Cavalier King Charles Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Tarih boyunca tüm şekil ve büyüklükteki köpekler, insanların sadık yardımcıları olmuştur. Kısa kulakları, bol tüylü oyuncak köpek ırklarından olan Cavalier King Charles bakımı kolay mı sorusu, bu ırkı sahiplenmek isteyen kişiler tarafından merak edilebilir.

Bu sevimli köpekler; harika arkadaşlıklar kurar ve büyüleyici kişilikleriyle tanınırlar. Uzun yürüyüşleri ve sincap kovalamayı seven bu ırk; kucağınıza kıvrılmak ya da battaniye altına sokulmaktan aşırı zevk alır.

Cavalier King Charles Evcil Bir Hayvan mı?

Kucaklaşmayı seven, gürültülü selamlaşma eğilimi olmasına rağmen, koruyuculuk özelliğinden yoksun olan Cavalier King Charles köpek ırkı, İspanyol soyundan gelir. Oyuncak ırkının en büyükleri olan Cavalierler, atletik yapılarıyla bilinir.

Her ne kadar av köpekleri olarak görülseler de tam bir aile dostu ve terapi köpeği olarak mükemmel köpeklerdir. Apartman hayatına uyumlu, acemi köpek sahiplerine uygun, hassasiyetlik seviyesinin üst düzeyde olduğu Cavalierler, tam bir evcil hayvan ve aile köpeğidir.

Cavalier King Charles Irk Özellikleri

Cavie olarak da bilinen Cavalier King Charles, küçük zarif bir İspanyol’dur. Çeşitli renklerde uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Saldırgan olmayan bu köpek ırkı, uzun yıllar yaşayabilirler.

 • Boyut olarak küçük köpek ırklarındandır. Oyuncak köpek sınıfına da girer.
 • Ortalama boyları 30 cm ile 33 cm arasında değişir.
 • Ortalama ağırlıkları 5.4 kg ile 8.2 kg arasında değişiklik gösterir.
 • Ortalama yaşam ömürleri 12 yıl ve üzeridir.
 • Günlük en düşük egzersiz süresi 1 saattir.
 • Orta derecede tüy uzunluğuna sahiptir.

Yalnız kalmayı asla tolere edemeyen bu ırk; soğuk havalarda daha rahat olabilirler. Ancak sıcak havalara karşı hassasiyetleri yüksektir. Tam bir aile ve çocuk dostudur. Yabancılara ve diğer köpeklere karşı da dostça davranırlar.

Havlama ve uluma eğilimleri, en düşük seviyededir. Yolculuk potansiyelleri düşüktür. Enerjisi seviyesi orta düzeyde olan bu ırk, yoğun oyunculuk potansiyeline sahiptir.

Cavalier King Charles Ne Kadar Yürüyüş ve Egzersiz Yapabilir?

Cavalier King Charles bakımı kolay mı konusunda, bu ırka sahip olan birisi, yürüyüş ve egzersizlerine önem vermelidir. Kucakta oturmayı, bir battaniye altında kıvrılmayı seven bu ırk, günlük yürüyüşlere bayılır ve günlük en az 40 dakika egzersizler, onu mutlu ve zinde tutmak için gereklidir.

Oyun süresi egzersizleri, oldukça önemlidir ve bu ırkın daha sağlıklı ve formda kalması için, yeterli derecede egzersiz yaptırıldığından emin olunmalıdır. Cavie yavrularının, çok fazla egzersize ihtiyacı olmadığı gibi, küçük enerji topları olarak hayatınızı kaplayacaklardır.

Yavrulara çok fazla egzersiz yaptırılması, ileride eklem ve kemik sorunlarına neden olacağından, günlük ortalama 5 dakika egzersiz idealdir. Ergenliğe ulaştıkları zaman, yürüyüş ve egzersiz düzeyi de artırılmalıdır.

Kıdemli olarak tabir edilen daha yetişkin Cavieler için, yürüyüş ve egzersiz miktarı da azaltılmaya başlar. Bu yüzden yavaşlamaları, yorulmaları gibi belirtiler gösterdiklerinde, üzerlerine fazla gidilmemeli ve köpeğinizin dinlendirilmesi gereklidir.

Cavalier King Charles Ortalama Maliyeti Ne Kadardır?

Cavalier King Charles ırkı; evin içinde sizinle vakit geçirmeyi sever. Yanınızda durur, kanepe üzerinde sizinle oturabilir hatta banyoya kadar sizi takip edebilirler. Ellerinden geldiği sürece etrafınızda olmayı çok severler.

Cavalier King Charles Fiyatlari, ayda en az 70 sterlin ve ömür boyu 12bin sterline kadar çıkabilir. Cavalier King Charles yavruları pahalıdır ve ortalama 1800 dolar ile 3bin 500 dolar arasında değişen fiyatlara bulunabilir.

Eğitilmesi kolay, evcil hayvan olarak sahiplenebileceğiniz Cavielerin, ömür boyu maliyetleri vardır.

 • Bağışıklıklarının devamlı olabilmesi için, aşılarının düzgün şekilde yaptırılması gerekir.
 • Ortalama 6 aylık olduklarında, kısırlaştırma işlemi yapılmalıdır.
 • Tasma, koşum takımı, köpek yatağı, mama kapları, diş fırçası ve macunu, fırçalama aletleri, oyuncaklar gibi ekipmanların maliyetleri vardır.
 • Veteriner kontrolleri, eğitim, kaliteli beslenme, tüyleri için profesyonel bakım seansları da yine maliyet gerektirir.

Bir Cavie sahibi olmadan önce, bol araştırma yapılarak; evinize, ailenize, çocuklarınıza uyumlu olup olmayacağına bakılarak tüm bakım ve egzersizlerini tam anlamıyla yapabileceğinizi düşünüyorsanız, sahibi olmayı düşünmelisiniz.

Cavalier King Charles Tüy Döker mi?

Süvari ya da şövalye olarak adlandırılan Cavieler, düzenli tüy dökücüler olarak bilinir ve bu yüzden yüksek seviyede tüy dökme potansiyelini önlemek için; günlük en az 10 dakikalık düzenli fırçalama gerektirir.

Tüyleri çok hızlı büyümediği için; gevşekleşmiş tüyleri çıkarmak için, düzenli fırçalama yeterlidir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, daha fazla tüy döktüklerinden, tüylerinin fırçalanması daha rutin hale getirilmelidir.

Tüylerinin daha iyi durumda olması için, yılda birkaç kere, profesyonel bakıma götürülmeli tavsiye edilir.

Cavalier King Charles Bakımı Nasıl Yapılır?

Aile ortamlarına mükemmel uyum sağlayan, oyuncak köpek cinsine giren Cavalier King Charles bakımı kolay mı konusunda; her köpek ırkı için gerekli olan egzersiz, fiziksel aktivite, beslenme ve tımar işlemlerinin, düzenli olarak yapılmasını gerektirir.

 • Tüy ve tırnak bakımı, periyodik aralıklarla gerçekleştirilir.
 • Düzenli şekilde tüy döktüklerinden dolayı, haftada 2-3 kere tüyleri fırçalanmalıdır.
 • Ağız ve diş bakımının yapılması ve periyodik olarak programa bağlanması gerekir. Bunun için dişlerin, haftada 1-2 kez fırçalanması gerekir.
 • Egzersiz ve fiziksel aktivite, düzenli programa sokulmalıdır. Günlük en az 40 dakikalık yürüyüş yeterlidir. Ancak yavru Cavielerin en fazla 5 dakika egzersiz yapması yeterlidir.

Dış seslere alışmalı, farklı insan gruplarını tanıması için, sosyalleşmesine önem verilmelidir. Sosyalleşmeyen Cavieler, davranışsal sorunlar oluşturabilir.

Cavalier King Charles Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler köpek ırklarından olan Cavalier King Charles beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken püf noktalara sahiptir. Bazı Cavie’ler, yiyeceklerini doğranmış olarak yemeyi tercih edebilir.

 • Cavalier King Charles köpek ırkının yiyeceklerinin ana bileşenleri; protein, yağ, mineraller, vitaminler ve enzimlerdir.
 • Köpeğinizin mamasını, evde hazırlamadığınız zamanlarda; hazır dondurulmuş, konserve ya da dondurularak kurutulmuş köpek mamalarından verebilirsiniz.
 • Günlük yem miktarları 120 gr ile 160 gr arasında olmalıdır. Bu ölçüler, ortalama 6 kg ile 8 kg arasında olan Cavie’ler içindir.
 • Eğer ağız ve diş bakımı yapılmamışsa, köpeğiniz yemek yeme alışkanlığına ara verebilir. Diş çürüğü ya da diş eti enfeksiyonlarının, daha küçük köpek ırklarında yaygın olduğu bilinmeli ve buna göre gerekli tedbirler alınmalıdır.

Cavalier ırkı, stres ve kaygıya bağlı olarak iştahlarında bir etkilenme yaşayabilir. Bu durum ise yemek yeme ya da yememe durumları üzerinde etkin rol oynar. Stres ve kaygı durumlarına; evden taşınmak, aile üyelerinden birinin evden ayrılması, yiyeceklerinde yapılan değişiklikler neden olabilir.

Cavalier King Charles Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Cavalier King Charles tuvalet eğitimi, ortalama 7 ila 10 hafta arasında başlar. Bu dönemde köpeğinize tasma takmak için de ideal zamandır. Bu dönemde birkaç aşamada tuvalet eğitimini verebilirsiniz.

 • İlk aşamada; tuvalet eğitimi için bir plan hazırlanır. Yavrular her 30 ila 60 dakikada bir ya da 2 saatte bir dışarı çıkarılır. Sabah ve akşam yatmadan önce, dışarı çıkarılabilirler. Her yemek sonrası ve uyku sonrası dışarı çıkarılmalıdır.
 • İkinci aşamada; olumlu ve nazik tavırlarla tuvalet eğitimine devam edilir. Zeki bir hayvan olduğundan dolayı, vereceğiniz komutları hemen anlayacaktır. Dışarı çıkmak istediğinde, sevgi ya da ödül mamasıyla ödüllendirerek, tuvaletini dışarı yapmasına teşvik edebilirsiniz.
 • Üçüncü aşamada; köpeğinizin dışarı çıkmak için verdiği işaretler gözlemlenir. Kapıyı kaşımak, çömelmek ya da yeri koklamak gibi davranışlar, tuvalet ihtiyacının geldiğinin belirtileridir.

Kendisini rahatlatması için, kararlı bir şekilde “dışarıda” komutuyla yönlendirme yaparak, tuvalet eğitiminin son aşamasını da bitirdiğinizde; gerekli komutları öğrendiğinden, artık dışarıya yapması gerektiğinin bilincine varacaktır.

Cavalier King Charles bakımı kolay mı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken konu; egzersiz ve fiziksel aktivitelerinin tam anlamıyla yaptırılması, beslenmesine dikkat edilmesi ve gerekli sağlık kontrollerinin yaptırılması ve tımar işlemleridir.

Bu rutine bozmadan, sabırlı ve tutarlı davranışlarla, bir Cavalier ile uzun yıllar yaşayabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply