Poodlelarda Pire

Poodlelarda Pire

Poodlerlarda pire karşılaşılabilecek bir sorundur. Kıvırcık, uzun tüyleri nedeniyle Poodlelarda pireden kurtulmak zorlu olabilir.

Poodlerlarda pire karşılaşılabilecek bir sorundur. Kıvırcık, uzun tüyleri nedeniyle Poodlelarda pireden kurtulmak zorlu olabilir. Poodlelarda pire konusunda köpeğinizin nerelerde yürüdüğüne ve yattığına her zaman için dikkat etmelisiniz çünkü pirelerle baş etmenin en iyi ve kolay yolu onları direkt olarak önlemektir. Ancak meydana gelmeleri durumunda da pirelerden kurtulabileceğiniz yollar vardır bu sebeple endişelenmenize gerek yok; yazımızın devamında köpeğinizdeki pirelerden nasıl kurtulacağınızı da açıklayacağız.

Poodleınız sürekli kaşınıyorsa bu muhtemelen pirelerin habercisidir. Köpeğinizde bakır renginde ve iğne başı büyüklüğünde böceklere, pire kirine (bu aslında sindirilmiş kandır) ve cilt yüzeyinde çeşitli böceklere rastlayabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok, pire pek çok köpeğin karşılaşabileceği ve kurtulabileceği bir sorundur.

Poodlerlarda pire olası bir sorundur ve daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer köpeğiniz normalden fazla kaşınıyorsa bu pire sahibi olduğu anlamına gelebilir. Poodlelarda pire aramak için öncelikle göbeklerine ve görece olarak daha fazla tüylü olan kısımlarına bakmanızı öneririz bu karanlık ve sıcak yerler pireler için ideal yaşam alanlarıdır. Bulduğunuz pireleri öldürmeniz önemlidir. Şimdi köpeğinizdeki pirelerden nasıl kurtulacağınıza yakından bakalım.

Poodleınıza Gerçek Bir Banyo Yaptırın

Poodleınızdaki pirelerden kurtulmak istiyorsanız, pire şampuanı ile köpeğinizi dikkatlice yıkamalısınız. Pire şampuanı seçimi konusunda köpeğinizin şahsi veterinerinin en uygun öneriyi yapacağına rahatlıkla güvenebilirsiniz, internetten bulduğunuz şampuanlar hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Poodlelarda pireden kurtulmak için banyo yaptırılmasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır, bunlar:

 • Miniature ve Toy Poodlelard musluğun sprey aparatı kullanılarak mutfak lavabosunda kolaylıkla yıkanabilir bu sizi sırtınızı sürekli küvete doğru eğmekten ve uzun süre diz çökmekten kurtaracaktır ve bu aktivitelerin yorgunluğu olmayacağı için daha detaylı bir yıkama yapmanızı mümkün kılacaktır.
 • Standart Poodleların sprey aparatı kullanılarak küvette veya duşta yıkanması daha uygundur.
 • Giysilerinizi sudan ve pire şampuanından korumak adına su geçirmez bir önlük giymelisiniz.
 • Giysileriniz dışında bedeninizi de korumalısınız bu sebeple Poodleınıza pire banyosu yaptırırken eldiven takmanız önerilir.
 • Köpeğinizi ve kendinizi aynı anda yıkamaya çalışmayın.
 • Poodleınızı gerçekten iyi bir şekilde kurulayabileceğinize emin olun, kurulama işlemi için hazırda yeterli sayıda havlu bekletin.
 • Söz konusu pire ilacı tehlikeli olabileceği için bebekleri ve küçük çocukları bu işlem esnasında uzak tuttuğunuzdan emin olun.
 • Banyo esnasında ölümden kaçmaya çalışan pireler görmeniz normaldir.
 • Kan görürseniz panik yapmayın, pireler köpeğinizin kanını tüketen parazitlerdir ve sindirildiklerinde pire kiri adı verilen küçük lekeler meydana gelir; banyo esnasında bu lekelere su geldiğinde de bu lekeler suda çözünüp kırmızıya döner ve kana benzer kırmızı bir renk suda belirir.
 • Pire şampuanının Poodleınızın köpeğine temas etmemesine dikkat edin.
 • Pire şampuanının tüm köpüklerinin gittiğine emin olun.
 • Köpeğinizi küvette başı boş bırakmayın.

Evinizi İyice Temizleyin

Pek çok kişi Poodleını pirelerden temizlemenin yeterli olduğunu düşünür ancak bu yeterli değildir, pireler evden de temizlenmelidir aksi halde köpeğinizi tekrar bulacaklardır. Evinizi detaylı bir şekilde hiçbir yeri göz ardı etmeden temizlemelisiniz. Hiçbir yeri unutmamanız gerçekten çok önemlidir çünkü çok küçük bir noktanın unutulması bile tekrar bütün eve ve köpeğinize pire geçmesine sebep olabilir. Evinizdeki tüm pirelerin gittiğinden emin olmak için temizliğe ek olarak pire öldürücü bir sprey kullanmanızı öneririz.

Eğer bahçeniz varsa bu bahçeyi temizlemek de pirelerden kurtulmanın bir parçasıdır, bahçenizdeki olası pireleri önlemek adına pire tozu kullanabilirsiniz, bu tozu bahçenize basitçe serpiştirerek uygulayabilirsiniz. Poodleınız için bu toz çok toksik olabilir bu sebeple köpeğinizin bu tozla temasını engellemelisiniz.

Pire temizliği esnasında dikkat etmeniz gerekenler:

 • Tüm köpek yataklarını ve oyuncaklarını sıcak, sabunlu suda yıkayın.
 • Kendi yatağınızı yıkayın.
 • Tüm halıları, parke zeminleri, muşamba ve karo zeminleri, perdeler ve döşemeli mobilyaları süpürün ve süpürge torbasını direkt olarak evin dışında çöp kutusuna atın. Sokak hayvanları korumak için bu torbaya pire öldürücü sprey sıkıp spreyli torbayı da başka bir torbaya koyup sıkıca kapatıp çöpe atmanız daha doğru olabilir.
 • Köpeğiniz son zamanlarda arabanıza bindiyse arabanızın koltuklarını da dezenfekte etmelisiniz.
 • Köpeğinizin bir mevsim boyunca yabancı köpeklerle etkileşime girmesine izin vermeyin.
 • Köpeğinizin oyun arkadaşlarının pire içermediğine emin olun.

Poodleınıza Bir Pire Tasması Alın

Köpeğinizi düzenli olarak yürüyüşe veya oyun oynaması için dışarıya çıkarttığınız için onu yürüyüş güzergahındaki pirelerden de korumanız şarttır bu sebeple onu pirelerden ve kenelerden korumanıza yardımcı olacak bir tasma taktıklarından emin olmanız önemlidir.

Oral Yolla İlaç Tedavisi

Eğer güçlü ve kolay bir çözüm arıyorsanız veterinerin önerdiği söz konusu soruna çözüm olacak bir tableti veterinerinize verebilirsiniz, bu tabletler pirelerin ölmesine kesinlikle yardımcı olacaktır ve maksimum 3 gün içerisinde etkilerini göstereceklerdir. Ancak oral yolla ilaç tedavisi uygulansa da pire tasması, ev ve bahçe temizliği şarttır.

Düzenli Pire Kontrolleri

Erken müdahale ve pirelerin yayılmasını önlemek için bu düzenli müdahaleler oldukça önemlidir

Yorum (Yok)

Leave a Reply