Jack Russell Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russell Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Köpek cinsleri içerisinde bilinen en akıllı ve eğitimi en kolay olan ırk Jack Russell cinsidir. Sınır tanımayan enerjisi ile bilinen ve en fazla toprak kazan köpek unvanına sahip olan Jack Russell, tüm dünyada popülerdir.

1795 yılında Oxford’ta ilk kez görülen Jack Russell Terrier cinsi, bir öğrencinin tilki avında yardımcı olması gereken bir köpek istemesiyle oluştu. Dünya genelinde 19. yüzyılda daha çok görülmeye başlayan Jack Russell cinsi zeki ve enerji dolu karakteri sayesinde birçok sinema filminde kendine rol buldu. Şov dünyasında Jack Russell Özellikleri her zaman aranılan köpek cinsi oldu.

Jack Russell Özellikleri Nelerdir?

Jack Russell sahibine düşkünlüğünün yanı sıra aynı zamanda eğitim veriliyor olması ve oyunculuğunun yanında minik vücudu ile filmlerin vazgeçilmez figürleri arasında yer aldı.

Özellikle Maske’nin köpeği olarak tanındı. Jack Russell nasıl köpek? araştırılan konudur, karakteristik özellikleri ile öne çıkan sevimli hayvan;

 • Enerji dolu olduğundan dolayı tüm günü koşuşturabilir.
 • Koku alma duyusu son derece gelişmiştir.
 • Yaşadığı ortamı hemen sahiplenir.
 • Oyun oynamayı çok sever.
 • En zeki köpek cinsleri arasında yer alır.
 • Başka köpeklerle anlaşamaz.
 • Apartman hayatına son derece uyumludur ancak aşırı havlar.
 • Çocuklarla arası fena değildir ama kedilerle hiç anlaşamaz.
 • Yabancılara karşı her zaman ilişkisinde mesafelidir, saldırgan değildir ama samimi de davranmaz.
 • Bölgelerini koruma konusunda oldukça isteklidir.
 • Koruma içgüdüsü havlama eğilimi ile bir araya geldiğinde mükemmel bir bekçi köpeği olarak başarı sergiler.

Jack Russell Terrier Ömrü Ne Kadar?

Geniş bir aile ırkına sahip olan Terrier cinsi olan Jack Russell Terrier cinsi, küçük ırk köpekler arasında yer alır. Erkekleri 25 ile 38 santim arasında iken dişiler yetişkin olduklarında 23 ila 36 santim arasında büyür.

Ortalama yaşam süreleri 12 ile 16 yıl arasında değişir, büyüdüklerinde ortalama ağırlıkları 6 ila 8 kilogram arasındadır, dişilerde ortalama ağırlık 5,5 ile 7,5 kilogram arasında değişir.

Jack Russell Yavrusu Neler Yemeli

Tek tip beslenme Terrier cinsi tüm köpek ırkları açısından sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur, o yüzden Terrier cinsi köpekler için beslenme büyük bir öneme sahiptir. Terrier cinsi köpekler içerisinde yer alan ailenin en sevimli cinsi olan Jack Russell türü köpeklerde yalnız konserve mama ile beslenmemeli.

Haşlanmış pirinç olmak üzere haftada iki ya da üç kez çeşitli sebzeler beslenme programına eklenmeli. 1 yaşına gelene kadar yavrulara belli aralıklarla haşlanmış yumurta verilmesi önerilir.

Jack Russell Apartmanda Beslenir Mı?

Jack Russell Terrier köpekleri havlama eğilimi yüksek olan ırktır ve insanlarla havlayarak iletişim kurar. Bundan dolayı binada ya da çevrede köpek havlamasından rahatsız olanlar olduğunda evde beslenmesinin düşünülmesi tavsiye edilir.

Jack Russell nasıl köpek? bakıldığında çocuklarla arası iyidir ancak diğer köpek ırklarına ve kedilere karşı aynı şey söylenemez, evde daha önce sahiplenilmiş bir evcil hayvan olduğunda yapılması gereken yavruluk döneminde Jack Russell köpeğinin sahiplenilmesidir.

Çünkü yavruluktan itibaren birlikte olduğu kedi ve köpekler ile sorun yaşamaz ancak yetişkinlik döneminde başka bir evcil hayvanla anlaşması söz konusu değildir. Yabancılara karşı mesafeli bir yaklaşım sergiler, tehlikeli hissetmediği sürece saldırgan bir tavır içerisine girmez.

Her zaman ilgi bekleyen bir köpek grubudur, sahiplenildiğinde oyunlar oynanmalı ve sahibi onunla vakit geçirilmelidir aksi halde kolaylıkla depresyona girer.

Jack Russell Bakmak Zor Mu?

Diğer köpek ırklarına göre Jack Russell Terrier köpek ırkının bakımı çok daha kolaydır çünkü tüyleri kısadır ve bundan dolayı bakımı kolaydır. Haftada bir kez yapılan cilt bakımı yeterlidir, enerjik yapılarından dolayı beslenmelerinde vitamin ve mineral ile protein ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Köpek cinsi için rutin egzersizler son derece büyük bir öneme sahiptir çünkü enerjilerini atmaları gerekir aksi durumda mutsuz olur. Uzayan tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve kulakları sürekli kontrol edilmelidir çünkü küçük boyutlarından dolayı her yere rahatlıkla girip çıkabilen hayvanın kulağına kolaylıkla yabancı cisim kaçar.

Her evcil hayvan da olduğu gibi gerekli olan aşılar ve düzenli sağlık kontrolü yaşam süresince rutin olarak devam etmelidir.

Jack Russell Kokar Mı?

Evde hayvan besleyenlerin karşılaştığı sorunlardan birisi kokudur dolayısıyla Jack Russell cinsi köpeklerin kokup kokmadığı konusu her zaman merak edilir. Son derece enerjik bir hayvan olduğundan dolayı her an hareket halinde olan Jack Russell köpek tüm evcil hayvanlar gibi kokar.

Ama köpeklerin koku yanmasının birçok farklı nedeni vardır, çeşitli sağlık sorunları ve banyo ihtiyacı köpeğin koku yaymasına neden olur. Kokuyu azaltabilmek için;

 • Halılar ve koltuklar temiz tutulmalı.
 • Yatakları ve oyuncakları düzenli olarak yıkanmalı.
 • Zeminler düzenli olarak kuru ve temiz tutulmalı.
 • Ev sıklıkla havalandırılmalı.
 • Hava temizleyiciler kullanılmalı.
 • Uygun aralıklarla köpek yıkanmalı.
 • Köpekler için özel olarak üretilen leke ve koku giderici ürünlerden yararlanılmalıdır.

Jack Russell Dışarıda Bakılır Mı?

Karakteristik özelliklerinden dolayı oldukça enerjik olan Jack Russell cinsi köpeklerin gün boyu sürekli koşuşturma isteğinden dolayı ev içerisinde bakımı son derece zordur.

Özellikle apartman yaşamı cins köpekler için doğru bir seçenek değildir oyun oynamak ve koşuşturmak için her zaman büyük alanlara ihtiyaç duyarlar. Kedilerin, bisikletlerin hatta arabaların peşine takılabilen hayvanlar olduğundan dolayı sürekli kontrol altında ve kapalı bir bahçede olması zorunludur.

Birçok oyunu rahatlıkla öğrenirler sabırlı olmaları en bilindik özellikleridir, günlük aktiviteleri yürüyüş ve bahçede koşmak şeklindedir.

Jack Russell Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Jack Russell Terrierler ırkı evde bakılması zor olan köpek cinsidir, evde yalnız kalma limiti 4 saatten fazla olamaz. Jack Russell cinsi karakteristik özelliğinden dolayı son derece hareketli, enerji dolu ve ağaçlara tırmanan bir av köpeğidir.

Karakter özelliğinin gereği olarak yeraltında çalışır kazmayı sever ve en ufak bir boşlukta kaçar ve bulmak neredeyse imkansızdır. Avda ya da ormanda kaybolurlar ve geri gelmezler, av güdüleri ve dayanıklılıkları çok fazladır iyi eğitim verilmediği zaman sahibini terk edip giderler.

Kedi ve diğer evcil hayvanlara saldırırlar, apartmanda bakmak isteyen birinin yarım günden fazla boş vaktinin olması ve köpeği her gün koşturup enerjisini atabileceği bir yere götürmesi şarttır.

Jack Russell Maliyeti Ne Kadar?

Evde köpek sahiplenmek isteyenlerin araştırdığı Jack Russell Fiyatlari sorusu ile birlikte aynı zamanda yavru fiyatlarıdır. Jack Russell fiyatları pet sektöründe farklıdır, cesur bir ırk olmasının yanında fiziki görünümünü, bedenindeki renk dağılımından seceresine kadar tüm özellikleri fiyatında değişiklik göstermesine neden olur.

Enerjik ve atılgan bir ırk olmalarından dolayı sınırsız eğlence ile yeteneğe sahiptir dolayısıyla her aile için mükemmel bir seçim değildir. Son derece zekidir öğrenebileceği en karmaşık komutları bile rahatlık ve öğrenme kapasitesine sahiptir.

Bu durum eğitiminin kolay olduğu yanılgısına neden olur ancak eğitimi oldukça zorlayıcıdır. İnatçılık özelliğinden dolayı kendi istemediği sürece bir şeyler öğretmek söz konusu değildir, eğitiminde sert metotlar işe yaramaz çünkü aynı sertlikte cevap verir. Eğitiminde genellikle ödül ve pozitif pekiştirmeye dayalı yöntem uygulanmalıdır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply