St Bernard Özellikleri Ve Bakımı

St Bernard Özellikleri Ve Bakımı

Saint Bernard, içinde hareket etmek için çok fazla alana ihtiyaç duyan, büyük ve ağır bir köpektir. Boyutları ve ağırlıklarının bir sonucu olarak St Bernard çok havlar mı konusunda, bariton sese sahip olduğu bilinir.

Yapılan araştırmalarda, St Bernard köpekler, çok havlayan köpek ırkları arasında, 5 üzerinden puanlamaya tabi alınıyor. St Bernard köpekler, birçok nedene göre havlar.

 • Bölgelerini korumak için
 • Korktukları zaman
 • Sıkılmış ya da yalnızlık hissettiklerinde
 • Sahiplerini karşılamada ya da oyun oynarken

Bunun yanında ayrılık stresi ya da ayrılık kaygısı yaşarlarsa ya da bir şeye dikkat çekmek istediklerinde havlarlar.

St Bernard Nasıl Bir Köpek?

Büyük boyları, yüksek seviye zekâları ve karlı dağlarda insanları kurtarma konusundaki doğal yetenekleri ile tanınan St Bernard köpekler, en popüler köpek ırklarından biridir. Mükemmel avcı yeteneklerinin yanında, harika aile köpeği olurlar.

Dışarıda bol egzersize ihtiyaç duyarlar. Özellikle acil durumlarda insanlara yardım etmesiyle bilinen ve bu yetenekle yetiştirilen St Bernard köpekler; siyah, kahverengi, gri ve beyaz renkli tüylere sahip olarak gelirler.

Uzun yıllar boyunca, dağ kurtarma ekipleri tarafından kullanılan St Bernard köpekler; kalın tüylü, kaslı gövdeli ve uzun kafatasına sahip, dev köpek ırkı olarak bilinir. Boyutlarına göre agresif olmayan St Bernardlar, etrafta dolaşabilecekleri geniş bir alana ihtiyaç duyarken; çocuklara ve diğer insanlara karşı, oldukça nazik ve dost canlısı davranırlar.

Aile Köpeği Olarak St Bernard İdeal midir?

Orta Çağda İsviçre’de ortaya çıkan St Bernard çok havlar mı konusunda, bu ırka sahip olanların, bazı unsurları gözden geçirmesi gerekir. Köpeğin bölgesini koruması, korkma ya da stres yaşaması, dikkat çekmesi gibi nedenlerle havladığı bilinir.

St Bernards köpekler; büyük boyları ve fıçı sandıklarıyla tanınan, ikonik bir köpektir. Başlangıçta İsviçre Alplerinde çığ ve kar fırtınası sırasında, yerel kişiler tarafından kullanılarak, arama kurtarma köpekleri olarak yetiştirildiler.

Aynı zamanda bekçi köpeği unvanlarıyla da bilinen St Bernard köpekler; çocuklara ve diğer evcil hayvanlara karşı sabırlıdır ve iyi bir aile köpeği olabilirler. Dünya çapında birçok evde ailelerin yanında yaşamaya başlayan St Bernard köpekler, herkese karşı şefkatlidir.

Apartman hayatı için çok fazla ideal değillerdir ve dolaşabilecekleri büyük alana sahip çiftlik evlerinde, orman evlerinde yaşamaya daha yatkındırlar.

St Bernard Maliyeti Ne Kadar?

St Bernard köpekler; aslen İsviçre’den gelen büyük, güçlü bir köpek türüdür. Ayıları avlamak için yetiştirilmiş ve insanları kurtarmada kullanılmış olsalar da günümüzde gösteri köpekleri olarak da tercih ediliyorlar.

Nazik dev köpekler akıllı ve arkadaş canlısı olurken, sosyalleştirmek için, çocuklarla birlikte olmaları önemlidir. Dolaşmaya ve aynı zamanda kaybolmaya meyilli olduklarından, dışarıda başıboş bırakılmamaları gerekir.

Boyları 61 cm ila 70 cm olan ve 50 kg ile 91 kg ağırlığa sahip olan St Bernard fiyatı, 1000 dolar ile 2bin dolar arasında değişir. Çoğunlukla saygın yetiştiricilerden bu fiyatlar arasında bulunabilirken; kaliteli bir St Bernard yavrusu, ortalama 3bin dolar ve üzerinde bir maliyete sahiptir.

St Bernard maliyetleri; yavru yaşına, cinsiyetine, kalitesine, soyağacı ve yetiştiricinin konumuna göre de değişim gösterecektir.

St Bernard Köpekleri Akıllı mı?

St Bernard köpekleri zekâları ve cesaretleriyle tanınırlar, ancak dünyanın en zeki köpeği unvanını hak ediyorlar mı? Bazı insanlar bu köpeklerin, ciddiye alınmayacak kadar sakar ve aptal olduğunu düşünür.

Ancak gerçekte olan bu büyük tüylü dostlar, onlara verdiğimizden çok daha akıllı olabilirler. Bu yüzden dünyanın en zeki ırkları arasında yer alan bu nazik ve dev köpeklerin enerjileri ve uyumlu kişilikleri vardır.

Zor bir durum karşısında sabırlı ve sakin kalmayı başarırlar ve bir çözüm üretmeye çalışırlar. Bunun nedeni ise; kolay eğitilebilen, zeki köpekler olarak kabul edilmelerinden dolayıdır.

St Bernard Tüy Döküyor mu?

St Bernard çok havlar mı konusunda; kendilerini sıkılmış ve yalnız hissetmeleri durumunda, bölgelerini tehdit altında hissettiklerinde, önemli bir şeye dikkat çekmek istediklerinde havlama eğilimi gösterirler.

Özellikle sahiplerini karşılarken ve herhangi bir oyun aktivitesi içinde, havlama ve eğer çok hoşuna giderse, çok az düzeyde uluma meyillidir. En çok merak edilen konular arasında St Bernard tüy dökümü ne düzeydedir konusu vardır.

 • St Bernard köpekler, tüy döker ve tüy dökme zamanı olan ilkbahar ve sonbahar mevsimleri, en ağır tüy döktükleri zamandır.
 • Uzun tüylere sahip olan St Bernardlar, daha fazla tüy dökme eğilimi gösterir.
 • Tüylerinin iyi durumda olması ve daha sağlıklı olması için, düzenli olarak tımar edilmesi ve fırçalama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Sürekli ve mevsimsel olarak dökülme görülür. Ancak ilkbahar ve sonbahar, en yoğun dönemdir. Gevşek tüylerin yıl içinde haftalık fırçalanması ile bu gevşek tüyler yok edilir.

St Bernard Apartman Ortamında Beslenir mi?

St Bernard köpekler, dünyanın en eşsiz ırklarından biri olabilecek büyük köpek türlerinden biridir. Boyutlarına rağmen, aile üyeleriyle oynamayı ve kucaklaşmayı seven, nazik ve sakin köpeklerdir.

Zorlu koşullarda üstün olan sağlam bir ırk olan St Bernardlar; çığ ve diğer felaketlerde insanları aramak için eğitilir. Ancak dolaşmak için, çok fazla alana ve oynamak için büyük bir arka bahçeye ihtiyaçları vardır.

Bu köpeklerden birini sahiplenmeyi düşündüğünüzde, bir tane edinmeden önce, ihtiyaçları hakkında bilgi edinmeniz önemlidir. Bu yüzden büyüklükleri ve yüksek enerji seviyelerinden dolayı St Bernard köpekler, yüksek seviyede egzersiz yapmak için, daha geniş alana ihtiyaç duyarlar.

Egzersizlerini daha geniş bir ortamda yapmak için, arka bahçeli bir evde ya da uzun bir tasma ile sokakta dolaştırmak daha kolaydır. Bu yüzden St Bernard köpekler, apartman yaşantısı için çok da uygun köpekler değildirler.

St Bernard Yaşam Ömürleri Ne Kadardır?

St Bernard çok havlar mı konusunda, evet St Bernard köpekler havlar. Çünkü bölgesel olarak koruma içgüdüsü kullanırlar.

 • Çok sevindiklerinde;
 • Sahiplerini karşılarken;
 • Oyun oynarken;
 • Kendini tehdit altında hissettiğinde havlama ve uluma eğilimi gösterirler.

Kökenleri İsviçre Alplerine kadar uzanan büyük ırk köpeklerinden olan St Bernard köpekler; çok sevecendir ve tipik olarak ortalama 45.35 kg ağırlığında olabilirler. Ortalama yaşam ömürleri, 10 yıl ile 12 yıl arasındadır.

St Bernard köpeklerin yaşam beklentisi, farklı faktörlerden etkilenir. Bunun yanında daha uzun bir yaşam beklentileri vardır.  St Bernard köpekler en az 10 yaşına en fazla 13 yaşına kadar yaşayabilirler. Bazen 20 yaşına kadar yaşayan St Bernard köpekler de vardır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply