleşmeyi sever ancak en büyük sevgi göstergesi havlamaktır.
 • Koruma iç güdüsünü herkese karşı gösterebilir.
 • Ceza almaktan hoşlanmaz ve ceza aldığında hırçınlaşır.
 • Eğitilmiş olsa dahi doğası gereği diğer köpeklere saldırma gereği gösterebilir.
 • Minyatür bir köpektir ve yaşaması için geniş bir alana ihtiyaç duymaz.

Sahibiyle derin bir bağ kurarken ailenin diğer üyelerine karşı da ılımlıdır. Kendini ve sevdiklerini korumak için sonunu düşünmeden yarışa girebilir. Pinscher köpeği kaç tane doğurur? Genç ve yavru ise fazla doğum yapabilir. Gebelik sürecinde çok hassaslaşacağı için sevimli dostunuza özel ilgi göstermeniz hoşuna gider.

Pinscher Ne Kadar Uyur?

Yaramaz ve oyundan çok hoşlanan köpekler içerisinde Pinscher uyku alışkanlığı farklılık gösterir. Uykuya çok düşkündür ve her an her yerde uyuyabilir. Etrafındaki ses aldırış etmeden uyurken her zaman tetiktedir. Tetikte ve tek gözü açık uyudukları için bütün hareketlere karşı duyarlıdır ve hemen uykudan uyanıp koruma iç güdüsü ile hareket etmeye başlayabilir. En kaliteli uykusunu sahibinin yanında veya kucağında geçirir. Sahibi yanındayken derin uykuya dalabilir. Sahibine çok bağımlı olup ona derin bir güven duygusu besler. Gün içerisinde egzersiz yapması uyku süresini uzatır. Ancak diğer köpek cinsleri gibi 10-12 saat yattığı görülmemiştir. Bu hareketleri köpeklerin yavru sayısı bu yüzden fazladır. Pinscher köpeği kaç tane doğurur? Özelliklerine göre değişirken en az 2 yavru doğurur.

Pinscher Köpeği İletişimi Nasıldır?

Minyatür Pinscher köpeği iletişimini havlayarak sağlar. Çok haylayan köpeklerden biridir. Havlaması için herhangi bir sebep olmasına gerek duymaz. Tepkilerini havlayarak gösterdiği için saat fark etmeksizin canı ne zaman isterse uzun veya kısa havlayabilir. Eğer apartmanda yaşıyor iseniz Pinscher köpeğinizin havlamasından şikayet alabilirsiniz. Ancak bu durum onun en doğal hakkıdır ve kimse havlama isteğini bastırma hakkına sahip değildir. Yavruyken eğitime alınmak köpekler ailesinin yaşantısına kısa sürede uyum sağladığı için havlama konusunda da eğitim alabilir. Bu durumda ise sık havlamak yerine sahibiyle temas kurma bağımlısı olur. Sıcak kanlı Pinscher köpeği sahibiyle iletişimi çok kuvvetlidir.

Pinscher Köpeği Hamilelik Süresi Nasıldır?

Sevimli dostunuzun hamile olduğunu anlamanız oldukça kolaydır. Pinscher köpeği hamile ise ilk haftalarda bunu anlamak için köpeğinizin tavırlarını izleyebilirsiniz. Hızlı kilo artışı hamile olduğunun göstergelerinden biri olabilir. Hamileliğinin 3. Haftasından sonra sabah bulantısı görülebilir ve dostunuz kusabilir. Kusma sorunu var ise öğünleri azaltarak sıklaştırabilirsiniz. Köpeğinizin hamile olduğunu düşünüyorsanız hemen hekime başvurmanız gerekir. Hamile ise sağlık muayenesinden sonra uygun beslenme programı oluşturulur. Gebeliğinin 5. Haftasından sonra ses dalgaları ile rahim görüntülenir. Yavrulan sağlık durumu ve kemik gelişimi için düzenli veteriner kontrolüne götürülür. Hamile Pinscher sakinleşir ve sevgiye ihtiyaç duyar. Ancak yavrularını koruma iç güdüsü ile rahatsız edilmekten pek hoşlanmaz. Bu süreçte köpeğinize anlayış göstererek yalnız kalabilmesi için alan yaratırken ihtiyaç duyduğu her an sevginizi gösterebilirsiniz.

Pinscher Köpeği Ne Zaman Doğurur?

Köpeklerin hamilelik süresi iki ay kadar sürebilir. Bu süreç yavru sayısına göre değişiklik gösterir. Pinscher köpeği kaç tane doğurur? Ortalaması 2-6 arasındadır. Çiftleşme zamanı göz önüne alınarak doğum zamanı tahmin edilebilir ancak bir kesinlik yoktur. Bu süreçte anne olmaya hazırlanan dostunuzu hekim kontrolüne sık sık götürerek olası tüm sorunların önüne geçebilir ve sağlıklı doğum yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Sessiz canlılar olan köpeklerimiz bize sevgisini ve ilgisini verirken sahiplerinin de her zaman desteğine ve ilgisine muhtaçtır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply