Menşei Şili Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Menşei Şili Olan Köpekler

Köpek türleri farklı coğrafyalarda ortaya çıkarak bölgelerin iklimine, ihtiyaçlarına ve kültürüne göre evrimleşir. Menşei Şili olan köpekler kendine özgü türlerdir.

Şili’de köpeklerin tarihi yerel kültür ile yerel halkın hayatına sıkı sıkıya bağlıdır. Avcılık başta olmak üzere çobanlık ve koruma gibi çeşitli görevlerde kullanılan ırklar tarihte ülkenin farklı bölgelerinde farklı şekilde evrimleştirildi. Güney Amerika’nın çeşitli bölgelerinden gelen hayvanlarla Avrupa’dan gelenlerin karışımından geliştirilen ırklar eğitilebilir, güçlü ve dayanıklıdır.

Şili Köpek Irkları Özellikleri

Tüy yapısıyla renkleri iklim şartlarına adapte bulmalarına yardımcı olan menşei Şili olan köpekler dayanıklı ayak yapıları sayesinde dağlık değişken arazide rahat hareket edebiliyor. Sadık olmalarının yanı sıra aynı zamanda zekâsı ve çalışkanlığı ile tanınan ırklar aile dostu olmaları ile biliniyor. Şili’den gelen popüler ırklar arasında;

 • Aconcagua Dağ Köpeği.
 • Chilean Fox Terrier.
 • Chilean Bulldog.
 • Chilean Cattle Dog.
 • Chilean Terrier.
 • Chilean Greyhound.
 • Chilean Pinscher.
 • Chilean Poodle.
 • Chilean Sheepdog.
 • Chilean Water Dog bulunuyor.

Aconcagua Dağ Köpeği

Dünyanın en yüksek dağ köpeği olarak bilinen aconcagua dağ köpeği Arjantin’in And dağlarındaki Aconcagua dağının eteklerinde yaşıyor. Boyu 40 ila 50 santim arasında ağırlığı ise 10 ile 15 kilogram olan köpek küçük olmasına rağmen sağlam bir tür.

Son derece dayanıklı son derece çevik olan ırkın tüyleri kısa ve kalın olurken rengi kahverengi siyah ya da beyazdır. Soğuk hava, sert arazi şartları, az oksijene dayanan hayvanlar iyi avcılar olduğundan dolayı küçük hayvanları yakalamak için kullanılır. Ailelerine bağlı olduklarından dolayı mükemmel ev köpekleridir çocuklarla iyi geçinirler.

Yerli halk tarafından yüzyıllardır yetiştirilirler yüksek rakamın şartlara uyum sağladığından dolayı bölgenin zorlu koşullarında hayatta kalmak için kullanılırlardı. Evde bakımı kolaydır çünkü orta düzeyde bakım gerektirir.

Tüylerinin kısa olması haftada bir kez fırçalamayı yeterli kılar ancak düzenli egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Evde bakıldığında kaliteli kuru köpek maması yeterlidir yüksek rakımlı şartlarda hayatta kalmak istediğinde kalori açısından zengin diyet ile beslenmelidir.

Genellikle sağlıklıdır ama bazı kalıtsal sağlık sorunları görülebilir. Özellikle kalça displazisi, eklem ile göz sorunları sık yaşanır. Menşei Şili olan köpekler içerisinde nadir görülen ırk olduğundan dolayı yavrularının fiyatı oldukça yüksektir.

Menşei Şili Olan Köpekler

Chilean Fox Terrier

Şili’nin ulusal köpeği olan tilki terrieri küçük, çevik ve enerjik cinstir. Tarih boyunca küçük hayvanlarla tilkileri avlamak için yetiştirilirken bugün aile hayvanları ya da gösteri köpekleri olarak kullanılır. Kökeni tam olarak bilinmez ancak 17. yüzyılda Şili’ye Avrupa’dan getirildiğine inanılır.

 1. yüzyılda popüler köpek cinsi haline gelirken 1873 yılında ülkede ilk Şili tilki teriyeri kulübesi kuruldu. 1900’lü yıllarda uluslararası alanda popülerlik kazanmaya başladı 1928 yılında ise American Kennel Club tarafından Menşei Şili olan köpekler arasında tanındı.

İdeal yüksekliği 14 ila 16 cm ağırlığı ise 15 ila 20 kg arasında değişen ırkın kürkü kısa, sert, düz, siyah, kahverengi ya da sarımsı kahvedir. Hem göğüs bölgesinde hem de ayaklarında beyaz lekeler bulunur.

Sevgi dolu zeki, aktif olmasının yanında sahibine son derece bağlıdır onunla birlikte vakit geçirmekten hoşlanır. İyi huylu olması sayesinde eğitimi ile bakımı nispeten kolaydır ama çocuklarla vakit geçirirken gözetim altında tutulmalıdır.

Menşei Şili Olan Köpekler; Chilean Bulldog

Yerli köpek ırkı 19. yüzyılın başlarında Avrupa’dan gelen bulldoglar ile yerel köpeklerin çiftleştirilmesi ile geliştirildi. Güçlü ve kaslı Şili bulldog cinsi kısa ve kalın kürkü ile bilinir. Sadık aile köpeğidir ilk olarak 1877 yılında Santiago’daki köpek şovunda sergilendikten sonra 20. yüzyılın başlarında menşei Şili olan köpekler arasında en popüler olan ırk olarak öne çıktı.

Yuvarlak büyük kafası, koyu renkli gözleri, küçük dik kulakları, kısa kadın kuyruğu ile tanınır. Eğitilebilir cinstir ancak sabırlı ve tutarlı bir eğitim gerekir. Genellikle sağlıklıdır ama bazı yaygın sağlık sorunları yaşanabilir.

Geçmişi İspanyol sömürgecelerinin beraberinde getirdiği bulldoglar ile mastif ırklarına dayanan Şili bulldog zaman içerisinde ülkenin iklimine ve koşullarına uyum sağlayan tür oldu. 20. yüzyılda daha çok aile köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Kısa düz tüyleri haftada bir kez fırçalanırken dökülmeye meyillidir.

Aktif köpeklerdir günde en az 1 saatlik egzersize ihtiyaç duyarlar. Ortalama 10 ila 12 yıl arasında yaşayan bulldoglar Türkiye’de rahatlıkla bulunur. Şili’nin dağlık ve zorlu arazisinde çoban köpeği ya da çiftçilik olarak kullanılmaya başladığından bu yana itaatkar ve eğitilebilir köpekler olarak adını duyurdu. Menşei Şili olan köpekler içerisinde oyun aktivitelerinden en çok hoşlanan ırk olarak öne çıkıyor.

Chilean Cattle Dog

Adından da anlaşılacağı gibi Şili kökenli köpek ırkı Şile sığır köpeği orta büyüklükte, kompakt yapıda enerji görünüme sahiptir. Tüyleri kısa olduğundan dolayı bakımı kolaydır.

Tarih boyu çiftçiler tarafından sığırları kontrol etmek, avcılık yapmak ya da çiftçilik işlerinde kullanmak amacıyla yetiştirildi bu yüzden dayanıklılığı, zekası ve çalışkanlığı ile tanınır. Menşei Şili olan köpekler beyaz renkli olsa da vücutlarının farklı renklerde lekeleri ya da işaretleri bulunur.

Canlı parlak gözleri, dik kulakları, hareketli kuyrukları vardır. Sahibinden sadık olmalarının yanı sıra koruyucu olma eğiliminde ki ırk hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır.

Günlük egzersiz ihtiyacını karşılayabilmek adına açık alanda ihtiyaç duyar yeterli fiziksel aktivite alamadığında enerji patlamasının yanında çeşitli yaramazlıklar ya da sıkıntı gibi durumlar gözlenir. Şili And Dağları’nın kuzeyindeki Atacama çölünde yüzyıllardır hem çiftçilere hem de sürülere eşlik eder.

Kökeni tam olarak bilinmese de 16 yüzyıldan bu yana var olduğu tahmin edilir. Avrupa’dan gelen köpeklerle yerli Amerikan köpeklerinin çiftleşmesinden türediği düşünülür. 18 yüzyılda Avrupa’da tanınan ırkın 1809 yılında Şili bağımsızlık Savaşı’nda önemli rol oynadığı bilinir. 1925 yılında Amerika Kennel Kulübü tarafından tanındı.

Chilean Water Dog

Kökeni Şili’nin kıyı bölgelerine dayanan Chelean water dog soğuk sularda avlanma ya da balıkçılık işlerine yardımcı olmak üzere yetiştirildi. Orta büyüklükte dayanıklı yapıya sahip. Tarih boyu sudaki becerileri ile enerjik doğası onları balıkçılık faaliyetlerinde kullanılmak üzere ideal tercih haline getirdi.

Menşei Şili olan köpekler İspanyol su köpekleri ile yerel Şili ve ırklar arasındaki çeşitli çaprazlamalarla oluşturuldu. Gerek avlanma içgüdüleri gerekse soğuk su şartlarına uyum sağlama yeteneklerinden dolayı zaman içerisinde popüler oldu.

Vücut yapılarının güçlü ve kaslı olması özellikle yüzme yeteneklerini desteklemek için uygun şekilde geliştirildi. Dalgalı tüyleri su geçirmez özelliği gösterir. Yuvarlak gözleri, geniş kafaları, kulaklarına düşen tüyleri, orta uzunluktaki dik kuyrukları karakteristik özellikleri arasındadır.

İşbirliğine açık olmasının yanında zeki ve canlı karakterdedir. Sadık, koruyucu gibi özelliklerinin yanı sıra oyunbaz yapıları sayesinde aile dostu bir ırk olarak kabul edilir. Zeki duası göz önünde bulundurularak tutarlı şekilde eğitilmeleri gerekir erken yaşta temel komutları öğrenebilirler.

Genetik sağlık sorunlarına yatkındır özellikle göz problemleri ile kalça displazisi gibi durumlar potansiyel sağlık sorunları arasında yer alır. Şili su köpekleri aktif yaşam tarzına sahip ya da sevgi dolu köpek arayanlar için harika bir seçim olduğundan dolayı tüm dünyada giderek popüler hale geliyor.

Yorum (Yok)

Leave a Reply