Chow Chow (Çin Aslanı) Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Chow Chow (Çin Aslanı) Köpek Irkının Özellikleri Ve Bakımı

Tibet Mastiff, Shar-Pei ve Akita İnu gibi cinslerin bir karışımı olan ve 1894 yılından itibaren resmen cins olarak kabul edilen Çin aslanı zeki mi konusunda tipik olarak; çoğunlukla çevresine bağlı şekilde, büyük ölçüde değişir.

Çin Aslanı oldukça zekidir ve kendilerine uygun şekilde tanıtılana kadar bir yabancıya karşı havlama eğilimi göstermezler. Çin Aslanı, sadakatleri ve zekâlarıyla da bilinir.

Neden Aslana Benzer?

Çok eski bir ırk olan Çin Aslanı, köpek ırkları içinde en zarif köpek ırklarından biridir. Boyun bölgesindeki uzun yelesi, çatık kaşları ile tam bir aslana benzer. Bu yüzden Çin aslanı olarak adlandırılır.

Pürüzlü ve pürüzsüz olmak üzere 2 farklı kürke sahip olan Chow Chow, tüyleriyle en karakteristik özelliklerini yansıtır. Aşırı sevgi gösterileri pek umursamazlar, oldukça ciddi ama aynı zamanda oldukça zarif köpeklerdir.

Çin Aslanı Irk Özellikleri

Çin Aslanı Özellikleri arasında en belirgin özellik, kaba tüyleridir. Pürüzlü ve pürüzsüz olmak üzere iki tür kürke sahip olan Çin aslanları, yoğun ve kısa tüylere sahiptir.

 • Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olan Chow Chowlar; avcılığa merak salanlar, maceracı aileler için oldukça idealdir.
 • Zeki olmalarının yanında, bağımsız ruha sahiptirler.
 • Çift katlı olan tüyleri; siyah, krem, kırmızı, tarçın rengi ve beyaz olabilir.
 • Kaslı bir kafaya, göz ve kulaklarının çevresinde, belirgin dolgulara sahiptir.
 • Dil rengi mavi-siyah renktedir. Dişleri ise sıkıca birbirine kenetlenmiştir.
 • Ortalama 48 cm ila 56 cm uzunluğunda ve 25 kg ile 32 kg ağırlığa sahiptir. Dişi Chow Chowlar; ortalama 46 cm ila 51 cm uzunluğunda ve 21 kg ile 27 kg arasındadır.

Kesinlikle bir kucak köpeği olmamakla birlikte, birilerine sokulan mizaca da sahip değillerdir. Sağlıklı olarak ortalama 8 yıl ila 12 yıl arasında yaşarlar.

Çin Aslanı İyi Bir Aile Köpeği Olur mu?

Çin aslanı zeki mi konusunda yapılan araştırmalar; köpek ırkının zeki köpek ırkları arasında, 5 puan aldığını söylüyor. Ancak diğer köpek ırklarının zekâ oranlarına göre ise yetmiş altıncı sırada yer alır.

Chow chow iyi aile köpeği olmalarının birçok nedeni vardır. Buna göre;

 • Yaşadığı ailesine son derece sadakatlidir.
 • Sadece yetişkinler değil, çocuklar için de koruyucudur.
 • Oldukça sabırlı köpekler olan Chow Chowlar; uygun eğitim verildiğinde, iyi huylu olmalarıyla bilinirler.

Bu özelliklerine bakılarak, iyi bir aile köpeği olarak, ailenizin içine katabileceğiniz, sevimli bir hayvandır. Aynı zamanda mükemmel bekçi köpeği olarak da ailenizi koruma görevi üstlenirler.

Çin Aslanı Maliyeti Ne Kadar?

Bir Chow Chow satın almak istediğinizde, göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar vardır. Bun unsurların başında fiyatı gelir. Çin Aslanı maliyeti ortalama 1500 dolar ile 2bin 200 dolar arasında değişir.

Chow Chow fiyatlarını araştırırken;

 • Yetiştirici: Kimden alacağınıza karar vermeden önce, farklı yetiştiricileri araştırmalısınız. Hasta bir köpeği kimse istemez. Bu yüzden veteriner kontrollerinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.
 • Görünüş: Kürkünün rengi, fiyatının belirlenmesinde önemli bir noktadır. Beyaz tüylü olan yavrular, nadirdir ve bu nadirlik, fiyat etiketlerine yansır.

Bunun yanında köpeğin nerede doğduğu, nerede bulundukları, nerede yaşadıkları gibi faktörler de maliyetleri etkileyen unsurlar arasındadır.

Çin Aslanı Sağlık Sorunları Var mı?

Her köpek ırkında olduğu gibi Çin Aslanı da sağlık sorunları Gösterebilir. Ancak bu Çin Aslanının sağlıksız bir ırk olduğu anlamına gelmez.  Kalça ve dirsek displazisi, alerjiler, göz kapağı entropiyonu gibi hastalıklar görülebilir.

Kalça ve dirsek displazisi, doğuştan gelen bir hastalıktır. Göz kapağı entropiyonu; göz kapaklarının içe doğru dönmesini sebep olur ve göz küresinin tahrişine neden olur. Gözlerini ya da cildini sürtmeye başladığında, bir veterinere gitmenizin vakti gelmiştir.

Bunun yanında gastrik dilatasyon ve volvolus olarak adlandırılan şişkinlik durumu oluşabilir. Midenin havayla dolması, köpeğin şoka girmesine neden olur. Şişkinlik durumunun, kesinlikle veteriner kontrolünde tedavi ettirilmesi önemlidir.

Çin Aslanı Tüy bakımı Nasıl Yapılır?

Çin Aslanı tüy bakımı yapılırken; katmanlarına dikkat edilmelidir. Pürüzlü ve pürüzsüz iki katmana sahip olan bu ırk; birçok insanın sık sık gördüğü, kaba ve kalın tüyleri vardır.

Tüylerinin sağlıklı olması, tüylerinin dökülmemesi için; haftada 3 kere fırçalanmalıdır. Mevsiminde yoğun şekilde tüy döktüklerinde, tüy bakımına ekstra zaman harcamak gerekir. Tüylerinin sık sık fırçalanması, köpek kokusunu da ortadan kaldıracaktır.

Yavru Çin Aslanı Ne Kadar?

Çin Aslanı Yavru, birçok unsura göre ve ömür boyu gerçekleşecek maliyetlere sahiptir. Saygın yetiştiricilerden alınacak bir yavru Çin Aslanı maliyeti, ortalama 800 dolar ile 1200 dolar arasındadır.

Eğer üstün kalite nedeniyle, gösteri köpekleri olarak yetiştirilmiş ve soyu da bu kökene bağlıysa, 3bin dolara kadar maliyetlere ulaşabilir. Yavru Chow Chow maliyeti, gerekli tüm malzemelerin maliyeti ise, ortalama 1110 dolara yaklaşır.

Köpeğinizin yiyecekleri, ikramları, temel ihtiyaçları gibi birçok unsurun maliyeti ise, ortalama 355 dolar civarını bulur. Chow Chowların fiyatında; soyu, yetiştirici türü, yetiştiricinin nerede olduğu gibi etkenler etkilidir.

Çin Aslanı Çok Tüy Döker mi?

Chow Chow sahiplenmek isteyen birçok kişi, Çin aslanı çok tüy döker mi veya Chow Chow Özellikleri sorusunu merak edebilir. Çok eski köpek ırklarından olan Chow Chowlar, çok tüy döker. İki kat tipinde olan tüylerinin fırçalanması gerekir.

İki katman halinde gelen tüyler ilkbahar ve sonbahar mevsiminde dökülür.  İlkbaharda, kışlık tüylerini döken Chow Chowlar; kışa hazırlık zamanında, daha hafif olan tüylerini dökmeye başlar.

Normal mevsimsel dökülmelerin yanında; stres, kötü beslenme, alerji gibi durumlar da tüylerin dökülmesinde büyük rol oynar. Eğer tüylerin ani, düzensiz, ciltte kızarıklık ya da tahriş görülmesi durumunda, veterinere gitmekte fayda vardır.

Aşırı tüy dökülmesini önlemek için;

 • Günlük düzenli fırçalama yapılır.
 • Banyo bir rutine bağlanmalıdır.
 • Yemeği, dengeli ve sağlıklı diyetlerden oluşmalıdır.

Her ne kadar aşırı tüy döküyor olsalar da düzenli fırçalama ve ölü tüyleri temizleme ile Chow Chowunuzun sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Çin Aslanı Beslenme ve Bakım

Çift katmanlı ve kabarık tüylerinin olması, tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerektirir. Parazit ve kene için sıklıkla kontrol edilmeli ve banyo yaptırılmalıdır. Banyo sonrası, çok iyi kurulandığından emin olunmalıdır.

Bu ırkın yavrularının göz ve kulaklarının, rutin olarak kontrol edilmesi, temizlenmesi, tırnaklarının çok uzamadan kesilmesi ve düzenli diş bakımının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklara, diğer insanlara ve çevre seslere alışkanlık kazanması için, genç dönemlerinde çok iyi sosyalleştirilmelidir. Yetişkinleri tasma ile dolaştırmak gerekir. Çin aslanı beslenme programı; iki öğüne bölünmeli ve günlük olarak 2 ila ¾ fincan kadar, yüksek kaliteye sahip mama verilmelidir.

Yapısı, yaşı, metabolizması, yaptığı aktivitelere bağlı olarak, yiyecek rutinlerinde değiştirme yapılabilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply