Maltipoo Egzama Hastalığı

Maltipoo Egzama Hastalığı

Köpeklerde egzama çok sık görülen bir hastalık olup ıslak ve kuru yapılı görülebilir. Maltipoo Köpeklerde egzama yoğun kaşıntıya sebep olur.

Genellikle egzama testis, kuyruk, bacak arası, sırt ve bacak bölgeleri olup tüm vücutta görülme olasılığı da bulunur. Köpeklerde egzama hastalığı deride yaşanır ve kaşıntı ve yangısal acı verir. Maltipoo Egzama hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Köpeklerde Egzama Nedir?

Maltipoolarda egzama cildin en üst katmanında birçok nedenden ötürü derinin epidermesinin iltihaplanmasından oluşur. Egzama oluştuğunda vücudun birçok yerinde yangı oluşur ve köpek bu bölgeyi yalayarak acısını dindirmeye çalışır.

Çok yoğun kaşıntı hissi yaşanır ve bölgeyi ısırmaya çalışarak veya tırnaklarıyla bastırarak kaşıntı hissini geçirmeye çalışır. Bu davranışların çok sık yapılması ise enfeksiyon kapmasına neden olur. Köpeklerde egzama tedavisi olan bir hastalıktır. Egzama belirtisi gösteren Maltipoo cinsi köpeğinizi en yakın veteriner hekime götürerek psikolojik ve fiziksel olarak tedavisine hemen başlayabilirsiniz.

Maltipoo Egzama Dış Etkenleri

Maltipoo cinsi köpeğinizde egzama oluşmasını sağlayacak birçok dış etken bulunur. Köpeğinizi bu etkenlere karşı koruyarak egzama hastalığına ve birçok hastalığa karşı köpeğinizi koruyabilirsiniz. Maltipoo egzama dış etkenleri:

 • Kimyasal etkenler

Köpeğinizin derisine sürdüğünüz tüm kimyasal içerikli ürünler bu gruba dahildir. Şampuanı gibi çeşitli temizlik maddeleri ve köpeğinizin tüyleri için kullandığınız ürünler egzama oluşmasına neden olabilir.

 • Mekanik etkenler

Köpeğinizin derisinde çamur, kir, toz veya pislik birikmesi derisinde egzama ve enfeksiyon oluşmasına neden olur. Ayrıca Maltipoo cinsi köpeklerinizde deri tasma veya deri gövdelik de deriyi tahriş ederek egzama hastalığına davetiye çıkarabilir.

 • Termik etkenler

Köpeğinizi çok sıcak suyla yıkamanız, radyasyon alması, uzun süre güneş altında kalması ve fazla sıcak olan her şey derisinde egzama oluşmasını sağlayabilir.

 • Dış Parazitler

Köpeklerde egzama nedenlerinden biri de bit, pire, kene, sokucu sinekler veya kan emici parazitlerdir. Deri yüzeyinde bulunun uyuzda köpekte egzama oluşmasına neden olabilir.

Bu etkenlere dikkat ederek köpeğinizin egzama olmamasını ve diğer birçok hastalığa yakalanmamasını sağlayabilirsiniz.

Maltipooda Egzama Oluşturan İç Etkenler

Maltipoolarda egzama böbrek hastalıkları, bağırsak sorunları, bazı vitamin ve mineral eksikliği, dişilerde östrojen hormonu azlığı erkeklerde testosteron sorunlarından ötürü ortaya çıkabilir.

Köpeğiniz tek yönlü besleniyorsa ve beslenme çeşitliliği uzun süre sağlanmıyorsa yine egzama hastalığına yakalanabilir. Çoğunlukla yüksek protein tabanlı beslenen köpeklerde sıklıkla karşılaşılır. Köpeğinize kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri veya tavuk eti verirken dikkatli olmalı ve belirtilen düzeyin aşılmamasını sağlayabilirsiniz. Bazı toksik metabolizma artıkları deri yolu ile atıldığı için yine deri de hassasiyet oluşturarak köpeğinin egzama hastalığına yakalanmasına neden olabilir.

Maltipoolarda Egzama Belirtileri

Köpeklerde egzama kuru ve nemli olmak üzere iki gruba ayrılır. Egzama tipi gereğince semptomlarında da bazı farklılıklar gözlenebilir. Maltipoolarda egzama ıslak ise genellikle köpek bölgeyi yalar ve çok fazla çiğneme meyillindeyken egzama olan bölgede tüy dökülmesi de görülebilir.

Islak egzamanın en önemli ayırt edici özelliği kokması, akıntılı olması, kırmızı ve olması ve nemli olmasıdır. Bu yüzden ıslak ve kuru egzama kolayca ayırt edilebilir. Kuru egzama ise pullanma, döküntü ve soyulma gösterir. Maltipoo tüylü bir köpek olduğu için kuru egzamanın fark edilmesi nemli olana göre daha zordur. Tarama esnasında cildini kontrol ederek dönem dönem cilt sağlığı hakkında ön tanı yapabilirsiniz. Islak ve kuru egzama belirtileri:

 • Ciltte çok şiddetli kaşıntı olması
 • Köpekte iştah azalması ve kilo kaybı
 • Ciltte kırmızı yangılı yaralar
 • Ciltte renk değişikliği
 • Kabuklanma ve pullanma
 • Uyku düzenini bozulması
 • Köpeğin huzursuz ve daha agresif olması
 • Ciltte kalınlaşma
 • Kaşınan bölgeyi yalama ve çiğneme yüzünden oluşan ikincil enfeksiyonlar
 • Kaşınan bölgede ısı artışının yaşanması
 • Deride ıslak ve sızıntı oluşması
 • Sıvı keseciklerinin oluşması

Gibi birçok belirtisi görülebilir. Köpeğinizde bu belirtiler var ise tüylerinin arasına dikkatlice bakarak en kısa sürede veteriner hekime götürebilirsiniz.

Maltipooda Egzama Kalıtsal Mı?

Maltipoolarda egzama kalıtımsal olarak eğilim gösterdiği bir hastalık değildir ancak bu egzama olmayacağı anlamına gelmez. Özellikle yaz aylarında birçok köpek sık sık egzama rahatsızlığına yakalanır.

Köpeğinizi sık sık yıkıyor ve alerjiye sebep olabilecek temizlik ürünleri kullanıyorsanız sadece yaz aylarında değil kış aylarında da egzama görülebilir. Stres, vitamin eksikliği, mantar enfeksiyonları, bakteriler, parazit ısırıkları, hormon bozukluğu ve beslenme sorunları egzama yaşamasına kolayca neden olabilir. Köpeklerde en sık egzama beslenme bozukluğu ve düzensizliğinden yaşanır. Maltipoo cinsi köpeğinizin fiziksel ve psikolojik olarak egzama hastalığından korumak için tüm detaylara önem vermeniz gerekir.

Maltipooda Egzama Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeğinizde yukarıda yer alan belirtilerden bir veya birkaçını fark ettiğinizde en kısa sürede veteriner hekime muayene ettirmeniz gerekir. Hekimin tanısını koyması tedavi için önemlidir. Eğer köpeğinizin egzama olduğunu anlar ve tedavi ettirmezseniz kısa sürede diğer bölgelerine de yayılabilir. Köpeklerdeki egzama zoonoz bir hastalık değildir ve insana veya başka bir canlıya bulaşmaz. Bu yüzden korkmadan köpeğinizin derisini ve cildini düzenli kontrol edebilirsiniz.

Köpekteki egzama belirtileri tedavi için önemlidir ve tedavi şeklini belirler. Veteriner hekim egzama bulgusunu gördüğü bölgeyi tıraş eder ve lezyonları temizler. Ardından antibiyotik ve kaşıntı önleyici kremler verir.

Kaşıntıyı rahatlatmak ve enfeksiyonun yayılmasını engellemek için kaşıntı giderici kremlerin kullanılması gerekir. Hayvan sahiplerine burada düşen büyük görev köpeğin bölgeyi yalamasını veya çiğnemesini engellemektir. Hassas köpekler için mama değişimi de söz konusu olabilir. Hekim anti bakteriyel şampuanlar ile yıkanmasını tavsiye ederek egzamaya karşı köpeği rahatlatmaya çalışır.

Eğer bölge enfeksiyon kaptı ise antibiyotik tedavisi kaçınılmaz olur. Egzamaya neden olacak neden tespit edilene kadar köpeğe test yapılabilir veya tam muayene edilir. Kan testi, alerji testleri ve tüm cilt yapısının incelenmesi sonucunda hekim egzama nedenini açıklar. Eğer hekim koruyucu korse giydirilmesini öneriyor ise köpeğiniz rahatsız olsa dahi o korseyi giydirmeniz gerekir. Bu sayede köpeğiniz bölgeye ulaşamayacak ve yalayamayacaktır. Bu durumda iyileşme sürecinde ciddi bir hızlanma gösterir. Egzama sadece Maltipoo cinsinde değil tüm köpek ırklarında görülen bir hastalıktır. Köpeğinizde egzama var ise endişe etmeden hekim kontrolü ve tavsiyesi ile köpeğinizin şikayetlerini kısa sürede durdurabilirsiniz. İyileşme süreci egzamanın durumuna göre 1 ile 4 hafta arasında sürebilir

Yorum (Yok)

Leave a Reply