Menşei İsrail Olan Köpekler - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek 2024

Menşei İsrail Olan Köpekler

Menşei İsrail olan köpekler atik bedensel yapıları ile dikkat çekiyor. Köpek ırkları hakkında daha geniş detaylara hakim olmak için okumaya devam edin!

Menşei İsrail olan köpekler oldukça atik yapıları ile ailenin en haylaz ama aynı zamanda en sevilen üyelerinden biri olacak. Irkın sahiplenme adımını tamamlamadan önce onun tüm bedensel özellikleri hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Sahiplenme adımının sonrasında köpekleri sahiplenmekten vazgeçen kişilerin hayvanların sağlıkları üzerinde oldukça olumsuz etki yaratacağını bilmek gerekiyor. Tam da belirtilen nedenle ailenizin hayvanın sorumluluğunu alabileceğinden emin olmalısınız.

Köpeklerin Alışık Oldukları Coğrafyaya Benzer Yerlerde Yaşaması Gerekir Mi?

Menşei İsrail olan köpekler kategorisinde alışık olunan iklim özellikleri bakımından küçük farklılıklar sorun olmasa dahi büyük farklılıkların köpeğin bedensel sağlığı üzerinde olumsuz etkileri görülebilmektedir. Aslına bakılırsa uyum kabiliyeti yüksek olan canlılardır. Fakat Orta Doğu’nun ikliminden çok farklı olan ekstrem koşullara gidildiği zaman yaşam süresinin kısalmasına dahi neden olabilmektedir. Yaşam süresinin kısalmasının yanı sıra koşullara alışmakta zorluk yaşayan hayvanların strese girebildikleri, normal koşullarda sergilemedikleri tepkiler sergileyebildikleri anlaşılmaktadır.

Menşei İsrail olan köpekler stres faktörleriyle karşı karşıya kaldığı zaman özellikle alışık olmadıkları iklim durumlarında bilhassa tüy dokularıyla alakalı sorun yaşanabilmektedir. Ani şekilde tüy dökümüne girmesi hayvanın içerisinde bulunduğu stresli duruma işaret etmektedir. Bu tür sorunlar yaşanmaması için sizin yaşadığınız ortamla köpeğin alışkın olduğu ortamın en azından temel özellikler bakımından benzer olmasına önem verilmelidir. Dilerseniz sahiplenme adımının öncesinde konunun uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Menşei İsrail Olan Köpekler

Canaan Köpeği

Menşei İsrail olan köpekler denildiği zaman akla ilk gelen hayvanların başında Canaan Köpeği gelmektedir. Irka ilişkin bilinmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır;

  • Köpeklerin kategorileri onların genel karakteristik özellikleri hakkında net şekilde veri sunmaktadır. Canaan ırkı Herging Group kapsamında yer almaktadır.
  • Herding kategorisinde kişilerin özellikle hayvanın sorumlulukla var olabileceğini bilmesi gerekir. Bir sürünün ya da hanenin sorumluluğunu kolaylıkla üstlenebilecek nadir ırklardandır.
  • Sorumluluk verilmeden yaşam sürdüğü zaman hem hareketlerinde hem de içe dönüklüğünde büyük artış yaşanacaktır.
  • Aile ile yakınlığı ortalama seviyede olan, görevlerin yerine getirilmesine dair hassasiyeti çok yüksek ırklardandır. Özellikle sürü hakimiyetine dair Orta Doğu’ya has olan ırklar arasında başarısı ile fark yaratmaktadır.

Ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Tabi ki düzenli sağlık kontrolleriyle herhangi bir sağlık sorunu varsa bunun çok kısa zaman diliminde tespit edilmesi sağlanabilmektedir. Köpek sahiplenmenin onun sağlık kontrolleri ile yakından ilgilenme gibi sorumluluğu da beraberinde getireceğini bilmeniz gerekiyor.

Menşei İsrail olan köpekler kategorisine dair yapılan incelemelerde aile ile uyum konusunda sorun yaşamadığı, ilk defa köpek sahiplenmek isteyen aileler için uygun bir alternatif olduğu görülmektedir. Fakat belirtilmesi gereken asıl husus diğer hayvanlarla iletişim konusunda sorun yaşayabildiğidir. Hanede ikinci köpek olarak çok da huzurlu bir yaşantı elde edemeyeceğini bilmek gerekiyor. Hanenin tek köpeği olmak hem onun yeterli ilgiyi alabilmesi hem de mental olarak daha sakin olabilmesi için daha doğru seçim olacaktır.

Canaan Irkında Tüy Sorunu Olur Mu?

Menşei İsrail olan köpekler analiz edilirken tüy konusunda nasıl bir performans sergilediklerine ilişkin de veri sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle hane içerisinde bakmak için çok da uygun ırk olmadığı tüyle alakalı yaşanan sorunlardan bir kere daha anlaşılmaktadır. Canaan ırkına dair yapılan incelemelerde kişilerin düzenli olarak tüy bakımını yapmayı göze alması gerekir. Tüy dökme seviyesi yüksektir. Düzenli aralıklarla tarama işlemlerinin yapılmasının sonrasında ancak daha normal seviyeye düşürülebilir.

Tüy kalitesinin üst noktaya taşınması için beslenme düzeni de desteklenebilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin ve tüy sağlığını destekleyecek olan beslenme düzeninin hazırlanması genel olarak memnuniyeti üst seviyeye çekmeye devam etmektedir. Tüylerin sağlığı incelenirken bedenin bazı bölgelerinde toplu şekilde öbek öbek dökülmelerin meydana geldiğini görmeniz durumunda bunun normal olmadığını bilmelisiniz. Veterinere durumu olabildiğince çabuk bildirmeniz gerekiyor. Köpek bakımının onun bedeninde meydana gelen değişimleri en kısa sürede fark etme sorumluluğunu da size yükleyecek durumda olduğunu bilmeniz gerekir.

Korumacı Yapısı Dikkat Çekiyor!

Canaan köpeğinin doğası ile alakalı incelemeler yapıldığı zaman özellikle korumacı yapı bakımından lider konumda olduğu anlaşılmaktadır. Kişilerin ırkı sahiplenmesinin sonrasında kişisel alana herhangi yabancı tarafından zarar verilme olasılığı düşecektir. Meydana gelen en ufak değişimi ya da sorunu dahi çok kısa sürede fark edebilecek açık algılara sahiptir. Irkın ailesini benimsemesi ve sorunları fark etme seviyesi çok yüksektir. Belirtilen özellikler nedeniyle çok büyük hayvan sürülerinin korunmasına dair en uygun olan seçeneklerden görülmektedir.

Korumacı yapının yanı sıra ailesi için kendi sağlığını tehlikeye atabilecek kadar da üstün cesareti vardır. Üstün cesaret üzerinden sadece saniyeler içerisinde tehlikenin fark edilmesini beraberinde getirmektedir. Fakat ailelerin dikkat etmesi gereken husus alanın korumasının sağlanması adına oldukça hassas davranan ırkın görevi asla farklı ırklarla paylaşmak istemeyeceğidir. Bir arada farklı ırklarla çalışmasını isterseniz bunu kendi alanına tecavüz olarak düşünecektir. Sorumluluk paylaşmaktan hoşlanmadığı gibi farklı ırklarla aynı yeri paylaşmanın onun alanına müdahale olarak addedilebileceğini de fark etmeniz gerekiyor. Onların genel karakter özelliklerine uygun yaşam alanının tesis edilmesi ailelerin görevidir.

Çevreye Rahatsızlık Verirler Mi?

Irkın sahiplenilmesine karar vermeden evvel onun kişilik özellikleriyle sizin yaşam akışınızın uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir. Süreç içerisinde çevreye rahatsızlık verme seviyesi bakımından çok hassas davranmanız gerekmektedir. Özellikle ev içerisinde beslemeye uygun ırk değildir. Havlama seviyesi 5 üzerinden 5 olarak puanlanmaktadır. Bu nedenle kapalı hanelerde komşuların ses seviyesi nedeniyle şikayetlerde bulunmasına neden olabilecek ırklardandır. Köpeklerin bakım aşaması kadar onlara uygun olan yaşam alanının sağlanması konusu da büyük sorumluluk arz etmektedir.

Bahçeli evlerde bakımına dair ise asla sorun yaşanmayacaktır. Bahçeli evlerin yanı sıra çiftlik evlerinde ya da açık alanlarda sürü gütme görevi vererek bakımı asla zorluk yaşatmayacaktır. Bunun tam aksine sunulmuş olan muhteşem performansla sizin hayvan gütme işlerinde sorumluluğun büyük oranda üzerinden alınmasını sağlayacaktır.

İsrail Menşeli Köpeklerin Egzersiz Düzenine Dikkat!

Menşei İsrail olan köpekler egzersiz düzeni bakımından çok sıkı şekilde kontrol edilmelidir. Gerekli olan egzersizin yapılmaması halinde uzun dönemde kilo sorunu yaşanabilmektedir. Sadece kilo sorunu değil aynı zamanda sunulan kas sistemine dair de aksaklıklar meydana gelebilmektedir. İsrail menşeli olan köpeklere dair incelemeler yapıldığında onların günlük hareket ihtiyacının ortalama seviyenin üzerinde olduğu görülüyor. Kapalı alanlarda hareketsiz şekilde yaşamaya mahkum edilen köpeklerin genel olarak kas yapılarında sorun yaşandığı gibi ani kilo artışları, buna bağlı olarak eklemlerinde de sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Irkın özellikle uzun vadede displazi sorunuyla karşı karşıya kalmaması adına düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Aynı zamanda kilo dengesinin de normal seviyede olması lazımdır. Kilo dengesinin belirli seviyenin üzerine çıkması halinde eklemlerde ve özellikle kalça kısmında displazi yaşanabilmektedir. Köpeklerin düzenli olarak sağlık durumlarına ilişkin denetimler yapılmalıdır. Bu şekilde günlük egzersiz rutininin hayvan adına yeterli olup olmadığını uzman isimlerden öğrenebilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply