Köpekler Kuma Tuvalet Yapar Mı - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Köpekler Kuma Tuvalet Yapar Mı

Köpekler kuma tuvalet yapar mı? Köpek sahipleneceksiniz, köpeklerin kuma tuvalet yapıp yapmadığı merak ettiğiniz konulardan olabilir, özellikle daha önce bir kedi baktıysanız köpekler için de aynı davranış örüntüsünün izlenip izlenmediğini merak etmeniz son derece doğal. Köpekler pek çok yüzeye tuvaletini yapar, kum da bunlardan biridir yani köpekler elbette kuma tuvalet yapar ancak kim kumların içinde bir köpek dışkısıyla karşılaşmak ister? Tahmin ediyorum ki kimse, bu sebeple köpeğinizle dışarı çıkarken, yanınızda köpeğinizin kuma dışkı yapması durumunda dışkıyı yerden almanıza yarayacak paketlerden bulundurmayı unutmayın.

Köpekler kuma tuvalet yapar mı sorusunun cevabı evettir ancak bu evetin sebebi bunun için fizyolojik ve psikolojik bir engelleri olmamasıdır yoksa köpekler kuma tuvalet yapmayı pek tercih etmez.

Köpeğimin Tuvaletini Yapması İçin Bir Kum Kutusu Kullanabilir Miyim?

Tıpkı kedi tuvaletine benzeyen bir köpek tuvaletinin olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz ancak köpekler özgür olmayı severler, geniş ve kendilerini rahat hissedecekleri bir alana ihtiyaçları vardır ki tuvaletlerini yapabilsinler elbette bir köpeği kumdan bir kutuya tuvaletini yapması konusunda eğitebilirsiniz ancak buna gerek olmamasıyla birlikte köpeğin boyutu büyüdükçe kumdan bir kutuya tuvaletini yapması gittikçe zor hala gelecektir çünkü bu kutular genellikle kedilerin boyları düşünülerek yapılmıştır. Köpeğiniz uygun boyuttaysa onu cesaretlendirmek için kumun altına sevdiği şeyleri gömün ve onu kuma getirin kumu kazmaya başladığında ona ödül mamalarını gösterip köpeğinizi övün bunu birkaç kez tekrarlayarak onu kuma alıştırabilirsiniz ancak yine de köpekler kum yerine düz zeminlere tuvaletlerini yapmayı daha çok tercih ederler.

Köpekler ve Kuma Tuvalet Yapmak

Köpek Cinsleri kuma tuvaletini yapmakta bir sorun yaşamamakla birlikte bu onların ilk öncelikleri değildir ayrıca kuma tuvalet yapmak köpekler için biraz tehlikeli olabilir bunun neden bu esnada istemeden de olsa kum tüketebilecek olmalarıdır ve tüketilen bu kumlar bağırsak tıkanıklığına, bağırsak tıkanıklığı da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpek Tuvaletinde Kum

Kum son derece nemli kalabilme başarısı olan bir maddedir bu sebeple köpeğinize çimlerinizin bozulmaması adına bahçenizde sadece kumlardan oluşan bir bölgede tuvaletini yaptırmayı düşünüyorsanız, size kötü bir haberimiz var; idrar kokusu oldukça hızlı yayılacak ve oldukça hızlı bir şekilde kokmaya başlayacaktır ayrı havalar güneşli olmazsa söz konusu bölgenin kuruması uzun vakit alacaktır. Bunun dışında kum gerçekten çok küçük tanelerden oluştuğu için, köpeğiniz tuvaletini yapmak için kuma giderse bu kumları köpeğinizden temizlediğini sansanız dahi eve bir dünya kum getirmesi neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Elbette bu kumla beraber pek çok pislik de evinize gelecektir.

Dikkatle belirtmekte fayda var ki kum parçacıkları çok küçük oldukları için ıslandıklarında bir araya gelme eğilimi gösterirler, bu ıslanmış kütle köpeğinizin bağırsaklarına geçebilir ve bunun da sonucunda köpeğinizi bağırsak yolu tıkanarak, tuvalet serüveni pek hoş olmayan bir olayla sekteye uğrar. Bunun dışında bazı köpekler bilerek kum yiyebilir. Bilerek veya bilmeyerek kum yenmesi durumunda köpeğinizde kusma, kabızlık, karın şişkinliği, uyuşukluk gibi semptomlar gözlemlenebilir. Köpeğinizin ne kadar kum yuttuğuna bağlı olarak hastaneye dahi yatması gerekebilir, tedavi kumun bağırsaklar boyunca hareket etmesine yardımcı olmak için sıvı tedavisi ve birtakım ilaçları gerektirir. Daha da ağır vakalarda ameliyat gerekebilir.

Kumun Köpek Tuvaleti Olarak Kullanılması

Burada kullanılacak kum kedilerin tuvaleti için kullanılan muma son derece benzemektedir, bu sebeple köpeğinizin tuvalet alanı için kum kullanmak iyi bir fikir gibi gelebilir ancak daha önce de belirttiğimiz gibi çoğu zaman için en iyi seçenek değildir. Köpeğinizin evinize kir ve çeşitli pislikler bulaştırmasını istemiyorsanız, köpeğinizin tuvaleti için kum kullanmayı iki kez düşünmelisiniz. Kısaca; köpekler kuma tuvalet yapar mı sorusunun cevabının evet olması bunun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.

Eğer köpeğinizin kedi tuvaleti gibi evinizde belirli bir alanda bulunan tuvaleti kullanmasını istiyorsanız ve bu tuvaletin üstü kapalı olmasını istiyorsanız size önerimizi köpek pedlerinden alıp köpeğiniz içine girebilecek şekilde inşa ettiğiniz veya satın aldığınız kedi tuvaleti benzeri nesnenin içine bu pedi koymanız ancak bu artık köpeğinizi gezdirmeniz gerekmediği anlamına gelmez sadece acil durumlar için evinizde bulunan köpek pedinin etrafını örtmüş olursunuz.

Köpeğinizi Kumdan Uzak Tutun

Ne amaçla olursa olsun genel olarak köpeğinizi kumla çok haşır neşir etmemeniz iyidir çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi kum köpekler için çok tehlikeli olabilir, bunun arkasında yatan neden kumun içerisinde bulunan gastrointestinal sistemde parçalanamaz olan maddelerdir. Toksik değildir yani köpeğinizi zehirleyerek öldürmez ancak çok küçük bir miktarının dahi yutulması durumunda (örneğin; bir yemek kaşığı) köpeğinizde tıkanıklık meydana gelebilir. Köpeğinizi kumdan uzak tutmak çok zor olmayacaktır çünkü çoğu köpek zaten kum sevdalısı değildir tuvaletlerini yapmak için de gezmek için de genelde düz zeminleri veya çimenli alanları tercih ederler.

Kısaca köpekler kuma tuvalet yapar mı sorusunun cevabı evet; köpekler kuma tuvalet yapmalı mı sorusunun cevabı ise hayırdır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply