Menşei Slovenya Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Slovenya Olan Köpekler

Orta Avrupa’nın gizemli toprakları tarih boyu köpek yetiştiriciliğindeki özelliği ile tanınır. Menşei Slovenya olan köpekler dayanıklılıkları, enerjik tavırları, sevgi dolu karakterleri ile bilinir.

Slovenya’nın köpekleri güzellikleri ve yetenekleri kadar aynı zamanda tarih ve doğa ile iç içe büyüyen mirası temsil eder. Doğal çevrelerinde yetişmiş olmaları onları benzersiz kılarken aileler açısından da mükemmel birer arkadaş haline getirir. Zeki, oyunbaz, sadık duaları evleri şenlendirirken hayvan severlerin kalbini çalar.

Slovenya’da Köpek Irklarının Tarihi

Slovenya’da köpeklerin tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır. Romalılar toprakları işgal ettiğinde kendi ırklarında beraberinde getirdi. Zaman içerisinde yerel ırklarla çiftleştirilen Romalıların köpekleri menşei Slovenya olan köpekler olarak gelişti. Özellikle 19. yüzyılda köpek yetiştiriciliği popüler hale geldi.

Irklar, çeşitli yarışmalarda ya da sergilerde yer almaya başlarken uluslararası alanda da tanındı. 20. yüzyılda hem 2. Dünya savaşı hem de komünist rejimin baskısı altında olan ülkede yetiştiricilik büyük ölçüde azalırken 1990’larda bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte yeniden canlandı.

Zengin kültürel mirasının yanında çeşitli doğal güzelliklere sahip olan Slovenya da dünyanın dört bir yanından gelen köpek ırkları olsa da bazı ırklar ülkeye özgü dolayısıyla dağlık arazilerle iklime uyarlanmış durumda. Irklar arasında;

  • Sloven çoban köpeği.
  • Sloven karst çoban köpeği.
  • Sloven drahthaar.
  • Slovensky gonic.
  • Slovenski psenicni psi yerel türlerdir.

Sloven Çoban Köpeği

Menşei Slovenya olan köpekler arasında ülkeye özgü çoban köpeği sloven çoban köpeği 19. yüzyılda dağlık bölgelerdeki çiftçiler tarafından geliştirildi. Zeki, sadık, korumacı hayvanlar orta büyüklükte ve kaslı yapısıyla dikkat çekiyor. Uzun kalın kürkleri siyah, kahverengi ya da gri renkte.

Zeki öğrenmeye hevesli olduklarından dolayı iyi eğitim aldıklarında itaat, koruma, iz sürme gibi görevlerde başarılı olur. Koruyucu doğası, sadık karakterinden dolayı ailelerine karşı oldukça bağlıdır onları korumak için her şeyi yapar.

Tarihi son derece eski dönemlere dayanır yüzyıllar boyunca hem çobanlık yapmak hem de sürüleri korumak amacıyla kullanıldı. Kökenleri tam olarak bilinmese de orta Avrupa çoban köpeklerinin türü olarak kabul edilir asıl görevi çiftçilere yardımcı olarak sürülerin kontrolünü sağlayarak çeşitli çobanlık görevlerini yerine getirmek.

Fiziksel özellikleri açısından ayırt edilen ırkın vücudu orantılıdır. Kafatası geniş dikdörtgen şeklinde, kulakları üçgen, gözleri canlı, tüyleri orta uzunlukta düz ya da hafif dalgalıdır. Orta düzeyde bakım gerektiren Menşei Slovenya olan köpekler için kürklerini haftada birkaç kez fırçalamak yeterlidir.

Menşei Slovenya Olan Köpekler

Sloven Karst Çoban Köpeği

  1. yüzyılda Karst bölgesinin mağaralarında yaşayan sloven Karst çoban köpeği sürüleri korumak için kullanılmak amacıyla geliştirildi. Menşei Slovenya olan köpekler tarih boyu gerek sadakatleri gerekse çalışkanlıkları ile çiftçiler ve sürü sahipleri için vazgeçilmez yardımcıları oldu.

Güçlü fiziksel özelliklerin yanı sıra zeki karakterleri ile bilinen ırk, orta ila büyük boyutlarda güçlü yapıya sahip. Dik kulakları, sık kısa tüyleri dikkat çekerken kas yapıları ile atletik görünümleri çevik bununla birlikte dayanıklı kılar. Tüy renkleri kahverengi, siyah, beyaz tonlarındadır.

Sadık kişilikleri ile bilinirler aynı zamanda cesur koruyucu doğaları vardır. Sahiplerine karşı derin bağladık duyarken ailelerini koruma içgüdüsü yüksektir. Sürü yönetmen yetenekleri sayesinde çobanlık görevini başarıyla yerine getirir bunun yanı sıra sosyal olmaları sayesinde diğer hayvanlarla iyi geçinme eğilimini gösterir.

