Maltipoolarda Sürekli Ağlama

Köpek sahiplerinin neredeyse tamamı köpeğim neden ağlıyor? Sorusunu sorarak köpeklerinin ağlamasından endişe duyar ve üzülür. Köpeklerinde tıpkı inanlar gibi ilgiye ve şefkate ihtiyacı vardır. Özellikle yavru köpekler ailesinden ayrılma endişesini taşıyarak daha fazla ağlar. Maltipoolar ile yapı gereği ilgi odayı olması sever ve yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Maltipoolar sürekli ağlama neden görülür ve ağlama nedenlerinin tamamı yazımızda.

Yavru Maltipoonun Ağlaması

Yavru köpekler eve alışana kadar çok fazla ağlama eylemi gösterir. Maltipoolarda sürekli ağlama yeni yuvasına kavuştuysa bu nedenle sıklıkla ağlar. Yavru Maltipoo annesinden ve varsa kardeşlerinden ayrıldığı için yeni sahibine kavuşana kadar psikolojik acı çeker ve sıklıkla ağlar. Bu süreçte onu yeni evine alışıncaya kadar keşfetmesi ve tanıması için serbest bırakabilirsiniz.

Siz onu bir köşede oturtarak alıştırmaya çalışırsanız o daha fazla yabancılık çekecek ve dolayısıyla daha fazla ağlayacaktır. Size ve yeni evine alışıncaya kadar onunla çok sık ilgilenerek yalnız olmadığını gösterebilirsiniz.

Mümkünse ilk gecelerini sizin yanınıza uyumasını sağlayabilirsiniz. Oyun oynamayı çok sevdiği içi onunla çeşitli oyunlar oynayarak ilgisini ve sevgisini kazanabilirsiniz. Yavruluğundan itibaren ona oyun oyuncağı vererek sizin olmadığınız zamanlarda onunla oynamasını sağlayarak alışma sürecini hızlandırarak ağlama krizlerine son verebilirsiniz.

Acıkmış Olabilir

Köpeklerin acıktığında ağladığını biliyor musunuz? Maltipoolarda sürekli ağlama nedenlerinden biri aç olması olabilir. Köpeğiniz acıktığında mama ve su kabı dolu değilse veya vermediğiniz mamayı beğenmediyse tepkisini ağlayarak verebilir. Bu durumda sık sık mama ve su kabını kontrol ederek özellikle yemek saatinde dolu olmasına özen gösterebilirsiniz.

Sakarlık yaparak mama veya su kabını dökme ihtimali de bulunur. Eğer evden bir süre ayrılacaksanız mama ve su kabını yedekleyerek dışarı çıkabilirsiniz. Bu durumda köpeğiniz karnını doyurduğunda ağlaması da durur. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirirse her yemek zamanı ağlama meyili de gösterebilir. Verdiğiniz tepki ve ilgi hoşuna gittikçe ağlayarak dikkat çekmeye çalışabilir.

Maltipoo Köpekleri Neden Ağlar?

Maltipoolarda sürekli ağlama çok yaygın görülebilir. Bunun temel sebebi köpeğin size bir şeyler anlatmaya çalışması olabilir. Köpeğiniz ağladığında tepkilerini izleyin. Üzüntü ağlaması ile dikkat çekme ağlaması bir değildir ve köpeğe alıştıktan sonra aradaki farkı kolayca ayırt edebilirsiniz. Ağladığında büyük tepkiler verirseniz onu ağlamaya daha fazla teşvik edebilirsiniz. Buda köpeğinizi sürekli ağlayan ve zırlayan bir karaktere büründürür ki bu durum hayvan sahipleri tarafında istenmeyen durumlardan biridir.

Maltipoo Köpeklerinin Ağlama Nedenleri?

Köpeklerin ağlaması birçok nedene bağlı olabilir. Maltipoolarda sürekli ağlama görülmesinin birçok etkisi bulunabilir. Köpeklerin ağlaması sırasında hareketleri izlenerek ağlamanın kaynağını kolayca öğrenebilirsiniz. En yaygın görülen ağlama nedenleri:

  • Bir Şey İstiyor Olabilir

Köpeğinizin sizden herhangi bir şey isterken ağlayabilir. Örneğin yürümek isterken ağlar, oyun oynamak isterken ağlar veya oyuncak isterken ağlayabilir. Bu durumda köpeğiniz sık sık ağlama eğilimi gösterir. Ağlama nedenini öğrendikten sonra ağlamasını durdurmak için istediği şeyi yapabilirsiniz. Kapıya bakarak ağlıyorsa dışarı çıkmak istediğini anlayarak onu dışarı çıkarabilirsiniz.

  • İlgi istiyor olabilir

Köpeğiniz onunla bir süre ilgilenmediğiniz hemen ağlamaya başlayabilir. Örneğin evdesinizdir ancak misafiriniz vardır ve bir telefonla konuşuyor olabilirsiniz. Bu durumda ağlayarak ilginizi kazanmak için rol yapıyor olabilir veya gerçekten ilgilenmediğiniz için üzülerek ağlıyordur. Evinizde başka bir evcil hayvan varsa veya başka bir canlı ilgi ilgileniyorsanız ilginizi kıskandığı için yine ağlayabilir.

  • İletişim Kurmak İstiyor Olabilir

Köpeğiniz heyecanlandığında veya sızlanmak istediğinde enerjisini atmak için ağlayabilir. Ağlayamaya enerji ve zıplama eşlik ediyorsa köpeğinizi egzersize yöneltebilir ve enerjisini atması için yardımcı olabilirsiniz.

  • Sıkılmış olabilir

Maltipoolar hareketli ve çabuk konsantrasyonu dağılan bir cinstir. Eğer sürekli ağlama eğilimi gösteriyorsa ve özellikle karşınıza geçip yakınlarınızda ağlıyorsa canı sıkılmıştır. Canı sıkıldığı için anlayan köpek onunla oyun oynamaya başladığında veya ilgi gösterildiğinde genellikle susar ve neşeli hallerine geri döner.

  • Stresli Olabilir

Köpeğiniz çok fazla ağlıyorsa korkmuş veya endişelenmiş olabilir. Ağlamaya dudak yalaması ve esneme de eşlik ediyorsa köpek streslidir. Kendini yatıştırmak istediği için ağlıyor da olabilir. Strese bağlı ağlamada genellikle üzgün bir surat, çökmüş bir yüz ve kendisini küçük yapma eğilimi gösterir. Eğer kuyruğunu toparlayıp kulaklarını da indirmeye çalışıyorsa korkmuştur. Ona ilgi ve sevgi vererek ağlamasını durdurabilirsiniz.

  • Hasta Olabilir

Maltipoo köpekleri acı çektiğinde veya hasta olduğunda sıklıkla ağlar. Kendini iyi hissetmiyorsa ağlayarak acısını belli edebilir ve sizden yardım isteyebilir. Bu durumda ağlamasın yanında acı çektiği bölgeyi göstermeye de çalışabilir. Örneğin bir bölgesini yalamaya çalışıyorsa ve size anlamlı anlamlı yaklaşarak bir yerini değdiriyor ve acı içerisinde ağlıyorsa gözle muayenede anlayamazsanız en yakın veteriner hekime götürerek genel muayene yaptırabilirsiniz.

Maltipoo köpeğiniz bu gibi nedenlerden ötürü sıklıkla ve sürekli ağlayabilir. Ağlama nedenini anlayarak sorununuzu çözümleyerek ağlamasını durdurabilirsiniz.

Maltipoo Ağlaması Nasıl Durdurulur?

Maltipoolarda sürekli ağlama yaşanıyorsa nedenini öğrenmeye çalışmak gerekir. Bazen kısa süreli ağlaması çok önemli değildir ancak sık sık ve uzun ağlaması dikkate değerdir. Köpeğinizin ağlarken diğer verdiği tepkilere de bakarak ağlamasını anlamlandırın.

Sıkıldığı için, bir şey istediği için veya sadece canı ağlamak istediği için ağlıyor olabilir. Ancak ağlaması eğer acıdan ve hastalıktan kaynaklı ise ona nazikçe dokunun ve sizi yönlendireceği bölgeyi inceleyin. Köpeğiniz ağlaması alışkanlık haline getirmediği sürece ağladığı için ona kızmayın ve ona kaba davranmayın. Bu durumda Maltipoo öfkelenir ve size karşı agresif tavırlara girmeye çalışır.

Maltipoo sürekli ağlama eğilimini istediği şeyler için gerçekleştiriyorsa onu ağlamaya teşvik etmekten kaçının ve pes etmeyin.

Ağladığında istediği şeyi hemen verirseniz onu huy edinir ve sürekli daha fazla ağlama eğilimi gösterir. Ağlayan Maltipooya karşı koymak çok zordur ve tüm şirinliği ile sizi etkisi altına almaya çalışır. Ancak bu köpeğin genel davranışlarını olumsuz etkiler. Eğer gerçek bir ihtiyaçtan ötürü ağlamıyorsa durumu bir süre göz ardı edebilirsiniz. Sustuğunda ona ödül maması vererek ağlamamasını takdir edebilirsiniz. Davranışlarında ciddi fark gözlemliyorsanız eğitmenlere başvurabilir veya veteriner hekimden yardım alabilirsiniz. Hasta olduğu için ağlayan köpek ancak iyileştiğinde susturulabilir. Bu yüzden tedavi sürecinde iyileşme yaşandıkça köpeğiniz yine eski neşeli ve her şeye ağlamayan günlerine kısa sürede geri dönecektir

Yorum (Yok)

Leave a Reply