Menşei Sri Lanka Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei Sri Lanka Olan Köpekler

Muazzam doğal zenginliklerinin arasında kendine özgü hazinesi bulunan ada ülkesi hayvan severlerin kalbini fethediyor. Menşei Sri Lanka olan köpekler tarih boyu evrimleşen çeşitliliği ile ekosistemlere uyum sağlıyor.

Sri Lanka köpekleri zarafetlerinin yanı sıra sadakatleri ile bilinir. Genetik çeşitlilikleri ile dayanıklılıkları onları mükemmel ev arkadaşı yapar. Enerjik doğasıyla çocuklarla oynamaktan keyif alırken aynı zamanda sahiplerine de sınırsız sevgi sunar. Sadık dost arıyorsanız Menşei Sri Lanka olan köpekler hem evinizi hem de hayatınıza renklendirecek zarif varlıklar ile tanışın.

Adanın Özgün Ve Sevimli Canlıları

Zengin kültürü, nefes kesici doğal güzellikleri, benzersiz biyolojik çeşitliliği ile bilinen Asya ülkesi Sri Lanka birçok köpek ırkına ev sahipliği yapar. Yapılan genetik araştırmalar köpeklerin farklı Asya ırklarıyla Hint kurtları gibi cinslerle ilişkili olduğunu gösterir.

Antik dönemlere kadar uzanan kökene sahip hayvanlar çoğunlukla tarım alanlarını korumak ya da avlanmak için kullanılırken güvenlik görevleri içinde çeşitli işlevlerde bulunuyor.

Ada ülkesinin ayrılmaz parçası haline gelen ırklar arasında nesli tükenmek üzere olan birçok tür bulunuyor. Menşei Sri Lanka olan köpekler habitat kaybı, genetik kirlilik, avlanma gibi faktörlerden dolayı tehdit altında. Ülkenin zengin köpek türleri içerisinde şunlar yer alıyor;

  • Lion shepherd.
  • Ceylon terrier.
  • Tea estate hound.
  • Sri Lanka mudi.

Lion Shepherd

Alman çoban köpeği ile aslan köpeğinin melezi olan lion shepherd ırkı 1990’lı yıllarda Rusya‘da ortaya çıkarken o zamandan bu yana popülerlik kazanmaya devam ediyor. Menşei Sri Lanka olan köpekler güçlü atletik yapısının yanında aynı zamanda zeki. Hem sert hem de yumuşak çift katmanlı tüyleri kahverengi, siyah ya da gri renkte.

Kürk yapısı hem soğuk hem de sıcak havalarda korunmasına yardımcı oluyor. Ortalama 60 ile 80 cm boyunda 30 ile 40 kg arasındaki köpek ırkı sadakati ve koruyucu içgüdülerinden dolayı mükemmel bir aile köpeği. Başı geniş kare şeklinde olurken kulakları dik ve üçgen gözleri ise kahverengi ya da siyah.

Boynu güçlü kaslı, vücudu atletik, bacakları uzun, kuyruğu kalın. Zeka seviyesi sahibine sadakati ile birleşirken aynı zamanda iş yapma yeteneği ile öne çıkar. Eğitilmeye oldukça açık bir ırktır bu nedenle birçok farklı eğitim programları ya da sosyalleşme aktiviteleri aile hayatına hızla uyum sağlamasını destekler.

Eğitilebildiklerinden dolayı polis teşkilatları ya da kurtarma görevlerinde kullanılır. Yabancılara karşı her zaman şüpheci davranır bu da onu potansiyel tehdide karşı koruyucu köpek haline getirir.

Aktif yaşam tarzına ihtiyaç duyduğumdan dolayı düzenli egzersiz ve zihinsel uyarım ya da uzun yürüyüşler ve zeka oyunları hem mutluluğu hem de sağlığı açısından önemlidir. Yalnız kalmaya dayanıklı değildir sahibi ile etkileşim içinde olmayı sever.

Bakımı oldukça kolaydır tüyleri haftada birkaç kez fırçalanabilir tırnakları düzenli kesilebilir hem diş eti hastalıklarını önlemek hem de ağız kokusunu gidermek için dişleri düzenli olarak fırçalanabilir.

Menşei Sri Lanka Olan Köpekler; Ceylon Terrier

Sri Lanka’ya özgü küçük çevik köpek ırkı Ceylon (Seylan) terrier apartmanda ya da küçük evlerde yaşamaya uygun olduğundan dolayı aileler için mükemmel bir arkadaş. Menşei Sri Lanka olan köpekler yüzyıllardır var, genellikle tarlalarda ya da çiftliklerde haşarat kontrolünde kullanılırdı.

  1. yüzyılın ortalarında İngiltere’ye tanıtılan ırk kısa süre içerisinde popüler hale geldi. Küçük uzun bacaklı cinsin vücudu kaslı kafası yuvarlak. Kulakları dik üçgen şeklinde olurken kürkleri kısa, düz, ipeksi bir yapıda. Rengi siyah ya da kahverengi dışında aynı zamanda brindledir.

