Köpeklerde Anemi Hastalığı

Köpeklerde Anemi Hastalığı

Küçük dostlarımızın tıpkı insanlarda görüldüğü gibi farklı hastalıkları, hastalıların neden olduğu bağışıklık sisteminin çökmesine neden olacak sağlık sorunları olabilmektedir. Köpeklerde anemi hastalığı hemoglobin miktarındaki azlık ve kırmızı kan hücresinin azalmasıyla oluşmaktadır. Biz ne kadar köpeğimize iyi baksak da bazen genetik faktörler, bazen de yanlış beslenme sonuçlarında küçük dostumuz hasta olabilmektedir. Köpeklerce ciddi sağlık sorunlarına yol açan anemi, veteriner hekim tarafından kontrol altına alınarak, köpeğimizin ileri safhalarda zor dönemler geçirmemesinin önüne geçecektir.

Anemi tamamen bir hastalık olmamakla birlikte, bilinmelidir ki ciddi ya da küçük bir rahatsızlığın yan etkilerinden oluşabilir. Anemi ‘’kansızlık’’ olarak bilinen bu rahatsızlık insanlarda da sık görülen ve önlem alındığında kolay bir şekilde tedavi olabilen bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin artması ve hemoglobin sayısının artırılması günümüzdeki tıbbi müdahalelerle mümkündür. Köpeğimizi düzenli veteriner kontrolüne götürerek, birçok hastalıktan kurtulmasını ve sağlık sorunu yaşamamasını sağlayabiliriz.

Köpeklerde Anemi Hastalığı Belirtiler

Öncelikle anemi konusunda net bilgiler edinmek, tedavi süreci için faydalı olacaktır. Köpeklerde kan dolaşımı insanlara oranla daha hızlı gelişmekte, doğal olarak kalp atış hızları da bizden fazla olmaktadır. Anemi hastalığının başlamasının nedeni köpeğinizin yeterli besin alamaması, genetik faktörler ve vücudundaki farkı hastalıklar da olabilmektedir. Dış etmenler, genetik faktörler ve anemiye neden olan farklı hastalıklar kansızlık sorunuyla karşılaşmanızı sağlar. Köpeklerde görülen anemi nedenleri farklı olabileceği gibi anemi türleri de farklıdır. Köpeklerde anemi hastalığı için mutlaka uzman bir veterinerle görüşmeli, kan testi yaptırmayı reddetmemelisiniz.

Köpeklerde kan kaybı anemisi; küçük dostumuzun kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olan ilk faktör iç parazit olabilir. Köpeklerde yaygın görülen iç parazit, ülser sorunları anemiye yol açacaktır. Aynı zamanda ameliyat ve yaralanma da anlık anemi sorunuyla karşılaşılmasına neden olabilir.

Köpeklerde Aplastik anemisi; Yetersiz kırmızı kan hücresinin üretilmesi sonucunda oluşan anemi, aplastik durumunda, parvovirüs, kemik iliği sorunu ve böbrek hastalıklarından kaynaklanabilir. Kanser, kanser tedavisi ve tümör bulunması da aneminin başlamasının nedenleridir.

Köpeklerde Hemolitik anemisi; hemolitik anemi beyaz kan hücrelerinin vücuttaki diğer hücrelere saldırması sonucu oluşan bir hastalıktır. Nedeni  kan dolaşımının yıkıma uğramasından kaynaklanmaktadır.

Köpeklerde Methemoglobinemi; Anemi hastalığının başka türlerinden biri olarak genetik bozukluk nedeniyle görülmektedir. İlaçlar ve kimyasal maddelere maruz kalmak da aneminin zaman içinde oluşmasında etkili olmaktadır. Anemi hastalığının tedavi edilmesi için mutlaka veterinerle görüşülmeli ve sorunun kaynağına inilmelidir.

Köpeğimizin sevimli ve sadık dostumuz olduğunu unutmamalı, onu iyi gözlemlemeliyiz. Köpeklerde anemi belirtileri, farklı hastalıklardan kaynaklı ve bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Sevimli dostumuzu ev yaşantısı içinde en az 1 hafta gözlemleyerek hastalığı olup olmadığını fark edebiliriz.

 • Köpeklerde anemi rahatsızlığı iştahlarının azalmasıyla ortaya çıkabilmektedir.
 • Yüksek kalp atışı ve hızlı nefes alıp verme köpeklerin anemi hastalığı belirtilerinden biri olabilir.
 • Köpeğinizde hızlı kilo kaybı gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz.
 • Dışkıda kan veya kusmukta kan, yaralanma olmadan ağızda kan anemiye bağlı olabilmektedir.
 • Köpeğinizin dışkısını kontrol etmeli, koyu ve katran yapısı olan dışkılamanın normal olmadığını bilmelisiniz.
 • Diş etlerinde sarı, pembe ve beyaz renklerin olması, deride morarma anemi belirtileridir.

Sevimli dostumuzun iletişim yöntemlerini de dikkate alarak, ağrılı ve sancılı bir dönem geçirdiğinde havlamalarının artacağını bilmeliyiz. Aynı zamanda köpekler dışkılarını koklar ve kendilerine dair bilgileri de dışkıları üzerinden edinebilir. Köpeğinizin dışkısını uzun uzun koklaması ve bakması durumunda sizin de bakmanız anemi ile ilgili bir sorun olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Parazit durumlarında da köpeklerin dışkısında kan ve koyu renk olabilir. Aşılarını düzenli yaptırmalı ve köpeğinizle ilgili bilgiler edinmeyi bırakmamalısınız.

Köpeklerde Anemi Hastalığı Tedavisi

Anemi hastalığı kırmızı kan hücrelerinin azalması veya beyaz kan hücrelerinin kırmızı kan hücrelerine saldırması sonucu oluşabilmektedir. Köpeklerde anemi hastalığı nedenleri dikkate alınmalı ve ilk aşamada mutlaka uzmanla görüşülmelidir. Kan kaybı, parazit, kanser ve genetik nedenlerden kaynaklanan köpeklerde anemi, zaman içinde kronik hastalıkların oluşasına ve köpeğinizin kanser olmasına da neden olabilir. Ciddi sağlık sorunları olmaması için veteriner hekimin küçük dostunuzu muayene etmesi ve daha sonra anemi rahatsızlığının nedenini teşhis etmesini sağlamalısınız.

Köpeklerde anemi hastalığı tedavisi için ilaç kullanımı, takviye vitaminler ve öğünlerinde farklılık yapılabilir. Kırmızı kan hücrelerini artıracak tıbbi çözümler bulunabileceği gibi ileri safhalarda bu durum köpeğinizin kalbine ve böbreklerine zarar verebilir. Kırmızı ve beyaz kan hücreleri insanlarda olduğu gibi bütün canlılarda önemlidir.

 • Köpeğinizi bu süreçte beslenme problemlerini çözmeye yönelik kontrol altına almalısınız.
 • Öğünlerini atlamamalı ve ilaçlarını düzenli vermelisiniz.
 • Köpeğinizin halsiz ve uykulu olduğu dönemlerde dinlenmesine izin vermelisiniz.
 • Kan kaybına nede olacak durumlardan uzak tutmalısınız.
 • Kansızlık üşümelerine neden olacağı için sıcak yerlerde kalmalarını sağlamalısınız.
 • Veteriner hekimin tedavi planlamasına uyarak, köpeğinizin bu süreçte yanında olmalısınız.

Köpeğiniz için takviye ilaçlar ve vitaminler verilebilir, kanser tedavisi için farklı yöntemler belirlenebilir. Kemoterapi ve radyoterapi de köpeğinizin anemi sorunuyla karşılaşmasına neden olabilmektedir. İyi bir bakım, sevgi ve şefkat zaman içinde küçük dostunuzun kendini iyi hissetmesini ve anemi sorunun da üstesinden gelmesini sağlayacaktır.

Köpeklerde Anemi Hastalığı Nasıl Geçer?

Köpeğinizde anemi rahatsızlığın geçirmek için evde uygulayacağınız yöntemler ne yazık ki işe yaramamaktadır. Uzun vadede gözlenmesi ve düzenli veteriner kontrolüne götürülerek hastalığın nedenlerinin araştırılması gerekir. Köpeklerde anemi zaman içinde kan kanseri olmalarına veya hasta olmalarına neden olacak farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Köpeğinizin sağlıklı gelişimi için veteriner hekimle görüşmeniz tedavi sürecine katkı sağlayacaktır.

Köpeklerde anemi neden olur; köpeğinizin geçmişte ya da sizinle yaşadığı sürede bir travması olabilir. Saldırı ve kaza sonrası kan kaybı anemi nedenleri arasındadır. Ayrıca parazitler de kan emici yönleriyle köpeğinizin anemi olmasına neden olacaktır. Kan pıhtılaşması, toksinler, kanser, yetersiz beslenme ve kanayan iç dış tümörler anemi nedenleridir. Çeşitli kemirgenler tarafından da kansızlığın ortaya çıkması olasıdır.

Köpeklerde anemi hastalığı nasıl geçer; Köpeğinizin bu süreçte iyi beslenmesi ve veteriner hekimin anemi nedenlerine dayalı tedavi yöntemi uygulaması gerekir. Köpeğinizin yemek saatlerini iyi belirlemeniz ve sağlıklı beslenmesine önem vermeniz de sürecin tamamlanması için etkilidir. Kan hücrelerinin eski performansına dönmesi için önce aneminin kaynaklandığı durum kontrol altına alınması, daha sonra da vücudun toplanması için takviyelere başlanmalıdır.

 • Tedavi edilmeyen anemi, hayati tehlikelere neden olabilir.
 • Kanama, ameliyat ve kanser durumlarında köpeğiniz hayatını kaybedebilir.
 • En küçük anemi teşhisi bile kontrol altına alınmalıdır.
 • Tedavinin gerektirdikleri düzenli veteriner kontrolüyle yerine getirilmelidir.
 • Küçük dostumuzun anemiye neden olan durumlardan bir an önce kurtulması gerekecektir.

Köpeklerde anemi hastalığı teşhis koyulduktan sonra veteriner hekimin verdiği periyotlarda kontrole götürülmesi, kan kontrollerinin yapılması gerekir. Zaman içinde ilerlememesini sağlamak ve hastalığın etkilerini azaltmak önemlidir. Anemi kan hücrelerinin yenilenmemesi sonucunda kanser riskini artırır ve bağışıklık sistemini düşürdüğü için köpeğinizin farklı hastalıklarla mücadele etmesine neden olacak sorunları ortaya çıkarır.

Köpeklerde Anemi Hastalığı Öldürür Mü?

Köpeklerde anemi hastalığı öldürür mü; daha öncede belirtiğimiz gibi anemi bir hastalık değil, hastalıkların yan etkileri olabilmektedir. Kalp hastalığı, kanser, tümör ve parazit sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklar köpeğinizin anemi rahatsızlığıyla da mücadele etmesine neden olacaktır. Köpeğinizin anemi sorunu yaşamasıyla ölme ihtimali düşüktür ancak müdahale edilmeyen anemi rahatsızlığı zaman içinde kanser olmasına, küçük yaralanmaların iyileşmemesine ve enfekte olarak daha büyük sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir.

 • Anemide altta yatan sorunun teşhis edilmesi oldukça önemlidir.
 • Hastalığın kaynağı ve köpeğinizdeki etkileri incelenmelidir.
 • Kansızlığa neden olan tümörler ve kanser yaşamına son verebilir.
 • Köpeğiniz aneminden kaynaklı iştahsız kalacak ve zaman içinde iyi beslenmediği için de küçük hastalıklarda bile ölüm tehlikesiyle karşılaşabilecektir.
 • İç ve dış parazitlerden kaynaklı oluşan anemi hastalığı daha büyük sorunlara neden olabilmektedir.
 • Yaşlı ve orta yaşlı köpeklerde anemi teşhisi hemen kontrol altına alınmalıdır.
 • Travmaya dayalı anemilerde tedavi takviye ve kan nakli durumlarına kadar ilerleyebilir.
 • Beslenme desteği ve ilaçlar aneminin ortadan kaldırılması için yeterli olabilmektedir.

