Doberman Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Doberman Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Doberman cinsi köpekler, biraz sempati duyulan biraz çekince hissedilen ırklardan biridir. Doberman özellikleri hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilen ve genel anlamda popüler olan bir türdür. Eğitimlerini disiplinli ve nitelikli verdiğiniz takdirde, apartman yaşamına uygun hale gelirler.

Doberman Nasıl Bir Köpektir?

Alman kökenli Doberman köpekleri, işçi köpekleri olarak bilinirler. Ortalama 10 ila 13 yıllık hayat yaşayan ve çeviklikleriyle bilinen ırklardır. Atletik görünümleri, ciddi duruşları ve dinamik yapılarıyla pek çok alanda eğitilen ve kullanılan köpek türleridir.

Doberman özellikleri açısından oldukça sahiplenici ve koruyucudurlar. Sahiplerine sadık ve onları korumak için oldukça cesur ve mücadeleci olabilirler. Saldırganlığa eğilimleri olan bu türler, biraz agresif yapıya sahiptirler. Ancak küçük yaşlardan itibaren doğru eğitimler ve sosyalleştirme ile uyumlu ve sevecen bir yapıya bürünebilirler.

Doberman Irkı ve Nitelikleri

Doberman cinsi köpekler, zeki ve sağlam yapıya sahip türlerdir. Güçlü, atak, çevik ve sağlam fiziksel özellikleriyle tercih edilen bir türdür. Arama kurtarma alanlarında, askeri ve polis köpeği olarak kullanılan, profesyonel eğitimleriyle pek çok faydası sağlanan bir cins olarak bilinirler.

Doberman özellikleri açısında eğitimi çok kolay olmayan bir ırktır. İlk kez köpek besleyecekler için çok doğru bir tercih olmayacaktır. Bu tür köpekler eğitimlerde otorite, disiplin ve profesyonellik ister.

Doberman Irkının Fiziksel Özellikleri

Görüntüsünden daima fit ve atletik olduğunu anlayabileceğiniz bu tür köpekler, parlak kürkleri ve sivri kulaklarıyla daima göreve hazır bir imaj sergilerler. Doberman özellikleri fiziksel bakımdan şöyledir;

 • Erkeklerde yerden yükseklik; 67 ila 72 cm civarındadır.
 • Dişi Dobermanların uzunluğu ise 62 ila 68 cm ortalamasında olup omuz başlarından alınan ölçülerdir.
 • Safkan bir Doberman’ı anlamak için üçüncü aydan itibaren ağırlığına bakabilirsiniz. Ortalama 10 ila 13,5 kg arasında olacaktır.
 • 1 yıllık bir Doberman erkeği ortalama 25 ila 38 kg aralığında olacaktır.
 • Dişi Dobermanların olgunluk dönemi genellikle 16- 19 aylıkken fark edilir olacaktır.
 • Doberman cinsi köpeklerin ortalama ömrü 10 ila 12 yıl civarında olur.

Doberman cinsi köpekler, siyah parlak tüyleri ve gövde kısmında tarçın kürkleriyle bilinen ve genellikle ciddi yüz ifadeleriyle hemen tanınan türlerdir.

Doberman Irkının Bilinen ve Bilinmeyen Yanları

Doberman ırkı hakkında, beyinlerinin ileriki yaşlarda büyüdükleri ve çeşitli ruhsal problemler yaşadığı gibi bilgiler bulunur. Ancak bu tür bilgilerin doğruluğundan emin olmak ve ırkın karakteristik özellikleri açısından değerlendirmesini yapmak, asılsız bilgilerin önlenmesi açısından faydalı olacaktır.

Doberman özellikleri ve mizacı ile tam bir koruma köpeğidir. Kolluk güçlerinin yardımcıları olarak bilinen Dobermanlar, daha ürkütücü görüntüye sokmak için çeşitli kısımları kırpılan türlerdir. Özellikle yurt dışında kuyrukları ve kulakları kırpılan pek çok Doberman görmek mümkündür. Onları daha agresif ve yırtıcı yapmak, o görüntüye sokmak için uygulanan yöntemlerdir.

Doberman ırkı;

 • Genellikle bir lider benimser ve itaat eder.
 • Eğitimlerine göre tüm aile bireylerine karşı da sevecen davranabilirler.
 • Koruma ve bekçi köpeği genlerine sahip ve ataları haydutlara karşı eğitilmiş türler olduğu için bu konuda oldukça başarılıdırlar.
 • Erkek ve dişi türlerinde, davranış ve karakteristik özellikler bakımından farklılıklar görülmektedir.

Orta büyüklükte olan bu ırkın tüyleri kısa ve parlaktır. Tek katmana sahip olan postu biraz karakteri gibi serttir. Dış alanlarda yaşamak için çok uygun olmayan bu türü bahçede veya kulübede bırakmanız tavsiye edilmez. Isı konforunu sağlamanız gerekecektir.

Doberman Irkı Görünümü

Doberman cinsi köpekler, öne çıkan gövdeleriyle özgüveni yüksek bir görünüme sahiptir. Hemen koşulup atılacakmışçasına, göğsüne havayı depolayan görüntüleriyle hırslı, çevik ve çok atletik görünürler. Doberman özellikleri bakımından dövüşçü köpeklere benzetilebilir.

American Kennel Club (AFC) tarafından resmi olarak tanınan bu tür; siyah, kızıl, mavi ve kahverengi fawn şeklinde 4 renkte kabul edilir. Ancak bu cinsin Albino beyaz rengi de görülmektedir. Doberman görünümü genellikle şu şekillerde tanımlanabilir;

 • Kaslı bir beden ve ince hatlar,
 • Uzun ve belirgin göğüs yapısı,
 • Asil ve güçlü bir duruş,
 • Koruyucu ve dikkatli,
 • Sese ve kokuya oldukça duyarlı,
 • Ciddi ve işini başarıyla tamamlayan

Görünümleriyle ve genellikle asık suratlıymışçasına bir ifadeyle tanınan türlerdir. Dik ve sivri kulakları, uzun ve geniş deliklere sahip burun yapısıyla arama- kurtarma ve suçluları yakalama konusunda oldukça başarılıdırlar. Uyuşturucu ticareti ve yasa dışı işlerde görevlendirilen ve işini layıkıyla başaran, köpekler arasında komutan niteliğinde olan bir türdür. Profesyonel eğitim ister.

Doberman Irkının Olumsuz Yönleri

Doberman özellikleri ile pek çok alanda tercih edilen ve ancak apartmanda yaşaması için küçük yaşlardan itibaren sosyal çevreye uyumlanması gereken bir türdür. Genleri itibariyle sürekli tehdit ve tehlike algısı/ odağında olduğu için diğer insan ve canlılara sempatiyle değil olası alarm durumunda bakabilir. Bu nedenle yavruluk dönemlerinden itibaren sevecen ve sosyal yetiştirirseniz gayet nazik ve sosyal olabilirler.

Doberman türü köpeklerin olumsuz yönlerinden şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Saldırganlığa meyilli ve ısırma eğilimindedirler.
 • Dışarı çıkarırken sağlam tasma ve ağız korumasını kullanmanız gerekir.
 • Soğuk havalar ve iklimler için uygun değillerdir.
 • Hareketli oldukları için ev koşullarına ancak uyumlanarak adapte olabilirler.
 • Gen özellikleriyle çeşitli hastalıklara yatkın ırklardır.

Dobermanlar aşırı korumacı bir karaktere sahiptirler. Köpek türleri arasında bu konuda en hassas davranan cins oldukları söylenebilir. Dişi Dobermanların yavrularını, babalarından koruduğu da bilinmektedir. Sağlam karakterleri ve emanete tam sahip çıkma özellikleriyle bilinen ve bu yönleri tarih boyunca gelişen köpekler, cesur ve mücadeleci ruha sahiptirler.

Doberman Irkının Eğitimleri

Deneyimi olanlar için kolay olabilir ve köpek bakımında deneyimi olmayanlar için otoriteyi ele geçirebilir bir türdür. Onun itaat etmesi için gerçekten güçlü bir otoriteye sahip olmanız ve lider olarak kendinizi benimsetmeniz gerekir. Ancak sahiplerini sever, korur ve sadakatle bağlanırlar. Her durumdan korumak için tabiri caizse aslan kesilebilir türlerdir.

Doberman özellikleri ve eğitim programları konusunda detaylı bilgiler almanız ve araştırmanız gerekir. Bu konuda uzman desteği alabilirsiniz. Bebeklik döneminde edinmeniz, itaat eğitimlerinde daha kolay başarıya ulaşmanızı sağlar.

İtaat eğitimi, tuvalet ve sosyalleşme eğitimleri olarak uygulayabilirsiniz. Zeki ve öğrenme kapasiteleri yüksek olduğu için komotları yerine getirmede ve alıştıktan sonra itaat etmekte zorlanmayacak cinslerdir. Onu en çok sesinize alıştırın.

Dobermanlar Nasıl Beslenir?

Doberman ırkının kaslı ve çevik bedeni, beslenmesi konusunda da özenli davranmayı gerektirir. Irkına özel mamalarla beslemeniz yanı sıra;

 • Pirinç lapaları tüketebilirler.
 • Buğday içerikli mama ve katıkları tüketmelerinde sakınca yoktur.
 • Et ve balık yemeyi severler.
 • Beyaz et verebilir ve tavuklu öğünler hazırlayabilirsiniz.
 • Düzenli, dengeli ve kaliteli mamalarla beslenmeleri gereklidir.
 • Kuru köpek mamalarıyla beslenmeleri ve yavruluk döneminde köpekler için üretilen sütler verilmesi önemlidir.

Tüm köpek türlerinde olduğu gibi (hipoglisemi yatkınlığı olan cinsler hariç) tatlı besinler verilmemesinde fayda vardır. Çikolata, şeker ve benzer ürünler, köpeklere zarar verebilir.

Doberman ırkının yatkınlıkları arasında olan kalça çıkıklığını önlemek için aşırı ve dengesiz beslenmeden sakınılmalıdır. Dobermanlar pek çok türden ayrılan ve çeviklikleriyle enerjileri yüksek olan türlerdir. Egzersizlerini ihmal etmeyin.

Yorum (Yok)

Leave a Reply