Menşei Yeni Zelanda Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Yeni Zelanda Olan Köpekler

Menşei Yeni Zelanda olan köpekler nesli tükenen ve günümüzde yaşayan ırklardan oluşmaktadır. Genelde sürüleri ve çiftlikleri koruma amacıyla kullanılmışlardır.

Yeni Zelanda Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan ada ülkesidir. Okyanusun güneybatısında yer alır, Güney Adası ila Kuzey Adası şeklinde iki ana karadan oluşur. Çevresinde 700’den fazla küçük adalar vardır. Burada yetişen hayvanlarda adaların iklim ve coğrafi şartlarına uyum sağlamışlardır. Pek çok köpek ırkına ev sahipliği yapan ülkenin kendine özgü cinsleri bulunmaktadır. Bunlarından en popüler olanları Huntaway ila New Zealand Heading Dog’ dur.

Yeni Zelanda Köpeklerinin Tarihi

Yeni Zelanda’ nın köpek ırklarının tarihi, Orta ve büyük cinslerden gelen köpekler koyun sürülerini korumadan kullanılmaktadır. Bugün bilinen iki tane menşei Yeni Zelanda olan köpekler mevcuttur.

Huntaway Gelişimi

Yeni Zelanda, dünyanın en çok koyun yetiştiriciliği yapılan ülkelerinden biridir. Dolayısıyla koyun sürülerinin idaresi ve korunması için kuvvetli köpeklere ihtiyaç duyulmuştur. Bunun sonucunda Huntaway cinsi geliştirilmiştir. Irkın en belirgin özelliği güçlü havlamalarıdır. 19.yüzyıl sonlarından bu yana çobanların en büyük yardımcılarıdır.

Hakkındaki ilk yazılı metin 1886 yılına aittir. Türün kökenlerine dair net bilgiler bulunmamaktadır. Fakat çeşitli teoriler üretilmiştir. Bunlardan birisi İngiliz çoban köpeklerinin Yeni Zelanda yerli köpekleriyle melezlenmeleriyle geliştirildikleridir.

1967′ den itibaren Yeni Zelanda Kulübesi Kulübü tanımaktadır. Tanımayla birlikte Yeni Zelanda’ da ilk kez bir köpek cinsinin anavatanı kabul edildi. Bazı standartlar getirilerek ırk koruma altına alınmış oldu.

New Zealand Heading Dog

Hiçbir büyük köpek kulübesi kulübü özel ırk olarak kabul etmez. Sürati ve çevikliği ilgi çekmektedir. Border Collie ırkının çaprazlanmasıyla üretilmiştir.  Collie’ nin koyunları gütmesi için ülkeye getirilmesi sonrası yaşanan problemleri çözme amacıyla geliştirildi.

Getirilen cinsin tüylerinin uzun uzunluğu sıcak iklime dayanmalarını zorlaştırıyordu. Bunun önlenmesi hedefiyle daha kısa tüylere sahip diğer ırklarla melezleme yapıldı. Böylece çok daha dirençli yeni bir tür yaratıldı.

Menşei Yeni Zelanda Olan Köpekler

Menşei Yeni Zelanda Olan Köpekler Özellikleri

Menşei Yeni Zelanda olan köpekler kısa tüylü, kompakt yapıdadırlar. Türlere göre değişik nitelikleri bulunur. Ancak ülkenin iklim, arazi şartlarına dayanıklı cinslerdir. Çobanlık dışında kullanımları iyi eğitilmelerine bağlıdır.

Huntaway sadıktır, zekidir, kolay eğitilir. Olumsuz davranışlar geliştirmemesi, erken yavrulukta aldığı eğitimlerle mümkündür. Enerjik, haraketli yapıdadır. Aile hayatına uyum sağlayabilir. Çevredeki evcil hayvanlarla iyi geçinir. Şefkatli yapıları vardır ama bağımsız olmayı sever.

Menşei Yeni Zelanda olan köpekler yaşam alanlarına adaptasyonda sorun yaşamaz. New Zealand Heading Dog, değişik isimlerle anılır. Büyük köpek ırkları arasındadır. Ülkenin öteki ırkı gibi sadıktır. Sosyalleştirilmesi gerekir, eğitim almadan yabancılara karşı iyi davranmaz

Hızı, görsel zekası sayesinde koyun sürülerini yönetebilir. Bu ırk çoban köpeği olarak geliştirilmiştir. Ev veya apartmanda yaşama pek uygun değildir. Geniş bahçeli evlerde veya çiftlikler çok daha mutlu olur.

Yeni Zelanda’ ya özgü ırklardan hangisini alırsanız alın haklarında bilgi sahibi olmalısınız. Onları tanımadan beraber yaşamanız mümkün değildir. Karakter özellikleri öğrenerek ona göre davranmalısınız.

Sahiplendiğinizde bakımlarını yapabilmelisiniz. Uygun yaşam alanlarını yaratarak huzurlu bir hayat geçirmelerini sağlamalısınız. Yaklaşık 12-14 yıl ömürleri vardır. Ama düzgün bakılmaları yaşam sürelerini uzatır. Bunun içinde köpeğin ihtiyaçları ve temel bakımları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Yeni Zelanda Köpeklerinin Bakımı

Menşei Yeni Zelanda olan köpekler ırka bağlı değişim gösterir. Fakat temelde rutinler aynıdır. Ortalama bir bakımla mutlu olurlar. Beslenme, banyo ve diğer ihtiyaçları düzenli karşılanmalıdır.

Günlük yürüyüşler, zihinsel uyaranlar içeren oyunlar bakımlarının rutinidir. Tüy bakımlarının haftalık yapılması yeter. Gerektiğinde banyo etmeleri sağlanmalıdır. Çamurda yuvarlanmaları yahut kötü koku yaymaya başlamalarına göre bir düzen oluşturulmalıdır.

Hipoalerjenik olmayan köpeklerdir. Ortalama düzeyde salya akıtırlar. Kulak içleri, patileri, tırnakları, kürklerinin fırçalanması hafta bir kere yapılmalıdır. Bunların kendi başınıza yapamazsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Uzman köpek güzellik ve bakım merkezlerinde söz edilen işlemler yapılır.

Sağlık taramaları için veteriner muayenelerini atlamamalısınız. Ayrıca veterinerinize sorarak maması ila beslenme düzenini belirleyebilirsiniz.  Günlük besinini tek seferde vermek yerine öğünlere bölmelisiniz. Menşei Yeni Zelanda olan köpekler dengesiz beslenme sonucu obezite sorunu yaşayabilirler.

Besin değeri yüksek, kaliteli, köpeğinizin ağız ila diş sağlığına uyan mamalar kullanmalısınız. Gün içinde harcadığı enerji düzeyine bakarak öğünleri ayarlarsınız. Yaşını, ebatlarını, metabolizmasını göz önünde bulundurarak öğün ayarı yaparsınız.

New Zealand Heading Dog, bol vakti olan aktif ailelere uygundur. Çocuklarla anlaşsa bile küçüklerle yalnız bırakılmaları tavsiye edilmez. Sahiplendiğinizde tüm ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Sadece beslemeniz yahut dolaştırmanız yetmez. Onlarla oyun oynamalısınız. Zaman ayırmalı, evinizi bireyi olarak görüp sevmelisiniz. Hoşlandığı aktiviteleri beraber yapmanız size güvenmesini sağlar. Böylece üzerinde belli bir otorite kurarak onu denetleyebilirsiniz.

Yeni Zelanda Köpek Irkları Eğitimi

Menşei Yeni Zelanda olan köpekler karakter özelliklerine uygun eğitim programlarına katılmalıdır. Irkın kişilikleri dikkate alınır ama uygulanan metot genelde olumlu pekiştirmedir. Yani köpeğiniz doğru bir şey yaptığınızda aferin demeniz öğrenme hevesini artırır.

Çoğunlukla yavrulukta eğitime başlanmalıdır. Ancak arkadaşınız evinize geldiği anda eğitimlere başlamalısınız. Burada ailenizin yeni üyesinin yaşı önemli değildir. Çevreye uyum sağlamaları ve size itaat etmeleri için eğitilmeleri zorunludur.

Ev eşyalarınızı, koltukları, halıları tırmalama gibi davranışlar sergilemelerini önler. Verilen iyi eğitim çok daha uysal bir evcil hayvanınız olmasını sağlamaktadır. Verilmesi gereken ilk eğitimler tuvalet ila temel itaattir.

İtaat eğitimi, size dinlemesi açısından gereklidir. Yürüyüşlerde onları kontrol etmenizi sağlar. Tehlikeli durumlarda gel komutuna uymaları hayatlarını kurtarabilir. Kolay eğitilseler bile dikkatleri çabuk dağılır. Otoriter davranmazsanız şımararak sözlerinizi dinlemezler.

Eğitimler her gün düzenli yapılmalıdır. Öğrettiğiniz şeyleri doğru yaptıklarında ödül mamasıyla ödüllendirebilirsiniz. Başını okşamanız, sevgi sözcüğü kullanmanız azimli olmalarını sağlar. Uzan, git, kal, gel komutlarını öğretmeniz şarttır. Eğitimdeki seanslar 15- 40 dakika arasında olmalıdır.

Kendiniz eğitemez iseniz uzman yardımı alabilirsiniz. Köpeklere eğitim veren kuruluşlara başvurarak sorunu çözersiniz. Burada aldıkları sosyalleşme ve öteki eğitimler huzurlu yaşamalarını sağlamaktadır. Evleri ile çevrelerinde değişen durumlara kolay adapte olurlar.

Yeni Zelanda Kökenli Köpeklerin Sağlığı

Irklar bazı hastalıklara yatkınlık gösterirler. Menşei Yeni Zelanda olan köpekler sağlık sorunları arasında eklem, göz, kalça, obezite, böbrek yer alıyor. Bunlar, düzenli veteriner kontrollerinde erken teşhisle tedavi edilirler. Böylece sevimli dostlarınız mutlu yaşarlar.

Kalça displazisi, uyluk kemiği ila kalça kemiğinin tam uyumlu olmamasıdır. Kalıtsal sağlık problemlerinden biridir. Sahiplenme sırasında yetiştiriciye sorularak öğrenilebilir. Sağlıklı nesiller üretilmesi açısından kalça çıkığı olan köpekler çiftleştirilmemelidir.

Böbrek sorunları ülkenin ırklarında görülen hastalıklardır. Tüylü dostlarımızın kronik ya da akut böbrek rahatsızlığı olabilir. Akut böbrek sorunu, bir anda meydana gelebilir. Yüksek tansiyon, zehirlenme benzeri durumlarda acil tıbbi müdahale gerekir.

Kronik böbrek hastalığı ise zamanla ortaya çıkar. Yetersiz su tüketimi, yanlış beslenme vb. etkenler tetiklemektedir. Bu yüzden köpeğinizin beslenmesine özen göstermelisiniz. Su kabında sürekli temiz su bulundurmalısınız. Maması besin ihtiyaçlarına uygun kaliteli içeriklerden oluşmalıdır.

Söz edilen bakım rutinleri öğrenilmelidir. Çünkü beslenme, bakım yahut öteki bilgiler köpek sahiplenme isteyenlerin sorumluluğundadır. Köpeğinizi tanımadan ona konforlu bir hayat sunamazsınız. Sizinle mutlu yaşamasını onu tanıyarak sağlayabilirsiniz. Tanıdığınızda ise aynı yaşam kalitesini yükseltip, ömrünü uzatırsınız.

Yorum (Yok)

Leave a Reply