Avustralya Çoban Köpeği Ömrü Ne Kadar - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Avustralya Çoban Köpeği Ömrü Ne Kadar

19. yüzyılda Kaliforniya’da geliştirilen Avustralya çoban köpeğinin, Avustralya ve yeni Zelanda’dan ithal edilen koyunlarla beraber gelen collies gibi farklı ırklardan türediği tahmin ediliyor. Özellikle Kuzey Amerika’da en popüler refakatçi köpek ırklarından biri olarak tercih ediliyor.

Avustralya Çoban Köpeği Kaç Yaşına Kadar Yaşar

American Kennel Club tarafından 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 15. en popüler köpek türü olarak belirlendi. Avustralya çoban köpeği ömrü ne kadar olduğu konusunda net olarak herhangi bir yıl vermek doğru değildir ancak 12 ile 15 yıl arasında yaşadığı bilinir.

Sağlıklı ve mutlu şekilde 15 yıla kadar ömre sahip olan Avustralya çoban köpeği günün ortalama 14 saatini uykuda geçirir ve yaşı ilerledikçe uyku ihtiyacı artar. Kilo almaya eğilimi olduğundan dolayı günde 2 kez kuru mama ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Avustralya Çoban Köpeği Kaç Yaşına Kadar Büyür

Tüy ve derisinin sağlıklı olması Avustralya çoban köpeğinin tüm vücut sağlığını etkiler o yüzden hem tüy yapısına hem de temizliğine önem vermek gerekir. Özel olarak melezlenerek geliştirilen ırkın yetişkin erkekleri 39 kilogram ağırlığa ve 58 cm boya ulaşabilir.

Dişiler ise 25 kilogram ağırlığa ve 53 cm boya ulaşır, Avustralya çoban köpeği ne kadar yaşar araştırıldığında diğer çoban köpeklerine göre daha uzun ömre sahip olduğu görülür.

Avustralya Çoban Köpeği Kaç Yaşında Çiftleşir

Enerji seviyeleri oldukça yüksektir aynı zamanda dünya sıralamasında en akıllı 10 köpek arasında yer alır. Üreme ve çiftleşme süreçleri her köpek cinsi ile aynıdır. Avustralya çoban köpeği kaç yaşına kadar yaşar ve ne zaman çiftleştirilmesi gerekir gibi konularda detaylı bilgi alabilmek için veteriner hekime danışmak önem kazanır.

Yetişkin dişi Avustralya çoban köpeği 12 ile 18. ayda, yetişkin erkek Avustralya çoban köpeği ise 18. ayda çiftleştirilebilir.

Hem dişi hem erkek köpekler çiftleştirmeden önce doğru zaman seçilmelidir aynı zamanda hem fiziksel büyüklüklerini hem de hasta olup olmadıklarına dikkat etmek son verecek önemlidir. Dişi köpek için çiftleştirme dönemi tavsiyesi 18 aylık ya da 3 kızgınlık dönemini atlatmış olmasıdır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply