Hangi Köpek Havlamaz

En Az Havlayan Köpek Cinsleri

Bütün köpeklerin iyi ve çok sevimli köpekler olduğuna şüphe yoktur, bu konuda ayrılmazlar ancak iş havlamaya geldiğinde bütün köpekler eş derecede havlamazlar. Bazı köpekler diğerlerinden çok havlama eğilimine sahiptir ki bu onları apartman yaşamına diğer köpeklere kıyasla daha az uyumlu yapar. Havlayan bir köpek sizi rahatsız etmeyecek olsa da komşunuz sizinle aynı fikri paylaşmayabilir.

Elbette bütün köpekler doğaları gereği havlar ancak bazı köpekler diğer köpeklere göre kıyasla yok denecek kadar az havlarlar. İşte hangi köpek havlamaz sorusuna yanıt olabilecek 30 köpek ırkı:

Rhodesian Ridgeback

“African Lion Dogs” yani Afrika Aslan Köpekleri olarak da bilinirler. Atletikler ve sevecen bir doğaları vardır. Rhodesian Ridgeback ırkı köpekler havlama eğilimlerinin düşük olmasıyla kalmazlar aynı zamanda horlama eğilimleri de düşüktür; dolayısıyla bu köpekten pek fazla ses gelmez.

Shih Tzu

Shih Tzu ırkı köpekler, tarihlerinin başında Çin kraliyet ailesiyle birlikte yaşadılar ancak sizin mütevazi evinizde yaşamaktan da çok hoşnut olacaklardır, onları mutlu etmek zor değildir. Refakatçi olarak hizmet etme konusunda bin yıldan fazla olan bir deneyimleri vardır bu sebeple mizacen iyi bir oda arkadaşı olmaya yatkındırlar.

French Bulldog

French Bulldog ırkı köpekler pek havlamaz ancak burun çekme ve horlama sesleri çıkartabilirler.

Australian Shepherd

Gerektiğinde sahiplerini uyaracaklardır ama bu gerçekten gerektiğinde olacaktır, bir fırtınadan korktukları için havlamazlar. Bu sebeple hangi köpek havlamaz dendiğinde akla Australian Shepherd gelir.

Whippet

Çok gürütülü bir tür değillerdir hatta neredeyse hiç ses çıkarmazlar ancak gün içinde evde çok fazla yalnız bırakılmaları durumunda havlayabilirler ve zaman zaman oyun oynarken havlayabilirler.

Japanese Chin

Japanese Chin köpeklerinin havlama eğilimleri yoktur ancak düz yüz yapıları nedeniyle çok horlarlar.

Chinook

Chinook ırkı köpekler sessizdir; onları havlarken yakalamanız neredeyse imkansızdır yani eğer gürültü konusunda hassas bir apartmanda yaşıyorsanız Chinook ırkı bir köpek yaşantınıza mükemmel derecede uyum sağlayacaktır.

Coton de Tulear

Bu köpekler biri kapıya geldiğinde uyarı amaçlı çok yüksek bir desibelde olmasa da havlayabilirler ancak bunun dışında genelde havlamazlar.

Scottish Deerhound

Scottish Deerhound ırkı bu köpek kucağınıza sığmayacak derecede büyüktür ancak o büyük görüntüsünün altında ağırbaşlı ve nazik bir kişilik gizlidir. Arkadaş canlısı köpeklerdir ve fazla gürültü yapmazlar, bu sebeple cüsselerine aldanıp iyi bir bekçi köpeği olacaklarını düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz.

Shetland Sheepdog

İnanılmaz derecede zeki ve itaatkardır. Havlama eğilimi yoktur yani sadece size karşı itaatkar değildir aynı zamanda komşularınıza karşı da oldukça düşüncelidir.

Dalmation

Dalmaçyalıların pek havladığı söylenemez ancak zaman zaman ses çıkartabilirler; yabancılar geldiğinde veya yabancı sesler duyduklarında bazen havlama davranışında bulunabilirler; erken yaşta sosyalleştirmeyle çok fazla uyaranla karşılaşır ve yabancı kişilerle tanışmaya alışırsa bazen havlamasının da önüne geçilebilir.

Saluki

Fazla havlamayan bu köpek sessiz bir köpek ırkı olarak nitelendirilebilir.

Irish Setter

Irish Setter ırkı köpeklerde genelde yalnızca büyük ölçüde endişe kaynağı olabilecek bir durumla karşılaştıklarında havlarlar. Ancak çoğunlukla oldukça sessiz ve arkadaş canlısıdırlar. Yabancılarla bile çabucak bağ kurmaları havlamamalarına yardımcı olan bir konu olsa da onları pek başarılı bekçi köpekleri yapmaz.

Shar Pei

Yakınlarda bir sorun olmadığı sürece nadiren havlarlar. Bu da Shar Pei ırkı köpekleri hangi köpek havlamaz sorusunun cevaplarından biri yapar.

Borzoi

“Russian Wolfhound” yani Rus Kurt Köpeği olarak da bilinirler, sakin ve nazik köpeklerdir, aynı zamanda mükemmel bir aile köpeği olarak da bilinirler. American Kennel Club tarafından “sessiz ve kedi gibi” olarak tanımlanırlar.

Greyhound

Oldukça iyi yarışçı olan bu köpekler bir o kadar da nazik ve iyi huyludurlar. Greyhound ırkı bir köpeğe evinizin kapılarını açmanız durumunda sessiz ve uyumlu bir ev arkadaşı kazanacaksınız.

Border Collie

Onurlu, sadık ve sessiz olmalarının dışında Border Collie ırkı köpeklerin çocuklarla arası oldukça iyidir.

Basenji

“Afrika’s Barkless Dog” dilimizdeki karşılığıyla Afrika’nın Havlamayan Köpeği olarak da bilinirler. Zekidirler ve neredeyse hiç ses çıkartmazlar. Ses çıkarmaya karar verdiklerinde havlamaya pek benzemeyen garip bir ses çıkartabilirler.

Newfoundland

Newfoundland ırkı köpekler genelde sessizdirler ve “Sessiz Dev” takma adıyla anılırlar.

Afghan Hound

Afgan Tazısı bakımı kolay bir evcil hayvan olarak nitelendirilir; salya akıtmazlari horlamazlar, havlamazlar ve kazma alışkanlıkları yoktur. Günde 1 saat egzersiz onlar için yeterli olacaktır.

 Great Pyreness

Gürültücü olmaktan ziyade dikkatli ve sinsilerdir çünkü tarihlerinin başında bu köpekler koyun sürülerine dadanan kurtları tespit etmek için yetiştirilmişlerdir.

 Soft- Coated Wheaten Terrier

Genelde gürültüsüz ırklardır ancak sizi kendileri özgü selamları olan bol zıplamalı ve coşkulu bir merhaba ile karşılamaları mümkündür.

 Gleen of Imaal Terrier

Bu köpeklerin avlanırken avlarını korkutmamaları amacıyla sessiz olmaları için yetiştirildikleri söylenir kim bilir belki de bu sebeple cesur ama sessiz köpeklerdir. Kalbinde güçlü bir ruhu vardır ancak dış uyaranlara karşı soğukkanlı davranır.

 Great Dane

En büyük köpek ırklarından biridir ancak aynı zamanda en sessiz köpek ırklarından da birindir. Bazen havlayarak seslerini duyurabilirler ancak bu sesi duymanız durumunda endişeleneceğiniz şey köpeğinizin havlaması olmamalı, çünkü muhtemelen endişlenmenize sebep olacak olağandışı bir duruma havlıyorlardır.

Akita Uni

Avcı olmak için yetiştirilen Akita Uni ırkı köpekler de avlarını korkutup kaçırmamaları için doğal olarak sessiz yetiştirilmişlerdir. Akita ırkı köpekler genelde havlama eğilimine sahip olmadıkları ve bu tip bir davranış sergilemedikleri için bu köpekler havladığında dikkat etmeniz gereken bir durumla karşı karşıya olabileceğiniz söylenir.

 Shiba Inu

Günümüzde en popüler köpek ırklarından biridir. Özellikle Japonya’da çok popülerlerdir; küçük, tilkiyi andıran bir yüzleri vardır. Çok sık havladıkları söylenemez ancak yalnız kalmayı sevmedikleri için yalnız bırakıldıklarında normal rutinlerinin dışında havlayabilirler.

 English Bulldog

Yüzlerindeki deyim yerindeyse memnuniyetsiz ifadeye aldanmayın bu köpekler tatlı mı tatlı, son derece uysal ve sakindir. Aşırı derecede yumuşak huyludurlar ve kucağınıza kıvrılmaya bayılırlar. Sessiz olduklarından bahsetmemize dahi gerek yok.

 Italian Greyhound

Bu minyatür Greyhound oldukça nazik ve sevecendir aynı zamanda eğlenceli de bir ırktır ancak eğlenceli oluşuna rağmen gayet sessiz bir ev arkadaşı olacaktır.

Pug

Pug ırkı köpekler inanılmaz derece tatlı yüzleri, uyuşuk tavırlarıyla gönlünüzü fethedecektir. Ne zaman ses çıkartmaları ve ne zaman susmaları gerektiğini iyi bilirler bu sebeple bu köpeğin havlamasından yana bir sorun yaşamazsınız.

 Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles bir kraliyet ırkı köpeğidir ve adından da anlaşılacağı gibi oldukça onurludur. Küçük ve terbiyeli bir köpektir ancak bir o kadar da oyuncudur. Mutlu bir mizacı vardır ve güvenilir bir köpektir. Ulu orta havlamak ona göre değildir. Kucağınıza kıvrılıp sizinle uzanmayı severler.

Not: Yukarıdaki köpek ırklarını okurken, hangi köpeğin havlamadığına dair listedeki bazı köpekler size beklenmedik gelmiş olabilir; büyük köpeklerin az havlamasına ve sessiz olmasına şaşırmış olabilirsiniz büyük köpeklerin az havlamasının ardında yatan sebep kendilerine olan güvenleridir, başka bir deyişle; bazen daha büyük köpekler küçük ırk köpeklere kıyasla daha az havlarlar çünkü herhangi bir tehditten daha büyüktürler ve kendilerini agresif göstermek için havlamalarına gerek yoktur. Kısaca büyük köpekler kendilerine güvendikleri için daha az havlarlar

Yorum (Yok)

Leave a Reply