Menşei Sırbistan Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Sırbistan Olan Köpekler

Dayanıklılıkları ve sosyal yapısı ile sevgi dolu aile dostları olarak bilinen menşei Sırbistan olan köpekler sadakatleri, zekaları ile öne çıkar. Yazımızda ülkenin zengin köpek kültürü ve özel ırkları anlatılıyor.

Zengin kültürel mirası ile tanınan Balkan ülkesi Sırbistan, köpek ırklarıyla da öne çıkıyor. Özel yetenekleri, genetik çeşitliliği, sadakatleri ile tanınan ırklar evleri sevgiyle birlikte koruma getiriyor.

Sırbistan Kökenli Köpeklerin Eşsiz Dünyası

Ortak özellikleri arasında sadakat ile insan dostu olmaları dikkat çeken menşei Sırbistan olan köpekler ideal ev hayvanlarıdır. Zekalarının yanı sıra işbirlikçi doğalarından dolayı tercih edilen ırklar arasında;

  • Sırbistan çoban köpeği.
  • Belgrad tazısı.
  • Yugoslav çoban köpeği.
  • Sırp mastifi.
  • Sırp sokak köpeği bulunur.

Sırbistan Çoban Köpeği

Zeki, güçlü ve dayanıklı ırk olan Sırbistan çoban köpeği çobanlık işlerinin yanı sıra güvenlik amacıyla kullanılmak üzere yetiştirildi. Menşei Sırbistan olan köpekler Balkanlar’da uzun bir geçmişe sahip. Tarih boyu tarımla ya da hayvancılıkla uğraşan çiftçiler tarafından değerli yardımcılar olarak görüldü.

Kökeni çok eski dönemlere uzansa da zaman içerisinde farklı bölgelerde çeşitli özelliklere sahip alt türleri geliştirildi. Orta büyüklükteki hayvanlar kaslı ve dayanıklı yapısı ya sahip olurken kulakları dik ve üçgen şeklindedir. Gözleri iri badem şekliyle dikkat çekerken ortalama olarak 25 ila 30 kg aralığındadır.

Tüy yapısı kalın olmasının yanı sıra çeşitli renk kombinasyonları mevcuttur ancak en yaygın renkler beyaz, kahverengi, siyahtır. Menşei Sırbistan olan köpekler arasında sahibine olan bağlılığı ve sadakati ile bilinen Sırbistan çoban köpeği öğrenme yeteneği yüksek olduğundan dolayı kolaya eğitilir.

Çocuklarla iyi anlaşır ailelerine karşı hem koruyucu hem sevecen davranır. Doğal olarak çobanlık ile koruma içgüdülerine sahiptir bu yüzden hem evin hem de çiftliğin güvenliğinde etkili rol oynar. Erken yaşlarda sosyalleştirildiklerinde temel itaat eğitimini kolaylıkla alırlar.

Liderlik özelliklerinden dolayı güçlü lider figürüne ihtiyaç duyarlar. Pozitif pekiştirme yöntemleri kullanıldığında istenilen davranışları hızla öğrenirler aynı zamanda evcil hayvanlar, farklı insanlar ya da çevresel uyarıcılara maruz bırakıldığında sosyal becerileri gelişir.

Tüyleri kalın olduğundan dolayı düzenli olarak bakım gereksinimi vardır ihtiyaca göre taranarak gerek kirlerden gerekse parazitlerden arındırılmalıdır. Düzenli kulak temizliği, diş bakımı, tırnak kesimi gibi temel bakım ihtiyaçlarında dikkat etmek gerekir. Egzersiz ihtiyaçları günlük yürüyüşler uzun oyun süreleri gibi aktivitelerle karşılanır. Doğru eğitilip doğru bakıldığında sahiplerine uzun yıllar güvenilir dostluk sunar.

Menşei Sırbistan Olan Köpekler

Belgrad Tazısı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a özel köpek ırkı ince uzun gövdesi, uzun bacakları, kuyruğu, zarif ve atletik görünümü ile tanınır. Menşei Sırbistan olan köpekler arasında gerek arkadaş canlısı gerekse sevecen karakterinden dolayı iyi bir aile köpeğidir.

  1. yüzyılda geliştirildiği düşünülen ırkın Ortadoğu’dan gelen tazılarla yerel köpeklerin karışımından türediği tahmin ediliyor. 1930’larda ülkede popüler hale gelen ırk 1939 yılında ilk kez köpek şovunda sergilendi. 1965 yılında uluslararası köpek federasyonu tarafından resmi olarak tanındı.

Orta büyüklükteki ırkın boyu 50 ile 60 cm ağırlığı 20 ila 25 kg arasındadır. En belirgin özelliği ince uzun gövdesi, uzun bacakları ile kuyruğudur. Tüyleri hem kısa hem yumuşaktır genellikle siyah, kahverengi ya da beyaz renktedir.

Arkadaş canlısı sevecen karakterinden dolayı çocuklarla iyi anlaşır dolayısıyla eğitimi kolaydır aynı zamanda itaatkar köpek cinsidir. Tüyleri kısa olduğundan dolayı haftada bir kez fırçalamak yeterlidir düzenli tırnak kesmek ya da kulaklarını temizlemek gerekir.

Sağlıklı ırktır ancak enerjik olmalarından dolayı günde en az 30 dakika egzersiz yaptırılmalıdır. 12 ile 14 yıl arasında yaşayan menşei Sırbistan olan köpekler son yıllarda ülke dışında da popüler hale gelmeye başladı.

Yugoslav Çoban Köpeği

Sırbistan’ın özgün mirası olan Yugoslav çoban köpeği tarih boyu köylerde, dağlarda ya da ovalarda çobanlık ile koruma görevlerini başarıyla yerine getirdi. Menşei Sırbistan olan köpekler yıllardır farklı isimlerle anılsa da Sırp çoban köpeği ya da Yugoslav çoban köpeği olarak bilinir.

Ülkenin zorlu iklim koşullarına adapte olan ırk özellikle kırsal bölgelerde yaşayan çobanlar açısından vazgeçilmez yardımcıdır. Sırbistan’ın kültürel mirasının parçası olan köpekler farklı bölgelerdeki geleneksel çobanlık faaliyetine ve yaşam tarzına uyum sağlar.

Güçlü çalışkan çoban köpeği olmasının yanı sıra aynı zamanda sadık dost olarak bilinirler. Sakin dengeli yapıları ile çevresindekilere koruma içgüdüsüyle yaklaşır. Çobanlık görevini yerine getirirken son derece dikkatli bunun yanı sıra sorumluluk sahibi davranır ayrıca aileler açısından da harika bir koruma köpeğidir.

Postları kalındır tüyleri ise kısa ve sıktır. Kulakları dik üçgen şeklinde gözleri dikkatli ifade ile donatılmıştır. Kuyrukları yüksek uzun taşınırken renkleri siyah, gri ya da kahverengidir.

Sosyal eğitilebilir yapıdadır ama erken yaşlardan itibaren eğitim alması gerekir aksi halde aşırı korumacı davranır. Günlük yeterli egzersiz ile aktiviteye ihtiyaç duyar çobanlık yeteneklerini korumak için düzenli olarak çalıştırılmalıdır.

Menşei Sırbistan Olan Köpekler; Sırp Mastifi

Avrupa’nın en eski en büyük köpek ırkı Sırp mastifi binlerce yıldır Sırbistan’da yetiştiriliyor. Güçlü, cesur, korumacı ırk yüzyıllardır aile korumasının yanı sıra hem çoban köpeği hem de av köpeği olarak kullanılıyor. Menşei Sırbistan olan köpekler hakkında tarihi açıdan kesin bir bilgi bulunmuyor ancak binlerce yıldır ülkede yaşadığına inanılıyor.

Bazı tarihçiler Orta çağda Asya’dan getirildiğini öne sürerken bazıları Avrupa’nın yerel ırkı olduğu düşüncesini savunuyor. Sırp kültürünü önemli parçası olan köpekler savaşlarda ya da avlarda kullanılıyor çünkü cesur ve korumacı kişiliğe sahip.

Aile bireylerine karşı sevgi dolu olsalar da yabancılara karşı her zaman temkindedir bu yüzden erken yaşta eğitilmeleri gerekir. Büyük ve güçlü olduğundan dolayı düzenli olarak egzersiz ile birlikte bakıma ihtiyaç duyar. Beslenmesi yüksek proteinli besleyici diyetle desteklenmelidir aynı zamanda düzenli fırçalama ya da tımar gerekir.

Sağlıklı ırk olarak bilinse de kalça displazisi, osteokondroz, göz problemleri, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet gibi yaygın sağlık sorunları bulunur. Pahalı bir köpek ırkıdır yavrularının fiyatı dolar bazında belirlenirken genellikle 2000 ile 5000 ABD doları arasında değişir.

Sırp Sokak Köpeği

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra aynı zamanda sokaklarında dolaşan sadık dostlarıyla ünlü Belgrad’da köpekler şehre karakter katan en önemli unsurlardır. Şehrin simgesi sokak köpekleri gerek sağlık bakışları gerek sevgi dolu tavırları gerekse şehre kattıkları renk ile unutulmaz canlılardır.

Tarih boyu sokaklarda var olan şehirle birlikte Evrim geçiren ırklar benzersiz kişilikleri, hikayeleri, görünümleri ile öne çıkarken yerel halk tarafından sevgiyle beslenir. Görünümlerinin dışında zekaları ile ortama adapte olan doğaları dikkat çeker.

Sokakta yaşamak çeşitli durumlarda başa çıkma hayatta kalma yetenekleri gibi beceriler kazandırırken şehrin parklarında ya da meydanlarında kendilerine özgü topluluklar oluşturmalarını sağladı.

İnsanlarla ilişkilerinde dostça tavır sergilerken şehirle birlikte büyüyen ırklar kuyruklarını sallayarak insanların dikkatini çekiyor. Yerel halk dışında turistlerin de ilgi gösterdiği köpek ırkları şehrin tam anlamıyla doğal parçası haline gelirken ziyaretçilere hem samimi hem de sıcak bir atmosfer hissettiriyor.

Sırp sokak köpekleri yalnızca Belgrad’da değil tüm dünyanın dikkatini çeken fenomenler olarak sosyal medya platformlarında gerekli fotoğrafları gerekse videolarıyla boy gösteriyor. Bu durum onları olan ilgiyi arttırırken yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik küresel çabaları da destekliyor.

Yorum (Yok)

Leave a Reply