French Bulldog Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

French Bulldog Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog köpekleri ile akraba olan bu köpekler, sadık, sevecen, uyumlu bir karaktere sahiptir. Asık suratları ve agresif görünümlerinin tersi bir karakterleri vardır. En belirgin özelliği sarkık ağzı ve kaslı bedenidir. Tüyleri kısa olan bu köpeklerin atletik bir görünümleri vardır.

French Bulldog Nasıl Bir Köpektir?

French Bulldog nasıl köpektir: French Bulldog, sakin, sevecen ve uyumlu bir köpek ırkıdır. 19. Yüzyılda popülerlik kazanmaya başlayan köpekler, günümüzde en popüler köpek ırklarından biridir. Fransız Bulldog, asık bir yüze sahiptir ve sinirli görünür. Yüz yapısı ile dikkat çekerler.

Fiziksel Özellikleri: Tüyleri kısadır, beyaz ve siyah renklerde olabilir. Kulakları sivri, gözleri kısık, suratı asıktır. Orta büyüklükte bir ırktır. Kiloları ortalama 10 kg, boyları ortalama 30 cm’dir. Bulldog ömrü ortalama 15 yıldır.

Karakter Özellikleri: Fransız Bulldog, neşeli, hareketli, oyuncu bir karaktere sahiptir. Yeni ortamlara girmeye hevesli, yeni insanlar tanımaktan keyif alan bir köpektir. İnsanlarla ve hayvanlarla iletişimi kuvvetlidir. Sabırlı ve sakin bir köpek olduğu için eğitilmesi zor değildir.

Bulldog Evde Beslenir Mi?

Fransız Bulldog, karakter yapısına bakıldığında evde yaşamak için uygun bir mizaca sahiptir. Sakin yapısı ile eve geldiğinde ortama kısa sürede alışır. Yeni insanlar tanımaktan çekinmez ve sosyalleşmeyi severler. Tüylerinin yapısı ince olduğu için soğuğa çok dayanıklı değildir. Bu nedenle bahçe yerine evde beslenmesi daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bulldog, saldırgan bir köpek değildir. Akıllı ve uysal bir karakteri olduğu için eğitim vermeniz zor olmayacaktır. Oyun oynamayı çok sevdiği için ona ayıracak zamanınız olmalıdır. Sahibine çok bağlıdır ve ilgi görmek ister.

Bulldog Evde Yalnız Kalabilir Mi: Bulldog evde yalnız kalabilir ancak uzun süre evde yalnız kalmaması gerekir. Evde uzun süre yalnız kaldığında depresyona girebilir, sahibine küsebilir ve ağlayabilir. Psikolojik olarak zarar görmemesi için bu köpekleri ilgisiz ve yalnız bırakmamalısınız.

Bulldog Apartmanda Beslenir Mi: Bulldog, sessiz ve uysal bir köpek cinsidir. Bu köpeklerin gereksiz saldırma ve havlama eğilimleri yoktur. Bu nedenle apartmanda beslemek için uygun bir mizacı vardır. Eğer uzun süre yalnız kalması gerekiyorsa havlayacağı için apartmanda yaşamaması gerekir.

Bulldog Çocuklarla Anlaşır Mı: Çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olabilirler. Yavruyken sosyalleşmesi ve bir çocukla birlikte büyümesi çocuklarla çok iyi anlaşmasını sağlayacaktır. Zararsız olduğu için çocuklu ailelerin sahiplenmesinde bir sakınca yoktur. Fazla enerjik ve oyuncu olduğu için istemeden çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle yalnız kalmamaları gerekmektedir.

French Bulldog Bakımı Nasıl Yapılır?

French Bulldog nasıl köpektir: French Bulldog, sakin, akıllı, uysal ve hayat dolu bir köpektir. Eve geldiği andan itibaren neşe katmaya başlayacak olan bu köpeklerin enerjisi çok yüksektir. Oyun oynamayı çok severler ve sahiplerinden fazla ilgi görmek isterler. Bakımları kolaydır ve ekstra dikkat etmeniz gereken etkenler yoktur.

Bulldog Eğitimi: Fransız Bulldog, birçok köpek gibi sosyalleşmediğinde ve iyi bir eğitim almadığında saldırgan olabilir. Küçük yaşlarda sosyalleştirmediğiniz köpeğiniz yabancılara karşı her zaman mesafeli olacaktır.

 • Köpeğinize eğitim vermeye 3 aylıkken başlayabilirsiniz.
 • İlk aşamada temel itaat eğitimleri vermelisiniz.
 • Bulldog hassas bir köpek olduğu için komut verirken sert olmamanız gerekir.
 • Uyumlu olsa da fazla enerjik olduğu için eğitim vermek zor olabilir.
 • Köpek eğitimi konusunda deneyiminiz yoksa zorlanabileceğiniz bir köpektir.

Beslenme Düzeni: Fransız Bulldog, kaslı ve atletik bir vücuda sahiptir. 6 aya kadar 3 öğün, 12 aya kadar 2 öğün besleyebilirsiniz. Yetişkin bir köpeği günde 1 öğün besleyebilirsiniz. Öğünlerini belirlerken kilosunu düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz mamaların kaliteli olması ve hayvansal gıdalar olması önemlidir.

Sağlık: Bu köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar; sindirim sistemi hastalıkları, kalça displazisi, damak yarığı hastalıklarıdır. Sindirim sistemleri hassas olduğu için kullandığınız mamaların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Tüyleri ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tüy bakımında kullandığınız şampuanların köpekler için üretilen ürünler olması gerekir.

Egzersiz: Egzersiz ihtiyacı ortada düzeydedir. Günde 1-2 saat kadar dışarı çıkarabilirsiniz. Oyun oynamayı çok sevdiği için evde birlikte oyun oynamanız ve ona zaman ayırmanız gerekir.

Bakım: Fransız Bulldog, bakımı zor olan bir köpek cinsi değildir. Tüyleri kısa olduğu için haftada 1 kez fırçalamanız yeterlidir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamanız ve tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir. Rutin köpek bakımı konusunda bilgi sahibi olduğunuz sürece bakımında zorlanmazsınız.

French Bulldog Ne Sever?

French Bulldog : Fransız Bulldog, sakin, sevecen ve hayat dolu bir köpektir. Fiziksel olarak asık suratlı, agresif bir görünüme sahip olsa da görüntüsünün aksine oldukça uysal bir karakteri vardır. French Bulldog özellikleri bakımından bakımı zor olan bir köpek cinsi değildir.

 • Fransız Bulldog, sahibine çok bağlıdır ve ilgi görmek ister. İlgisiz kalması ve sahibinden uzak kalması depresyona girmesine neden olabilir.
 • Oyun oynamayı çok seven enerjik bir yapıları vardır. Oyun oynayacak zamanınız yoksa evde bir oyun arkadaşı olmalıdır.
 • Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iletişimi kuvvetlidir. Yavruyken sosyalleştirdiğinizde yabancılara karşı samimi olacaktır.
 • Soğuk havaya karşı dayanıklı değildir. Bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyduğu için sokağa bırakmamalı, mutlaka evde bakmalısınız.
 • Gereksiz saldırma ve havlama eğilimi olmadığı için apartmanda besleyebilirsiniz.
 • Burun yapısı kısa olduğu için sıcak havalarda bunalır ve sıklıkla su içmesi gerekir.
 • Bacakları kısa olduğu için koşu yapmaya uyum sağlayamaz. Onunla kısa yürüyüşlere çıkabilir, diğer hayvanlarla sosyalleşebileceği alanlara çıkarabilirsiniz.

Bulldog Vahşi Mi?

French Bulldog nasıl köpektir: Fransız Bulldog, evde beslemek için uygun bir mizaca sahip olan aile köpeğidir. Sahibine ve ailesine çok bağlı olan bu köpekler, sahiplerinin komutlarına kısa sürede yanıt verir. 1 hafta içerisinde temek itaat eğitimlerini verebilirsiniz.

Fransız Bulldog saldırır mı: Bu köpekler saldırma eğilimleri olan köpekler değildir. Ancak tüm köpekler gibi yavruyken sosyalleştirilmeleri gerekir. İyi bir eğitim almadığında saldırgan olabilir. Köpek eğitimi konusunda deneyiminiz varsa iyi eğitim verebilir, köpeğinizin sosyal ve uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Fransız Bulldoglar Kaç Yaşına Kadar Yaşar?

Fransız Bulldog ömrü ortalama 15 yıldır. 12-15 yıl arasında yaşayan bu köpeklerin ömürleri, beslenme düzenleri, sağlığı gibi etkenlere bağlıdır. Sahiplendiğinizde öncelikle sağlık kontrollerini yaptırmanız ve kalıtsal bir hastalığı varsa tedavisine erken başlamanız gerekir.

Fransız Bulldog, enfeksiyon hastalığına yatkındır. Bu nedenle yaşadığı alanın temiz ve hijyenik olması gerekir. Gözleri ve burnu hassas olduğu için bakım ürünlerinin kaliteli olmasına, bakımını düzenli olarak yapmaya dikkat etmelisiniz.

Fransız Bulldog Ne Kadar Yer?

Fransız Bulldog beslenme düzenini yaşına ve kilosuna göre belirleyebilirsiniz. Yavruyken besin ihtiyacı daha yüksek olduğu için günde 3 öğün verebilirsiniz. Yetişkin bir Bulldog köpek günde 1 öğün tüketebilir. Öğünlerini belirlerken köpeğinizin kilosunu takip etmelisiniz.

French Bulldog Mama Dışında Ne Yer?

Fransız Bulldog köpekler, kaslı bir yapıya sahiptir ve protein ağırlık beslenmeleri gerekir. Sindirim sistemleri hassas olduğu için evde yapılan yemekleri vermemelisiniz. French Bulldog mama seçiminin kaliteli olması gereken bir köpektir. Mamalarını yaşına uygun almalısınız.

Yorum (Yok)

Leave a Reply