Köpeklerde anemi teşhisi nasıl koyulur; köpeklerde anemi teşhisi için veteriner hekim kan taraması yapacaktır. Daha sonra anemi teşhisi koyulan köpeğinizin anemiye neden olan diğer durumları kontrol edilir. Bu durum mide sorunu, yaralanma, iç ve dış parazitlerle birlikte yetersiz beslenme etkileri de olabilmektedir. Tümör ve kanser durumlarına bakılarak tedavi süreci başlatılır.

Köpeğinizin ölümcül bir hastalığa yakalanmaması ya da küçük yaralanmalarda dahi ölümle mücadele etmek zorunda kalmaması için mutlaka anemi rahatsızlığı kontrol altına alınmalıdır. Kolay bir süreç olan anemi tedavisi, beslenme, takviye ve düzenli veteriner kontrolleriyle kısa sürede hastalıkla başa çıkılmasını sağlar. Köpeğinize bu süreçte veteriner hekimin verdiği önerilere göre bir beslenme hazırlar, bakımını yaparsanız, sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Anemi Hastalığı Hangi Irklarda Görülür?

Köpeklerde anemi hastalığı hangi ırklarda görülür; Yetişkin bir köpeğin kan değerinin ortalama %39 ile %60 olması gerekmektedir. %37’in altına düşen kan değerleri köpeklerde anemi teşhisinin koyulması demektir. Kırmızı kan hücrelerinin azalması durumlarında köpeğinizin anemiden kaynaklı sorunlar yaşaması mümkündür. En ufak bir şüphede dahi veteriner hekimle görüşmek sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Genetik faktörlerden kaynaklı bazı köpek cinsleri anemi doğuştan görülebilir veya yetişkinlik döneminde teşhis koyulabilir.

 • Kan hücrelerindeki farklılıklardan dolayı Kaniş cinsi köpeklerde anemiye sık rastlanabilmektedir.
 • İngiliz Çoban köpeği de antikorların organ ve dokularla olan ilişkisinden kaynaklı anemiyle sık karşılaşan cinslerdir.
 • İrlanda Seter cinsinde de anemi çok karşılaşılan bir rahatsızlık olabilir.
 • İspanyol Cocker cinsinde de anemi en çok görülen rahatsızlıklardan biri olabilmektedir.
 • En yaygın cinsler arasında Toy Poodle cinsi de bulunmaktadır.
 • Yaygın nedenlerden bir diğer de laboratuvar köpeklerindeki kan hücrelerinin zaman içinde kendini yenileyememesi ve yok olmasından kaynaklanabilmektedir.

Köpeklerde zehirli yılan ısırıkları, ciddi enfeksiyon hastalıklar, parasetamol ilaçlar da anemiye neden olabilmektedir. Köpeğinizin bu cinslerden olmaması asla anemi olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sadece yukarıdaki cinslerde genetik faktörler de ağır basabilir. Köpeğinizin ağır kanamalı travmalar sonucu, yanlış ve yetersiz beslenmesi sonucunda ve ilgisizlikten kaynaklı iştahsızlığına bağlı olarak da anemi olması mümkündür.

Köpeklerde anemi depresyona, bazen de depresyon anemiye neden olabilmektedir. İştahsızlığının nedenleri incelenerek, küçük dostunuzla ilgilenmeli ve sorunun neden kaynaklandığını veteriner hekiminize köpeğinizin öyküsünü anlatarak danışmalısınız. Ufak bir şüphenizin bulunması bile köpeğinizle ilgili bir sorun olduğunu gösterecek farklılıklar gözlemlediğiniz anlamına gelmektedir. İştahını, dışkısını ve günlük aktivitelerinizdeki davranışlarını gözlemleyerek köpeğinizde bir rahatsızlık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüylü dostlarımız için her zaman iyi bir tedavi ve sevgi çözüm olmaya yetecektir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply