Poodlelarda Kulak Kiri

Poodlelarda Kulak Kiri

Neredeyse tüm evcil hayvan sahipleri kulak kirinin ne kadar fazla olmasının bir sorun olduğunu, söz konusu kiri temizleyip temizlememeleri veya ne zaman ve nasıl temizlemeleri gerektiğini merak eder. Eğer köpeğinizin rutin veteriner muayenesinde kulağında herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa, kulağı temizlemenizi gerektirecek bir durum yoktur. Çoğu köpeğin kulağı kendine bakmak için iyi bir sisteme sahiptir, herhangi bir sorun olmadan köpeğinizin kulağını temizlemeniz onun sistemini bozabilir, bu durumda da köpek kulak enfeksiyonlarına yatkın hale gelebilir.

Köpeğinizin kulaklarının sağlıklı olup olmadığından emin değilseniz veya çok fazla kulak kiri olup olmadığını bilmiyorsanız, evcil hayvanınızın kulak sağlığı hakkında detaylı bilgi almak için, köpeğinizin şahsi veterineri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bazı ırkların kulağında diğerlerinden fazla kir olma eğilimi vardır. Poodlelarda kulak kiri gösterme olasılığı diğer ırklardan fazla olan köpeklerdir. Toy Poodle, Standart Poodle veya Miniature Poodle uzun tüylere sahip olduğu için, söz konusu bu uzun tüyler kulak kanalındaki sağlıklı hava akışını engelleyebilir. Bu sebeple Poodlelarda kulak kirini önlemek için, Poodle köpek düzenli tüy tarama seanslarının bir parçası olarak düzenli olarak kulak temizliğine ve kulak kıllarının alınmasına ihtiyaç duyabilir, bunu evde yapmak sizin için biraz zorlayıcı olabilir; bu durumda veterinerinize danışabilir ya da Poodle’ınız için uygun olacak bir evcil hayvan kuaförü bulabilirsiniz, ki bu kuaförü de veterinerinizin önerisini baz alarak seçmenizi öneririz.

Not: Poodlelarda kulak kiri temizliği için köpeğinizin kulak bakımı ve kulak kıllarının alınması yeterli bilgiye sahip olmanız durumunda, doğru ürünleri kullanarak sizin de evde başarabileceğiniz işlemlerdir.

Kulakta tüyleri yolmak, bu tüyleri almanın en iyi yoludur bu hem tüyleri hem de kökleri alacaktır ancak kıl folikülünün orada kalacağını ve bu nedenle başka bir tüyün tekrar büyüyeceğini unutmamalısınız.

Poodle Irkı Köpeklerin Kulakları Neden Ekstra Bakım Gerektirir?

Poodle köpeklerin kulaklarını kuru ve nemsiz tutmalarını sağlayacak hava akımı söz konusu ırkın kulağının şekli ve yapısı nedeniyle sağlanamaz. Poodle köpekler maya, bakteri hatta parazitlerin gelişmesi için mükemmel bir üreme oluşturan kapalı, nemli bir kulak yapısına sahiptir. Bu nem aynı zamanda kulak enfeksiyonlarına da yol açabilen kulak kiri oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Poodlerlarda kulak kiri doğası gereği kötü değildir hatta köpekleri kir, böcek ve çeşitli pisliklerin kulak kanallarının derinliklerine girmesine karşı korur ve hatta oldukça hassa olan kulak zarının korunması için söz konusu bölgeyi yağlar. Buna ek olarak kulak kirinin birikmesi sağlıksız bir durumdur eğer kulak kiri birikmeye ve sertleşmeye devam ederse, kulak zarını etkiler bu durum da Poodle ırkı köpeğinizin işitme duyusunda kayba neden olabilir.

Poodlerlarda kulak kirine sıklıkla rastlanabiliyor oluşunun kulak yapıları dışında bir nedeni daha vardır o da Poodle ırkı köpeklerin kulaklarını çevreleyen kalın mı kalın tüyleridir. Söz konusu tüyler o denli kalındır ki sadece hava akışının kulak kanalına ulaşmasını engellemekle kalmaz aynı zamanda çeşitli kir, polen ve böceklerin (başka bir deyişle Poodle ırkı köpeğinizin kulaklarında bulunmasını asla istemeyeceğiniz şeylerin) bu köpeklerin kulaklarına hapsolmasına sebebiyet verebilir dolayısıyla poodlelarda kulak kiri, kulak akarları ve pirelere davetiye çıkartabilir. Bu akarlar ve pireler köpeğinizin kulaklarını ısırmakla kalmaz, dışkılarında birikerek köpeğinizin kulak sorunlarına katkıda bulunur.

Poodlerda Kulak Enfeksiyonları

Poodlelarda kulak kiri çeşitli kulak enfeksiyonlarına kolaylıkla sebebiyet verebileceği için onları tanımanız ve önleyebilmeniz önemlidir. Bazı Poodle köpeklerde kronik kulak enfeksiyonları olabilir. Bu enfeksiyonları köpeğinizden uzak tutmanın en iyi yolu; Poodleınızın kulaklarını, uzun tüylerinden uzak tutmak, düzenli olarak Poodlerda kulak kiri temizliği yapmak ve bu tatlı köpeklerin kulaklarına su girmesini önlemektir.

Poodleımın Kulağına Su Girmesini Nasıl Önlerim?

Poodlerda kulak kirini dolayısıyla kulak enfeksiyonlarını önlemenin bir yolu da bu söz konusu hayvanların kulağına su girmesini önlemek olduğu için bunu nasıl yapacağımızı bilmekte fayda var. Yöntem bir hayli basittir; Poodle ırkı köpeğinizi banyo yaptırırken dış kulak kanalına küçük bir parça pamuk koymanız ve banyo süresince kulaklara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Poodlerlarda Kulak Enfeksiyonları Belirtileri

Poodlelarda kulak kiri enfeksiyona sebep olabilir demiştik ve bu enfeksiyonları nasıl önleyebileceğimizden bahsettik, şimdi de bu enfeksiyonları nasıl tanıyabileceğimizden bahsedelim; işte Poodlelarda kulak enfeksiyonları belirtileri:

  • Koku: Kolaylıkla fark edilebilecek olan, kulaktan yayılan kötü bir koku vardır.
  • Kulak sapı (Kulakta akıntı): Siyah, yeşil veya başka renklerde kulak akıntısı meydana gelebilir. Akıntı sıvı veya daha katımsı olabilir, iki türlüsü de normal değildir. Ek olarak kulaklarda herhangi bir irin veya kanama belirtisi meydana gelebilir.
  • Kaşıntı: Enfekte kulak çok kaşınacağı için Poodleınız bu kaşıntıyı hafifletmek için kulağını çeşitli zeminlere sürtebilir bu da çeşitli yaralara neden olabilir.
  • Kafa sallama: Kulak enfeksiyonunun belirtilerinden kurtulmak adına Poodleınız kafasını sallayabilir.
  • Baş dönmesi: Kulak enfeksiyonu Poodleın dengesini bozabilir bu da baş dönmesine sebebiyet verebilir.
  • Garip olarak tanımlanabilecek ileri-geri göz hareketleri: Genelde orta kulak enfeksiyonlarında görülür.
  • Diğer belirtiler; ateş, halsizlik, iştah kaybı

Yorum (Yok)

Leave a Reply