Shih Tzu Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Shih Tzu Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Tibet’ten gelen ve küçük aslan anlamına gelen Shih Tzu Özellikleri, dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan oluşuyor. Yüzündeki tüylerin her yöne uzamasından dolayı Krizantem yüzlü köpekler olarak anılırlar.

Oyuncak köpek sınıfına giren Shih Tzu; uzun tüylü yapısı, kıvrık aslan kuyruğuyla tanınır.  Dışa dönük, oldukça zeki bu hayvanlar; sahibinin yanında olduktan sonra, nerede yaşadıklarını umursamayan köpeklerdir.

Shih Tzu Ne Sever?

Dışarıda çok farklı türde köpek ırkı vardır. Ancak daha fazla popülerlik kazanan köpeklerden biri olan Shih Tzu; tüyle bedenleri ve zarif görünümleriyle bilinirler. Doğaları gereği çok enerjik değillerdir ancak, oyun oynamayı ve aile bireyleriyle olmayı severler.

 • Doğuştan gelen bir hisle, kucakta oturmayı çok severler.
 • Oldukça sevecen ve dost canlısı olan Shih Tzu, neredeyse bir sihirbaz kadar büyüleyicidir.
 • Sevimli yüzleri, uzun tüylü yapısıyla, her yerde ilgi görmekten çok hoşlanırlar.
 • Sahiplerine çok sadıktır ve sahiplerine büyük sevgileri sunmaktan zevk alırlar.

Siyah, siyah/beyaz, gri ve beyaz/kızıl renkleri dahil, 14 farklı ve 3 farklı işaretle gelen Shih Tzu; uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Aynı zamanda alınlarında Buda’nın Yıldızı diye adlandırılan beyaz bir noktaları da vardır.

Tatlı, kibar ya da çok yaramazlık yapabilen Shih Tzu, mutlu oyuncak köpek cinsidir. Çoğunlukla mutludur ve oyunculuklarıyla insanları mutlu etmeyi severler.

Shih Tzu Köpek Tüy Döker mi?

Shih Tzu bakımı kolay olmakla birlikte, birkaç püf noktasına dikkat edilmesi gereken rutinlerden oluşur. Birçok kişiye göre Shih Tzu cinsi köpek, tüy dökmez ve onların hipoalerjenik köpekler olduğu düşünülür.

Shih Tzu;

 • Alerjisi olan kişiler için, mükemmel bir evcil hayvan seçimidir. Ancak tamamen tüy dökmeyen bir ırk olduğu söylenemez.
 • Tüyleri uzun tutulduğunda; dökülen tüyler yere ya da eşyaların üzerine dökülmez. Bunun yerine tüyler, kürk içine dökülür ve düzenli fırçalama ile bu dökülen tüyler toplanır.

Shih Tzu köpek yavrularının daha ince ve kısa tüyleri vardır. Ortalama 9 ay ile 12 aylık oluncaya kadar, yavruların tüyleri yetişkin bir Shih Tzu tüyüne dönüşmeyecektir. Hipoalerjenik olan Shih Tzu sayesinde, alerji olma ihtimaliniz de düşük olacaktır.

Shih Tzu Köpek Ne Kadar Büyür?

Shih Tzu köpekler, küçük ve kompakt boya sahiptir. Boylarının kısa olmasına rağmen sağlam ve dik görünümleri vardır. Dişi ve erkek Shih Tzu arasında, ağırlık ve boy olarak, çok fazla fark yoktur.

Shih Tzu yavruları, ortalama 10 aylık olduklarında, olgunluğa ulaşmaya başlar. Bazı Shih Tzular ise, ortalama 1 yıl içinde yetişkin boyuta ulaşır.

 • 6 aylık Shih Tzu ortalama 3.18 kg ila 5.44 kg arasında bir ağırlığa ulaşır.
 • Yetişkinliklerinde ortalama 22,86 cm ila 26,67 cm uzunluğa erişirler.
 • Yetiştin bir Shih Tzu ortalama 4.08 kg ila 7.26 kg aralığında olacaktır.

Shih Tzu ırkı; kalça displazisi ya da retina dekolmani gibi genetik hastalıklara yatkın bir ırktır. Bu yüzden düzenli ve kaliteli veteriner bakımı ile bu sorunların önüne geçilebilir.

Shih Tzu Ne Kadar Egzersiz Yapmalıdır?

Küçük aslan anlamına gelen Shih Tzu bakımı içinde, egzersizlere büyük önem verilir. Ev hayatı içinde oldukça rahatlayan Shih Tzular; küçük boyutları dolayısıyla, çok fazla egzersize ihtiyaç duymadıklarını gösterir. Bu yüzden yoğun yaşam tarzı olan aileler için mükemmel seçimlerdir.

Egzersiz ihtiyacı için, bir Shih Tzu, ortalama 70 dakikalık bir egzersize ihtiyaç duyar. Günlük yürüyüşlerinin 2 ila 3 kere yapılması önemlidir. Çok yorulmamaları ve aşırı uyarılmamaları gerekir. Biraz dinlenme zamanı bırakılmalı ve uyumaları sağlanmalıdır.

Yavru Shih Tzu köpekler ise, yetişkinler kadar egzersize ihtiyaç duymazlar.  Günlük ortalama 5 dakikalık egzersiz, yavru Shih Tzu’lar için yeterli olacaktır. Yavrularda çok fazla egzersiz yaptırmak, eklem ya da kemik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kıdemli Shih Tzu olarak adlandırılan yaşlanmış olanlar ise, çok fazla egzersiz yapmalarına gerek kalmaz. Çünkü artık yavaşlamaya başlarlar ve yaptırılan yürüyüşlerin ve oyunların süresini azaltmak gerekir.

Shih Tzu Fiyatı Ne Kadar?

Kökeni Çin’e kadar dayanan Shih Tzu fiyatı, bazı unsurlara göre değişkenlik gösterebilir. Bir yetişkin Shih Tzu ve yavru Shih Tzu maliyeti; veterinerlik ücretleri, eğitim, yiyecek, oyuncakları ve diğer ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda, farklılık gösterir.

 • Shih Tzu yavrusu, ortalama fiyatı 850 dolar ile 1600 dolar arasında değişir.
 • Köpeğiniz için ilk yıl harcamaları ortalama 2bin 570 dolar civarına gelir.
 • Tüm yaşamı boyunca bir Shih Tzu’ya sahip olmanız için, harcayacağınız ortalama maliyet ise 17bin 910 dolar olacaktır.

Kapsamlı temel ihtiyaç maliyetlerini kapsayan bu fiyatlar içine; tıbbi harcamaları, yiyecekleri, ikram yiyecekleri, bakım masrafları gibi ihtiyaçlar da dahil olur. İsteyen kişiler ise köpek gezdirme, köpek pansiyonu gibi hizmetler için, ek ücret ödemelidir.

Shih Tzu Kulakları Nasıl Temizlenir?

Shih Tzu kulak temizliği, bakım ihtiyaçlarının önemli bir parçasıdır. Eğer gerekli bakım ve temizliği yapılmazsa; kulaklarda kir oluşmaya başlar, enfeksiyonlar oluşur. Akıntı oluşur.

Bazı durumlarda dış kulak bölgesi iltihaplanırken; tahriş oluşmaya ve yavrunuzun akıntı dışında başka rahatsızlıklarla uğraşılması gerekir.

Görünüşünü nasıl yaparsanız yapın; her zaman gözler, kulaklar, ağız ve tırnaklar ön planda tutulmalıdır. Shih Tzu kulak temizliği yapılırken, sabır ve teknik bilgi çok önemlidir.

Shih Tzu kulak temizliği yapılırken; kulak kirlerinin yumuşaması için, kulak temizleme damlası kullanılır. Damla sonrası; kulak içi ve kulak kapağı nemli bir bezle silinir. Aynı işlem, diğer kulak için de tekrarlanır. Her temizlik için, ayrı temizlik malzemelerinin kullanılması önemlidir.

Kullanılacak malzemeler;

 • Kulak temizleme damlası
 • Yumuşak bez
 • Kulak pamuğu ya da gazlı bez
 • Kulak mendili
 • Fazla uzamış kılları temizlemek için makas

Köpeğinizin kulaklarını, haftada en az 1 kere temizlemeniz gerekir. Yavru Shih Tzu’larda kulak kuru tutulmazsa; bakteri ve mayanın neden olacağı enfeksiyonlar meydana gelmeye başlar.

Her banyo sonrası, suyun değdiği her bölge iyice kurulanmalıdır. Köpeğiniz sürekli kulaklarını kaşıyorsa, sizin ellerinizde kulak akarları oluşmuş olabilir. Bu ufak parazitler oldukça sinir bozucudur ve köpeğinizin kanıyla beslenmek için kulağının içine girer. Daha fazla soruna sebep olur ve köpeğinizin yüksek seviyede enfeksiyon geçirmesine ve küçük yaraların oluşmasına neden olur.

Shih Tzu Az Bakım Gerektiren Bir Köpek mi?

Hipoalerjenik olmasından dolayı Shih Tzu bakımı çok zorlu değildir. Sık egzersiz yaptırmaya, uzun süreli bakımla uğraşmaya zamanı olmayan kişiler için mükemmeldir. İnatçı tarafının olması dolayısıyla tuvalet eğitimi sorunlu olabilir.

Düşük enerjili olduklarından dolayı, çok yoğun egzersizlere ihtiyaç duymazlar. Kısa bir yürüyüş yeterlidir. Her gün kapsamlı şekilde fırçalanması gerekir. Sadece aylık bakım ihtiyaçları vardır.

Yorum (Yok)

Leave a Reply