Yetişkin olduğunda yaklaşık 25 ile 30 cm boyunda 5 ile 7 kg ağırlığındadır. Oyuncu sevecen köpekler olarak bilinirken yabancılara karşı arkadaş canlısı olsa da aile üyelerine karşı korumacıdır. Asya kökenli menşei Sri Lanka olan köpekler diğer terrier türleri ile benzerlik gösterir.

Canlı, dikkat çekici, cesur yapıları vardır ancak erken yaşta eğitilmeleri gerekir. Menşei Sri Lanka olan köpekler nadir köpek ırklarındandır dolayısıyla dünya genelinde yaygın olarak bulunmaz çoğunlukla Sri Lanka’da bulabilirsiniz.

Menşei Sri Lanka Olan Köpekler

Tea Estate Hound

  1. yüzyılda İngilizler tarafından Sri Lanka’daki çay plantasyonlarında vahşi tavşanlarla küçük hayvanları avlamak için yetiştirilen tea estate hound köpek ırkı yerlidir. Menşei Sri Lanka olan köpekler özel yetenekleri, zarif görünümleri, sadık kişilikleri ile dikkat çeker.

Kökeni çay tarlalarında çalışma yeteneklerinden dolayı çay üretiminin yoğun olduğu bölgelere dayanır. Sık kullanılan cinsin belli özellikleri selektif olarak geliştirildi. Tarla sınırlarını koruma, zararlıları engellemeyi, çay tarımındaki tüm işlerde yardımcı olmaları konusunda yetiştirildi.

Dayanıklı çevik yapısı etkili çalışma arkadaşı haline gelmelerini sağladı. Sadık dost canlısı kişiliği sayesinde sahiplerine karşı büyük bağlılık gösterirken tüm aile üyeleri ile iyi ilişkiler kurma eğilimindedir.

Zeka düzeyleri yüksek olduğundan eğitilmeleri kolaydır bu da onları harika ev arkadaşı yapar. Çocuklarla iyi anlaşan ırktır oyun aktivite dolu yaşam tarzını benimserken her zaman enerjik ve canlıdır. Güçlü kaslı köpekler kısa düz tüylere sahipken renkleri siyah kahverengi ya da kızıldır.

Burunları geliş siyah, kafaları geniş düz, kulakları dik uzun, gözleri siyah ya da kahverengidir. Kaslı güçlü vücut yapısının yanı sıra kuyrukları da uzun bununla birlikte incedir. Gerek zeka düzeyleri gerekse işbirliğine açık yapıları nedeniyle dolayısıyla eğitimleri kolaydır.

Çay plantasyonlarının vazgeçilmez parçası olarak başlanılan kökenleri bugün evlerin sadık sevgi dolu hayvanları olarak devam ediyor. Bakımı kolay ırktır kısa tüyleri düzenli ancak basit bakım gerektirir haftada bir ya da 2 kez fırçalamak tüy dökümünü kontrol altına almaya sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kulak ve diş bakımı da en az tüyleri kadar özen gösterilmesi gereken bakım tavsiyesidir. Günde en az bir saat yürüyüş yapması gereken tazılar sağlıklı hayvanlardır ama deri ya da göz problemleri ile karşılaşabilir kalça displazisi gibi yaygın sağlık sorunları yaşanabilir.

Sri Lanka Mudi

Sri Lanka’nın yerli köpek ırkı mudi hem çiftçilik hem de çoban köpeği olarak kullanılmak üzere yetiştirildi. Kökeni bilinmiyor ancak 1000 yıldan daha uzun süredir var oldukları düşünülüyor. Menşei Sri Lanka olan köpekler ilk yıllarda çiftlik hayvanlarını koruyarak çobanların sürüleri yönetmesine yardımcı olmak için tercih ediliyordu.

Kırsal kesimlerde halen yaygın olarak bulunan Sri Lanka mudi yaklaşık 20-25 kg ağırlığında orta büyüklükte bir hayvan. Keskin görünümü ile öne çıkan ırkı tüyleri uzun düz ya da dalgalı olurken rengi çoğunlukla siyah, kahverengi veya sarımsıdır. Sahiplerine karşı sadakatlerinin yanında çeşitli becerileri ile bilinir.

Uzun geçmişe sahip olan ırkın hem bölgesel koşullar hem de çevresel etkileşimle şekillendiği düşünülür. Gerek av yetenekleri gerekse çeviklikleri sayesinde çiftliklerde çeşitli görevlerde başarılı olan köpek ırkı erken yaştan itibaren eğitildiğinde mükemmel bir arkadaş benzersiz bir çalışma partneri olur.

Özel yeteneklerinin yanında sevimli görünümleri ile öne çıkan köpek ırkı aileleriyle güçlü bağ kurarken ev içerisinde de hem sakin hem de uyumlu yaşam tarzına adapte olur. Düzenli egzersizlerle mental uyarıcılar dışında günde en az birkaç kez yürüyüşe çıkarılmalı oyun oynama ihtiyacı giderilmelidir. Tüyleri kısa olduğundan dolayı bakımı oldukça kolaydır düzenli fırçalama ile banyo ihtiyaçlarını karşılamak yeterlidir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply