Poodlelarda Pati Yaraları

Poodlelarda Pati Yaraları

Tüm köpeklerin olduğu gibi Poodlerın da ayak pedleri, bizimkinden veya köpeğin diğer kısımlarındaki deriden çok farklı özel bir deriye sahiptir. Kesikler, sıyrıklar ve kırık tırnaklar özel tedavi ve veteriner bakımı gerektirebilir. Pati yastığı ve çevresindeki alanın hasarları herhangi bir köpeğin başına gelebilir, söz konusu hasarın tedavisi için uygun ekipmanı kullanmak oldukça önemlidir bunun dışında köpeğinizin pati pedlerini nemli tutmak ve tırnaklarını düzgün şekilde kesmek gibi birtakım hareketlerde Poodleınızda pati yaraları risklerini azaltmaya yardımcı olacak adımlardır.

Altını çizerek belirtmekte fayda var ki poodlelarda pati yaraları özel bakım gerektirir çünkü köpek ayaklarının pedleri, normal cilt ile aynı şekilde iyileşmeyen ve orta ila şiddetli yaralanmalar benzeri durumlar için veteriner değerlendirmesi ve tedavisi gerektirebilecek özel bir cilde sahiptir.

Poodlelarda pati yaraları, söz dinleyen yaramaz olmayan poodleların başına pek gelmez çünkü poodlelar genellikle ev köpekleridir ve olası tehlikelerden özenle korunurlar.

Pati Sorunları ve Yaralanma Belirtileri

 • İltihapli patiler
 • Kabarmış patiler
 • Pati yastıklarında gevşek deri
 • Yürümeyi reddetme
 • Obsesif olarak patileri yalama ve/ veya çiğneme
 • Kanama
 • Kabarcıklar
 • Çatlak tırnaklar
 • Ayak parmakları arasında konumlanmış doku hasarı
 • Hasarlı tırnak yatağı
 • Patiye batmış veya tam olarak pati içine girmiş yabancı cisimler
 • Patide yırtılmalar
 • Patide delikler
 • Bir günden uzun süren topallama
 • İrin akıntısı
 • Ayaklara ağırlık vermeyi reddetme

Not: Ayakları çiğneme ve yalama, patide yaralanmaya neden alıyorsa veya 1-2 günden uzun sürüyorsa dikkate alınması gerekir; bu bir gıda alerjisi belirtisi, artrit ve çeşitli hormon dengesizliklerinin işaretçisi olabilir.

Çeşitli Pati Sorunları

Laserasyon (Yırtılma): Derideki kesik veya yırtılmaya laserasyon denir; pati yastığının yırtılmaları ve delinmeleri göründüklerinden daha derin olabilir veya yabancı cisimler barındırabilir.

Aşınma : Aşınma, derinin kazındığı veya aşındığı bir bölgenin varlığı; pati yastıkları genellikle pürüzlü yüzeylerde koşmak ve oynamaktan kaynaklanan aşınmalara maruz kalır.

Yanıklar: Pati yastıklarındaki yanıklar, ısı veya kimyasal reaksiyonlardan kaynaklanabilir.

Donma: Özellikle ayak parmakları donma nedeniyle hasar görme riski altındadır.

Alerjik reaksiyon: Alerjik reaksiyonlar ayak derisinin şişmesine ve kaşınmasına neden olabilir ve bunun sonucunda bazı köpeklerde ayaklarını aşırı derecede çiğneme yalama davranışları meydana gelir.

Enfeksiyon veya parazit istilası: Enfeksiyon veya parazit istilası ayaklara zarar verebilir ve tedavi için ilaç gerektirebilir.

Köpeklerde Pati Sorunlarının Altında Yatan Olası Nedenler

 • Mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar, köpeğinizin ayaklarını çiğnemesine ve yalamasına neden olabilecek kaşıntı, şişme ve kızarıklıklara neden olabilir.
 • Aşırı çiğneme ve yalama yaralara, yalama granülomlarına ve ayaklarda çatlamalara neden olabilir.  Akarlar, pireler veya keneler tarafından maruz bırakılan istila da benzer reaksiyonlara neden olabilir.
 • Köpeğinizin patilerinde soğuk havaya özgü bazı ciddi riskler vardır.
 • Soğuk ısırması genellikle donma veya donma noktasının altındaki gerçekten düşük sıcaklıklarda meydana gelir ve yalnızca köpeğinizin patileri değil, aynı zamanda köpeğinizin kuyruğunu, kulaklarını ve cinsel organlarını da etkileyebilir.
 • Yerde buz olduğunda, buz eriyiğinin mevcut olma olasılığı da vardır; Patilerde kalan buz erimesi yanmaya ve çatlamaya neden olabilir ve onu yalamaya çalışan köpekler için toksik oldukça olabilir.
 • Tırnakların veya tırnak yataklarının hasar görmesi köpekler için ciddi bir sorun olabilir.
 • Batık tırnaklar sıklıkla enfeksiyon kapar ve enfeksiyonun sistemik hale gelmesini önlemek için temizlenmesi ve boşaltılması gerekir.
 • Köpeklerin ayak tırnaklarının içlerinden geçen bir kan damarı vardır,  bu damardan daha yüksek olan kırıklar, yoğun kanamaya neden olabilir. Bu tip durumlarda şiddetli kanamayı ve olası enfeksiyonları önlemek için direkt olarak veterinere danışılmalıdır.
 • Kesikler, yırtılmalar ve sıyrıklar herhangi bir zamanda, genellikle rutin aktiviteler sırasında meydana gelebilir ve patilerde olası sorunlara sebebiyet verebilir, poodlelar enerjik köpeklerdir bu sebeple çeşitli yürüyüşler esnasında meydana gelebilecek poodlelarda pati yaralarını önlemek için sözünü dinleyeceklerinden emin olun.
 • Poodlelarda pati yaraları yerlerdeki çeşitli nesnelerden kaynaklanabilir. Köpeklerinizi gezdirirken yerdeki keskin nesnelere dikkat ettiğinize ve onları olası kazalardan koruyacak uygun korumayı sağladığınızdan emin olmanız önemlidir.

Köpeklerde Meydana Gelebilecek Pati Sorunlarının Tedavisi

Tedavi patiyi etkileyen soruna bağlı olarak değişiklik gösterecektir, eğer patiye girmiş herhangi yabancı bir cisim varsa bu cisim çıkarılacaktır. Ayak pedinin orta ila şiddetli  hasarından veya daha derin yırtılmalardan etkilenen patiler tedavi edilecek ve bandajlanacaktır. Bandajlama işleminden önce veteriner hekim hasarlı bölgeye uygun bir krem sürebilir.

Poodlelarda pati yaraları durumunda bu enerjik köpeğin, ayak pedine aşırı baskı yapılmasını önlemek için uzuv üzerine bir atel de yerleştirilebilir. Bu, derin yırtılmalar söz konusu olduğunda özellikle önemlidir, çünkü ayak pedine uygulanan basınç, yaranın yeniden açılmasına ve dolayısıyla potansiyel olarak enfeksiyonlarla karşılaşılmasına yol açabilir. Patilerde meydana gelen hasarın altında haşereler, enfeksiyonlar, yabancı cisimler veya alerjiler gibi bir neden mevcut olması durumunda, altta yatan asıl nedenin de ele alınması gerekecektir. Batık tırnakların hasara neden olması durumunda ise batık tırnakların büyüdükleri, çoğunlukla patinin yan tarafı veya pati pedinin kendisi olan bölgeden çıkarılmaları gerekecektir.

Not: Miniature ve Toy Poodlelar daha küçük oldukları için Poodlerlarda pati yaralarına Standart Poodlelardan daha yatkındırlar. Bu enerjik köpeklere itaat eğitimi verilmesi onları başlarına türlü sakarlıklarla çeşitli kazalar ve yaranlama belaları almalarını önleyecektir.

Dikkat: Poodlelarda pati yaraları bazı durumlarda zor anlaşılabilir; bu enerjik cıvıl cıvıl köpek topallamaya başlayıp başka hiçbir belirti göstermeyebilirler, acıyı saklamada iyidirler ve acı dayanılmaz hale gelene kadar patilerinde bir sorun yok gibi davranabilir bu sebeple eğer topallama 1-2 gün sürerse köpeğinizi şahsi veterinere muayene ettirin.

Yorum (Yok)

Leave a Reply