Eğitime yatkındır zekaları temel komutları hızlı şekilde öğrenmelerini sağlar. Tüy dökme sorunu düşük olduğundan dolayı bakımı kolaydır düzenli tımar yeterlidir. Aktif yaşam tarzına sahip olduklarından dolayı düzenli egzersiz önemi nedir açık alanlarda koşma ya da oyun oynama fırsatına ihtiyaç duyar. Güçlü karakteri, sadakati, çalışkanlığı ile öne çıkan köpek ırkı hem çobanlık hem de ev hayatı için uygundur.

Menşei Slovenya Olan Köpekler; Sloven Drahthaar

Avustralya’da geliştirilerek 1920’lerde Slovenya’ya tanıtılan av köpeği ırkı Slovenya drahthaar, Alman shorthaired pointer çeşididir benzer özelliklere sahiptir. Menşei Slovenya olan köpekler özellikle avcılık yetenekleri ile bilinir.

Güçlü yapısı, sadık doğası, çeşitli becerileri ile tanınır esas olarak avcılık için yetiştirilirken kuş avı konusunda uzmanlaştırıldı. Fiziksel açıdan boyutları büyük köpekler kaslı dayanıklı yapıları ile öne çıkar. Kafatası geniş yuvarlak, kulakları düşük, gözleri canlıdır.

Tüyleri sert ve dalgalı olduğundan dolayı soğuk hava şartlarına karşı dayanıklıdır rengi kahverenginin yanı sıra sarı ve kırmızı beyaz tonlardadır. En dikkat çeken özelliği avlanma yeteneğidir zeki eğitilebilir olmaları sayesinde avcılar tarafından tercih edilir.

Su üzerindeki başarılı performans sergilemelerinden kaynaklı olarak çok yönlü av köpeği olarak kullanılır. Karakteristik özelliklerinden biri sadakatidir, sahiplerine karşı derin bağlılık gösterirken iyi anlaşırlar.

Birinci sınıf bekçi olarak kabul edilmez çünkü yabancılara karşı çok fazla dostça davranır. Öğrenmeye isteklidir ama bunun erken yaşlarda başlaması gerekir aksi halde bağımsız tavır geliştirir. Düzenli egzersize ihtiyacı olan ırktır bu yüzden günlük yürüyüşlerle oyunlar onları mutlu eder.

Tüy bakıma dikkat gerektirir sık bakım yapılması dökümünü kontrol altında tutarken sağlıklı görünümünü korur. Bununla birlikte düzenli diş temizliği ile kulak kontrolü gibi genel bakım rutinleri de mutlaka uygulanmalıdır.

Slovensky Gonic

Slovakya’nın yerel av köpeği ırkı Slovensky gonic kökeni 16 yüzyıla kadar dayanır. Dağlık arazilerde avcılık için geliştirilen dayanıklı çevik ırk zorlu arazi koşullarında dahi avı takip etme konusunda ustadır. Menşei Slovenya olan köpekler hem kara hem de su avında kullanılır.

Kara avında geyik, tavşan, yaban domuzu, tilki gibi av hayvanlarını takip ederken su avında ördek, bıldırcın, kaz gibi kuşları avlar. Arkadaş canlısı, sevecen enerjik yapıları dikkat çeker ailesiyle zaman geçirmekten hoşlanır çocuklarla iyi anlaşır. Bekçi köpeği değildir ama yabancılara karşı her zaman dikkatlidir.

Enerjik hareketli yapısından dolayı günlük egzersiz ihtiyacı yüksektir bu yüzden uzun yürüyüşler yapmalı koşu ya da oyun gibi aktiviteler sunulmalıdır. Her ne kadar öğrenmeyi istek ve zeki köpek olsa da eğitimi sabır gerektirir özellikle avcılık için eğitilebilir aynı zamanda itaat eğitimi ile birlikte sosyalleşme eğitimi de verilebilir.

Slovenski Psenicni Psi

  1. yüzyıldan bu yana var olduğu bilinen Slovenski psenicni psi köpek ırkı günümüzde aile köpeği olarak tercih edilir. İlk yıllarda çoban köpeği olarak kullanılan menşei Slovenya olan köpekler Avrupa köpek ırklarından türetildi ve 19. yüzyılda İngilizler tarafından keşfedildi.
  2. yüzyılın başlarında uluslararası tanınmaya başlayan ırk 1936 yılında Federation Cynologique Internationale tarafından resmen tanındı. Sahibine karşı itaatkar olan sevecen köpek ırkı çocuklarla iyi anlaşırken ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişir.

Boyu 42 ila 52 cm ağırlığı ise 18 ile 25 kg arasındadır. Tüyleri uzun düz beyaz, krem ya da kahverengidir. Kulaklarıyla kuyruk tüyleri daha uzundur. Kolay eğitilebilir tüylerinin dökülmesini ya da keçeleşmesini önlemek için düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Irkın düzenli olarak egzersiz yapması gerekir günde en az 2 saat yürüyüş yapması tavsiye edilir. Sağlıklı ırktır ancak zaman zaman kalça ile dirsek diz plazisisinin yanı sıra göz sorunları ya da kalp hastalıkları görülebilir. Aktif hareketli yaşam tarzına sahip insanlar için ideal bir seçimdir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply