Samoyed Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Samoyed Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

Samoyed köpeği ırkı Sibirya’dır. Tüm dünyaya yayılan bu ırk görüntüsü ile en popüler köpeklerden biridir. Bu küçük, beyaz ve sevimli Samoyed evde beslenir mi? Hakkında tüm detaylar ve merak edilenler yazımızda.

Samoyed köpek ırkı ile ilgili ilk dikkat çekici nokta beyaz türleridir. Sibirya kökenli köpek adını da yerel halkında alır. Saf beyaz rengi ile ünlenirken krem renkli tüylü dostlarımızda bulunur. Soğuk bir iklimden geldiği için kalın tüy tabakasına sahiptir. Ancak ikliminin tam tersine oldukça sıcak ve sevecendir. Samoyed gülümsemesi olarak bilinen hayatımıza neşe katan mükemmel bir gülüşü vardır. Büyüklüğü orta boy köpek ırkına girer ve duruşu ile Çin aslanını andırır. Serin bölgelerin en sempatik ve en neşeli ırkına sahiptir. Samoyed evde beslenir mi? Merak ediyorsanız uygun koşullar sağlandığınızda evinizde rahatlıkla dostunuza yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Samoyed Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Samoyed evde beslenir mi? Sorusuna yanıt arıyorsanız genel özelliklerine bakarak en doğru kararı siz verebilirsiniz. Samoyed köpek özellikleri:

 • Aşırı sıcaklara karşı dayanıklı değildir ve çok sıcaktan rahatsız olur.
 • Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır.
 • Orta boy ırk köpek sınıfındadır.
 • Diğer hayvan türleri ile iyi anlaşır.
 • Çocuklarla arası çok iyidir ve diğer köpeklere göre daha sosyaldir.
 • Enerji seviyeleri yüksektir ve sürekli oyun oynamak isterler.
 • Gün içerisinde taranmak isterler. Tüy bakımları genel sağlık durumunu iyileştirir.
 • Erkeklerin ortama yüksekliği 60 cm iken dişiler 55 cm’dir.
 • Eğitim seviyeleri haylaz oluşlarından ötürü biraz uzun sürer.
 • Tüyleri sıktır ve yoğundur.
 • Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.
 • Genellikle beyazdır ancak bazıları krem ve beyaz karışık tüylere sahiptir.
 • Sıcakkanlıdır ve sahiplerine çok sadıktır.
 • Bekçilik kabiliyeti vardır ve sahibini korumak için diğer canlılara kafa tutabilir.

Samoyed Evde Köpek Bakımı Nasıldır?

Eğer evinizde Samoyed bakmak istiyorsanız Samoyed evde beslenir mi? Sorusu akıllara gelir. Tüyleri sık ve yoğun olduğu için evde bakmak isteyenler çok sık tüy sorunu yaşayacağını düşünür ancak Samoyed tüyleri diğer ırklara oranla daha az dökülür. Birkaç gün taranmadığında dahi öbek öbek tüy dökmez. Ancak gün içerisinde en az bir kez tarayarak tüy dökme sorununuzu en mükemmel şekilde çözebilirsiniz. Yıl içerisinde birkaç kez tüy dökme sürecine girer. Çok sık yıkanmaktan hoşlanmaz anca tüy bakımı ve temiz kokması için ayda bir veya iki kez banyo yaptırabilirsiniz. Samoyed evde kolay bakılabilen köpek türlerinden biridir.

Samoyed Beslenmesi Evde Beslenmesi Nasıl Olur?

Özellikle yavru Samoyed ırkı iyi beslenmesi gelişimini çok etkiler. Yüksek yağlı gıdalar köpeğe yaramaz ve çok sık verilmemelidir. Beslenme bozukluğu yaşaması ve çok aşırı beslenmesi kilo almasına neden olacağından dostunuzu yavaşlatır. Kuru mama içeriklerine dikkat ederek dostunuzun kilo artışını kontrol altına alabilirsiniz. Oyuncu olduğu için sürekli hareket halindedir ancak eğer evde besleyecekseniz dışarı çıkararak egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Samoyed evde beslenir mi? Sorusuna yanıt arıyorsanız evde kolay ve rahatlıkla besleyebilirsiniz. Evde beslenme eğitimi vermek istiyorsanız her gün aynı saatte beslenemeye özen gösterebilirsiniz. Köpeğinizin önüne mama koyun yemedi ise kaldırın. Bu beslenme alışkanlığı kazanması için gereklidir. Yaz aylarında mama kabını sık sık temizleyin ve her zaman temiz su koyun. Sıcağı sevmediği için bol bol su tüketir.

Samoyed Evde Nasıl Yaşar?

En güzel köpek ırkı içerisinde Samoyed kendisine büyük bir yer bulur. Bu ırkı sahiplenmek isteyenler genel olarak onun görüntüsünden hoşlanır. Çok enerjik bir köpektir ve eğer yeterince egzersiz yaptırılırsa ev içerisinde mutlu olarak yaşayabilir. Samoyed evde beslenir mi? Düşünürken ona rahat edebileceği çok sıcak olmayan bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bu ırk avlanma konusunda son derece yeteneklidir ve enerjisi yüksektir. Evin içerisinde avlanma oyunu oynayarak kendini eğlendirir. Diğer köpeklere karşı uyumludur ancak liderliği asla onlara bırakmaz. Dişiler erkeklere göre daha uyumludur ve diğer köpeklere karşı daha ılımlı yaklaşır. Evinizde çocuklarınız var ise onları koruyacak ve arkadaş iş güdüsü ile bol bol oyun oynayacaktır. Samoyed ev ortamına kolaylık uyum sağlayan ve ailenin neşesini attıran eğlenceli bir ırktır.

Samoyed Apartman Yaşantısına Uygun Mu?

Bu ırk orta boydur ve kimi köpekler büyük köpek sınıfına da dahil edilebilir. Apartmanda yaşıyor ve Samoyed istiyorsanız pekala sahiplenebilirsiniz. Gezinmekten ve keşfetmekten hoşlandığı için küçük bir apartman dairesinde yaşamaya uyum sağlarken ortalığı biraz dağıtabilir. Ancak kıvrımlı dudakları ile yaramazlık yaptıktan sonra dilini dışarı çıkararak size bakması tüm sevginizi ona vermek için yeterlidir. Apartmanda bakarken ona özel bir alan yaratmayı ihmal etmemelisiniz. Enerjik olduğu için onunla oyun oynamayı ihmal etmeyin. Samoyed ırkı havlamayı sever. Eğer apartmanınıza bu durumu sorun edenler çıkarsa sorun yaşayabilirsiniz. Havlamak için bir oyundur ve sık sık nedensiz yere havlar. Ancak doğru eğitimi vererek susması gerektiğini söylediğinizde sizi dinler ve havlamaya bir süre ara verir. Apartman yaşantısına doğru bir eğitimle uyum sağlar.

Samoyed Nasıl Bir Köpektir?

Samoyed evde beslenir mi? Tam olarak öğrenebilmek için köpeği tanımak gerekir. Kar beyazı tüyleri ve sempatik tavırları ile sizi kendine aşık ederken özgürlüğüne düşkün olması sizi yorabilir. Sık sık egzersiz yapmak ister ve günde en az bir saatinizi dostunuza ayırmanız gerekir. Özgürlüğüne düşkün olduğu için bahçeli evlerde yaşamaya daha uygundur. Baskın bir karakteri vardır ve inat ettiğinde kırılması için zaman gerekir. Yavruyken eğitime başlanması yaşantınıza uyum sağlanması için çok önemlidir. Erken dönemde aldığı eğitim ile yaşantınızın bir parçası olarak size çok fazla neşeli anlar yaşatacağını düşünebilirsiniz. Bu ırkın evde bakımı zor değildir. Günlük ihtiyaç çizelgesine uyarak ve sık sık tüy bakımını yaparak sorunsuz ev arkadaşınızla güzel vakit geçirebilirsiniz.

Samoyed Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu köpeğin ağzının köşelerinin ters olması ‘Sammy gülümsemesi’ olarak kabul edilir. Yaşadığı ortama pozitif enerji katan ve sürekli size gülümsüyormuş hissi vererek evinize neşe katar. Hayvanlar arasında en konuşken ırklardan biridir ve isteklerini havlayarak veya uluyarak gösterir. Hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Tüyleri düzenli temizlik ister. Kabarık ve beyaz tüylerinin her zaman güzel görünmesi için özenli davranmak gerekir.
 • Tüy dökme sürecinde çok fazla döküm gerçekleştiğinden her zamankinden fazla dikkat ederek tüm eve tüylerin saçılmasını engelleyebilirsiniz.
 • Diğer köpeklerin aksine boş boş oturmaktan hiç hoşlanmaz.
 • Oyun oynamaktan, yürüyüş yapmaktan ve ev halkıyla vakit geçirmekten çok hoşlanır.
 • Yavru Samoyed ırkı mutlaka eğitim almalıdır. Aksi takdirde evde tuvalet alışkanlığını ve beslenme alışkanlığını kendiliğinden geliştiremez.

Genel olarak sağlıklı bir ırktır ancak kalıtımsa olarak böbrek rahatsızlığı yaşayabilir. En hassas noktaları ise bacaklarıdır. Yavrunun sert yüzeylerde koşmasına ve zıplamasına izin vermezsiniz büyüdükçe kendi sağlığını korumak için iç güdü geliştirir. Günde 60 dakika egzersiz yaptırarak evinizde sorunsuz bir şekilde dostunuzla zaman geçirebilirsiniz. Mükemmel tüyleri, ilginç gülümsemesi ve neşeli tavırlarıyla en iyi dostunuz kısa sürede size ve ev halkına uyum göstererek ailenizin bir ferdi olabilir.

Yorum (Yok)

Leave a Reply