Küçük Irk Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Küçük Irk Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek Cinsleri Tamamında olduğu gibi, Küçük ırk köpeğinizin tuvalet eğitimi için size meydan okuduğunu düşünebilirsiniz ancak sadece küçük bir mesaneleri ve hızlı bir metabolizmaları vardır yani onların temposuna ayak uydurması gereken sizsinizdir; sık sık dışarı çıkmaları gerekir. Bu size meydan okuma gibi gelebilecek farklılık aklınıza otomatik olarak küçük ırk köpeklerde tuvalet eğitiminin farklı olacağını getirebilir ancak eğitim genel hatlarıyla pek değişkenlik göstermez; bir alan belirleyin, belirlediğiniz komut sözcüklerini kullanarak köpeğinizi o alanda tuvalete gitmeye teşvik edin ve başarılı bir şekilde tuvaletlerini yaptıklarında köpeğinizi sözlü övgü ve sevdiği ödül mamalarından oluşan ikramlarla ödüllendirin.

Küçük Irk Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı

Köpeğiniz 12.haftasına geldiği gibi mümkün olan en kısa sürede tuvalet eğitimine başlamalısınız, küçük ırk köpeğinizin tuvaleti uygun alanla ne kadar erken ilişkilendirilirse onu eğitmek o denli kolay olacağı için 12 haftadan küçükken de tuvalet konusunda köpeğinizi başıboş bırakmayın, evdeki köpek pedlerine tuvaletlerini yapmaları konusunda çeşitli köpek tuvalet spreyleri kullanımı ile onu yönlendirebilirsiniz.

Küçük Irk Köpeğiniz İçin Bir Yer Belirleyin

Aslında büyük ırk köpeklerde ve küçük ırk köpeklerde tuvalet eğitimi birbirinden farksızdır, tıpkı büyük ırk köpeklerde olduğu gibi köpeğinizi dışarı çıkarttığında tuvaletini yapmaktan çekinmeyeceği ve düzenli olarak gidebileceğiniz bir yer seçin. Sabah uyanır uyanmaz, yemeklerden sonra ve gece uyumadan önce onu mutlaka tuvaletini yapması için bu belirlediğiniz alana getirin ve 15- 20 dakika boyunca dışarda vakit geçirmesine izin verin.

Küçük ırk köpeğiniz hala yavruysa bu yürüyüşlere 20- 30 dakikada bir ihtiyaç duyabilir (bu gözünüzü korkutmasın köpek pedleri onları dışarı çıkartamadığınız noktada size yardımcı olacaktır). Onu her 20- 30 dakikada bir dışarı çıkarmanız pek mümkün olmasa da daha önce de belirttiğimiz gibi sabah uyandıklarında, yemeklerden sonra ve uyumadan önceki zaman dilimlerini içeren bir tuvalet rutininiz olsun ve bunu mümkün olduğunca aksatmamaya çalışın çünkü küçük köpeğiniz en iyi tekrar ederek öğrenecektir.

İkramlar Eğitimin Olmazsa Olmazıdır

Küçük ırk köpekler görüntü olarak pek midelerine düşkün gözükmeseler de küçük ırk köpeklerde tuvalet eğitiminde tuvaletini doğru yere yapması durumunda bu köpeğe vereceğiniz ödül mamaları kesinlikle ve kesinlikle söz konusu doğru davranışı pekiştirmesini sağlayacaktır. Ancak küçük köpeğinize ödül maması verirken dikkat etmeniz gereken bir şey var bu ödülün de tıpkı köpeğiniz gibi küçük tutulması gerektiği, bir bezelye büyüklüğünde olacak bir ödül genellikle gayet yeterlidir.
Küçük Irk Köpeğim Tuvalete Gitmiyor

Küçük ve tatlı köpeğinizin tuvalete gitmemekte ısrarcıysa eğitimin işe yarayıp yaramadığı konusunda endişelenmeye başlamanız gayet normal bir durumdur. Örnek bir senaryoyla söz konusu durumla nasıl baş edebileceğinizi anlatalım; köpeğinizi günlük rutinin bir parçası olarak dışarı çıkarttınız ancak yeterli miktarda zaman geçmesine rağmen dışkı ya da idrar salınımı gerçekleşmediyse köpeğinizi içeri getirin, ve onu evde köpeğiniz için hazırlamış olduğunuz alana koyun, 15 dakika boyunca bu alanda tutun ve dışarıya tuvaletini yapıp yapmayacağını denemek için köpeğinizi dışarı çıkarın. Köpeğinizin tuvaleti bitene kadar bu işlemi tekrar edin. Köpeğiniz için bir alan ayırmadıysanız köpeğinizi 15 dakika boyunca tasmalı tutup sonrasında aynı işlemi köpeğinizin tuvaleti bitene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Küçük Irk Olan Köpeklerde Tuvalet Eğitiminin Farkı

Küçük köpeklerin daha önce de bahsettiğimiz gibi metabolizmaları daha hızlıdır ancak mesaneleri daha küçüktür, bu nedenle de daha sık tuvalet ihtiyacı duyarlar. Küçük köpeklerde daha sık üretseler de miktar olarak daha az miktarda idrar üretirler bu neden sahipleri sebep olabilecekleri tuvalet kazaları konusunda daha büyük ırk köpek sahiplerine kıyasla daha anlayışlı davranabilirler. Bununla birlikte küçük köpeklerin, köpeği zamanında tuvalete götürmenin görece olarak daha zor olduğu apartmanlarda yaşama olasılıkları büyük köpeklere kıyasla daha yüksektir.

Küçük Irk Olan Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Zor Mu

Küçük ırk köpeklerde tuvalet eğitimi zor değildir ancak tekrar altını çizmek gerekir ki hızlı metabolizmaları ve küçük mesaneleri dolayısıyla daha sık tuvalet ihtiyacı duyma eğilimindedirler. Bu köpekler dışarıda tuvalet eğitimi dışında köpek tuvalet pedi eğitimi de almalıdır. Bunlara ek olarak küçük ırk köpeklerin yatkın olduğu bazı tıbbi sorunlar (idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşları, mesane iltihabı) , istenmeyen tuvalet kazalarına neden olabilir bu konuda köpeğinizin düzenli kontrollerini yapan uzman veteriner hekime danışmanızı öneririz.

 

Yorum (Yok)

Leave a Reply