Samoyed Tarihçesi

Samoyed Tarihçesi

Gülüşü başka güzel, görünüşü başka güzel olan Samoyed ırkı, dünyanın en sevimli köpeklerinin başında gelir. Gülümseyen köpekler olarak bilinen ve tarihin en eski kayıtlarına sahip olan bu ırk, Samoyed Halkından gelir. Soğuk iklimlerin gülümseyen yüzü olan bilinen Samoyed bembeyaz kürkleriyle, kar ve buzullardan daha parlak ve çekicidirler. Onları sahiplenmek, yapacağınız en muazzam seçim olur.

Samoyed Irkının Tarihçesi

Asya’da yarı göçebe olarak yaşayan Samoyed kavminin anısı olarak tüm dünyada etkisini gösteren Samoyed popülaritesi, en çok edinilen evcil hayvanlar arasında üst sıralarda yer alır. Sibirya’ya yerleşen Samoyedlerden gelen bu tür, uzun tüyleri ve soğuk hava koşullarına dayanıklı fiziksel özellikleriyle, metrelerce karın keyfini sürmekten büyük keyif alacak bir gene sahiptir.

Sibirya’nın -50, -60 derece soğuklarında dahi sıcacık kalan bu ırk, sahiplerini o dönemlerde soğuktan korumak için birlikte uyunan ve sığınılan türler olmuşlardır. Kızak köpekleri olarak tarihin en sempatik yürüyüşlerini yanan Samoyed özellikleri ile avcılıklarını geliştirmiş köpeklerdir.

Samoyed Irkının İnsanlığa Faydaları

Samoyed ırkı, tarih boyunca insanlara yardımcı olan vefalı türlerdir. Özellikle gülüşleri pozitif enerji, mutluluk ve sevinç olan bu cinsler; ren geyiklerini profesyonel şekilde avlamışlardır. Ren geyiklerinin kürklerinden derilerine dek Samoyed Halkına fayda sağlamış türlerdir. Karlı koşullarda kızak çekmede gösterdikleri üstün başarıyla bilinen ve gözcülük- bekçilik- avcılık yetenekleriyle yararlı olan işçi köpeklerdir.

Samoyed özellikleri arasında ayrıca sürü gütme görevlerinde lider ruhları ve sahiplenme, koruma davranışlarıyla sevilen türlerdir. Çeşitli dönemlerde çoban köpeği olarak kullanılan ve günümüzde evcil hayvanlar arasında çok popüler olan bir ırktır.

Samoyed Irkının Genel Özellikleri

Kuzey Kutuplarının alan hakimiyetini sağladıktan sonra İngilizler tarafından keşfedilen ve İngiltere’ye götürülen bu türler, 1800 yıllarından sonra dünyada tanınmaya ve sevilmeye başlamıştır. Ortalama 12 yıllık bir hayat süren Samoyed özellikleri ile bakıldığında ve doğru beslendiğinde 15 yıla kadar hayatta kalabilir.

Çok sıcak iklimler onun tarzı değildir. Samoyed ırkı köpekler;

 • Oyuncu ve arkadaş canlısı türlerdir.
 • Biraz inatçı, yaşamı seven, çok sosyal ve atiklerdir.
 • Dişilerde boy oranı genellikle 48 ila 53 cm civarındadır.
 • Erkek Samoyedler 52 ila 60 cm civarında uzunluğa sahip olurlar.
 • En sık görülen ve popüler olan rengi beyazdır, beyaz ve bisküvi karışık renkli ve krem rengi türleri de bulunuyor.
 • Ağırlık bakımından dişi Samoyedler 15 ila 20 kg civarında olurlar.
 • Erkek Samoyed türünün ağırlığı ise genellikle 20 ila 30 kg civarındadır.
 • Canis lupus familiaris bilimsel adıyla bilinen bu ırkın gözleri genellikle kahverengi ve siyah, nadir olarak mavidir.

Dost canlısı ve diğer türlerle çok iyi anlaşan bu tür, ekip çalışmasında da başarı sağlayan bir cinstir.

Samoyed Apartmanda Beslenir mi?

Uyumlu, dingin, itaat eden ve sevgi dolu Samoyed özellikleri bakımından evde beslemek için oldukça uygun bir cinstir. Apartman koşullarına hızlı uyum sağlayan ve eğitimlerinde hızlı yanıt sağlayan bir cinstir. Ancak egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız ve yüksek enerjilerini dengelemeniz gereklidir.

Samoyed ırkı bu köpekler;

 • Tek veya takım halinde olmaktan keyif alırlar.
 • Daima gülümser bir ifadeleri vardır ve mutludurlar.
 • Yüzleri, tilkiye benzer.
 • Parlak, sık dokunma tarzında ve çift katmanlı kürke sahiptirler. Bakım için düzenli olarak taramak gereklidir.
 • Evde uzun süre yalnız bırakmak, onu üzebilir. İlgiyi ve sahiplerini seven türlerdir.

Apartman yaşamına kolay uyum sağlayan bu türler, havlamaya çok meyilli değillerdir. Tüyleri sık ve uzun olduğu için haftada 2- 3 defa fırçalanmaları ve derinin rahatlaması için tımar edilmeleri fayda sağlayacaktır.

Samoyedlerin Mizacı Nasıldır?

Samoyed özellikleri ile sıcak kanlı, sevecen ve hayat dolu köpeklerdir. Mutlulukları genetik özellik haline gelen ve gülen yüzleriyle çevrelerine de neşe saçan türlerdir. Yoldaşlık konusunda başarılı olan ve kızak köpeği özellikleriyle takım halinde çalışmayı, diğer köpeklerle uyumlu olmayı doğaları gereği becerirler.

Samoyed ırkı, bölgeci davranmaz. Onlar için her alanda yaşamak ve her bölgede olabilmek, sorun yaratmaz. Lider özellikleriyle yön vermeyi, rehberlik etmeyi bilen- seven bu ırklar, sosyal canlılardır. İyi huylu, dingin ve agresif olmayan mizacıyla sevilen türlerdir. Samoyedler;

 • Birlikte yaşadığı ailesini seven ve herkesle uyum içinde yaşayan bir türdür.
 • Pozitif ruh hali, gülümser ifade ve dost canlısıdır.
 • Sevinç ve sevgilerini belli eden ve sarılmaktan büyük keyif alacağınız türlerdir.
 • Bağımsızlık özellikleri daima genetiklerine işlenmiş bir koddur. Sadakatle bağlansalar da bir yanları özgür ve bağımsızdır.
 • Sosyalleştirmeleri sağlandığı takdirde ziyaretçilerle de iyi anlaşabilen köpeklerdir.
 • Genellikle kibar ve nezaketi bırakmayan bir tavırları vardır. Ancak bazıları fazla heyecanlı olabilir.

Samoyed gülümsemesi ve Samoyed coşkusu olarak bilinen sevimli halleri, bu ırkı şahsına münhasır kılmaktadır. Gelen ziyaretçilere sevgilerini göstermek için atlama, coşkulu haller ve heyecanlarıyla biraz farklı davranabilir ve yalamaya başlayabilirler.

Samoyed Irkı Sağlıklı mıdır?

Samoyed ırkı köpekler, dayanıklılıkları ve sağlıklı yapılarıyla bilinen türlerdir. Soğuk iklimlere hatta buzullara dahi dayanıklı deri- kürk yapıları, sağlam bacakları ve kemik yapılarıyla güçlü köpeklerdir. Samoyed özellikleri incelendiğinde, bazı hastalıklara ırksal yatkınlıkları olduğu görülmektedir.

Samoyed cinslerinde görülen hastalıklar arasında;

 • Progresif retinal atrofi
 • Hipotiroid
 • Gastrik torsiyon
 • Katarakt ve kalça çıkıklığı

Gibi ırksal yatkınlıklar bulunuyor. Ortalama 12- 13 yıl yaşayan ve ideal şartlarda 14- 15 yıla kadar dayanıklı şekilde hayat süren köpeklerdir. Ancak bu tür hastalıklar nadir olarak görülmektedir. Samoyed sahiplenirken ailesini ve soyağacını incelemeniz, sağlıklı bir tür edinmeniz açısından faydalı olacaktır.

Samoyed Irkı Evde Yaşar mı?

Samoyed özellikleri itibariyle egzersiz ihtiyacı yüksek olan bir türdür. Enerjisi ve gücü yüksek, hareketli ve dinamiktir. Düzenli olarak yürüyüşe çıkarmanız, açık alanlar ve parklarda oynamasını sağlamanız gerekir. Her gün 20- 30 dakika egzersiz ihtiyacını karşıladığınız takdirde, apartman yaşamına uyum sağlayacaktır.

Samoyed ırkı köpekler, zeki ve kavrayabilen türlerdir. Atalarından miras genetik özellikleriyle zihinsel uyarımda bulunmanız ve çeşitli komutlarla eğitmeniz gereken türlerdir. İşçi sınıfında yer alan ve orta boyutlarda olan Samoyed ırkı, çevik ve enerjiktir.

Tüyleri, öne ve yukarı kıvrık kuyruğu, aşırı sevimli yüzü ve muazzam gülüşüyle her zaman en çok sevilen ırklar arasında yer alırlar. Evde şahane bir arkadaş olabilecek bu türler, özel hayranları olan ve gülücükleriyle alırı sevilebilen canlılardır.

Samoyedler;

 • Kama şeklinde baş yapısı ve uzun burun yapısıyla, sevimli bir tilkiye benzer.
 • Dik ve sivri kulaklarının alt kısmı tüylerle kaplı ve uç kısımları, sevimliğine ekstra katar.
 • Badem gözleri ve parlak renkleriyle aşık eder nitelikte bir türdür.
 • Sık tüyleri ve parlak yapısı oldukça sağlamdır. Aşırı tüy dökme problemi olmaz.
 • Beslenmesi için ırkına özel mamalar tercih etmeli ve durgun dönemlerinde aşırı beslenmemelidir.
 • Çok sıcak iklim ve ortamlara uyumlu değillerdir.
 • Küçük yaşlardan itibaren tuvalet ve itaat eğitimlerini vermeniz gerekir.

Samoyed cinsi köpekler, evde yaşamak için en tatlı seçimlerdir. Onunla muhteşem zamanlar geçirebilir, eğlence ve oyun anlayışıyla kendine daima hayran bırakır. Bakımı, beslenmesi zor değildir. Güzel koşullarda bakıldığı sürece uzun yıllar birlikte mutlu zamanlar geçirebilirsiniz

Yorum (Yok)

Leave a Reply