Poodle Köpek Tuvalet Eğitimi

Poodle Köpek Tuvalet Eğitimi

Tatlı mı tatlı bir Poodle köpeği eve götürmek, köpeğinizle yaşam konusunda başarılı ya da başarısız olacağınıza dair iki uçlu bir başlangıç olsa da bu başlangıcın nasıl ilerleyeceği büyük oranda tuvalet eğitimine bağlıdır. Poodle köpek tuvalet eğitiminde başarıya ulaşmak için önem vermeniz gereken iki ana unsur vardır, bunlardan biri; bir yavruyu hızlı bir şekilde öğrenmeye teşvik edecek iyi bir tuvalet planıyken diğeri Poodle köpeğinizin yaşına göre makul beklentilere sahip olmaktır.

Poodle köpeğinizin tuvalet eğitimi kesinle ertelemek isteyeceğiniz bir şey değildir. Köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun tuvalet eğitimine hemen başlamak en iyisidir. Köpeğinizin tuvalet eğitimine başlamadığınız her gün, köpeğinizin ne yapması gerektiği konusunda yanlış bir bilgiye sahip olduğu gündür.

Poodle yavrunuzun tıpkı diğer köpek yavruları gibi aşıları tamamlanana kadar, eğer başka köpeklerin orada olma ihtimali varsa halka açık alanlara ya da bahçenize getirmediğinize emin olun. Her veterinerin programı değişebilir, köpeğinize göre de bu program değişebilir ancak genel olarak yaklaşık 4 ay içinde bu aşılar tamamlanır ve köpeğiniz dışarı çıkabilir hale gelir.

Poodle’larda Tuvalet Eğitimi Öncesi Unutmamanız Gerekenler

Poodle ırkı köpekler çeşitli numaraları ve davranışları kolaylıkla öğrenebilen son derece zeki köpeklerdir, ancak yavru köpeklerinizi eğitmeye çalışmadan önce, köpeğinize öğretmeniz gereken ilk şeylerden biri tuvalet eğitimidir. Köpeğiniz bahçeye çıkabilir hale geldiği andan itibaren söz konusu eğitimi başlayabilirsiniz.

Poodle’ınızın Tuvalet Eğitimi Öncesinde Yapmanız Gerekenler

  • Belirlenmiş bir alan oluşturun: Poodle köpek tuvalet eğitimi öncesinde köpeğinizin tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için dışarıda ya da içeride belirlenmiş uygun, düzenli olarak gidilebilecek spesifik bir alan olmalıdır ki böylece köpeğiniz söz konusu alanı tuvalet olarak kodlayabilir. Köpeğiniz için tuvalet alanını seçerken dikkatli olun; yazın harika bir yer gibi görünen bu alan kışın pek de iyi olmayabilir. Bunun dışında eve yakın bir yer seçtiğinizden emin olun. Poodle tuvalet eğitiminde seçtiğiniz alana gittiğinizde köpeğiniz tercih ettiği noktaya tuvaletini yapmasına izin verin.
  • Poodle köpekler kurallara uymaya heveslidir, ve sizi mutlu etmek için ellerinden geleni yapacaklardır bu sebeple avantajlı olduğunuzu unutmayın.

Poodle’ınızın Tuvalet Eğitimine Başlarken

  • Her zaman hazır olun: Yavru köpeklerin mesane ve bağırsak kasları zayıf olduğundan, genellikle çok az bir gıda veya sıvı tüketimi sonrasında tuvalet ihtiyacı duyabilirler. Poodle’ınızı dışarı çıkarmak için gereken her şey her daim çıkış kapınızın yanında hazır olmalıdır.
  • Köpeğinizi yeterince sık dışarı çıkarın: Poodle’ınızı yeterince sık dışarı çıkardığınıza emin olmalısınız özellikle; sabah uykudan uyandıkları gibi, yemekten 20 dakika sonra ve yemekten 20 dakika önce tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkmaya ihtiyaçları vardır.
  • Kazalar karşısında sabırlı olun: Poodle köpek tuvalet eğitiminde de tıpkı diğer ırklarda karşılaşabileceğiniz gibi çeşitli tuvalet kazaları yaşanabilir. Evde istenmeyen kazalar başa geldiğinde köpeğinize kızmak yerine sabırla onu doğru yere götürün ve doğru yere tuvaletini yaparsa köpeğinizi övüp, ödüllendirin. Eğer ona kızar veya ceza vermeye çalışırsanız, ki bunları hiçbir köpeğe yapmamalısınız, enerjik köpekler olan Poodle’lar bütün enerjileri sizi memnun etmek yerine sizi kızdırmaya harcayabilirler. Lütfen Poodle’ınızın sizden korkmasını veya sizinle bir yarışa girmesini istemediğinizi bilin, sabırlı olun. Bağırmanız veya kızmanız fayda sağlamayacaktır çünkü köpeğiniz bunun nedenini anlamaz.
  • Özel bir komut seçin: Köpeğinizin tuvalet eğitimi esnasında onu rahatlatabilecek bir komut seçin ve eğitim esnasında bu komutu kullanın.
  • Poodle’ınıza tuvaletini yapması için yeterince zaman verin: Bazı köpek yavruları tuvaletlerini anında yaparken, bazılarının biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Eğer köpeğinize bu işlem için sadece birkaç dakika verirseniz mesanelerini tam boşaltamadan eve dönmüş olabilirler. Genelde köpeğinize tuvalet yürüyüşü için 15- 20 dakika zaman vermeniz önerilir.
  • Poodle’ınızın kaslarının güçlenmesine yardımcı olun, genç Poodle köpeklerin sık sık dışarı çıkarılması gerekirken, olgunlaştıklarında kasları güçlendiği için mesaneleri de güçlenecektir ve artık daha uzun aralıklarla dışarı çıkabilir hale geleceklerdir.

Poodle Tuvalet Eğitiminin Farkı

Poodle köpek tuvalet eğitiminin tek farkı, sizin ne kadar şanslı olduğunuzdur çünkü Poodle ırkı köpekler tatlı oldukları kadar akıllıdırlar evet enerjiktirler ve bu gözünüzü korkutabilir ancak önerilenleri yaptığınızda tüm enerjilerini onlara öğrettiğiniz eğitimleri var güçleriyle öğrenmek için kullanacaklarından şüphe etmenize gerek yok.

Yorum (Yok)

Leave a Reply