Dişi Köpeklerde Adet (Regl) Dönemi - Süs Köpeği , Süs Köpeği Fiyatları , Köpek Fiyatları , Satılık Yavru Köpek

Dişi Köpeklerde Adet (Regl) Dönemi

Dişi Köpek Cinsleri ergenliğe ulaştığında adet döngüsüne sahip olacaktır her döngü gibi bu döngü de birkaç aşamadan oluşur. Kızgınlık adı verilen aşama, dişinin ne zaman hamile kalabileceğini ifade eder. Genellikle kızgınlık aşamasında olan bir köpeğin kızgınlık veya mevsimde olduğu söylenir.

Herhangi bir dişi köpeğin ergenliğe ulaşma süresi ortalama olarak doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde gerçekleşir ancak bu süre köpeğin ırkına göre değişkenlik gösterebilir, örneğin; daha küçük ırklar ilk kızgınlık döngüsünü daha erken yaşta geçirme eğilimindeyken daha büyük ırklar için bu süre 18 ayı bulabilmekte hatta bazı ırklar 2 yaşına gelene kadar bile bu dönemi yaşamayabilir.

Dişi Köpek Ne Sıklıkla Adet Döngüsü Yaşar

Bir dişi köpek ne sıklıkla bu dönemi yaşar diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı ortalama olarak her dişi köpeğin 6 ayda bir bu dönemi yaşadığı ancak bu sürenin de köpeğin ırkına göre değişkenlik gösterebileceğidir.

Küçük ırklara mensup köpekler regl dönemi ile erken tanışır ve senede üçe kadar dönem yaşayabilir ancak büyük ırklı köpekler için döngü kendini 12 ayda bir başlatabilir. Genç köpekler ilk kez döngüye başladığında bu adet döngüsünün biraz düzensiz olması normaldir, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Herhangi bir dişi köpeğin düzenli bir döngüye sahip olması yaklaşık 2 yılı bulabilir. Döngü sırasında köpeğin östrojen seviyeleri önce yükselişe sonra düşüşe geçer bu da yumurtalıkların yumurta bırakmasına neden olur.

Dişi Köpeklerde Adet Görme İşaretleri

Dişi köpeğiniz adet görmeye başladığında bunu anlamanıza yardımcı olabilecek birtakım işaretler vardır. Bu işaretlerden en belirginleri aşağıda listelenmiştir:

  • Kan boşaltımı
  • Normalden daha sık idrara çıkma
  • Erkek köpeklere daha fazla ilgi göstermek
  • Normalde olduğundan daha gergin görünmek
  • Aşırı genital yalama (Köpeğiniz bunu temizlik amacıyla yapacaktır)

Bazı durumlarda akıntı, kızgınlık dönemi başladıktan birkaç gün sonrasına kadar kendini göstermeyebilir ve akıntı miktarı köpekten köpeğe değişkenlik gösterir, bu miktar aynı ırk köpeklerde de değişkenlik gösterebilir, döngü ilerledikçe vajinal akıntının görünümü ve rengi değişkenlik gösterecektir. Akıntı ilk başta çok kanlı gözükebilir ancak günler geçtikçe daha sulu hala gelip pembemsi bir kırmızıya evrilecektir. Dişi köpeklerin adet dönemi süresince, köpeğin idrarında üreme durumunu diğer köpeklere bildiren çeşitli feromonlar ve hormonlar bulunur. Kızgınlık dönemindeki köpeklerin diğer köpekleri, özellikle de erkek köpekleri etrafına çekmesinin nedeni budur. Erkek köpeklerle kızgınlıkta olan bir dişi köpeği çok uzak bir mesafeden algılayabilirler.

Dişi köpeklerde adet (regl) dönemi süresince o esnadaki kanlı akıntıyı temizlemeniz gerekebilir bunu önlemek adına bu süreçte köpeğinize yardımcı olacak bir ped görevi görecek köpek bezlerinden satın alabilirsiniz. Söz konusu köpek bezlerinin yeniden kullanılabilir ve tek kullanımlık versiyonları mevcuttur. Buna ek olarak dişi köpeklerde adet (regl) dönemi boyunca, köpeğinizle daha fazla zaman harcamanız, ona daha fazla ilgi göstermeniz faydalı olacak; dişi köpeğinizin adet döneminde yaşayabileceği ekstra gerginliğe iyi gelecektir.

Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Aşamaları

Dişi köpeğin üreme döngüsüne daha önce de bahsettiğimiz gibi kızgınlık döngüsü denir ve bu dönem 3 farklı aşamadan oluşur.

  • Proöstrus: Döngünün başlangıcıır, vulva şişer ve kanlı vajinal akıntı yaşanır. Dişi köpekler bu evrede çiftleşme yaşanmasına izin vermezler. Bu aşama birkaç gün veya 4 hafta sürebilir. Ortalama süre 7 ila 10 gün arasıdır.
  • Kızgınlık: Bu süreç dişi köpeğin çiftleşmenin gerçekleşmesine izin vereceği zamandır, döngünün bu aşaması ortalama olarak 9 gün sürse de 3 günden 21 güne değişkenlik gösterebilir.
  • Anestrus: Döngünün son bulduğu zaman dilimidir 4- 5 ay sürebilir.

Bakım

Köpeğinizin bu dönemde biraz fazla gözetim ve bakıma ihtiyacı olabilir, onu eğlendirmeniz, dikkatini dağıtmanız bu süreçte onun endişe ve rahatsızlıklarını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca dişi köpeklerde adet (regl) dönemin de köpeğinize yaptıracağınız ekstra yürüyüşler de onun stresinin azalmasına yardımcı olacaktır. Dişi köpeklerde adet (regl) dönemi süresince köpekler erkek köpekleri kendilerine çektikleri için onları kısırlaştırılmamış köpeklerden uzak tutmayı başarmanız önemlidir.

Bununla birlikte söz konusu dönemde dişi köpeğinizi asla gözetimsiz bırakmamalısınız ve yürüyüşlerinde tasmayı ihmal etmemelisiniz çünkü kendisi de kaçmaya müsait olduğu bir dönemdedir. Her zaman köpeğinizin iyi beslendiğinden ve yeterli su içtiğinden emin olmanız gerekse de bu dönemde biraz daha fazla dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü dişi köpekler bu süreçte normal yemeklerini bırakabilir ve onu tekrar yemek yemeye teşvik etmek için özel yemekler hazırlamanız gerekebilir. Eğer kendini yönetemez ve evde bir yere akıntı bırakırsa bu konuda asla kızmamalı onu asla azarlamamalısınız, unutmayın ki bu dönemde onu daha sık dışarı çıkarmak her zaman için sizin sorumluluğunuzda. Bu tip kazaları önlemek için daha önce bahsettiğimiz bezlerden kullanabilirsiniz.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma ve Adet Döngüsü

Köpeğinizin kısırlaştırılması veterinerinize danışmanız gereken bir konudur, bu işlem sadece köpeğinizin hamile kalmasını önlemez buna ek olarak kızgınlık döngüsünü durdurur ve doğal olarak dişi köpeklerde adet döneminin de yaşanmasının önüne geçmiş olur

Yorum (Yok)

Leave a Reply