St Bernard Ömrü Ne Kadar

St Bernard Ömrü Ne Kadar

İsviçre kökenli köpek ırkı olan St Bernard halk arasında salyaları ile ünlüdür. Popüleritesini Beethoven isimli filmde kazanan ırk, büyük ve adaleli yapıdadır. Milattan sonra 980 yılında üretilmeye başlanan köpek ırkı kurtarma köpeği olarak kullanılır.

St Bernard Kaç Yaşına Kadar Yaşar

Yatkın olduğu hastalıkların ömrü ile ilgili etken olduğu bilinen St Bernard ömrü ne kadar sorusunun cevabı 8 ile 11 yıl arasında değişmektedir.

Çoğunlukla kalp rahatsızlıkları, Wobber sendromu, deri problemleri, mide dönmesi, dirsek ve kalça displazisi, obezite kaynaklı bazı hastalıklar, göz enfeksiyonları gibi yaşadığı problemler yaşam kalitesini düşürmekle kalmaz aynı zamanda ömrünün azalmasına neden olur.

Sağlıklı ve doğru şekilde beslenmesi ve bakımının düzenli yapılması halinde sağlıklı bir şekilde çok daha uzun yıllar yaşayabilir.

St Bernard Kaç Yaşına Kadar Büyür

Başının büyük olması ve son derece güçlü bir hayvan olma özelliği taşıyan St Bernard ne kadar yaşar sorusunu cevaplamak için tüm büyük ırkların ortalama 8 ila 11 yıl yaşadığını bilmekte fayda vardır.

Büyüklüğü ile orantılı olarak ağırlığı da oldukça fazladır, hızlı hareket etmeyi sevmez ve çok büyük olduğundan dolayı küçük yaştan itibaren sosyalleşmesine önem vermek gerekir.

Kemiklerin iyi derecede gelişebilmesi için 2 yaşına kadar beklemek gerekir, erkeklerin boyu 69 cm, dişilerin boyu ise 63 cm’dir. Ağırlıkları hem erkeklerde hem de dişilerde 50 ila 81 kilogram arasında değişir.

St Bernard Kaç Yaşında Çiftleşir

Tüm köpek ırklarında olduğu gibi St Bernard ırkının da devamlılığı için üreme fizyolojik bir eylemdir. Onun için gelişimini tamamlamış erkek ve dişi köpekleri şartları sağladıktan sonra birleştirilmesi gerekir. St Bernard kaç yaşına kadar yaşar önemli bir sorudur ancak çiftleşme yaşı da ömrü kadar önemlidir.

Dişi bir köpek herhangi bir hastalığı yoksa ortalama 7 ila 12 ay arasında ergenlik yaşına ulaşır. St Bernard için en sağlıklı çiftleşme yaşı ortalama 18 ay ya da 3 kez kızgınlık dönemi geçirmektir. Erkek köpeklerde ortalama 15. ile 19. aylarda çiftleşmeye başlar bunun için herhangi bir döneme gerek yoktur.

 

Yorum (Yok)

Leave a Reply