Cane Corso Tehlikeli Köpek Mi

Cane Corso Tehlikeli Köpek Mi

Yüzyıllardır çiftlik hayvanlarının korunmasına yardımcı olmak için kullanılan, büyük köpek ırklarından olan Cane Corso tehlikeli mi konusu, büyük boyutu, bölgesel doğası dolayısıyla merak edilen bir konudur.

Aslında sadakatli olmaları, nazik mizaçları ve çocuklara olan sevgileriyle de ön plana çıkarlar. Koruma eğiliminin yüksek seviyede olması dolayısıyla, dünyanın en yaygın ırkları arasında yer alır.

Cane Corso Irk Özellikleri

Heybetli yapısı, çalışkanlığı ve zekâsıyla ön plana çıkan Cane Corso özellikleri bakımından da birçok hayvan severin tercihleri arasında yer alıyor. Bağımsız yapıları, aktiflikleri uyanık ve ailesine karşı dikkatli yapısıyla da tam bir aile köpeği olabilir.

 • Kulakları kırpılmış ya da kırpılmamış olarak gelir.
 • Gözleri badem şeklindedir. Koyu kahverengi ya da gri ağızlı köpeklerde daha açık tonlarda olabilir.
 • Tüyleri kısa ve serttir.
 • Ortalama 58,42 cm ila 68,58 cm arasında boyları vardır. Yaklaşık 39.91 kg ile 49.89 kg ağırlığında olabilirler.
 • 9 ila 12 yıl arasında ömürleri vardır.
 • Dişi Cane Corso tek seferde ortalama 8 ila 10 yavru doğurabilir.
 • Tüyleri siyah, açık ve koyu gri, açık kahverengi gri kızıl renkleridir.
 • Av ve savaş köpeği olarak yetiştirildiklerinden av sürüş yetenekleri üst seviyededir ve Canix Pugnax cinsinin soyundan olan köpeklerdir.

Akıllı ve eğitilebilir olan Cane Corso ırkı; asil duruşunun yanında, oldukça iddialı ve kendine güvenlidir. Bu özellikleri onu, mükemmel bir koruyucu haline getirir. Soyu Antik Roma zamanına kadar uzanan bu ırka koruyucu köpek de denir.

Cane Corso Aile Köpeği Olabilir mi?

Cane Corso ırkı, koruma içgüdüleri dolayısıyla, dünyadaki en yaygın ırklardan biridir. İtalya’da askeri çalışma köpeği olarak hizmet etmesi için yetiştirilen ırk, bir bekçi köpeği arayanlar arasında oldukça popülerdir.

Mükemmel bir refakatçi köpek olarak tercih edebileceğiniz Cane Corso ırkı, muhteşem bir enerji ve tutarlılık ile yetiştirilmelidir. Eğer saygın bir eğitimciden eğitim alırsa, evinizde harika bir aile köpeğine sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında; köpek sahiplenme konusunda herhangi bir tecrübeye sahip olmayanlar, büyük köpek ırkları ve sosyalleşmeyen köpekler, Cane Corso sahiplenme konusunda bir kere daha düşünmelidir.

Cane Corso Neden Tehlikeli Köpekler Sınıfında?

Çoğu köpek, saldırganlık tepkisi göstermez. Bazı zamanlarda köpekler, agresifleşir. Bunun sebebi ise, köpeğin ya eğitimsiz olması ya da yeterli derecede eğitimli olmamasından kaynaklanır.

Cane Corso tehlikeli mi konusunda bu ırk, her zaman yabancılara karşı temkinli davranır ve bunun sebebi ise; bu ırkın, uzun yıllar boyunca bekçi köpeği olarak yetiştirilmesidir.

İyi bir sosyalleşme gerçekleştirdiğinde, yabancılarla da arası iyi olacaktır. Ancak Cane Corsolar, diğer köpeklerle arkadaş olsalar da bunun zaman içinde sosyalleşme ve eğitim gerektirdiği de unutulmamalıdır.

Cane Corso Görünümü Nasıldır?

Cane Corso görünümü, heybetli yapısından dolayı, biraz ürkütücü olabilir. İri kaslı ve büyük köpek ırkları arasında bulunan Cane Corso, sahibine ve mülküne sadakat gösterir ve çok iyi bir gözlemcidir.

Geniş göğüs ve kafatasına sahiptir. Alnı kırışıktır ve kulakları sarkıktır. Çift katmanlı kürkü vardır. Siyah, gri, açık kahverengi, kızıl renklerine sahiptir. Kürk dokusu kalın ve püsküllü olabilir.

Cane Corso Karakteristik Özellikleri

Cane Corso karakteristik özellikleri, ilk defa köpek sahibi olacaklar için uygun olmayacaktır. Cane Corso ırkı; iri, güçlü, aktif, dik başlı ve zeki hayvanlardır. Aile köpeği olarak ideal olmakla birlikte; Cane Corso bu konuda kendini ön plana çıkarmaz.

Dikkat ve fiziki dokunuş açısından çok talepkar olmayan Cane Corso ırkı, sahibine yakın olmak isteyen tavırlarıyla da bilinir. Erken sosyalleşmesi gereken köpek ırklarındandır. Diğer insanlarla tanıştırılmalı, insan ve diğer şeylerin seslerine alıştırılmalıdır.

Diğer büyük ırk köpeklerinde olduğu gibi Cane Corso ırkı da büyük çitlerle çevrili bir bahçede yaşamaktan, gezmekten, enerjisini atmaktan ve zevk aldığı şeylere odaklanmaktan hoşlanır.

Eğitim almadığı sürece, bir apartman dairesinde bakılabilecek köpek türlerinden değildir. Ancak gerekli eğitim ve sosyalleşme sağlandığında, bir apartman dairesinde de ideal koşullar sağlandığında, uyumlu şekilde yaşar.

Cane Corso Bakımı Nasıl Yapılır?

Cane Corso tehlikeli mi konusunda gerekli eğitimin ve sosyalleşmenin gerçekleştirilmesi gerekir. Saldırganlık geni olmasa da yabancılara karşı her zaman daha temkinlidirler.

Cane Corso bakımı orta derecede gerçekleştirilir. İri güçlü kasları dolayısıyla, çok dikkatli davranılması önemlidir. Sabır, tutarlılık, eğitim ve bakımın en önemli koşuludur. Bir hata yaptığında asla kızılıp ceza verilmemeli, kabul edemeyeceğiniz bir şey yaptığında, hayır komutunuza uyum sağlamalıdır.

 • Günlük egzersizleri bir zorunluluktur. Sabah ve akşamları en az 30 dakika yürüyüşe çıkarılmalıdır.
 • Kas yapısının korunması için, yürüyüş yanında koşu yapması da önemlidir.
 • Tımar yapılırken; parlak tüylerinin korunması için, ara sıra banyo yaptırılmalı ve haftalık olarak fırçalama yapılmalıdır.
 • Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi hem acısını dindirir hem de koşma sorunlarının oluşmasını önler.

Cane Corso ırkının tüyleri, ilkbahar mevsiminde dökülmeye başlar. Bu dönemde fırçalamaya önem verilmelidir. İlkbahar mevsiminde ise fırçalama işlemi, günlük şekilde yapılır.

Cane Corso Evde Bakımı Kolay mı?

Cane Corso ırkı; her türlü zorluğa karşı dayanıklıdır ve güçlü bir mizaca sahiptir. İyi liderlik içgüdülerine sahip olan Cane Corso evde bakım, dikkat ve sabır gerektiren bir plan programa bağlıdır.

 • Büyük köpek ırklarından olduğu için, kesinlikle idare edilmesi gereken köpeklerdir. Bu yüzden idarede zorluk yaşayan kişilerin bakımını yapmaması gerekir.
 • Son derece zeki hayvanlardır ve eğitimleri kolay olacaktır.
 • Erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır ve egzersizleri bir program dahilinde yapılmalıdır.
 • Uzun yürüyüşler, uzun koşular yaptırılmalıdır.
 • Tüylerinin daha bakımlı olması için, sert bir fırçayla fırçalama yapılmalı ve cildinin yumuşak tutulması gerekir. Ara sıra banyo rutinleri gerçekleştirilmelidir.
 • Tırnak bakımına önem verilmelidir. Kesilmeyen tırnaklar; koşma ve yürüme sırasında acı verecektir.

Eğitim ve egzersizine ara verilmemeli ve formunu koruması için, düzenli fiziksel aktivite yaptırılmalıdır. Yavru bir Cane Corso, günde 4 öğün yemek yer. Yetişkinler ise metabolizması, büyüklüğü, yaşı, yapısına ve yaptığı aktiviteye göre beslenir.

Cane Corso Sağlıklı Bir Irk mı?

Genel olarak sağlıklı bir ırk olan Cane Corso sağlık konusunda belli belirtilerin takip edilmesi gereken bir rutine sahiptir. Her ne kadar sağlıklı bir ırk olsa da her köpek ırkında olduğu gibi, bazı hastalıklara meyillidirler.

En yaygın görülen sağlık sorunları;

 • Kalça displazisi
 • İdiyopatik epilepsi
 • Demodeks uyuzu
 • Göz kapağı anormallikleri

Büyük köpek ırklarında geniş göğüs olur ve ani yaşamı tehdit edecek mide rahatsızlıklarıyla birlikte şişkinlik meydana gelebilir. Cane Corso sahibi olan kişilerin; belirtilere dikkat etmesi ve buna göre veteriner kontrolüne götürerek, köpeğin sağlığı konusunda tedavi yoluna başvurmalıdır.

Hemen tüm köpek ırklarında ağız ve diş bakımı önemlidir. Bu yüzden Cane Corso ırkı için de düzenli ağız ve diş kontrolü yaptırılarak, dişleri sık aralıklarla fırçalanması gerekir.

Cane Corso Ne Kadar

Cane Corso tehlikeli mi konusunda hayvan severler, ilk defa sahiplenme yapacaklarsa, bu ırkı tercih etmemelidir. Yetiştirmek ve bu büyük ırkı idare edebileceği konusunda kendine güvenen hayvan severler, Cane Corso fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilir.

En yaygın Cane Corso maliyetleri şu şekilde oluşur;

 • Sağlıklı bir Cane Corso, ortalama 1900 dolar ile 2bin dolar arasında yetiştirme maliyetine sahiptir.
 • Ortalama Cane Corso ücretleri 1000 dolar ile 2bin dolar arasında değişkenlik gösterir.

Cane Corso yavruları için maliyet ise 500 dolar ile 1000 dolar arasında değişir. Bir Cane Corso yetiştiricisi olmak istiyorsanız, ortalama 3bin 750 dolar ile 5bin 750 dolar arasında bir maliyeti göze almanız gerekir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply