Maltipoolarda Aşırı Tüy Dökümü

Maltipoolarda Aşırı Tüy Dökümü

Köpeklerin iletişimi insanlarla en güçlü olandır. Evcil dostunuz sizin komutunuzu alır ve çoğu zaman size enerji ve neşe verir. Her güzel şeyin olumsuz bir tarafı varken tüylü dostlarımızla insanlar arasındaki en büyük olumsuzluk tüy dökümüdür. Maltipoolarda aşırı tüy dökümü hakkında bilinmesi gereken ve tüyleri hakkında tüm detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Maltipoo Çok Tüy Döker Mi?

Maltipoo cinsi köpekler tüy dökme konusunda sahibine en az zorluk yaratan ırktır. Maltipoolarda aşırı tüy dökümü çoğu zaman gözlenmez. Ya çok az tüy döker veya uzun süre tüy dökmez. Kıvırcık tüyleri düzenli tarandığında tüy dökümü bu esnada gerçekleşeceğinden tüy dökümü gün içerisinde gerçekleşmez. Düzenli fırçalayarak ve aylık olarak tıraşını yaparak ciddi tüy dökme sorunu yaşatmayacak nadir ırklardan biridir. Göz ve kulak bölgelerinin de tüylü olması genetik olarak bu bölge hastalıklarına yatkınlığını gösterirken kulak ve göz tüylerinin de kısaltılması hastalık yaşama oranını azaltır. İpeksi ve kıvırcık olan tüyleri siyah, beyaz, gri veya kayısı renginde olabilir. Genellikle Maltipoo köpeklerinin tüyleri çok kısa kesilir. Baş bölgesinde bir parça daha uzun tüy bırakılarak daha sevimli görünmesi sağlanır. Ancak bu durum yine de köpekte hiç tüy problemi yaşanmayacağı anlamına gelmez.

Maltipooların Tüy Dökme Belirtileri

Köpeklerin tüy dökmesi mevsime bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Maltipoolarda aşırı tüy dökümü birçok hastalığın belirtisi olabilir. Tüy dökme belirtileri:

  • Tüylerinin düzensiz ve bölgesel olarak dökülmesi ve bazı bölgelerde tüylerinin çok azalması ve tüysüz olması
  • Tüylerinin normalden daha uzun süre ve daha sık dökülmesi
  • Tüylerin yapısının incelmesi, kuruması ve kırılarak dökülmesi
  • Kızarıklık ve kaşıntı gibi birçok belirtinin oluşması ile tüy dökümünde artış yaşanması

Gibi temel belirtiler tüy dökümünün dış etmenlere bağlı olarak geliştiğini gösterir. Tüy dökümü dairesel olarak bir bölgede gerçekleşebileceği gibi tüm vücuda da yayılabilir. Bir hastalıktan dolayı Maltipoo tüy dökmeye başladı ise tedavi edilene kadar tüy dökmeye devam eder. Tüylerin dökülmesi köpekte kaşıntı yapacağı için köpeğin huzursuz olmasına ve genel yaşantısında fiziksel ve psikolojik sorunları da beraberinde getirir.

Maltipooların Tüy Dökmesinin En Sık Görülen Nedenleri

Maltipoolarda aşırı tüy dökümü durumunda akla ilk olarak pire, bit ve kene gibi dış parazitler gelir. Özellikle Maltipoonun boyun ve kulak bölgesinde bölgesel bir tüy dökme sorunu var ise pirelenme ihtimali vardır. Bu küçük parazitler köpeğin derisini çok çabuk tahriş eder ve yoğun bir kaşınma hissi verir. Köpek kaşınan bölgeyi tırmalayarak ve ağzıyla ulaşabileceği bir bölgede ise çiğnemeye çalışır. Bu durumda da bölgesel olarak çok fazla tüy dökülmesi görülür.

Bir diğer tüy dökme nedeni ise köpekte kepek veya egzama gibi bir cilt hastalığının olmasıdır. Köpeğin derisinde veya cildinde bir rahatsızlık var ise kendini sürekli olarak yalar, pençe atar veya dişleriyle kaşır. Ayrıca evdeki eşyalara sürtme eğilimi de gösterir. Bu hareketleri kaşıntı hissini geçirmeye çalışmasıdır. Deri bu alanlarda tahriş olur ve incelir. Ayrıca enfeksiyon kapma ihtimali de kuvvetlenir. Köpeğinizin beslenmesi yeterli değilse ve deri gelişimini ve tüy oluşumu desteklemiyor ise yine tüyleri çok fazla dökülür. Tüyler keratinden oluşur ve keratin düşüklüğü yaşayan Maltipoonun tüyleri çok çabuk kırılır ve dökülür. Kıvırcık ve ipeksi tüylü bir hayvan olduğu için kırılan ve dökülen tüylerin tamamı dışarıdan anlaşılmaya bilir. Ancak ölü tüylerin deride kalması diğer birçok cilt hastalığına da davetiye çıkarır.

Maltipoolarda yaşanan Cushing hastalığı da tüy dökülmesine neden olur. Bu hastalık böbrek üstü bezlerinde görülür ve çok fazla kortizon üretilmesi ile köpeğin derisinde koyu renkli lekeler ve tüy dökülmesi en temel belirtileridir. Ayrıca köpeklerde hormonal değişikliklerde tüy döküntüsü olarak öne çıkar.

Maltipoolarda Tüy Dökümünü Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Maltipoolarda aşırı tüy dökümü var ise tüy dökülmesini azaltmak için birçok etkiye dikkat edebilirsiniz. Tüy dökümünü azaltmak için yapılması gerekenler:

  • Doğru Beslenme

Tüy sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de köpeğin ihtiyaçlarını karşılayacak beslenme düzenidir. Köpeğiniz için yüksek ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Köpeğinizin mamasını değiştirerek tüy dökmemesi için doğru beslenme uygulayabilirsiniz. Mamalar her zaman ölçekli olmalıdır ve içerisinde yüksek protein içermelidir. Protein deri ve tüy kalitesi için önemlidir. Kaliteli mama tüy dökümünü azalttığı gibi köpeğin genel sağlık durumunu da iyileştirir.

  • Düzenli tarama ve doğru banyo

Maltipoolarda aşırı tüy dökümü nedenlerinden biri de hayvanın tüylerine gereken önemin verilmemesidir. Köpeğinizin yaşına ve kilosuna varsa cilt hastalığına uygun şampuan kullanarak ayda ortalama 1 veya 2 kez yıkamak gerekir. Köpek korktuğu ve sevmediği için hiç yıkamamak doğru değildir. Çünkü onlarda kirlenir ve derilerinin temizlenmesi için yıkanması gerekir. Sık sık yıkamakta tüylerine iyi gelmez. Veteriner hekiminde önerisiyle mutlaka yıkayın. Maltipoo köpekleri çok fazla tüy dökmez ancak düzenli taranmaz ise kıvırcık tüyleri karışır ve çabuk kırılır. Bu nedenle düzenli tarama yapmak gerekir. Köpeğinizi haftada 3-4 kez veya her gün ona uygun bir tarak ile taramanız gerekir. Tüyleri karışmış ise bölgesel olarak daha ince bir tarakla bu karışıklığı açabilirsiniz. İpeksi tüylere sahip köpeğinizin tüy sağlığı ve ışıltısı bu tarama ile sürdürülebilir. Aksi takdirde tüyleri matlaşır ve yapısı bozulur.

  • Doğru Bakım ve Doğru Yaşam Alanı

Köpeklerin tüy dökme artışı yaşamaların en temel sebebi stres seviyesinde ki artıştır. Maltipoo güven duymadığı veya mutlu olmadığı zamanlarda neşesini kaybeder ve depresyona girer. Stres bağışıklık sistemini düşürerek birçok hastalık yaşanmasına neden olurken çok fazla tüy dökmesine de neden olur. Ona ilgi göstererek, yaşadığı yere güven duymasını sağlayarak, doğru bakarak ve egzersiz ihtiyacını karşılayarak mutlu olmasını sağlamanız tüy dökme sorununu ortadan kaldırır.

Maltipoolarda Tüy Dökümü İçin Veteriner Hekime Başvurulur Mu?

Köpeğiniz olağan dışı tüy dökmeye başladıysa veteriner hekime götürerek tam muayene yaptırabilirsiniz. Tüy dökme sürecinde değilse Maltipoo köpeklerinin çok fazla tüy dökmesi normal değildir ve hasta olabilir. İştahsız, mutsuz ve agresif tavırlar sergiliyorsa en kısa sürede hekime götürerek tüy dökmesinin altında yatan nedenleri öğrenerek tedavi ettirebilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply