Cane Corso Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

İtalyan kökenli bir köpek ırkı olan Cane Corso, orta-büyük, Mastiff grubuna ait köpekler arasındadır. Her ne kadar İtalyan köpekleri olarak bilinseler de asılları Antik Roma’ya dayanmaktadır. Dolayısı ile ortaçağ tarihli bir köpek ırkı olduklarını söylemek mümkün olacaktır. Molossi olarak bilinen Yunanların, savaş köpekleri olarak yetiştirdikleri köpekler bulunuyordu. Cane corso köpeklerin de; Mollosus, Molloserler olarak adlandırdıkları o savaş köpek ırkından geldiği düşünülmektedir. Savaş ve daha çok çiftlik köpekleri olarak yetiştirilmiş olan bu ırk; o dönemlerde avcılık, koruma ve bekçilik gibi özelliklerinden yararlanılmış ve bu noktada görevler verilmişti.

Avcılık yetisi oldukça iyi durumda olan Cane Corso, ismini de yakalama köpeği anlamına gelen bir kelimeden almaktadır. Özellikle büyük av konusunda yetkin ve başarılı köpeklerdir.

1.Dünya Savaşı dönemlerinde, soyları tükenmek ile karşı karşıya gelmişti. Bu durumun bilincine varan bir grup İtalyan, bu köpek ırkını geliştirmek ve üretiminde katkı da bulundurmak için çalışmalara başladı. Kalan Cane Corso köpekleri toplayarak koruma altına aldılar. Yetişmelerine yardımcı olarak, üremelerine olanak sağladılar. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal olan bu köpek ırkı, o bölgede tanıtıldı. Daha sonraki yıllarda ise köpek gösterileri ile sergilenip, tanınmaları sağlanıldı. Böylelikle artık 2000’li yıllara yaklaşıldığında ise bu ırkın standartları ve başarıları belirlenerek, resmen tanınmış oldu.

Günümüzde hobi olarak bakımları sağlanılan ve daha çok ev köpekleri olarak kullanılan Cane Corso köpek ırkının özellikleri ve bakımı nasıl yapılmalıdır, merak konusu olmaya başlanıldı. Öyleyse yakından tanımak adına ayrıntılı bilgileri hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Cane Corso Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Cane Corso köpek ırkının özellikleri fiziksel olarak belirtmek gerekir ise,

 • Bu güçlü köpekler, kaslı bir beden ile karşınıza çıkacaktır. Kaslı bedenleri ise orantılı ve zarif şekilde duruşa sahiptir. Orta-büyük bir yapıda olup, yetişkin düzeye ulaşmaları ile birlikte; boyları en fazla 70 cm kadar uzayabilir. Ağırlıkları ise en çok 45- 58 kg kadar olabilmektedir.
 • Heybetli ve sert bir görünüme sahiptir. Oldukça güçlü bir beden ve çene yapısı, dayanıklı bir gövdesi bulunur. Koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Ağız ve burun kısmı iri bir yapıda, ağız kısmı sarkık bir görünümdedir. Ancak oldukça geniş bir ağza ve derinliğe sahiptir. Sarkık ağzı ise, genel olarak aşırı salya üretimine neden olabilir.
 • Bedenlerinde olduğu gibi, bacak ve ayakları da güçlü bir yapıda olup kaslı görünümdedir. Oldukça emin ve yere sağlam basarlar. Yürüyüşleri dahi bu şekilde heybetlidir.
 • Geniş yapıya sahip kulakları ile dikkat çekerler. Kulak yapısı da sarkık bir görünüme sahiptir. Ancak bazı insanlar tarafından kulakları kırpık olarak da görülebilir. Ki bu kulak kesme işlemi köpekler için sorun ve sıkıntı olacak bir konu olduğu için tavsiye edilmez.
 • Sert bakışlı ancak badem gözlü gözlere sahiptir. Göz renkleri ise genel olarak kahverengi tonlarda ya da siyah renktedir. Çok nadir görülse de Cane Corso köpekler mavi renk gözlere de sahip olabilirler.
 • Cane corso kalın deriye ve çift katmanlı kürke sahiptir. Üst katman kısa yapıda ve sert durumda iken alt katman ise daha yoğun ve yumuşacık bir dokudadır. Tüy yapısı ise genel olarak bedenlerinin her yerlerinde, kısa ve oldukça parlak bir durumdadır. Genel olarak siyah, açık ya da kurşuni bir gri, açık-koyu kahverengi, kızıl, ten, açık kahverengi tonları, grinin tonları, gibi tek renklere sahip olabilirler. Bunun yanı sıra siyah çizgili ya da kahverengi ile gri karışımı alacalı renklerde de görülen köpek cinsleri bulunmaktadır. Göğüsleri, burunları ise ufak beyaz tüylenmelere sahip olabilir. Kahverengi tüy rengine sahip olan cinslerde ise siyah ya da gri renk maske olarak tabir edilen yüz kısmında renkler bulunabilir.

Cane Corso köpek ırkının özellikleri karakter olarak vermek gerekir ise;

 • Sahibine düşkün ve bağlı köpeklerdir. Dolayısı ile itaatkar ve sadık olduklarını söylemek mümkün olacaktır. Ailesi ve sahibi ile birlikte vakit geçirmekte bu köpek ırkının oldukça hoşuna giden zamanlar olacaktır.
 • Eğitim verilmesi halinde komutları uygulayabilir köpeklerdir. Lider, otoriter ve özgür ruhlu yapısı sebebi ile kimin asıl lider olduğunun iyi belirlenmesi ve bu durumu köpek dostunuzun iyi anlaması gerekir. Aksi halde bu noktada zorluk yaşamanız mümkün olacaktır. Bu sebepten ötürü; ilk defa hayvan dostu sahibi olacak acemi sahipler için, eğitim konusu bu ırk için zorlayıcı olabilir niteliktedir.
 • Bekçi ve koruma yetenekleri üst düzeydedir. Dolayısı ile siz ve size ait olan her şeyi korumaları mümkün olabilir. Ataları ise özellikle, büyük avlar hususunda yetkin beceriye sahiptir. Bu anlamda, avcı köpekler olarak da görev almaları da söz konusu olabilir.

Cane Corso Köpek Irkının Bakımı

 • Cane Corso köpek ırkının bakımı güzel bir şekilde sağlanması halinde bu köpek dostu, 9-12 yıla kadar yaşam sürme şansına sahiptir.
 • Bağımsızlığı seven ve otoriter karakter özelliğine sahip olan Cane Corso köpeklere, yavru yaştan itibaren iyi bir sosyallik eğitimi ve itaat eğitimi kazandırılmalıdır. Aksi durumda hem saldırgan hem de laf söz dinlemeyen bir köpek elde etmeniz olası bir konu olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Eğitim hususunda, kendilerine güven kazandırılması sağlandığı durumlarda mükemmel bir bekçi ve koruma köpekleri olarak iş görürler. Bu noktada ise, lider karakter özelliğinin açığa çıkması ve kendilerine güven kazanmaları açısından sizin kontrolünüzde olarak; belirli aralıklar ile yalnız kalmasına izin vermeli ve bunu bir eğitim şeklinde sunmalısınız. Sizin onu tamamen yalnız bıraktığınızı düşünmeden dolayısı ile yalnız kaygısı yaşatmadan; kontrol yetkisinin onlarda olduğu hissini kazanacakları bir alan belirlemeli ve serbest bırakmalısınız. Bu sayede hem kendisine güvenen, hem korkusuz, hem sahibine sadık ve hem de itaatkar bir bekçi ya da koruma köpeği elde etmiş olursunuz.
 • Köpek dostunuza eğitim verirken, pozitif davranışları ödüllendirmeyi asla es geçmemelisiniz. Bu sayede pozitif bir pekiştirme sağlanmış olurken, eğitim ise zaman içerisinde kalıcı hale gelecektir.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksek olan köpek dostları arasında yer alırlar. Bu sayede hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamaları ve stresten arınmaları da mümkün olacaktır. Kendisi ile gün içerisinde ev içerisinde oyunlar oynayarak ya da açık alanlarda yürüyüşler yaparak; birlikte vakit geçirmeniz mümkün olabilir.
 • Ailesinden ve özellikle sahibinden, sevgi görmek bu köpek dostu için iyi bir aile köpeği olmasının birinci basamağı olacaktır. Yine güzel ve rutin eğitim ile mükemmel bir köpek dostu olabilirler. Bu husus ise tamamen kendisini yetiştiren sahibe bağlı olarak gelişir. Ki lider ve özgür ruhlu olan bu köpek ırkı; yanlış eğitim ya da sevgisiz bir bakım ile saldırgan, hırçın ve kötü huylarının daha ön planda olduğu bir hayvan dostuna da dönüşebilir. İpler her daim sizin elinizde ve nasıl köpek dostu istediğinize sizin karar verdiğinizi, bu anlamda unutmamanız gerekir.
 • Genel itibari ile sevgi ve yeterli sosyallik sağlanılan Cane Corso köpekler, çocuklarla ve diğer canlılar ile iyi geçimlidir. Ancak her daim yabancı insan ve canlılara karşı ise tedbirli ve mesafeli davranışlar içerisinde olurlar. Bu bakımdan tepkilerinin ne olacağı belli olmayabilir. Kontrolün her daim sizde olabilmesi açısından ise özellikle dış mekanlarda gezdirilirlerken tasma ve kayış kullanımına özen göstermeniz doğru olacak bir davranıştır.
 • Egzersiz ihtiyaçları karşılanması halinde, apartman ve ev hayatında uyumlu bir yaşam sürmeleri olasıdır. Ayrıca bahçeli bir ortamda ve kulübede de yaşayabilirler. Bu anlamda, hava şartlarına dayanıklı köpeklerdir demek de doğru olacaktır.
 • Genel olarak sağlıklı bir köpek ırkı olsa da, genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunur. Kalça displazisi, epilepsi, gastrik hastalıklar, uyuz, bazı göz hastalıkları gibi yatkın oldukları hastalıklar vardır. Özellikle bu hususlara dikkat etmeniz hem siz hem hayvan dostunuz açısından fayda sağlayacaktır.
 • Heybetli görünüme sahip olan bu köpek dostları, sevgi dolu bünyesi ile bilinir. Dolayısı ile kendisinden korkulması durumunu hissedebilirler. Bu durum ise onların mutsuz olmasına sebep olabilir. Özellikle ailesinin ondan korkmaması ve sevgi ile kucaklaması tam da bu sebep ile çok önemli bir konu olacaktır. Çünkü mutsuz bir Cane Corso köpek, olumsuz davranışlar göstererek bu hissiyatı üzerlerinden atmayı seçebilirler.
 • Cane Corso köpek ırkının bakımı hususunda, akla gelecek bir diğer konu ise muhtemelen fiziksel bakım hususları olacaktır. Bu anlamda;
 1. Tüyleri çok uzun olmaması sebebi ile günlük ya da hafta içerisinde bir kaç kez olacak gibi bakım işlemi gerektirirler. Tarama ve fırçalamak ise bu anlamda yeterli olacaktır. Belli olduğu üzere tüylerinin kısa olması sebebi ile az bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak yıl içerisinde 2 kez, yoğun olarak tüy dökme meselesi görülür. Özellikle bu dönemlerde günlük olarak fırça ve tarama işlemi yapılması önerilecektir.
 2. Kirlenmeleri durumunda su ile nemlenmesi sağlanmış bir bez yardımı ile silmek yeterli gelebilir. Eğer bu kir durumu, silmek ile geçecek kadar hafif değilse de banyo işlemi önerilecektir. Ancak Cane Corso köpekler pek fazla banyo yapmaktan hoşlanmayan köpekler arasında yer alır. Bu sebeple, yavru olduğu dönemlerde banyo mevzusuna alıştırmanız önemli olacaktır. Yoksa yetişkin olduğu dönemlerde baş etmeniz zor olabilir.
 3. Mümkün olduğunca her yemek sonrası yüz kısmının silinmesine özen gösterilmesi gerekir. Yemek dışında ise belirli aralıklar ile bu silme işlemi yapılması da doğru olacaktır. Çünkü ağız yapılarından dolayı bu köpek dostu sıklık ile salya üretir.
 4. Kulak ve göz çevresinin ve keza özel bölgelerinin de temizliklerine dikkat etmek; olası enfeksiyon durumlarının önüne geçerek hayvan dostunun sağlığı için olumlu katkı sunacaktır.
 5. Gerektikçe tırnak kesimlerinin sağlanması doğru olur. Çünkü uzayan tırnaklar köpek dostunuzun yürüme noktasında sıkıntılar yaşamasına sebep olacak bir mevzuya dönüşebilir.
 6. Hafta içerisinde bir ya da bir kaç kez, ağız ile diş temizliklerine de özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede tartar ve çürük oluşumlarının önüne geçilerek, hem ağız kokusuna sebep olan bakterileri yok ederken hem de uzun süreler boyunca dişlerinin sağlıklı ve sağlam olmalarına katkı sağlamış olursunuz.
 7. 45 günden itibaren uygulanması gereken aşılar ve parazit bakımları ile kesinkes her yıl yaptırılması gereken zorunlu aşı uygulamalarını ihmal etmemelisiniz. Bu sayede olası hastalıklara karşı önceden önlem almış olursunuz.

Yorum (Yok)

Leave a Reply