Köpeklerde Cherry Eye Hastalığı

Köpeklerde Cherry Eye Hastalığı

Sevimli can dostunuzun toplam 6 adet göz kapağı olduğunu biliyor musunuz? Köpeğinizin bir gözünde üç diğer gözünde yine üç adet göz kapağı bulunur. Köpeğinizde göz hastalığı ortaya çıkana kadar pek çok hayvan sever bu ayrıntıyı bilmez. Köpeklerin anatomisinde göz kapaklarının içine gizlenen çentikli bir zar yapısı bulunur. Bu çentikli yağının içerisinde ise T şeklinde bir kıkırdak parçası vardır. Bu parça göz yaşını üretir. Göz yaşını üreten harder bezi olması gereken yerden dışarı çıktığında ise cherry eye hastalığı ortaya çıkar. Köpeklerde cherry eye hastalığı hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Cherry Eye Hastalığı Belirtileri

Harder bezi 3. Göz kapağının altında bulunur ve göz yaşı üretiminin %40’ını üstlenir. Bu parça büyüyerek yer değiştirir ve dışarıdan görünür hale gelerek köpeklerde cherry eye hastalığı oluşmasına neden olur. Köpeklerin üçüncü göz kapağı geçmişten günümüze kadar kalıtsal olarak gelir. Gözü dış etkenlere karşı (ot, kir, zararlı madde vb.) korur. Bu yapı ile ilgili köpeklerin nadir de olsa kedilerin en sık karşılaştığı hastalık bu bezin dışarı fırlamasıdır. Tıp dilinle harder bezi prolapsusu olarak bilinir. Bu bez normal konumundayken dışarıdan göze gelmez ve dikkat çekmez. Normal yerini terk edere gözden dışarı çıkması Türkçeleştirirsek kırmızı göz hastalığına neden olur. Bu bezin büyümesi, dışarı çıkması, sarkması veya yer değiştirmesi halinde göze gelir. Köpeklerde cherry eye hastalığı belirtileri bir köpeğin gözünün bir kenarında kırmızı veya pembe renkli etli bir çıkıntı var ise direk cherry eye teşhisi koyabilirsiniz. Bu kabarcık gözün bir kısmında belirebileceği gibi tamamını da kaplayabilir. Kalıcı ve geçici olabilir. Kiraz gözün ortaya çıkmasına neden olan diğer belirtiler ise:

  • Gözün tahriş olması
  • Kırmızı beze tam olarak dışarıdan gözükmese de köpeğin gözünü tam olarak kapatamaması
  • Kornea ülseri
  • Kuru göz sorunu
  • Korneanın iltihaplanması

Sayılabilir. Harder bezi dışarı çıktığında göz yaşı üretilemez ve gözde kuruluk oluşturur. Bu kuruluk köpeğinize ağrı yapabileceği gibi görme bozuklukları da yaşayabilir. Göz iltihaplanırsa kaşınmaya başlar ve kısa sürede tahriş olur. Bu da gözün yüzeyinde ülser oluşmasını sağlar ki bu tamamen ayrı bir hastalıktır. Bu durumda gözün kalıcı hasar almaması için acilen tedavi edilmesi gerekir. Büyük bir kiraz gözü ortaya çıktıysa köpeklerinin gözünün kapanmasını engeller ve bu durum köpeğiniz için stres yaratır. Köpeklerde cherry eye gelişmesine neden olan faktörler:

  • Göz yuvası: Göz yuvası eğer göz kapağı bezinin sığması için yeterli alan bulamazsa dışarı fırlar. Bu durum doğuştan gelebilir.
  • Enflamasyon: Üçüncü göz kapağının iltihaplanmasından kaynaklanabilir.  Önce göz içerisinde şişer ve bulunduğu bölgeye sığmayarak gözden dışarı taşar.
  • Retinakulum: Cherry eye bezini normal yerinde tutan kasların zayıflamasıyla ortaya çıkar. Bezi içerde tutacak tendonlar zayıfladığında ona karşı koyan dış güç olmadığından gözün dışına çıkar ve her zaman orada kalabilir.
  • Bilinmeyen sebepler: Bazı köpekler kiraz gözleri dışarıda doğar. Bu durum için yeterli araştırma olmadığı için sebebi bilinmez ve tedavisi edilmesi zordur.

Köpeğinizde kiraz bezi içsel ve dışsal faktörlerden ötürü oluşabilir. En belirgin özelliği gözün önündeki kırmızı ve pembe etli bir parçadır. Bu parça doğrudan can dostunuzun bir göz problemi olduğunu gösterir.

Cherry Eye Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde cherry eye hastalığı tedavisi her zaman mümkün değildir. Eğer ciddi bir durum değilse tedavi de edilmeyebilir. Kronik bir rahatsızlık ve köpeğin gözünde sorun yaşatıyorsa veteriner hekim ameliyat önerir. Bazı kırmızı göz hastalıkları aniden ortaya çıkar ve kendiliğinden geçerken bazıları ise kalıcıdır. Cherry eye hastalığı tedavisi için hekim o bölgeye bastırarak yerine sokabilir. Ancak bu tedavi kesin çözüm değildir ve yeniden yerinden çıkabilir. Hafif bir baskı sonucu yerine geçen bez genellikle yeniden dışarı çıkar. Bu durum sonucunda cerrahi operasyona alınması gerekir. Eğer bezin çalışmasında herhangi bir problem yoksa ve gözün kayganlığını geri kazanılması isteniyorsa bez yerine sabitlenir. Bezin yerine sabitlenmesi için ameliyat edilir. Operasyon günü hekim ve hayvan sahibi tarafından belirlenir ve acil değilse hemen yapılmaz. Ameliyattan birkaç gün önce göze günde 3 kez göz damlası uygulanır. Operasyona giren hayvana genel anestezi uygulanır. Masaya yan pozisyonda yatırılan hayvanın sorunlu gözü yukarıya alınır ve kırmızı göz içeriye yerleştirilir ve dikiş atılır. Bu sayede harder bezi olması gereken noktaya sabitlenir. Hekim bu esnada Elizabeth yakalığı takılmasını önerebilir. Bu operasyon kesin sonuç vermekle birlikte her zaman başarıya ulaşmaz. Çünkü bazı hayvanlar ameliyattan sonra gözünde tuhaflık hissettiği için gözüne çok fazla temas ederek yeniden cherry eye hastalığını yaşayabilir. Cerrahi operasyon sadece on dakika sürer ve operasyondan sonra normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Hekimin önerilerini dikkate alarak bir daha kırmızı göz hastalığı yaşanmayan köpeklerin sayısı işlem başarısını ortaya koyar.

Cherry Eye Hastalığı Nasıl Geçer?

Köpeklerde cherry eye hastalığı her köpek için geçerli olmamakla birlikte sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eğer ani bir olay sonucu kırmızı göz hastalığı oluştu ise hemen veteriner hekime götürerek müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. Hekim ilk olarak hayvana göz muayenesi yapar. Göz yaşı salgısı, göz kuruluğu veya kornea salgısı gibi tüm göz incelenir. Bunlar normal ise duruma geçici tanısı koyabilir ve köpek sahibine tedavi edilmesinin gerekmediğini söyleyebilir. Bu durumda göz sağlığını ve kayganlığını korumak için damla tedavisi uygulanır. Ancak hayvanın göz sağlığını olumsuz etkileyen bir durum var ise hafif baskılama yöntemi ile kırmızı göz bezi içeri sokulur. Yeniden çıkmaması halinde kronikleşmez ve herhangi bir zaman diliminde yeniden çıkabilir. Ancak bez tendonları zayıflamışsa ve bezi göz yuvasında tutacak güçte değilse ve hayvana görme zorluğu yaşatıyor ise ameliyat edilerek harder bezi göz içine dikişle tutturulabilir. Bu durumda can dostunuz için yapabileceğiniz en iyi şey hekime götürmektir. Kırmızı göz eğer dışarıdan bir darbe sonucu ortaya çıktıysa tedavisi daha kolaydır ve tedavi sonucunda dostunuzu zararlı ortamlardan uzak tutarak kalıcılığını sağlayabilirsiniz. Cherry eye hastalığı nasıl geçer? Öğrenmek için en yetkin kişi veterinerdir. Köpeğin gözünün bu duruma gelmesini tetikleyen veya sebep olan etmenleri ortaya çıkararak göz sağlığını korumak için tedavi başlatır. Kalıcı ise ameliyat yöntemi denenir. Ancak bazı hayvanlar bu duruma alışamadığı için yeniden gözünde kırmızı bez görünümü ulaşır. Görünüş olarak hoş olmamasıyla birlikte görme kaybı yaşatıyor veya hayvan gözünü tamamen kapatamıyorsa kesin sonuç veren cerrahi operasyonlara yönelmek doğru olur. Geçici olan cherry eye hastalığı için destek verici tedavi alabilir ve kendiliğinden göz yuvasına geri girmesini bekleyebilirsiniz. Bu durum tamamen hekim görüşüdür ve köpek hastanesi en iyi yöntemi sizinle paylaşacaktır.

Cherry Eye Hastalığı Öldürür Mü?

Köpeklerinde cherry eye hastalığı ortaya çıkan hayvan sahipleri endişelenir. Cherry eye hastalığı öldürür mü? Diye düşüyorsanız öldürmez. Bu hastalık en ileri boyutta can dostunuzun görme yetisini kaybetmesine neden olur. Her zaman tek gözde ortaya çıkmaz. Bazen iki gözdede ortaya çıkarak tedavi edilmediğinde iki gözünde görme kaybı ve görmemesini sağlayabilir. Doğrudan bir ölüm sebebi değildir ancak görme problemleri yaşayan köpekler huzursuz olur ve depresyona girebilir. Depresyona girmesi ile çeşitli hastalıklar görülebilir ve önemli bir hastalık yaşam ömrünü kısaltabilir. Birçok hayati hastalığa neden olabileceği için kırmızı göz fark edildiğinde hemen tedavi edilmek üzere uygun bir merkeze götürülmelidir. Hekim göz muayenesi sonrası eğer bezin işlevini yerine getirmediği kanaat ederse bezi tamamen alabilir. Bu durumda hayvan hayatının sonuna kadar o gözünden göz yaşı üretemez ve kuruluk problemi yaşanır. Bu durumu aşabilmek için destek verici tedavi uygulanır. Damlalar ile göz sağlığı korunmaya çalışılır. Bugüne kadar kırmızı göz hastalığından ölen hayvan sayısına dair bir araştırma yoktur ancak tedavi edilmeyen rahatsızlık yaşam kalitesini düşürerek başlangıçta hayvanı içine kapatırken zamanla beslenme sorunlarının da ortaya çıkması ölüme giden süreci hızlandırır.

Cherry Eye Hastalığı Hangi Irklarda Görülür

Cherry eye hastalığı için tüm köpek ırkları tehlike altındadır. Irkında olmamasına veya hiç görülmemesine rağmen dış etkilerden ötürü sizin köpeğinizde kırmızı göz hastalığı oluşabilir. Cherry eye hastalığı hangi ırklarda görülür merak ediyorsanız yatkın olan ırklar:

 

Gibi köpek ırklarında oluşma ihtimali fazladır. Bu ırkların genel olarak yüzü büyük ve basıktır. Gözleri çok belirgindir ve daha dışa dönüktür. Bir gözde çıktıktan sonra yakın zamanda diğer gözde görülme olasılığı da bulunur. Bu köpek ırklarında prevalansın artmasıyla kırmızı göze daha yatkın olduğu düşünülür. Cherry eye hastalığı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak sıklıkla 2-3 yaşlarında görülür. Medikal olarak incelendiğinde kırmızı göz hastalığı akut bir şekilde aniden ortaya çıkar. Kırmızı göz hastalığının neden ortaya çıktığı tam olarak bilimsel olarak gizemini korur. Ancak uzmanların ortak görüşü bezi yerine tutan göz altı kapağındaki dokuların zayıflığından kaynaklı ortaya çıktığıdır. Bu yüzden Cocker spaniel veya Bulldog gibi hayvanlarda sık sık karşılaşılması genetik kaynaklı olduğunu düşündürür. Belirli ırklarda kalıtımsal olduğu düşünülürken göz kapağı tendonları zayıf olan her hayvanda gerçekleşme olasılığı bulunur. Örneğin Sivas kangalı göz altı kapak bölgesi ve periorbital dokusu güçlü olan hayvanlardan biridir ancak veterinere sıklıkla kırmızı göz hastalığı şikayetiyle götürülür. Burada hayvanın yaşam şartları da belirgindir. Bazı hayvanlar gözlerine dış etkiden kaynaklı kaslarını yitirebilir ve göz hasarı aldıktan sonra oluşabilir. Cinsiyet araştırmasına bakıldığında ise kırmızı göz hastalığı yaygın olarak erkek köpeklerde daha sık görülür. Dişi köpeklerde de ortaya çıkma ihtimali bulunurken erkeklerde oluşma sıklığı yapılan anketlerle ortaya çıkmıştır. Hangi gözde oluşuyor diye merak ediyorsanız veteriner hekime cherry göz hastalığı ile götürülen köpeklerin %60’ının sol gözünde oluştuğu gözlenir. Tek taraflı olabileceği gibi çift taraflıda gözlenebilir. Tek tarafında çıktıktan sonra yakın bir zamanda diğer gözde de oluşabilir.

Kırmızı göz hastalığı için en kesin tedavi cerrahi operasyondur ancak bu durumda %100 kesin değildir. Yatkın olan ırklarda ameliyattan sonra bir süre veteriner hekim tarafından kontrol edilir ve gerekirse müdahale tekrarlanabilir. Bazı köpekler kendini çok fazla yaraladığı için tekrarlanan kırmızı göz hastalıkları yaşanabilir. Bu durumda hayvan sahibi köpeğinin gözüne zarar vermemesi için gerekli olan tedbirleri alarak hayvanın gözüne müdahalesini engelleyebilir. Elizabeth yakalığı gibi korucu ekipmanları bir süre kullanmak tedavi sonrası iyileşme süresini hızlandırır. Yatkın ırkların dışında tüm ırklarda görülebileceği için yaygın olarak görülen hastalıklardır ve tedavisi zor değildir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply